Zaman Çarkı

Yani evet gencecikte, bu kafayla sonrasında nasıl bir insana dönüştüğünü gördük😂 Daha doğrusu ben göreceğim henüz gelmedim oralara. O sayfalarda kriz geçiririm artık🤦

Oralara geldiğinizde bu yorumunuzu hatırlayın, lütfen. Güzel bir ‘ben demiştim’ olabilir.

1 Beğeni

Özür dilerim haklısın. Ben başka bi kitaptan bahsettim. Tekrar özür dilerim

Rand bazen cok itici olabilyor ama kalin kafalilik konusunda kimse Perrinle yarisamaz.

1 Beğeni

Spoiler vermeden ipucu veriyim sen tahmin etmeye çalış. Selene aslında çok önemli bir karakter. Biz onu başka bir isimle tanıyoruz. Rand’a gerçek ismini ve kimliğini söylemedi.

1 Beğeni

Evet evet aklımda birisi var kesinlikle öyle olduğu belli yani senin dediğin gibi​:face_with_hand_over_mouth::face_with_hand_over_mouth: benim aklımda kötü taraftan birisi var. Kötü mü iyi mi? Lanfear diyesim geliyor. Hani Rand’ın da düşünceleri falan gelince aklıma. Nedense kızı ilk gördüğümden beri onun olduğunu düşünüyorum. Belki de saçmaladım bilmiyorummm🤦

1 Beğeni

Bunu ne onaylayabilir ne de reddedebilirim. :smirk:

Yani hem o hem de değil mi. O zaman buldum!Lanfearın kızı kesin:rofl:

Söylediğim gibi ne onaylayabilir ne de reddedebilirim. Amerikan ordusunun bir çok soruya verdiği cevap gibi. :smile:

1 Beğeni

Bugün dokuza başlıyorum. Sekiz tam bir şeyler olacakmış gibi bitmişti. Bu yüzden heyecanlıyım.

Kesin bir şeyler olacak ama istediğin şeyler olmayabilir. Aslında 9’un sonu tam bir şeyler olacak gibi bitiyor diyebilirim. En önemli olaylardan birinin yapılacağı açıklanacak 9’un sonunda ve 10. kitapta yapılacak. :wink:

1 Beğeni

Cadsuane ile ilgili mi? Min’in görüsü?

İşin içinde o da var ama görüyü hatırlayamadım şimdi. Olay çok büyük yalnız. Hata yapıyoruz başaramayız diye düşünen çok kişi de var. Hatta belkide inanan kişi sayısı 1 elin parmağı kadar yoktur. Gerçek olmasını isteyen çok kişi olsa da.

Mat ile ilgili olanı mı diyorsunuz? Orada kesinlikle o tepkileri görmüştüm. Min’in görüsü Rand’ın Cadsuane ile yakın olması gerektiği, aralarında bilgi aktarımı olacağı ile ilgiliydi. Bu arada ben 9.kitabı bitirdim. 10 ile ilgili soruyordum.

Merak ettim şimdi. Okuyup dönerim iki üç güne.

9 ve 10 dan spoiler Rand da Cadsuane’yi yanında tutmaya çalışıyor zaten bunun bilincinde olarak. 9’un sonunda fark etmişsindir. Dediğim olay da 9’un sonunda Rand’ın açıkladığı plan oluyor. Lekeyi temizleme planı. Tabi kolayca olacak bir şey değil. Bazı hazırlıklar olacak. 10’un sonunda bu işe girişecekler.

Yalnız, o zaten 9. kitapta oluyor. Karıştırmış olmayasınız? Sonunda Choedan Kal kullanılarak yapılıyor zaten. Benim bilmediğim bir devam olayı mı olacak leke ile ilgili?

Pardon ben kitapları karıştırmışım. İş yerinde olunca telefondaki e-kitaplardan bakarken karışmış. :rofl:

Shai’tan’ın Desen üzerindeki amacı tam olarak nedir bilinmiyor ama Rand’dan istediği pes etmesi ve kendi tarafına geçmesi. Seri boyunca bütün amacı buydu. Serinin sonunda da aynı amaç uğruna mücadele etmesi ve amacına ulaşamayacağını anladığında “BU KEZ FARKLI, BU KEZ SENİ ELE GEÇİRDİM!” diyerek Rand’a saldırıp yok etmeye çalışması bence çok uygun. Ben Rand’in Ejder dağında değil, tam olarak bu noktada Nirvanaya ulaştığını, ve sonunda kendisi olduğunu düşünüyorum. Yukarıda da yazmıştım; Rand aslında bir bedende yaşayan üç kişiden ibaret. Hint mitolojisi ile ilgili pek bir bilgim yok ama benim okuduklarımdan anladığım kadarıyla “Nirvanaya ulaşmak” kavramı sonsuz yaşam döngüsünden kurtulmak, bütün yaşamları ile bir olmak ve dünyevi keder ve sıkıntılardan hâli olmak anlamına geliyor. Rand Ejder dağında bir çeşit aydınlanma yaşıyarak eski hayatlarını hatırlıyor ve bir nevi hayatın anlamını yada kendi Neden’inin cevabını buluyor ama sonunda görüyoruz ki bu aydınlanma Rand için yeterli değil, en azından Shai’tan’ın kendisine karşı yeterli değil. Bu noktada Rand Nirvanaya ulaştığında Shai’tan onu yok etmek istiyor ama başaramıyor. Bu verilen fikre de uygun zira Shai’tan kötülük fikrinin cisimleşmiş(?) hali olarak insanlığın bir parçası ve insani duygular ile besleniyor. Rand onu beslemeyi bıraktığı anda, “Boşverdiği” anda üstündeki gücünden de kurtulmuş oluyor ve onun esas halini kavrıyor; Kötülüğün, Karanlığın üzerimizdeki gücü ona teslim olduğumuz kadardır.

4 Beğeni

bende aldim 15 kitabida ilknoktadan tam bir hazine :slight_smile: