Zaman Çarkı

(Lanfear ) #1554

Çok güzel fikirmiş bence de verilmeli.

(Lanfear ) #1555

Bu arada 8. Bitmek üzere. Boşa korkutmuşsunuz beni. O kadar da sıkıcı değil. Ama biraz sıkıcı.

(Buyici) #1556

Bu seriye evli ve yeni doğmuş bebesi olanlar başlamamalı. Şuan 4.cilt 300erdeyim. Kitap akıyor fakat ben akamıyorum. Yorgunluk, kitabın hacmi… Zor geliyor…

Kitabı bitirmeye yakın olduğum aklıma geldikçe bir üzüntü geliyor bana ve yine geldi o hüzün. 12. Kitaptayım. :roll_eyes:

(Cankut Değerli) #1558

Dün Witcher’ın altıncı kitabının geleceğini öğrendiğimde bana da oldu ya, içime bir hüzün çöktü.
Ama Zaman Çarkı’nın son üç kitabı harikadır, tempo bir an bile düşmüyor.

(Didem) #1559

Son kitap bitmek üzere, bitmesin diye hususi yavaş gittim.Tam bir çelişki aslında, hem okumak istiyorsun hem de bitmesin…

(Carai an Caldazar!) #1560

Sağolasın ben perrinin çoğu kısmını unutmuşum.

@Tobizume son kitabın ilk baskısında dağıtılmış diye biliyorum ben.

(Kadir) #1561

Bizde de hiç şans yok zaten.

(Carai an Caldazar!) #1562

Aynen ya bizde hiç şans yok. Belki kapak değişince haritayı yeniden basarlar.

(Muhammet Topcu) #1563

Son kitabı çıkar çıkmaz alıp bir nefeste okuyup Brandon Sanderson’a öfkemi kustuğumu hatırlıyorum. Kötü bir iş çıkardığından değil, o acı hüznün hırçınlığını birine yıkmam gerektiğinden. Öyle bir serüvenin sonunu getirmek ister istemez üzüyor insanı.

(Lanfear ) #1564

Bu yüzden yavaş okuyorum. Ayda bir kitap şeklinde.

(Perrin Aybara) #1565

8 e gelene kadar bende öyleydim. 5 hafta oldu nerdeyse …bitecek inşAllah

(Lanfear ) #1566

Dün bitirdim sekizi. Daha çok geçiş kitabı gibiydi. Hep yolda ve olaysız geçti. Sonlara doğru hareketli bi kısım vardı. Ama diğer kitaplar gibi heyecanlandırmadı. Yolda olanlar sonunda ulaşmaları gereken yerlere ulaştılar. Bundan sonra olaylar olacakmış gibi eşikte bitti. Bakalım 9 nasıl olacak.

(Carai an Caldazar!) #1567
  1. Kitap bitmek üzere 2 ve 4’e göre daha az beğendim. Eleyne ve Naynev’in olduğu bölümler gereginde çok ve heycansızdı. Mat’in Couldini öldürdüğünü bile göstermedi yazar. Hatta Mat in olduğu kısımlardaki Aile savaşı bile göstermedi yazar.

Şimdi bu yazacağım serinin kötü bir yanı değil Gheldand ve Murandy uluslarını Tear ve Andora göre daha az beğendim. Bu da ilk başta hoşuma gitmeyen ama daha sonra hoşuma giden birsey oldu. Sonuçta her ulus Tear, Andor, Tarboan gibi olacak değil. Böylesi daha geřçekçi.

İlk iki yorumunuza sonuna kadar katılıyorum , evrendeki kadınları beyin felci buluyorum.
Ben şahsen bu seriyi tamamen kurgusu için okuyorum yoksa kitabın çok can sıkan tarafları var özellikle yazmak için yazılması diyebiliriz.

(Lanfear ) #1569

Herkes şikayet etmiş ama ben kadın karakterler hiç de sinir bozucu bulmuyorum. Onlardan rahatsız olmayan bir ben varım herhalde.

Nynaeve’nin saçma sapan asabiyeti, Elayne’nin burnu havadalığı, Egwene’nin dünkü velet olduğunu unutup havalara girmesi, Aviendha’nın Aiel kültüründen bir türlü kurtulamaması, hele şu Kızıl Ajah’ın saldırgan feministliği en belirgin kadın ukalalıkları bunlar.

Min, Moiraine, Lanfear ve Faile’e lafım yok. Min samimi, Moiraine her şeyi mantık dahilinde yapıyor, Lanfear duygularının peşinden kararlıca ilerliyor, Faile kocasını yola getirmek için elinden geleni yapıyor.

(Muhammet Topcu) #1571

Karakterlerin kusurlarının onları gerçekçi yaptıklarını düşünüyorum. Baktığınızda Nynaeve’in sürekli genç yaşından ötürü başta köy ahalisi tarafından sonraları ise Aes Sedailer tarafından küçümsenmesi, göz ardı edilmesi durumu söz konusu ve o, bu durumdan kurtulmanın yolu olarak asabiyete başvuruyor.

Egwene ise keza sürekli ona yakıştırılan kabuktan çıkmaya çalışıyor. Kendisinin köyden ayrılana kadar Nynaeve’in çırağı olarak yaşlanacağı ve Rand’in karısı olacağı kesin gibiydi. Hepsi bir şekilde yolunu bulmaya çalışıyor evrende. Ben 14 kitaplık süreçte kadın karakterlerin çok saygı duyulacak bir yapıya büründüklerini düşünüyorum. Nynaeve favori kadın karakterlerimden. En saygı duyduğum ise Verin Sedai. Hâlâ yaptıklarını düşündükçe gözlerim dolar.

(Carai an Caldazar!) #1572

Hele sirk olayı sirf kitabı uzatmak için yazılmış.

Perrin ile mi evleniyor? Ben daha 3. Kitabı bitirdim