Zaman Çarkı

Seriyi Brandon Sanderson’un devralması çok iyi olmuş, bunca zamandır düzensiz bir tempoda ilerleyen seri son kitaplarda homojen bir karakter/aksiyon oranına büründü. Önceki kitapların belirli kısımlarında açıkça canım sıkılırken son kitapları elimden düşüremiyorum.

(ekleme) Spoiler isteği:

Aviendha’nın Rhuidean’daki farklı kişilerin anılarını gösteren ter’angreal’da gördükleri şeyler gerçekleşiyor mu? Yoksa desen farklı yönde mi bükülüyor?
Seanchan’ları zaten sevmezdim bu böümü de okuyunca iyice nefret etmeye başladım.
Son olarak; ışıklar içinde yat Verin Sedai, büyük kadınmışsın.

2 Beğeni

Herkese merhaba,

Seriye uzun zamandır başlamaya niyetliyim ama hep çok uzun diye erteleyip duruyorum. Şimdi, yanlış anlamadıysam da tekrar basılacak sanırım? Sizce mevcut ciltli baskıyı mı toparlayıp başlayayım yoksa yeni çıkacak olan seriyi mi bekleyeyim?

Kitaplar elimde erimeye başladı. Bunca zamandır okuduğum seri sona yaklaşınca “Nasıl yani, bitecek mi şimdi?” diyorum.

Umarım Brandon Sanderson aynı evreni kullanarak farklı seriler çıkarır. Bu kadar detaylandırılmış bir evren on beş kitapla sınırlandırılmamalı.

1 Beğeni

Yayınevi yetkilisi Emre Bey (@irbis) çok yakında kitapların ciltsiz olarak çıkacağını söylemişti. Eğer bu yeni baskılarda şimdiki ciltli baskılarda bulunan bol hatalar giderilecekse ki giderilecek demişti kendisi, bence yeni baskıyı bekleyin.

Fırtına geliyor. Devasa bir Cosmer evreni var adamın. :slight_smile:

Eğer söylediğiniz gibi hatalar giderilecekse, yeni baskıyı beklemekte fayda var. Teşekkürler cevabınız için.

2 Beğeni

Ama piyasada ciltiler de bulunacak diye biliyorum

Ona laf yok, o ayrı bu ayrı.
Ama Lews Therin’in gölgeyi mühürlemesi ile ilgili bir kitap yazarsa çok hoşuma giderdi. Belki de seri diziden sonra popüler olduktan sonra yapacaktır.
Sonuç olarak her güzel şey gibi bu seri sonlanınca da üzüleceğim.

1 Beğeni

Bence bitireceğin için sevinmelisin. Büyük bir yük kalkacak üzerinden. Bende 4.cilti bitiriyorum ve uzuun bir ara vericem Zç evrenine. Çok yavan geldi bana herşeyi ile. 10 15 sene önce okusaymışım belki çok severdim ama çok haddinden fazla ağır işleyen bir konusu var.

Öncelikle her şeyi tadında bırakmakta yarar vardır.

Sanderson’ın yıllık durumlarını, planlarını okuyanlar bunun gerçekleşmeyecek bir şey olduğunu bilebilirler. Cosmere daha çok vaktini alacak, kaldı ki Cosmere dışı seriler ve bilimkurgular da yazıyor.
Sissoylu 2. üçlemenin son kitabının ne zaman çıkacağı belli değil, daha iki tane üçleme daha yazacak. Elantrs ve Warbreaker devam kitapları. Her biri yazımı bütün aşamaları ile 1 yılı aşan 7 tane daha Fırtınaışığı Arşivi kitabı(gerçi 4. kitabın 4te biri bitmiş). 7 kitaplık Cosmere’e en geniş şekliyle bakan Dragonsteel serisi. 2 tane daha farklı Cosmere kitabı. Ben böyle yazdım da Sanderson Cosmere’in toplamda 36 kitap olacağını düşünüyor herhangi bir değişiklik olmazsa. Daha yarısı duruyor. Bir de farklı seriler çıkarmaya çalışıyor halen daha. Herhangi biri bbir Zaman Çarkı romanı yazacaksa bile bu Sanderson olmayacaktır. Sanderson Zaman Çarkı dizisinin raydan çıkmasını engelleyecek şekilde danışmanlık yapması bile büyük bir olay olur. Robert Jordan bile Infinity of Heaven diye yeni bir evrende geçen 2 tane üçlemeden oluşacak 6 kitaplık bir seriye başlayacaktı, belki 2 tane daha zaman çarkı çıkarabilirdi o kadar.

