Zaman Çarkı

Zaman Çarkı özellikle sonlara doğru koşturan bir seridir, deli gibi coşarsınız.
Rand’ın duygusuzluğundan dem vuran arkadaşlar, karakter kendi içinde oldukça tutarlı davranıyor aslında. Onu bu noktaya getiren olayları ve Rand’ın psikolojisini düşündüğümüzde hiç de alakasız bir durumla karşılaşmıyoruz. Siz sonrasını görün hele…

2 Beğeni

Yalayıp yuttuğuna eminim. Beni yanlış anladınız. Ben ne de olsa elinde çalışabileceği taslaklar olduğunu ve onlardan yararlandığını belirtimek istedim sadece.

1 Beğeni

Ben Sandersonu büyük bir WOT fanı sanıyordum. Acaba fantastik edebiyata sandersonu en çok etkileyen kitaplar hangileri?

Kesinlikle büyük bir wot fanı zaten, adam o kadar benimsemiştir ki öyle olduğu için zaten son kitabı bu kadar güzel yazmış.

1 Beğeni

Iyi o zaman. Ben nedense WOT kitabının yurtdışında ozelikle ABD’de eskisi kadar sevilmidiği izlenimine kapıldım. Büyuk bir yazarın WOT fani olması iyi. Bence yeni çıkan eserler Lightbringer,Stormlight,First Law vs WOT kitabının popülerliğini düşürdü.

Yurt dışı piyasasına hakim olamadığım için bir şey diyemem.

Buna katıldığımı söyleyemem. Zira piyasa ne olursa olsun Lotr, wot, asoiaf tarzı seriler kültleşmiş. Ama ihtimaldir ki 14 kitaplı seriye başlamak göz korkutabilir. Onun yerine diğer nispeten daha az hacimli serilere kayabilir okuyucular. Yine de gerçek fantastiksever için iyi bir eserin hacmi ne kadar çok olursa o kadar iyi olur. Tabii bunlar sadece benim tahminim.

2 Beğeni

Yurtdışındaki piysaya tam olark bende hakimde değilim ancak yurtdısı forumlarında hiç wot ile ilgili tartışma görmüyorum. O yüzden öyle bir izlenime kapıldım.

1 Beğeni

Buna yabancı forumlarda takılan arkadaşlar cevap verse daha iyi olur. Benim İngilizce seviyem Sultanahmet İngilizcesi :grinning::grinning:

1 Beğeni

Zaman Çarkı için sizce ciltsiz baskıları mı bekliyim yoksa şimdiden ciltlileri mi topluyum? Geçenlerde bazı harf hataları olduğuna dair soru hattında bir mesaj okumuştum. Bu harf hataları rahatsız edecek kadar fazla mı?

Ben bunun üzerine biraz haberlere bakayım dedim ve şunları buldum:

• Jordan 2007 yılında vefat ettiğinde seri Amerika’da 44 milyon, Dünya genelinde ise 70 milyon satmıştı.
  • Sanderson son üç kitabı bitirdiğinde Dünya genelinde satışlar 80 milyona yaklaşmış kesin olmayan verilere göre 85 milyonu geçmişti.

Karşılaştırma olsun diye ASoIaF’a bakacak olursak seri Amerika’da 45 milyon, Dünya’da ise 90 milyon satmış.
Son olarak bir seri daha vereyim. Twilight ise Dünya genelinde 100 milyonun üzerinde satmış.

Kaynaklarım wikipedia ve şu makaledir.

3 Beğeni

Twilight bu verilere göre hepsini döver. Napalım olaysız dağılalım mı ?

Harf hatası mı? :rofl: Büyük Av’da “üç adımda…” diye bir kısım var,
o üç “tmiç” olarak önüme geldi bazen > : gibi gibi şeylerle de karşılaşabilirsiniz Trolloc’lar ‘Trald’ oluyor, ben yeni bi’ karakter mi geldi acep? diye şaşırıyorum.

1 Beğeni

GOT kitabının diziside olduğu düşünüldüğünde eşit sayılırlar. Tabı ZÇ nın 14 kitap olmasıda göz önüne alınmalı. Ama 14 kitap olmasi satış sonuçları için olumlu mu yoksa olmusuz mu orasinı bilmem.

Bence olumsuz. Ben yıllarca çok uzun bir seri diye almadım mesela. Ama bazılarını da bu uzunluk tahrik edebilir o ayrı.

1 Beğeni

Benim için güzel olduğu sürece, kurguyu, evreni sevdiğim sürece ne kadar uzun olursa o kadar iyi açıkcası :slight_smile:

5 Beğeni

Fakat asoiaf da tamamlandığında bayağı uzun bir seri olacak. Kitapların ikiye bölündüğünü hesaba katarak söylüyorum tabi.

1 Beğeni

Seriyi okumaya Dünyanın Gözü’nden mi, Yeni Bahar’dan mı başlamalıyım?

Yeni Bahar kesinlikle daha sonra okunmalı. En az 6 kitap okuyun, hatta yazılış sırasına göre okumak için sabredip 10. kitaptan sonra okuyun.

Sıralamaya göre okursam 14. kitaptan sonra okumam gerekmez mi?

Hayır, yayınlanış sırasına göre 9. kitap ile 10. kitap arasında çıkıyor Yeni Bahar. Tarihi 2001. Onuncu kitap 2003’te çıkmış, yanlış söylemişim üstte. 9. kitaptan sonra okumakta fayda var.

Ama kitaptaki tarih olarak ilk kitabın öncesini anlatıyor.