Zaman Çarkı

Bu adamın seri hakkındaki yorumlarını önemsiyorum. Genel anlamda sevdiğim bir youtuber kendisi. Görüşlerine de katılıyorum, bence de olur gibi.

1 Beğeni

Eh, çekimler başlasın bakalım. Ne olursa olsun ortaya güzel bir iş çıkacağını umuyorum ama dizi gösterime girene kadar bilemeyeceğiz tam olarak.

Andorlu olması bir şey ifade ediyor mu? Ki Andor’un hangi milletten esinlenerek yaratıldığı aşikar iken. Ve soluk beyaz tenden esmer tene kadar bir çok ton farkının beyaz olduğu ortada iken, Perrin’in tipik bir kumral olduğu da bariz bence.

Burda asıl soru şu sayın Bunn-Y, bunun politik sebeplerle yapılmış bir seçim olduğunun kabul edilip edilmemesi. Bu cast ın politik olduğundan yakınmak sizin ima ettiğiniz gibi insanların ırkçı olduğu anlamına gelmiyor. Insanların ten renginden rahatsız olsam zenci İskandinav tanrısının olduğu Thor filmini izlemezdim diye düşünüyorum. Eminim bir çok kişi de öyle. Ama bu, bu seçimin de politik olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Burda insanların derdinin ten rengi olmadığının farkında olacak zeka seviyesine sahip olduğunuzu düşüyorum. Bu seçimlerin politik olduğunun kabul edilmesi neden bu kadar zor?

2 Beğeni

Şahsen bu konuda yorum yapan youtuberların yorumlarını ciddiye alacağımı sanmıyorum. Şu kasta yorum yapan herhangi bir kişi sosyal medyada feci bir linç yiyecektir/yiyor. Kasta laf edenler öyle bin dereden su getirerek yazıyor linç yememek için, bakın ben ırkçı değilim falan dercesine. Burada bile ırkçı olduğumuzu ima edenler var, internet sosyal adalet savaşçıları ile dolu. Hugo ödüllerinin nasıl bozulduğunu hatırlatmama gerek var mı? Bir Rapid Puppies örneği mi gerekiyor illa sosyal adalet savaşçılarının işleri zorla kendilerine işleteceği yerine normalde nasıl olması gerekiyorsa öyle olması, her şeyin aslına sadık olması için?

Bu Zaman Çarkı hikayesinde bir sürü farklı milletten hikaye var, Shienar’ı Japon, Tarabonlular Arap, Deniz Halkı zenci, Seanchanlar zaten her milletten karışık. Yani ana karakterlerden birini zorla farklı ten renginden yapmak zorunda değilsiniz ki, dolu farklı millet karakteri var lanet seride. Ana karakterler İki Nehirli bildiğimiz İngiliz. O kadar çok tarifi yapılıyor ki koca seride.

Rand’ın ilişkileri ise tamamen milleti diziden soğutmamak için falan alınan karar. Jordan bilmiyor muydu böyle bir hikaye kurgusunun bazıları tarafından beğenilmeyeceğinden, tepki göreceğinden? 3 kadın olayını duyduktan sonra seriye başlamayan, seriyi yarıda bırakan olmadı mı sizce? Ne hakla adamın kurgusunu değiştirirsiniz? Kadınlar da çok önemli rol oynayan karakterler.

Harriet’e de lanet olsun. Yüzük dizisi Tolkien’in çizgisinden gram ödün vermeyecek diyen Tolkien Vakfı’na da şimdiden koca bir helal olsun, bu devirde bunu yapmak aşırı zorlaşmış belli oldu.

11 Beğeni

Oldu ki dizi tuttu ilerde Tuon diye zenci bir karakter koymak zorundalar. Bu karakteri beyaz yaparlarsa “Vay zenciyi beyaz yaptılar” diyeceklerdir. Ama tam tersi olunca ve karşı çıkınca soyumuzu Hitler’e dayiyorlar.

4 Beğeni

Bence tepki çekmemek için yalan söylüyorlar. Tabi doğru söyleme ihtimaleride var (%29)

Çoğu kişinin aksine perrin’i begendim sadece biraz spor yapmasi lazım,Egwen fena sayılmaz. Nayneve ilk okuldaki inek öğrencilere dönmüş. Mat fena sayilmaz makyajla şunla bunla kurtarırlar. Rand lisede popüler olmaya çalışmaya çalışan ergenlere benziyor. Hem batırmaya hem de iyi bir dizi çekmenin tam ortasinda gibiler. Buyuk ihtimale fragman gelince karakterler biraz daha oturmuş olur.