1 Beğeni

Robert Jordan kendi karakterleri kullanılarak bir Zaman Çarkı romanının yazılmasına izin vermiyor diye biliyorum ben.
Yani bir gün birisi çıkıp Zaman Çarkı romanı yazsa bile tamamen orijinal bir kurgu oluşturmak zorunda.

1 Beğeni

@Buyici Sen son üç kitaba gel de bak bakayım bırakabiliyor musun.

@Tilqi_Gin Eh doğru diyorsun, sonu geldiği zaman insan o şeyden ayrılabilmesini bilmeli. Yeni bir kitap çıkarıp serinin güzelliğini bozmak da var. Bilgiler için teşekkürler; Brandon Sanderson’un sadece Elantris, Sissoylu ve Fırtanışığı Arşivi serilerini biliyordum.

@cankutpotter Karakterler senaryoya bağlıdır, senaryo biterse karakterlerin de pek bir etkisi kalmaz. Değerlendirilmesini istediğim kısım hikayenin geçtiği evren; zaman çarkı, tek güç, aes sedailer, karanlık varlık, trolloclar vb.

Sorun da o işte. O son 3 kitaba gelene kadar gereksiz uzun olmuş neyse benim görüşüm.

Piyasada olan olmayan çoğu fantastik kitabi okumus biri olarak bu seriyi hep oteledim sonra sonra diyerek kenarda tuttum. Olaya tersten basladim ben biraz. Start verdim, dikkatimi ceken ilk noktalara deginmek istiyorum. Brandon Sanderson, Patrick Rothfuss, Anthony Ryan gibi yazarlarin kitaplarinda zaman carkindan bariz esintiler olduğunu farkettim. Birebir olmasa bile belirgin olarak benzerlikler var, mesela tenekeci olayi(rüzgarın adinda tenekeci ve ruhlarin karmasi gibi), bazi bolgelerin isimleri, bazi karakterlerin isimleri ( Vaelin Al sorna, Rand Al Thor – Al ekleri) ve goruntusu( Rand ve Kvothe kizil sacli diger insanlardan farkli bir havalari var ikiside direk dikkat çekiyor), 3 arkadas olayi ( rand-kvothe benzerligi, wil ile perrin karakter benzerligi, sim ile mat in grubun neseleri olup biraz goy goy olmalari )gibi gibi… Aklima gelenler…

1 Beğeni

Aslında dördüncü kitap tam da olayların filizlenmeye başladığı kitap, sonra epey ilginçleşiyor. Robert Jordan’ın biraz ağır bir üslubu vardır ama beşinci kitap bayağı ilgi çekici olaylara sahne oluyor bence, yani yapabiliyorsan devam et derim.

