6.45 Yayınları Bilim Kurgunun Altın Çağı Serisi (2021 Yeni Seri)

Savaş başlasın o zaman :sweat_smile:. Ayn Rand Vakfı’na soracağınızı tahmin ediyorum. Gelecek cevapla ilgili gizli ya da yasak olmayacaksa paylaşım yapabilirseniz ben sevinirim açıkçası.

@Alladierre öyle bir mahkemenin 3-5 yıldan kısa süreceğini sanmıyorum ben açıkçası.

Kapak konusunda Dex bize yardım eder. :sweat_smile:

1 Beğeni

Konunun takipçisi olacağım ben. Tahminim Anthem ve mezkur öykülerin ABD’de telifsiz ama dünyanın geri kalanında telifli olduğu yönünde. Ancak hak sahipleri o öyküler için bir şey yapar mı, uğraşır mı bilmiyorum.

Birisi Anthem bassa, 3-5 yıl bile sürse mahkeme, yasal faiziyle birlikte çok büyük bir bedel ödeyebilir.

3 Beğeni

Benzer şey Amazon Prime’de filmler içinde var Kanada’dan izlediğin filmlerin bir kısmını Türkiye’den izleyemiyorsun mesela.

Büyük ve bilinen yayınevlerinin böyle bir şeye karışacağını sanmam zaten olmasını da istemem. Kanunların verdiği hak kiminse onun hakkının yedirilmemesi doğru olandır.

Yalnız pek çok merdiven altı yayınevinin olduğu ülkemizde akla geliyor böyle şeyler. Neyi kastettiğime örnek vermem gerekirse 1970 yılında vefat eden Erich Maria Remarque’ın Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitabı telifi Everest’te olmasına ve yayınevindeki ilk baskısı 2017 yılında yapılmış olmasına rağmen 2018 yılında Dorlion tarafından basılmış. İşin garip tarafı halen satışta olan bir kitap. Olayın iç yüzünü bilemem tabi o yüzden tam bir yorum yapmak da mümkün değil.

Her neyse konuyu uzatmak değil amacım bu telif hakları mevzusu ilgimi çektiği için danışmak istemiştim ve faydalı olduğunu düşünüyorum.

2 Beğeni

Lisansta Amerika ve dünyanın geri kalanının neredeyse tamamında ücretsiz olarak kullanabilirsiniz diyor Anthem için. Ama gutenbergde PKD’nin alfa’dan çıkan kitaplarının da bir kısmı telifsiz mesela. Bay Uzaygemisi ilk aklıma gelen.

Bu olayın basım yılıyla alakası yok bana kalırsa. Farklı bir mekaniği var gibi.

Siz zaten Yazar’ın telifini almadınız mı? O konuda size telif veren firma

Böyle bir şey yapmış olmuyor ki :thinking:

(Uzak) bir ihtimal olarak söyledim onu sadece. İkinci ihtimal olarak yazdığım gibi, ABD’de telifsiz ama diğer Dünya ülkelerinde telifli. Bu yüzden de Türkiye hakları bizde, başkası basamaz. (Yazarın değil, spesifik olarak kitaplarının telifini aldık)

Çeyrek kala da muhtemelen ABD’de telifsiz gördüğü için 10 sayfalık öyküleri kitaplaştırdı ama Türkiye hakları mevcut olabilir. Eğer mevcutsa (bundan emin değilim, öğrenmek için uğraşacak da değilim) şu anda yaptıkları korsan kitap basmak.

Bunu kaçırmışım hangi öyküyü basmışlardı?

İthaki bahsettiği bu kitapları bastı mı? 2020 yılı bende tamamen yok. Hiç takip edemedim. Biliyor musun?

Ekleme: Harlan Ellison telifleri İthaki’de ise Metis Korkunun Bütün Sesleri öykü seçkisinde nasıl Harlan Edison basıyor?

1 Beğeni

Bildiğim kadarıyla basılmadı.

Metis Korkunun Bütün Sesleri son baskı 2017 gözüküyor.

O zaman Metis bu kitabı bir daha basamayacak…

Korkunun Bütün Sesleri seçki olduğu için Harlan Edison’un o kitapta olan öyküsü telif anlaşmasına dahil olmayabilir.

İşte eğer yazar telifi alındıysa dahil oluyor diye biliyorum. Yani yukarıda konuşulan gibi bir durum söz konusu olabilir. Biraz kafam karıştı. :smiley:

Asimov örneğinde olduğu gibi özellikle öykü veya uzun öykülerde yayıncı veya ajansa bilmem kaç yıllığına devir edilmiş telifler olabiliyor.

1 Beğeni

Öyküler tek tek teliflenmişse basamıyorlar ama derlemelerde eğer derlemenin kendisinin telifi alınmışsa basabiliyorlar diye biliyorum. Yoksa öykü derlemesi basmak imkansız olurdu. Bir yazarın tüm yazın eserlerinin telifinin alınması bu olayın dışında. Mesela LEM’in ve PKD’nin Alfa’da olması gibi. Bu adamların öyküleri de yayınlanamıyor. Hoş bu adamların ikisinin de Public Domain öyküleri var ve neden öyle olduğunu bilmiyorum. Ve telifsizse neden başka kimse basmıyor? PKD’nin ajansına mail yazıp atacağım mesela gerçekten de o öykülerin telifi yok mu diye.

2 Beğeni

Virgülden sonra bağlaç kullanmış adam kitabın isminde… Bu çeviriden hayır gelmezmiş zaten. :smiley:

Aslında anlatmak istediğim buydu. :smiley:

PKD’nin o öyküleri muhtemelen telifi yayımlandığı dergide olan ve derginin de ömrü dolduğu için Public Domain olan öyküler. 40-50 'li yılların BK dergilerinin ömürleri dolunca telifleri boşa düşmüş olabilir.

2 Beğeni

İyice araştırıp bir yayınevi onları birleştirip yayınlasa güzel olur. Ama uğraşmaz kimse büyük olasıkla.