Zaman Çarkı

Zaman çarkı 4.cilti bitirdim ve karakter gelişimlerini düzenledim.:sweat_smile: Açıkçası Rand ve Perrin harici gözümde çok gelişim gösteren karakterler olmadı. Kitabın eleştirisini bir iki gün önce son 100 sayfayı okumadan yapmıştım. Eleştirilerim halen geçerlidir ama aradığım heyecan, aksiyon, gerilim, gizem son 100 sayfaya sıkışmıştı. Sonlarda Nynaeve ile Terkedilmişin mücadelesini kabullenemiyorum. Aynısı Rand ile Falmede ki kılıç ustası arasında ki kılıç dövüşü için söylemiştim. Nerdeyse hiç Aes sedai eğitimi almamış, sadece oradan oraya koşturmuş birisi gidipte nasıl karşı koyabilir Moghedeine. Ben yediremiyorum. Birde gidip koskoca terkedilmişe nasil basit bir tasma atma ile etkisiz hale getirir. Ya bu terkedilmişlerin bazıları çok tırt, yada mantıksız dövüşler. Aynısı Asmodean içinde geçerli. Gerçi Lanfear orada bahsediyor onun güçsüzlüğünden. Özet olarak kitabın sonu ile yükseldim biraz daha seriye. Ufak eleştirilerimi göz yumabilir biraz daha sabırlı okursam herhalde devam edebilirim seriye.

Rand al thor: Seviye 70 (yenidendoğan ejder)
Can: 250 (+200)
Büyü gücü: 600 (+500)
Dayanıklılık: 200 (+200)
Kuvvet: 35
Beceri: 55
İletişim: 25
Liderlik: 100
Saygınlık: 100
Yönlendirme seviyesi: üst düzey
Silâh: Angreal - Alevli kılıç(+ 20 saygınlık), ok-yay, Sa’angreal - Callandor(+300 büyü gücü-kılıç olmayan kılıç)
Özel yetenek: konsantrasyon, ejder olmak(+50 saygınlık, ordu toplama, +200 büyü gücü, - 100 korku), tek el kılıç ustası, öfke modu(+200 can, büyü, dayanıklılık)
Eksi özellik: Delirme potansiyeli var(kendini ve çevreyi imha etme)

Mat Cauthon: Seviye 35
Can: 220
Büyü gücü: 120
Dayanıklılık: 300
Kuvvet: 34
Beceri: 33
İletisim: 2
Liderlik: 6
Silâh: ok-yay, değnek(+10 beceri, 5 kuvvet), siyah uçlu mizrak(?)
Özel yetenek: Ok kullanabiliyor, değnek usta seviye, kumarbaz(+10 beceri, +10 kuvvet, zar atarak para yüksek seviye para kazanma)
Pasif yetenek: şans, ( aşırı derecede şans )

Perrin Aybara(Altıngöz): Seviye 55
Can: 500
Dayanıklılık: 410
Beceri: 24
Kuvvet: 35
İletisim: 6
Liderlik: 30
Kurt çağırma yeteneği: 18
Kahinlik: 10
Silâh: Balta, çekiç
Özel yetenek: Warg olması(+8 kurt yeteneği) ekstra kuvvetli olması, kurtlar ile iletişim ve koku duyusu
Pasif yetenek: Demircilik(+10 beceri), kurt rüyaları(kahinlik +10)
Negatif yetenek: Kızlar hakkında çok az bilgili, çabuk pes edebilmesi, kurt rüyalarında kaybolma olasılığı

Egwene al’vere: Seviye 45 (çakma Aes Sedai)
Can: 150
Büyü gücü: 400
Dayanıklılık: 200
Beceri: 35
Kuvvet: 6
Liderlik: 4
Kahinlik: 50
Yönlendirme seviyesi: orta seviye
Özel yetenek: orta seviye yönlendirme, rüyalarda saldırı, elementel büyü saldırıları
Pasif yetenek: düşgören( +30 kahinlik )
Eşya: Aes Sedai yüzüğü(+10 saygınlık), ter’angreal yüzük(+10 kahinlik)

