Zaman Çarkı

O isimler yok ki kitapta. Elayne, Elaida, Ilyana ile birlikte karanlık varlığın ismi olan Shai’tan var. Sizin kastettiğiniz bu isimler olmalı.

Shai’tan dışında bir benzerlik görmüyorum ben. Okunuşu şeytan gibi. Karanlığın, kötülüğün kaynağı Shai’tan.

İsimlerin yazılışları öyle olsa da buradan geldikleri fazlasıyla belli. Yoksa ben mi hatalı düşünüyorum.

Elaida’yı bilemem ama Shai’tan gerçekten benziyor.

(Muhammet Topcu) #1637

Bence elinizdekileri bitirin. Özellikle 6. Kitapta yer alan Dumai Kuyuları’nda yaşanacaklar Rand üzerinde büyük dönüm noktası mahiyetinde. Güzelce de aksiyon göreceksiniz. Bu arada gizemli karakter yok demişsiniz ama bence seri gizemli karakter kaynıyor. Aes Sedailar, Ogierler, kara duman, mordeth, padan fain, hemen hemen bütün terk edilmişler, shaidar haran, siyah ajah güruhu, aelfin ve eelfinler vs.

(Buyici) #1638

Gizemli karakter var ama onların gözünden çok yavaş ilerliyor olaylar. Dediğim gibi 3.kitabın önsözünde ki padan fain olayı 4.cilt 500.sayfada tekrar çıktı. Şimdi kim bilir bir daha ne zaman çıkar. :slight_smile:

(Muhammet Topcu) #1639

İlk kitapta gördüğünüz bir gizemin 13. Kitapta çözüleceğini söylesem şaşırmazsınız o halde :smiley: Zaman Çarkı biraz öyle bir seri.

(Carai an Caldazar!) #1640
  1. Kitapta Padan Fain ile ilgili 2 yada 3 bölüm vardı.

Ayrıca 5. Kitabı okurken kitap nereye bağlanacak diye çok merak ettim. Yazar öncesinde hiç pot kırmıyor. Her şey aniden son 100 sayfada oldu.

@muaet Dumai Kuyularını çok merak ediyorum. Sırf o yüzden 6. Kitabı fiziksel olarak satın alacağım.

Sanderson 1. Kitaptaki olayi nasıl hatırlamış yahu? Bunun için büyük bir Jordan fanı olması lazım.

(42. Mehmet) #1641

Sanderson’la alakası yok. Zaten Robert Jordan taslağını çıkarmış. Adam kitabı tamamlayamayabileceğini önceden kestirmiş herhalde. Sanderson’a düşen taslak üstünde çalışıp o notları hikayeleştirmek.(ki bunu hafife almıyorum, yanlış anlaşılma olmasın. Bu işi kotarması ise olağanüstü bir şey.)

(Erdem) #1642

Sanderson ile alakasız olur mu hiç. Adam son kitapları yazabilmek için yalayıp yutmuştur her şeyi. Son kitap için taslaktan ziyade notlar vardı, 1 kitap olarak çıkacak son kitabı anca 3 kitapta yazabildi.

(Muhammet Topcu) #1643

Fain gönlümde kanayan yaradır.

(Erdem) #1644

Onu ben de çok merak ediyorum ne rolü olacaktı son savaşta acaba.

(Cankut Değerli) #1645

Zaman Çarkı özellikle sonlara doğru koşturan bir seridir, deli gibi coşarsınız.
Rand’ın duygusuzluğundan dem vuran arkadaşlar, karakter kendi içinde oldukça tutarlı davranıyor aslında. Onu bu noktaya getiren olayları ve Rand’ın psikolojisini düşündüğümüzde hiç de alakasız bir durumla karşılaşmıyoruz. Siz sonrasını görün hele…

(42. Mehmet) #1646

Yalayıp yuttuğuna eminim. Beni yanlış anladınız. Ben ne de olsa elinde çalışabileceği taslaklar olduğunu ve onlardan yararlandığını belirtimek istedim sadece.

(Carai an Caldazar!) #1647

Ben Sandersonu büyük bir WOT fanı sanıyordum. Acaba fantastik edebiyata sandersonu en çok etkileyen kitaplar hangileri?

(42. Mehmet) #1648

Kesinlikle büyük bir wot fanı zaten, adam o kadar benimsemiştir ki öyle olduğu için zaten son kitabı bu kadar güzel yazmış.

(Carai an Caldazar!) #1649

Iyi o zaman. Ben nedense WOT kitabının yurtdışında ozelikle ABD’de eskisi kadar sevilmidiği izlenimine kapıldım. Büyuk bir yazarın WOT fani olması iyi. Bence yeni çıkan eserler Lightbringer,Stormlight,First Law vs WOT kitabının popülerliğini düşürdü.

(42. Mehmet) #1650

Yurt dışı piyasasına hakim olamadığım için bir şey diyemem.

Buna katıldığımı söyleyemem. Zira piyasa ne olursa olsun Lotr, wot, asoiaf tarzı seriler kültleşmiş. Ama ihtimaldir ki 14 kitaplı seriye başlamak göz korkutabilir. Onun yerine diğer nispeten daha az hacimli serilere kayabilir okuyucular. Yine de gerçek fantastiksever için iyi bir eserin hacmi ne kadar çok olursa o kadar iyi olur. Tabii bunlar sadece benim tahminim.

(Carai an Caldazar!) #1651

Yurtdışındaki piysaya tam olark bende hakimde değilim ancak yurtdısı forumlarında hiç wot ile ilgili tartışma görmüyorum. O yüzden öyle bir izlenime kapıldım.

(42. Mehmet) #1652

Buna yabancı forumlarda takılan arkadaşlar cevap verse daha iyi olur. Benim İngilizce seviyem Sultanahmet İngilizcesi :grinning::grinning:

(Kenan Ulusoy) #1653

Zaman Çarkı için sizce ciltsiz baskıları mı bekliyim yoksa şimdiden ciltlileri mi topluyum? Geçenlerde bazı harf hataları olduğuna dair soru hattında bir mesaj okumuştum. Bu harf hataları rahatsız edecek kadar fazla mı?