2 Beğeni

Uzun bir inceleme yapacağım kitap ile ilgili. Işin özü bu seri ilk çıktığı zaman nasıl bu kadar tutmuş anlamadım. Çok sabırlı bir okuyucu kitlesi olsa gerek. Milyonlar okumuş, beğenmiş. Ben nedense bağlanamadım, beğenemedim. Moiraine ile Lan dışında hiçbir karaktere ısınamadım. Onlarında çok sınırlı dialogları var. Nyneave ile Egwenenin birden kendilerini Aes sedai görmesi çok saçma geldi. Neredeyse hiçbir eğitim almadılar. Ve çoğunluğun da dediği gibi aşırı ters konuşuyorlar ve herkes bu durumu kabulleniyor. Sanarsin o ikisi taveren. Çeviriden midir nedir Aiel bölümlerini anlamakta çok zorlandım. Çok karışık. Aksiyon olarak ilk 4 cilt çok zayıf. (Kitap sayfa sayısına oranla tabiki) Kötü tarafın gözünden çok çok az olaya tanıklık ettik. 4 ciltte de çok tekrar var. Yolların ve geçit taşlarının kullanımı bana çok tekrar gibi geldi. (Duruma göre en mantıklı tercih ama her seferinde bir daha olmayacak gibi konuşup yeniden o yollara girmek) Perrin’in bir ailesi olduğunu bu kitapta öğrendim. Bu kadar zaman sonra hiç ailenden bahsetmez misin. Sürekli Luthan usta ve karısı. Süper 3lünün düştüğü durumları halen kabullenememesi biraz can sıkıyor. Serinin en ilgi çekici karakterlerinden Padan Fain 600 700 sayfada bir karşımıza çıkıyor. Sıklıkla karşımıza çıksa daha gizem katardı sanki. Böyle ufak tefek bir sürü eleştiri yapabilirim. Biliyorum ki bunun sebebi serinin başları olması ama çok uzun geldi bana bu süreç. Serinin hayranları için en ufak kelimenin değeri çok büyüktür mutlaka fakat kendi adıma çok gereksiz uzatılmış gibi geldi. Seri 4te 1 daha kısa olsaymış bence daha heyecanlı bir seri olurmuş. En büyük eksik heyecan kesinlikle serinin başı için. Bayram tatlinde 5.cilte giriş yaparım muhtemelen fakat başlangıç heyecanına göre devam edip etmeyeceğime karar vereceğim. Seriyi bitirmeden de bırakmayı düşünmüyorum. Çok meth edilen son 3 kitabın heyecanı beni çekiyor şuanda. Böyle. :slight_smile:

1 Beğeni

Yazdıklarınız içinden özellikle üçlünün başına gelenleri bir türlü kabullenememesi beni de çok yormuştu. Bir de bazı tekrarlar, mesela bir ara Loial’ın her sahnesinin başında Ogierleri özet geçiyordu. Bunun dışında saydıklarınız aslında süreçte değişen şeyler ama anladığım kadarıyla bu değişim hızı size yavaş gelmiş. :slight_smile:

2 Beğeni

Şunu açıkça itiraf edeceğim, on dört kitaptan belli başlı yerler atılsa cidden sorun olmaz kanımca. Zaman Çarkı en sevdiğim serilerden biridir, hatta zaaflarımdan biridir, ancak bu bazı kısımların okuru cidden yorduğu gerçeğini değiştirmiyor, hele Robert Jordan’ın tarzıyla.
Ancak eğer sabrederseniz göreceksiniz ki en sonunda oldukça detaylı ve güzel kurgulanmış bir fantastik edebiyat destanını bitiriyorsunuz. Zaman Çarkı’na başlarken çok hızlı ilerlemeyeceğinizi, olayların bazen sizi sıkabileceğini, oradan buradan alakasız karakterlerin çıkıp gelebileceğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Serinin nasıl bir tempoyla gittiğini az çok bilirseniz sancılı dönemleri daha rahat atlatırsınız diye düşünüyorum.

10 Beğeni

O iki kitaptan biri Dark One diye bir seriyidi galiba Hoid in gezegeninde geçiyor. Elektirik büyüsü falan var. Eski forumda gördüm. Dragonsteel konusunu biraz açabilirmisinuz?

Dragonsteel cosmerin baslangicini anlatan seri olacak diye biliyorum. Aslinda dragonsteel adiyla yazilmis bir kitabi da var ama basilmak icin degildi. Universite seysi icin yazmis, tek kopyasi var ve cogaltmak yasak. Zaten orada gecen hikayenin unsurlarini baska kitaplarda kullanmis.

Sonradan yazilacak olan Dragonsteel farkli olacak saniyorum. Bununla beraber aslinda bu seriye baslamisti. Liar of parthinel adiyla bir giris yapmisti ama begenmeyip vazgecti. Bu kisa bolumu internette bulabilirsiniz.

2 Beğeni