Zaman Çarkı

(Hiçliğin bekçisi…) #1534

Evet, okumaya Dünyanın Gözü kitabı ile başlamalısınız. :slight_smile:

(Perrin Aybara) #1535

Seri başından sonuna kadar ne kadar sürede geçiyor ? 3 5 10 yıl ?

(Cankut Değerli) #1536

Sanırım yaklaşık iki yıl.

Serinin 11. kitabı olan Düş Hançeri’nin başlarındayım. Zaman Çarkı’nın çok kalitwli bir seri olduğunu söylemekle beraber baı eleştirilerimi ekleyeceğim.

1.) Ana karaktere yeterince yer verilmiyor. Özellikle hikayenin çoğunlukla şekillendiği 4-10. kitaplarda yan karakterlerin yaşadıkları uzunca ve detaylıca anlatılıyor, bunlar yaşanırken ana karakterin düncelerine ve kısmen önemsiz yaşantılarına kısaca yer veriliyor. Ancak kitabın sonunda bir şeyler yaptığını bildiğimiz halde neyi nasıl yaptığını okuymadığımız ana karaktere bağlanıyor.

2.) Kadın karakterler çok ukala. Güçlüsünden güçsüzüne tüm kadın karakterler sürekli erkekleri düşüncesiz ve mantıksız olmakla şuçluyor. Bazı yerlerde busuçlamalar mantıksız olsa da sürekli bu ve benzeri sözlerin söylenmesi kadın karakterleri okuyucunun(en azından benim) gözünde küçültüyor

3.) Karakterler güçlerini emekleri karşılığında kazanmıyorlar. Ortada eğitim ve uğraş olmamasına rağmen karakterler çok güçlü yeteneklere, önemli insanların anılarına, özel silahlara sahip olabiliyorlar. Bu durumlar da genelde kehanet vb. şeylerlere destenleniyor.

4.) Bazı durumların mantıksızlığı sürekli ta’veren’liğin(insanların kaderini bilinçsizce kendi istediğin yöne çekmek) üzerine yıkılıyor.

(Cankut Değerli) #1538

İlk iki itirazınıza bir açıdan katılmakla birlikte son ikisi tamamen Zaman Çarkı dünyasının doğasıyla ilgili. Sonuç olarak ölüm ve yeniden doğumun, kaderin, olmuş olan, olmakta olan ve olacak olanın işleyişiyle ilgili bir mantık oturtulmuş burada. Evet, belki bambaşka bir seride abes kaçabilir ancak Zaman Çarkı’nın da güzelliği burada işte, kültürler ve toplumlar bu altyapı üzerine o kadar başarılı oturtulmuş ki çarkın işleyişi hiç sırıtmıyor.

(Lanfear ) #1539

İlk maddeye katılıyorum. Yan karakterleri çok uzun ve detaylı anlatıyor. Bu da okurken beni biraz sıkıyor.

(Carai an Caldazar!) #1540

Eğer yönlendire bilen bir erkek yada kadın olsaydınız hangi ajahı seçerdiniz?

• Mavi ajah
  • Kızıl ajah
  • Yeşil ajah
  • Sarı ajah
  • Beyaz ajah
  • Gri ajah
  • Kara ajah

0 oylayanlar

1. kitabı yeni bitirdim, biraz fazla coşkulu okuyorum ve kitap boyunca " şu durumu fark edin, aman dikkat edin, hadi bakalım şimdi ne yapacağız" şeklinde söylenerek kendimden geçtim. Şimdi kitabın bitiş boşluğundayım ve kafamda deli sorular; Rand Asmodean’dan ders alacağını Moiraine’e söyleyecek mi, bu adamın yönlendiriyor olması bize sorun çıkartmayacak mı, Min ve Siuan ne yapacaklar resmen ortalıkta kalakaldılar, kimsenin olanlardan haberi yok, kiminle nasıl iletişim kuracaklar, zaten Nynaeve Kara Ajah’ı Kule’ye teslim edelim dedikçe içim gitti ortada Kule mi kaldı ve Gawyn’in yaptıkları, ya sen nasıl karşı tarafı destekleyebilirsin aklım almıyor. İleride neler yaşanır bilemiyorum ama Aielleri bi seviyorum şimdilik, suyum senindir demeleri bile etkiledi, ortalıkta tehlikeli bir durum varsa onların orada olduğunu bilmek beni bile rahatlatıyor. Aviendha’yı da seviyorum ama ‘sen Elayne’e aitsin, başkasına nasıl bakarsın, mektubu oku’ duymaktan içim şişti, bizi bir sal ya. Çocuğun seveceği varsa da sevemeyecek artık. Ve Bornhald, Perrin’e takmış durumda gelecekte başımıza nasıl işler açacak merakla bekliyorum. En azından Mat’e neler olduğuna dair bir fikrim var, bir yerden spoiler yemişim galiba. Neyse yazınca rahatladım biraz, okudukça bunlar cevaplanacaktır ama içimdeki soru ateşinden kurtulmam gerekiyordu. Resmen rüyamda Aiel gördüm dün düşünerek yatmaktan. Ben daha 4. kitapta böyleysem bu serinin bitişini kaldıramayacağım galiba.

