Zaman Çarkı

Mızrağın Kızları onun askeri değil. Annesinden dolayı onu sahiplenip koruyorlar. Anneleri gibi ya da ablaları gibi görüyorlar kendilerini. Ayrıca aiellerde reis de olsan tek otorite diye bir şey yok. Islak topraklılar gibi değil işleyişleri.

3 Beğeni

'Car’a’carn bile kral değildir. ’ Aieller

3 Beğeni

Bende tıkandım 13. Kitabın baskısı yok. Yine uzun bir beklemece…

6 yı beklerken tüm seriyi tamamladım ben neyseki. Var mı bi gelişme peki tekrar basım için.

2 aynın sonunda 8 i bitirdim. Kafama takılan birşey var egwene ve ordusu madem tar valona kapıyol ile ulaşabiliyordu neden salidardan yürüyerek ayrılıp o kadar yol kat ettiler ? Bu arada kadınlar kapı yol öremiyor diye biliyordum

13 ve 14 ü almamıştım sadece. Bilmem basarlar herhalde. 6 gibi yapmıyorum bu sefer ne zaman basarlarsa o zaman alırım

Gövde gösterisi, asker toplama gibi nedenler yüzünden. Bir de Egwene Beyaz Kule ile savaşmak değil Beyaz Kuleyi tekrar birleştirmek istiyor. Yani amacı, eline iyi bir koz geçirdiği anda hakkıyla tüm aes sedailere hükmedebilmek.

1 Beğeni

Yeni bahar ciltli olarak basılacak mı? Bileniniz var mı? Başka hangileri yeniden basılacak? 4. kitabın yeni baskı yapacağını biliyorum fakat diğerleri hakkında bilgim yok.

Yeni bahar ciltli olarak ilknokta sitesinde var ben daha bir hafta önce aldım 4 ve 13 eksik kaldı bir onlarda basılsa harika olacak

1 Beğeni

Teşekkür ederim. İdefixte olmayınca baskısı yok sandım.

1 Beğeni

İdefixte ince kapak yazıyordu ama ciltli ben ordan almıştım

1 Beğeni

Gece bitirdim seriyi. İçimde bir boşluk oluştu. 2018 şubat gibi baslamistim seriye ilk 8 kitabi hizlica okuduktan sonra uzunca bir ara vermiştim. Harika bir eserdi. Özellikle son 3 kitap bambaşkaydı. İlerde tekrar okumak isterim sanırım.

1 Beğeni

Bilmeyen varsa zaman carkinin Türkçeye hala çevrilmeyen kitabi.Çıksa hemen alacam.4 yil oldu hala yok. md22859989946 Robert Jordan elbette bu evreni yaratırken on binlerce sayfa süren bir dizin hazırlamış ve kitaplarında da bu dizindeki bilgileri elinden geldiğince özetleyerek kullanmıştı. Ancak yeni çıkacak bu kitabımızla birlikte merhum Robert Jordan’ın eşi önderliğinde üç yazar bu not dizinini baştan sona elden geçirmiş ve tüm dünyayı özetleyen ve bizlere çok daha fazlasını sunacak olan bu kitabı yazmışlar. Peki bu kitapta neler var?

• wheel-of-time-companion-kapakİlk olarak tüm seride(!) adı geçen eksiksiz bütün karakterlere ait özet şeklinde bilgi mevcut. Zaman Çarkı’nın en bilinen özelliklerinden biri de seri de aşırı miktarda karakter olması ve bütün karakterlerin –ister küçük karakter ister büyük olsun- Son Savaş’a öyle ya da böyle etkide bulunmuş olmasıdır. Benim gibi bazı kronolojiye ve karakter isimlerine takıntılı edebiyat kurtları için vazgeçilmez bir fırsat olacağa benziyor!
  • Benim en çok beklediğim ve görmek istediğim başlık buydu aslında: Tüm seri boyunca karşımıza çıkan erkek ve kadın yönlendirenlerin büyük bir kısmının Güç seviyeleri! Kim kimden güçlü, kim kimi alt eder, kim hangi Yeti’ye sahip vb.
  • Kadim Dil’e ait çok ayrıntılı bir sözlük. Tabii ki yine seri boyunca neredeyse her sayfada Kadim Dil’den sözcükler hatta cümleler görüyorduk. Hepsini bir arada görmek oldukça güzel olacak.
  • Son Savaş’a ait daha önce yayınlanmamış haritalar! Seriyi bitirenler Son Savaş’ın pek çok cephede ve farklı bölgelerde yapıldığını biliyorlar. Her bölgenin cephe haritaları bu kitapta mevcut.
  • Herkesin olmasa da çoğu karaktere ait birer portre!
  • Zaman Çarkı’ndaki tüm ulusların tarihi ve gelenekleri!
  • Zaman Çarkı evrenine özgü tüm hayvanlar ve özel bitki örtüleri.
  • Ve daha nicesi!

frpnet.

11 Beğeni

Peter v. Brett’in Iblis Döngüs’ünü yazarken zç’den esinlediğini düşünüyorum. Var mıdır benim gibi düşünen?

Zaman Çarkı’nın ana temasını “Hero’s Journey” diye tabir edilen şema oluşturuyor ve seride kehanet, iyi-kötü savaşı, kader, karakter gelişimi büyük rol oynuyor. İblis Döngüsğnde ise ana çizgiyi; intikam, hayatta kalma, hükmetme isteği gibi kavramlar oluşturuyor ve iyi-kötü kavramı çok daha karmaşık (bana göre saçma) olarak karşımıza çıkıyor. İblis döngüsündeki karakter gelişimini ise Zaman Çarkı ile kıyaslamanın, Zaman Çarkı’na büyük bir hakaret olacağı kanısındayım.

İblis Döngüsü’nü üçüncü kitabın yarısında serinin olumsuz gidişatı yüzünden bıraktım, ancak Zaman Çarkı gibi bir başyapıtı İblis Döngüsü gibi -bence- deneysel bir seri ile kıyaslamak ve ikisini birbirine benzetmek hatalı bir davranış olur.

1 Beğeni

Yarın bombayı patlatıyorlar galiba ^^ Umalım da iyi bir kast seçmiş olsunlar.

5 Beğeni

Veee Rand Al’thor belli oldu millet.

8 Beğeni

Bence güzel seçim olmuş. Beni heyecanlandırıyorlar ya :smiley: Umarım yetenekli bir oyuncudur.

Nynaeve’i hiç beğenmedim ya ne alaka o tip?? :frowning:

Nynaeve, Perrin ve Mat de belli olmuş. Benim diziye karşı umutlarım çökmeye başladı şahsen.

Eklemeyi unutmuşum. Sjw’ler iş başında. Böyle birşeyler geleceğini tahmin ediyordum da bir umut işte.

2 Beğeni