Zaman Çarkı

Yazmışım oraya seri sonu spoileri diye bu ne cesaret açıp bakıyorsun :smiley: elimde bir bomba spoiler de var ama söylemicem :smiley:

1 Beğeni

Yok senden önce öğrenmiştim. Ama ben hep açıyorum. Dayanamıyorum.

1 Beğeni

Bütün seriyi okuyan arkadaşlar kitaplara puan verebilir mi acaba? Merak ediyorum da :smiley:

Bu benim kitapları okuduktan sonraki puanlamam.

6 Beğeni

Galiba final çok iyi yapılmış?

1 Beğeni

Kendi adıma ben istediğimi aldım diyelim. Sonu tatmin etti.

2 Beğeni

Ne kadar zamanda okudun ? Ard arda mi yoksa aralik verdiniz mi ? Bu soruyu seriyi bitiren herkese sorabilir miyim?
Evet seriyi ne kadar zamanda okudunuz ve ara verdiniz mi ?

2 Beğeni

Lisede bir çırpıda okumuştum ilk. Sonra mobilden okudum art arda, sonra bir de kindledan ingilizce olarak okudum. Yakında kendi kitaplarımı dizdikçe bir de öyle okuyacağım. Hatırladığım kadarıyla tüm okuyuşlarım araya başka kitap koymadandı.

3 Beğeni

2 seneyi geçmiştir bitireli, yaklaşık 25 26 ayda bitirdim. O zaman 10 serilik Amber yıllıkları ve 14 kitaplık Wardstone Günlükleri ve araya başka kitaplar koyarak okudum. 3 seriyi de özellikle çok sevdim. Birinden diğerine geçerken hevesle geçtim.
Hem okuduğum kitap çok güzel aman bitmesin, hem de şunu bir an önce bitireyim de diğer seriye geçeyim hevesiyle okudum. Kitap okuma bakımından, hayatımın en verimli dönemiydi. Ahhhh bee

1 Beğeni

Ben de yaklaşık 9 ayda okumuşum.

Sadece Dünyanın Gözü ile Büyük Av arasına başka kitaplar girmiş.

Sonunda 5. Kitap bitti. Uzun zamadır bu kadar gaza gelmemiştim.

1. Kitap ile ilgili ağır süprizbozan içerir.
Özet

Neler oldu öyle ya Moirane,Lenfear,Rahvin,Asmodean öldü.

Lenfearın öldüğünü dusunmuyorum. Gecenin kızı bence çok fena bir şekilde dönecek. Rahvinin de bir şekilde geri geleceğini düşünüyorum. Çünkü daha önce ıshamelin geri geldiğine dair bir seyler okumuştum. Belki çark yeniden dokur. Asmodean konusuna gelince bence onu Padan Fain öldürdü.

Hee birde couldin olayı var. Couldin öldü ancak Savvana denen kadın yaşıyor. Savvana kesin fitne fücurluk yapacak

Karakter isimlerini yazarken hatalarımız olduysa affola.

Diğer kitaplar hakkında spoiler vermeyiniz efendim. Şu an seri ile ilgili deli seyler dönüyor aklımda.

Ben de seriyi iki sene önce, araya hiç kitap sokmadan dört ay içinde okuyup bitirmiştim. Araya başka kitap sokmamak takip ettiğim başka serilere ara vermek anlamına geliyordu, biraz da yorucu bir süreçti ama eğlenceliydi.

2 Beğeni

3 yılı geçti. Amber Yıllıklarını yeni bitirmiştim ve Zaman Çarkı 14 kitapla göz kırpıyordu. 5 aylık bir süreçte sanırım 5. kitaptan sonra bir ara vererek bitirdim seriyi. Ara vermem de o sıra vakit bulamamamdandı. Yoksa kitap hep aklımdaydı. Şimdi ikinciye dönüyorum yavaş bir şekilde. Brandon Sanderson okurken arada Zaman Çarkına da bakıyorum ve 4. kitabı yarıladım. Hedefim dizi başladığında diziyle birlikte de okumak.

3 Beğeni

Ben ilk olarak 3 sene önce giriş bölümünü okuyup bırakmıştım. Ondan 6 7 kadar sonra tekrar başlayıp ilk kitabı bir günde bitirdim. Ondan sonra Toplamda 40 gün kadar sürdü galiba.

3 Beğeni

Bende 4.cilt yarıladım işte gitmiyor kitap. Muhtemelen 4.ciltten sonra bırakacağım. Bir sürü sebebi var. Hiçbir karaktere bağlanamadım. Kadın karakterler herkesin dediği gibi çok itici. Moiraine reyiz hariç. Nasıl katlanıyor o sünepe 3lüye hayret yani. Aksiyon ve heyecan okuduğum ciltlerde çok çok az yer kaplıyor. Gizemli karakter sayısı az. Düşmanların gözünden pek olayı anlatmadı. Mesela 3.cilt önsözünde Nialin bölümü çok güzeldi. Ondan sonra bir daha hiç çıkmadı o bölüm. Ne bileyim. Olumlu olarak seri gözümde daha pozitif ilerliyor. Birde mesela 4.ciltte Rand Rhuideana gittiği zaman koca bir bölüm eski Aiel günlerini anlattı. Ama o kadar karışık bölümdü ki pek birşey anlamadım. O bölümü okurken çok zorlandım. Ancak bölüm sonu biraz taşlar yerine oturdu. Neyse. :slight_smile:

1 Beğeni

Sen speedrun yapmışsın. :slight_smile:

1 Beğeni

İşsizlik artı can sıkıntısı. Pişman mıyım?

5 Beğeni

Olaylar her kitap biraz daha hızlanıyor. İlk okuduğum zaman bana hafif yürüyüşle başlayıp son kitaplarda ciğerler sökülürcesine bir çılgın koşuya dönüyor gibi hissettirdi. Her yeni kitapta da hemen bitirmemek için kendimi dizginleyip yavaşlamaya çalıştım. Çoğu kadın karakterin durumu aynen devam edecek ama hem o 3 sünepe zamanla çok sağlam karakterlere bürünecek hem de aksiyon kısımları daha da artacak. Düşmanın gözünden bölümler de olacak yine. Gizem konusunda da çok şey olacak. Ters köşe yapmak için özel bir uğraş olmadan da tahmin etmesi zor gelişmeler yaşanacak. Bazı konularda yazarın yeterince bilgi vermemesi de seri bittikten sonra yazmayı düşündüğü kitaplar yüzündendir büyük ihtimal. Ama ömür yetmedi işte.

Bence hemen bırakma. Biraz daha sabret. Serinin sonu gerçekten de tatmin edici ve tahmin edilemez bana göre.

2 Beğeni

Tam birşeylerin hız kazanacağı noktaya çok yakınsın aslında. :slight_smile:

3 Beğeni

Elimde 5 ve 6.ciltlerde var. 4.ciltin bitişine göre bayram tatilinde elimdeki ciltleri bitirmeye çalışabilirim. Ama bende de suç var. Odaklanamiyorum fazla. Haftaiçi sadeve aksam 10dan sonra yarı uykulu okuyorum. Haftasonu zaman bulursam günde en fazla 100 sayfa gidiyor. Keşke bekarken okusaydım diyorum bazen.

1 Beğeni