Bir Yılın Kitapları 2021 (1000Kitap Okuma Raporu)

Evet, geçen sene böyle bir konu açılmıştı. Bir Yılın Kitapları (1000Kitap 2020 Okuma Raporu) Bu yıl da neden açılmasın diye düşündüm. O zaman hep beraber yılımızı paylaşalım. Ben biraz daha üstüne okumayı düşünüyorum. :grin:

Aşağıya da yılın en beğendiğim kitaplarını ve en beğenilen alıntımı koyuyorum. Bunlar benim değil sitenin istatistikleri. :face_with_hand_over_mouth:

Özet

17 Beğeni

Senin olsa bile şaşırmazdık :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

i-wanna-eat-everything-hayao-miyazaki
Kitaplar söz konusu olunca kendimi böyle hissediyorum. Temsili değil gerçek hâli. :eyes:

7 Beğeni

Geçen sene ve bu sene. Geçen sene 3 defa hedefi güncellemişim. bu sene 100 ve 200 yaptım, sonra ellemedim. 50 kitap kadar fark oluşmuş. Biraz fasikül okursam ay sonuna kadar eşitlerim belki :stuck_out_tongue:

9 Beğeni

Bu sene epey verimli okuma serüveni yaşadım. Uzun süredir bekleyen serileri okumak beni mental açıdan rahatlattı. Çok güzel kitaplar okudum. Her gün 100 sayfa hedefim vardı ve bunu başardım. Aslında bu sene çok bir beklentim yoktu kendimden ama sonuç tatmin edici oldu. Yıl bitene kadar birkaç kitap daha okurum ancak.

Hedefimi iki kez güncelleyip sonrasında akışına bıraktım. Seneye de aynı şekilde yapmayı planlıyorum. Eğer uyabilirsem çok güzel olacak. Bazı kitaplar sitede yoktu, uğraşmak istemedim. Bazılarını da okuyup eklemeyi unutmuşum. Muhtemelen beş kitap fazlam da vardır ama kim bilir hangileri.

Seneye neler gösterecek göreceğiz. Sene sonuna doğru eğer unutmazsam en sevdiklerimi ve vakit kaybı olarak gördüklerimi ekleyeceğim inşallah.

Ekleme1: Hazır vaktim varken şuraya ekleme yapayım. Bu sene en çok beğendiklerim: (Sırasız)

1. Philip K. Dick - Toplu Öyküler 1-2
  2. Joe Abercrombie - Kadim Kanunlar Serisi
  3. Patrick Ness - Kaos Yürüyüşü
  4. Dan Simmons - Hyperion
  5. George Orwell - Kurgudışı kitapları
  6. H. G. Wells - Zaman Makinesi
  7. Michael Ende - Ayna İçinde Ayna
  8. George Saunders - Phill’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı
  9. Karpatlar Şatosu - Jules Verne
  10. Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi

Beğenmediklerim: (Sırasız)

1. Robert Silverberg - İçeriden Ölmek
  2. Ling Ma - Salgın
  3. Kim Stanley Robinson - Lucky Strike
  4. Nalo Hopkinson - Gece Yarısı Gezegeninden Notlar
  5. Stannislae Lem - İnsanın Bir Dakikası
  6. Amy Mckay - New York Cadıları
  7. Klas Östergren - Kasırga Partisi
  8. Kennet Grahame - Altın Çağ

Gönlümün şampiyonu:

Diskdünya kitapları fakat İlginç Zamanlar açık ara Diskdünya kitaplarında ilk beşte yer buldu kendisine. Çok güzeldi.

Farklı bir şekilde beni yakalayan kitaplar:

1. Richard Marsh - Böcek
  2. John Shirley - Yeni Tabular
  3. Erbuğ Kaya - Maderzad Palas
  4. Eleanor Glewwe - Kıvılcımlar
  5. Hiromi Goto - Yarım Dünya
  6. Nathan Filer - Zaman İpliği
  7. Alvaro Mutis - Tropik Güncesi

Hayal kırıklığı yaratanlar:

1. Chris Van Allsburg - Jumanji
  2. Edward Lucas White - Lukundoo ve Başka Korkular
  3. Ted Chiang - Nefes
  4. Walter M. Miller Jr. - Leibowitz İçin Bir İlahi
  5. H. P. Lovecraft - Deliliğin Dağlarında
  6. Marianne Curley - Zamanın Bekçileri Serisi
  7. Neil Gaiman - Talimatlar
  8. Kelly Barnhill - Ay Işığını İçen Kız

Sanırım şimdilik bu kadar. Vakit bulunca eklemeler yapabilirim.