Nynaeve al’meara: Seviye 60 (çakma Aes sedai)
Can: 200
Büyü gücü: 450 (+200)
Dayanıklılık: 200
Beceri: 27
Kuvvet: 3
Liderlik: 20
Şifacılık: 20
Saygınlık: 10
Yönlendirme seviyesi: yüksek seviye
Özel yetenek: Yüksek seviye yönlendirme, elementel büyü saldırıları, öfke modu(aktif olduğunda + 200 Büyü gücü )
Pasif yetenek: Hikmet olmak( +10 liderlik, +10 şifacılık
Eşya: Aes Sedai yüzüğü(+10 saygınlık)

Elayne Trakand: Seviye 30 ( çakma Aes Sedai )
Can: 150
Büyü gücü: 350
Dayanıklılık: 150
Beceri: 20
Kuvvet: 3
Liderlik: 15
Saygınlık: 20
Yönlendirme seviyesi: Orta seviye
Pasif yetenek: Andor veliaht prensesi (+10 liderlik, +10 saygınlık, düşük seviye asker çağırma )
Eşya: Aes Sedai yüzüğü (+10 saygınlık)

*Moraine Damodred: Seviye Epic 90 ( Aes Sedai )
Can: 250
Büyü gücü: 750
Dayanıklılık: 300
Beceri: 80(+20)
Kuvvet: 25
Liderlik: 40
Şifacılık: 50
Saygınlık: 40
Yönlendirme seviyesi: epic üst düzey seviye
Ajah rengi: Mavi
Pasif yetenek: İnsanları yönlendirebilmek, karanlık varlığı uzaktan fark edebilmek…
Özel yetenek: Serateş saldırısı (+300 büyü gücü, +20 beceri), yüksek seviye elementel büyü saldırıları, yakın dövüş, genç gözükme…

Al’Lan Mandragoran: Epic seviye 80 (Muhafız)
Can: 450(+200)
Büyü gücü: 200(+200)
Dayanıklılık: 750(+200)
Kuvvet: 60
Beceri: 45
Liderlik: 30
Saygınlık: 50
Pasif yetenek: Taç giymemiş Malkier Kralı(+40 saygınlık), Aes Sedai muhafızı(can, büyü gücü, dayanıklılık +200, karanlık varlığı uzaktan sezmek)
Özel yetenek: Kılıç ustası(+20 beceri)…

Thom Merrilin: Seviye 40 (Âşık)
Can: 140
Büyü gücü: 150
Dayanıklılık: 140
Kuvvet: 20
Beceri: 30
Liderlik: 5
Saygınlık: 40
Pasif yetenek: Hançer ustası, Aşık olmak(+40 saygınlık, +40 iletişim, hanlarda ücretsiz konaklama ve orta seviye kazanç)
Özel yetenek: Âşık hikayeleri, iletişim, hızlı saldırı(+10 beceri)
Negatif özellik: Topal olmak(-10 dayanıklılık, -5 kuvvet)

1 Beğeni

Birşey daha soracağım. Kitapta terkedilmişler için erkek olduklari söyleniyor, Lanfear dışında ama Moghedeinde kadın bir karakter idi.:thinking: Bu konuyu kurcalasam mi yoksa yanlış anladığım bir nokta mi var.

Kitapta kadın terkedilmişler de var. Lanfear, Moghedien, Semirhage, Maseena ve Graendal gibi. Hepsi erkek olarak nitelendirilmemişti, öyle hatırlıyorum ben.

5 Beğeni

Tamam muhtemelen benim aklımda farkli kalmış. Kafa karışıklığı.

1 Beğeni

Arkadaşlar atladığınız nokta şu… Ufacık spoiler zaman çarkı evrenindeki ana karakterler daha önce yaşamış ve desene etki etmiş kişilerin yeniden doğmuş hali. Bu sadece rand için geçerli değil. Bu yüzden sorgulamayın bunu. Hatta kitapta okurken olay olaylar daha önce çağlar gelip geçerken benzerleri yaşanmış. Atıyorum daha önce ejder salidarda doğmuş yada falmede yada fal dorada yada şimdi olduğu gibi emond meydanında (inceyi herkes anlamaz :slight_smile: ) unutmayın Çark dilediği gibi dokur

1 Beğeni

Haftasonu tatili başlayınca ben de seriye balıklama dalayım dedim. Beni bu kadar kolay esir alacağını bilsem önce derin bir uyku çekerdim. İlk 50 sayfadan sonrasını nasıl bir huşu içinde okuduğumu anlamadım bile.
Muhteşem bir başlangıç oldu benim için, umarım bitişi de böyle olur.