(Buyici) #1542

Bende daha 300lere yeni geldim. İlk 200 sayfa çok boştu. Ama ondan sonra biraz haraket geldi.

(Muhammet Topcu) #1543

Kara Ajah olmak isteyenler beni korkutuyor, tabii - büyük spoiler - Verin Sedai’ın izinden gitmek istiyorsanız o başka.

Kahverengi nerede? Yoksa ben mi bişey kaçırıyorum:thinking:

(aysegul) #1545

4. Kitap sonunda Gawyn’in yaptıkları benim de içime çok oturmuştu. Sizi çok iyi anlıyorum. :slight_smile:

Bu arada 8. Kitabı 3 günde bitirdim, çok sıkıcı deniliyordu ama ben sevdim açıkcası muhteşem değil ama güzel.

(orhan capas) #1546

Tum serinin en sevdigim anlarindan bitinr atif yaptigin icin sagoluver.

Okumamislar acmasin kesinlikle. Pismanligin derecesi yok. Hatta genelde spoilerler umurumda degil diyenler de bakmasin. Kendinizi cok guzel bir seyden mahrum birakirsiniz.

Ben başta Taş’a Lanfear ve Trollocların gelişine de yükselmiştim ama sonları düşününce yine sakin sayılırmışım diyorum gerçekten ilerledikçe hareketleniyor.

(Carai an Caldazar!) #1548

Aaa unutmuşum. Simdi eklesem o verenlerin oyu silinir. Isteyen varsa başlık içinde belirtsin.

(Carai an Caldazar!) #1549

Hocam size zahmet olmaza Tarbonda ve 2 iki nehirde perrinin olayları neydi? tamamen unutmuşum.

Perrin Tarabon’a hiç gitmiyor, Elayne ve Nynaeve Kara Ajahları yakalamak ve onların Rand’a istediklerini yaptırmak için kullanacakları şeyi bulmaya gidiyorlar. Perrin Işığın Evlatları’nın onu aradığını öğrenince İki Nehir’e gidiyor. Ailesinin öldürüldüğünü öğreniyor, Işığın Evlatları’nın aldığı tutsakları kurtarıyor. Çifliklere Trollocların saldırıp, yaktıklarını öğreniyor. Uzak çiftliklerdeki insanları ikna edip herkesi Emond Meydanı’na topluyor sonra birkaç yüz tane Trolloc’la savaşıyorlar. Kurt düşünde de Katil denilen bir adamla birbirlerini kovalıyorlar, en son Perrin onu yaralıyor. Ve gerçekte kendini Boru Avcısı olarak tanıtan Lord Luc yaralı bir şekilde ortaya çıkıyor. Işığın Evlatları Perrin’i tutuklamaya geliyorlar, halk onun karanlık dostu olduğuna inanmadığı için almalarına izin vermiyor. Sonra binlerce Trolloc’un yaklaştığı haberi geliyor, Perrin eğer yardım ederseniz teslim olacağım diyor. Bu sırada Faile’i de Kraliçe ile konuşup asker getirmesi için gönderiyor, tabii aslında savaştan uzak tutmak için. Gitmeden önce ikisi evleniyor ardından Trolloclar geliyor, bunlar bayağı zorlanıyor. İyice geriledikleri sırada Faile Gözlem Tepesi’nde olan insanlarla gelmiş oluyor, böylece Trollocları alt ediyorlar. Savaş bitince Işığın Evlatları yine Perrin’i tutuklamaya çalışıyor ama onların yardım etmediği ortaya çıkınca alamıyorlar çocuğu. Ve Işığın Evlatları Bornhald’ın " birgün senin öldüğünü göreceğim" yeminleri eşliğinde meydanı terk ediyor. Sonunda herkes mutlu.:grinning:

Resmen tüm olayları anlattım gibi oldu belki de sadece bir iki cümle istiyordunuz. Eğer öyleyse kusura bakmayın.:smiley: Umarım çok karışık veya eksik anlatmamışımdır.

@aysays Benim içime oturamadı aslında çünkü çok sinirlendim. Muhafızını öldürerek Aes Sedai’sini yalıtan bir tarafı destekleyemezsin çünkü onca yöntem nereye gitti, at bir hava akışı kalsın adam. Elde mantıklı bir kanıt yok, patır patır milleti öldürüyorlar ve Gawyn gayet kabul etmiş. İleride bize bir faydası dokunmazsa tekrar ısınmayı düşünmüyorum.:expressionless:

(Perrin Aybara) #1551

Gawyn = seni çok seviyorum canım yarın gelip babandan isticeyim seni :smiley: yeter bu kadar spoiler :smile:

Serinin ilk üç kitabını aldım.Sayfa sayısı × 14+1 kitapdan oluştuğunu düşününce, bu seriyi bitirenlere forumda özel bir ünvan verilmesi gerektiğini düşünüyorum.:smile: :smile:

(Kadir) #1553

Şöyle bir ilana denk geldim. Daha önceden ilk kitabın yanında harita verilmiş galiba. Ben aldığımda harita yoktu. Haritası olan var mı?