11 Beğeni

1000 kitap 2021 Okuma Raporu…

Sene bitmeden 2-3 kitap daha okumuş olurum.

Yıl içerisinde okuduğum ve yüksek puan vererek beğendiğim 15 kitap.

Yaptığım alıntılardan en çok beğenilen alıntı bu olmuş.

Kara Sis - Kemal Varol

13 Beğeni

Sizler kadar düzenli paylaşım yapmıyorum ancak ben de paylaşmak istedim :blush: Alıntı ve inceleme eklemesi genelde yapmıyorum, defter kullanmayı daha kalıcı ve hoş buluyorum :blush:

İki tane gözümü korkutan ama başyapıt saydığım eserleri bu yıl içinde okumak benim için oldukça önemliydi.
Keyifli okumalar herkese :blush:

12 Beğeni

Güzel bişeymiş, goodreads versiyonu da var mı bunun? Hedef falan da koydurmuştu, yarısına bile ulaşamamışımdır muhtemelen :grinning_face_with_smiling_eyes: Günlük ortalama sayfa olayını beğendim, müsait bir zamanda bakayım bakayım.

My books menüsü altında stats kısmı var yukarıda arkadaşların paylaştığı gibi güzel ve detaylı değil.

Goodreads de meğer bildirim falan vermiş, şimdi gördüm :grinning_face_with_smiling_eyes: ama 1000 kitabın daha bi detaylı ve makyajlı gibi.

Günlük kaç sayfa ortalamam vardır diye merak etmiştim, toplam sayfa sayısı vermiş. 365 e bölerekten ortalama 36 sayfa gibi güzel bir utanç duydum iyi oldu :joy: Hedef falan da koydurmuştu, yanına bile yaklaşamamışım. Mükemmel :joy:

You can do it falan demiş, çok manidar buldum. 2 tane yarım kalan kitabım var, yıl bitmeden onları da bitireyim de sonra önümüzdeki maçlara bakarız artık.

7 Beğeni

Orada şu an daha yeniyim öyle işaretleme falan yapmadım ama forum gönderilerime baktığım zaman aşağı yukarı üşenmedim saydım 70 kitap okumuşum ki bence bu sayı benim için iyi.

Bu yıl okuduklarım arasından ilk 5 ve ikinci 5 kitabı da yazayım;

1. Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş - Jose Saramago
  2. Mağara - Jose Saramago
  3. Kopyalanmış Adam - Jose Saramago
  4. İsa’ya Göre İncil - Jose Saramago
  5. Bütün İsimler - Jose Saramago

Tamam tamam hepsini Saramago yapmıyorum ve geçiyorum diğer ilk 5’e; :grin:

1. Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigori Petrov
  2. İşte Tanrılar - Isaac Asimov
  3. Şampiyonların Kahvaltısı - Kurt Vonnegut
  4. Siyahlı Kadının Parfümü - Gaston Leroux
  5. Kadimzamanlar Ve Diğer Vakitler - Olga Tokarczuk

Forumda en çok beğenilen kitap alıntım;( Daha orada yeniyim pek alıntım yok yeni yıldan sonra olur :grinning: )

6 Beğeni

Yalan söylemeyeceğim. Yüksek hedef koyarsam ulaşamayıp rahatsız hissedeceğimi bildiğim için tam olarak okuyabileceğimi düşündüğüm bir sayı girmiştim ve şu an o sayıyı geçmişim. Yani kendimi zaten normalim olmasına rağmen bir işi başarma güdüsüyle mutlu etmiş oldum. :blush: :blush: yehuu

Yine de buradaki abi-ablalar kadar okuyamadığım için de suçluluk var tabi.