9 Beğeni

Bitişi de muhteşem. Garanti veriyorum. Ama serinin ortasında bazı kitaplar … Yani ne diyeyim umarım sıkılıp vazgeçenlerden olmazsınız.

1 Beğeni

Ben ilk 3 kitabı okudum. 6 ay ara ile okuyorum. Ama ilk kitap çok sıkıcı geldi yahu. Handan çıkıyolar diğer han’a gidiyolar. Bitirene kadar köbeğiç çatladı :grin: ama 2. Ve 3. Kitapların nasıl bittiğini anlamadım

1 Beğeni

Heh biriside çıktı benimle aynı duyguları yaşayan. Bende 4.cildi yeni bitirdim ve elimde 3 kitap var okumak için. 5.cilt, Diskdünya ilk kitap ve Drizzt 4.kitap 2 gündür düşünüyorum. Bu haftada izine çıktım. Çok kararsızım.

1 Beğeni

Ben ard arda fantastik okuyamıyorum. Yani zaman çarkından çıkıp ardına disk dünya okuyamam. Dünyaları karıştırıyorum :slight_smile: onun yerine araya bir kaç tane tarih yada Bilim kurgu sıkıştırıyorum. :slight_smile:
Daha sonra başka fantastik kitap okurum. Seri fantastik oluyorsam seri Bitirim yeni kitaba öyle geçerim :slight_smile:

2 Beğeni

Ben aslında huysuz bir okuyucuyum. Zaman çarkına benim kadar sallayıpta kalanını merak eden zor olur. Çünkü her kitap son 50-100 sayfasında heyecan yapıyor ve bittikten sonra diyorum ki -ulan bu sefer sonraki kitap heyecanla başlar- ama yok nafile. Şuan 5.cilte başladım malum izindeyim. Diğer kitaplar iş zamanında da rahat okunur. Bakalım nasıl gidecek bu cilt.

2 Beğeni

Zaman çarkı serisi güzel kitap ama o kadar abartılacak kadar değil. Ben ilk 3 kitaba göre konuşuyorum tabi.
4. Kitabıda rn az 4 ay sonra okurum. Shannarayı okumak istiyorum ve elimde 1 yıldır duran mürekkep yürek serime başlamak istiyorum :slight_smile:
Arada başka kitaplar oku iyi oluyor ( fantastik dışımda)

1 Beğeni

Kitap sanki bitmiş gibi olmuş mesajım ama daha ortalarındayım. Sevmediğim yanları yok değil ama akıcılık konusunda çoğu kitabı gölgede bıraktı şimdiden.
(Bir de umarım Rand karakteri bütün kitaplar boyunca aptal yazılmamıştır. Sevenlerinden özür diliyorum ama her hareketi beni sinirlendiriyor. Aklı başına ne zaman gelir?)

1 Beğeni

Rand ile durum çok karışık. Neler yaşayacak daha. Karakter gelişimi müthiş olacak garanti verebilirim.

1 Beğeni

Serinin karakter kadrosu geniş, karakter gelişimi ustaca işlenmiş olsa da bu serideki hiçbir karaktere tam ısınamadım. Kralkatili’nin Kvothe’si, Fırtınaışığı’nın Kaladin’i, Unutulmaz Diyarlar’ın Drizzt’i, Yerdeniz’in Ged’i, Gediksavaşları’nın Pug’u karakter kişiliğiyle beni seriye çekerken Zaman Çarkı’nda (belki Mat hariç) hiçbir karakter tek başına beni seriye bağlamadı.

2 Beğeni

Bu seride ilk Üç kitabı 500 sayfalık bir romanın ilk 50 sayfasındaki aksiyonla eş değer. Öyle düşünün daha neler olacak neler.

2 Beğeni

Aynen öyle bir yerde okumuştum Rober Jorden diyorki zaman çarkının kitapları aslında tek bir kitabın bölümleri diye bahsediuordu

1. Kitabın son 100 sayfası yine bomba.
1 Beğeni

Hançer Yolu gayet iyi bir kitaptı. Öğrenmek isteyeceğiniz bir sürü bilgiyi bulunduruyor. Hepsinin üzerinde çok durmasa bile, yinede iyi bir kitaptı.

3 Beğeni

Ilk 5 ve son 3 benim icin efsaneydi.

3 Beğeni