En Kötü Kitap Kapakları

Everest’in Nazlı Eray’a layık gördüğü kapakların pek çoğunu ucuz buluyorum. İnanılmaz özensiz geliyor. Yani buraya atmaya bile elim gitmiyor, o kadar kötüler.

1 Beğeni

Pendragon Ülkü Ocaklarından cCc Taliesin cCc

13 Beğeni

Yordam’ın güzelim Rus çevirilerine scrabble kutucukları dolduran kapaklarını, sırttan kurtarmaları nedeniyle, bir yana alırsam, Kafka’nın İş Kültür’den çıkan Dönüşüm’ü ile Zweig’in Bir Çöküşün Öyküsü derim, şimdilik. Hamamböceği korkusuyla yaşayan bir millete kitabın kapağında böcek sunmak benim nezdimde Kadıköy Moda’da Çöpçü adıyla restoran açmakla eşdeğer. Babamı pişirse gitmem (gitse daha mı iyi olurdu, diye sordu kendine okur).

(yan yana iyi durdular, kadının isterik yüz ifadesinin nedenini hemen yanında görebiliyoruz).

3 Beğeni

Dahası Kafka “kitabıma sakın böcek resmi koymayın” demişken…

2 Beğeni

Kitap_20170228123204_87349_11
Kitap_20180530202257_37030_3

“Şu kitabı bir de ciltli alayım” diye aradım, sonuçta kapağa yazarın kendisinin de tercih etmeyeceği şekilde, hikayeyle de alakasız, yaşlı bir fotoğrafı konmuş. Eh, bunu küçük bir çocuğa verseniz okuma şevki yaratmayacaktır diye düşünüyorum. Oraya çek bir kaz, koy üstüne Nils’i, ver aşağıya doğa manzarasını… Ölümü hatırlatmaya ne gerek var? Üzgünüm, ama bıraktığı his böyle. Yazar yaşasaydı belki farklı olurdu ama sonuç malum. Harry Potter kapağına 20 yıl sonra yaşlanmış Rowling koysak ne kadar alakalı olursa, bu da o kadar alakalı olmuş. Hatta hepsine Kraliçe Elizabeth II kapağı koyalım olsun bitsin, zaten külliyatın yarısı İngiliz.

4 Beğeni

Yanlış hatırlamıyorsam Can Öz buna “Kafka’nın her sözünü dinleseydik kitaplarını da basmamamız gerekirdi çünkü kitaplarımı yayımlamayın da demişti” gibi cevap vermişti. Adam haklı. :slight_smile:

1 Beğeni

Hayır bir de öyle bir fotoğrafını koymuşlar ki ölümünden 1 hafta önce falan gibi kadının. Kitabın içeriği hakkında bir fikrim yok ama kapağı görsem cenaze ve defin işlemleri el kitabı falan sanarım :rofl::rofl:

2 Beğeni

Güldüm:) Gözler kapkara, exorcism temalı before-after karesi gibi.

Genel anlamda yazarın fotoğrafının ön kapağa büyük boy konması hiç hoşuma gitmiyor, burada yazarın fotosu ekstra kötü oyunca itici olmuş gerçekten :smiley:

En bilinenlerden Yapı Kredinin Sabahattin Ali kapaklı baskılarını da beğenmiyorum ben kişisel olarak. Kitap ön kapağının kitabın içeriği ile ilgili bilgi vermesi, bir ön izlenim yaratması gerekir diye düşünüyorum. Bu strateji de asıl amaç kitabı değil yazarı sattırmak gibi bir marketing gütmek sanırım. Ek olarak illüstrasyon ve kapak telifi vs gibi bir masraftan da kurtarıyorlar galiba.

2 Beğeni

İllustrasyon demişken… Leş kapaklarda bugün.

6 Beğeni

Birisinin üstüne şemsiye kapatmışsınız da içinde sıkışmış gibi.

4 Beğeni

Malta Şahini’nde belki olabilirdi.

1 Beğeni

Her zaman söylerim kötü kapak yapma konusunda dünyada ilk sırada olabiliriz :slight_smile:
Kapağa yazarın resminin konması ise en sevmediğim şey. İthaki de Kemal Tahir kitaplarında bunu yapmış.

2 Beğeni

Kafka kimbilir neden böyle söyledi? Belkide böyle bir kapağın, kitabı çok basite ingirgediğini düşündü. Keza kitap aslında bir böcekten bahsetmiyor. Onun hissiyatını anlayabiliyorum galiba. Düşünsenize yazdıkları bütün dünyayı etkileyecek ama o kimsenin okumasını istemiyor. Dünyada bir deli varsa sanırım onlarda yazarlardır. Böyle bir açıklama yapılmış ise eğer, çok acımasız olmuş.

2 Beğeni

Kapak zaten berbat eminim içerik de leştir. :unamused:

5 Beğeni

Kafka böcekli kapaklar başlığında bu konu konuşulmuştu.

Bence böcekli kapaklar kitabın sembolik anlamını bozuyor, kitabı bir insanın böceğe dönüşmesinin hikayesi gibi yansıtıyor.

Böceksiz, Kafka’nın tarif ettiği gibi kapaklarda yapılmış.

O açıklama zamanı Can Öz 'ün açıklaması demagoji yapıyor gibi gelmişti bana.

2 Beğeni

Jack Frost filmlerini anımsattı, kapak efsaneymiş:) Bari gri yapsalarmış. Tenten’in Tibet macerasındaki Yeti bundan katbekat iyiydi:)

images

1 Beğeni

Aynı Kafka arkadaşına bu kitaplar basılmasın, imha et de demişti ama arkadaşı dinlemedi ve yayınevine verdi ve bugün de bu kitaplar basılıyor. O açıdan bakarsak eğer kitapların basılması da ihanet :slight_smile:

İkisi aynı şey değil.

1 Beğeni

Bu nasıl kapak hakikaten :smiley: 3 yaşındaki oğlumun youtube da izlediği videolardaki animasyonlar bile daha kaliteli yemin ediyorum.