8 Beğeni

185/125 :books: Bol kitaplı ve okumayla dolu bu yıla veda ediyorum. Kitaplığımda düzenlemeler yapacağım için ay sonuna kadar başka bir kitaba başlamayı da düşünmüyorum. Tuğla bir kitap seçip Ocak okumalarıma katabilirim belki. 2022’de okumalarıma devam ederken yazmayla daha çok ilgilenmek istediğim için hedefi 100’e indirdim. Sayıların bir önemi yok benim için; önemli olan okuma ve yazma eylemini her daim keyifle yapabilmek. Kitaplarınız bol olsun :books::100: :slight_smile:

6 Beğeni

Arkdaşlar bir yılda nasıl 300 kitap okuyabiliyorsunuz? Benim kitap okumadan geçirdiğim gün hemen hemen yoktur ama 56 kitap bitirebilmişim. Dergi, çizgi roman falan dahil değilse insan işi değil.

1 Beğeni

Bazıları dergi - çizgi roman oluyor…

Ben aslında kitap sayısına takılmıyorum. Kitap sayısı yanlış bir hesap. Yıllık 10.000 sayfa okuma gibi bir hedefim var.
Misal Tevrat 1000 küsur sayfa. 10 kere okusam 10 kitap okumuş olurum. Hedefim tutar.
100 Sayfalık bir Yusuf Atılgan’dan 100 kere okurum bu sürede.

Bu avrupa ortalamalarından dolayı biraz takığım bu sayfa sayısına.

2 Beğeni

Okuma hızı gerçekten yüksek olan arkadaşlar var aramızda.

Onun haricinde kendimden örnek verirsem, ben senelik hedefimi 52 kitap olarak belirliyorum -haftada bir kitap.

Ama geçen sene 300+, bu sene 250+ okumuş gözüküyorum. Bunun sebebi çizgi roman okumalarım. Hatta sayının büyümesinde esas sebep fasiküller. Bu ay 18 fasikül Star Wars çizgi romanı okudum. Her biri sadece 24 sayfa. Geçen sene 50+ fasikül Conan okumuştum. Rick & Morty’ler vs derken sayı yükseliyor. O yüzden sayıya pek takılmamak lazım bence de.

Kendi okumalarınız sizi tatmin ediyorsa yeterlidir.

3 Beğeni

Okuduklarım hesabımda gizli değil herkese açık. Herkese açık da yorumlarda bulunuyorum. Bookstgram tarzım da yok. Zaten 300 küsur görünen bir ben varım bir de @Gelu abi. Okuduklarımızı incelerseniz nedir, ne değildir daha iyi anlaşılır. (Türü, sayfa sayısı vs.) Burada da paylaşıyorum tabii o ayrı. Defalarca bir şeyleri anlatmaktan da yoruldum, yorulduk. Şahsınıza demiyorum bunu genel bir bıkkınlık durumu.

Söyleminizi de kırıcı buldum. Aramızda bir sürü nitelikli olduğunu düşündüğüm okur var. Herkesin hayatı farklı ve her günümüz aynı değil.

3 Beğeni

Bende sayfa sayısına yönelik odaklanmaya çalışıyorum hocam, acaba neymiş avrupa ortalaması aklınızdaki bir veri midir?

Bu sene sayfa sayısını vermemişler.
Geçen yıl Avrupada orta düzey okuyucu sayfa sayısı 10.000 ile başlıyordu.
Türkiye için 10.000 Orta üst seviyeydi Yani çok kitap okuyorum bile diyemem.( Düşün Çok kitap okuyorun alt-orta ve üst grupları var.)

2 Beğeni

Arkadaşlar kimseyi kırma ya da yargılama gibi amacım yoktu. Kırdığım kişilerden özür dilerim. 300 kitap okuyabilmeyi insanüstü gördüğümden nasıl başarabildiniz, merak ettim anlamında sormuştum. Çünkü okumak istediğim çok eser var ama hiçbir şekilde yetişemiyorum. Belki bir püf noktası vardır.

Diğer taraftan tabiki önemli olan sayı değil içerik ya da sizi ne mutlu ediyorsa onu okumaktır.

2 Beğeni