2 Beğeni

Ben castlardan sadece Rand ve matrimi begendim. Nynaeve ve Perrin benim için büyük hayal kırıklığı oldu.

2 Beğeni

Zaten serinin en güçlü karakterlerinden olan Tuon zenci. Neden gidip Manetheren soylu Nynaeve ve Perrin’i siyahi yaparsın ki?

Yine de tipler kitapta betimlenene uygun gözüküyor, genel olarak beğendim.

1 Beğeni

Tuon kim yaa ? Ben daha görmedim 6.kitaba kadar. Haydaaa… Ne castmiş. Çıkınca izlersiniz işte.

1 Beğeni

Sinir bozucu bir karakter. Kim olduğunu erken öğrenmek pek bir şey katmaz.

1. Kitaptayım. 10. Kitap sıkıcıydı evet ama 11. Kitap için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Açıkcası 10 ve 11. Kitap için söylenenlerden sonra bu kitap nasıl bitecek diyordum ama şu an ortalarındayım ve bence en muhteşem bölümlerden birini az önce okudum. Okurken gözlerim dolmadı desem yalan olur.

'Altın Turna Tarmon Gaidon’a uçuyor. ’ Nynaeve karakterini sevmemek mümkün mü acaba? Lan’ı gönderdiği kısımları okurken ilk başta birşey anlamadım, anladığımda da gözlerim doldu. Keşke o bölümü okumamış olsam ve dönüp tekrar okuyabilsem.

4 Beğeni
  1. kitap için laf söyleyen yok ki zaten. Kim demişse halt etmiştir.
2 Beğeni

Şöyle bir foto mevcut dragonumuza ait

2 Beğeni

Dizi çekimlerinde görmek lazım. Rolün hakkını versin tenin rengi çok önemli değil.

1 Beğeni

Biraz kas biraz da saç uzatmayla birşeye benzeyecek gibi. Şimdi tek endişem oyunculuğu.

1 Beğeni

Rand karakteri için mükemmel oyunculuğa gerek yok ki. Başlarda saf, devamında ergence, sonrasında kararlı ve sıkıntılı, daha sonra takıntılı-manyak, en sonunda da ermiş gibi rol yaması gerekiyor.
Yani ortadaki roller oyuncunun sürekli ifade değiştireceği, izleyiciye durumu hissettirmek için ana ifadenin arasına farklı ifade yerleştirmek gibi şeyler yapmasına gerek yok. Zaten Rand seride varlığını genelde savaş sahnelerinde gösteriyor. Bence asıl yük Egwene ve Perrin’e binecek.

2 Beğeni

İtiraf ediyorum bu bölümü okurken benim gözlerim sadece dolmakla kalmadı az birazcık da taştı.

Lan ve Nynaeve’in ilişkisi başlarda birazcık can sıkıcıydı ama ilerledikçe serideki favori ilişkim oldu.

2 Beğeni

Rand seti boyunca en fazla değişim geçiren karakter. Deliliğin de bile o rolü iyi oynaması gerekiyor ki sırıtmasın.

“Başlarda saf, devamında ergence, sonrasında kararlı ve sıkıntılı, daha sonra takıntılı-manyak, en sonunda da ermiş gibi rol yaması gerekiyor.”

Bunları iyi yansıtabilmek iyi bir oyunculuk gerekir. Her ne kadar kitapta Rand çoğu zaman geri planda kalsa da sonuçta her şey onunla başlayıp bitecek.

4 Beğeni

Aynı fikirdeyim.

ilk başta okuyucuyu iten bir karakter, olay ya da durumun okuyucuyu bu noktaya getirmesi bence başlı başına hikayenin güzelliğini gösteriyor.

Belirtmek istediğim kısım oynaması gereken rollerin genelde çok belirgin duyuları yansıtması. Oysa ki Perrin’in hırlama, koklama, duyduğu kokulara göre duygularının değişmesi, Egwene’nin Aes Sedaileri yönetmek için yüzüne oturttuğu “Amyrlin” ifadesi, bilgelere çıraklık yaparkenki teslimiyet ifadesi bence daha zor.
Zaten 14 kitaplık seri en az on yıl sürer, bir zahmet o sürede de oynadığı role bürünmüş olsun.

1 Beğeni