En Son İzlediğiniz Anime?

Aslında 2010-2011’e göre şu an -en azından- izlenmesi zaman kaybı olmayan çoğu seri ya hayran çevirisi yada box set olarak çıktığından indirilebilir şekilde malum ortamlarda yerini aldılar. Ben genellikle Anime indirmek için Nyaa.si kullanıyorum, DDL anime indirmek için soranlar için oluşturduğum bir bookmark’ım vardı, fakat bu tür siteler çoğu zaman Rusya kaynaklı domain’ler kullandıklarından malum Ukrayna olaylarından sonra Fluffy hariç tüm DDL listem gümlemiş durumda.

http://fluffy.is/

Votoms candır, canandır, yapım sırasına göre yada olay akışına göre izlemenin apayrı şeyler hissettirdiği deneyimlerdir. Herşeyden önemlisi bana göre insanlığın kısa tarihini bilimkurgusal olarak en iyi özetleyen yapımdır, bir nebze Megazone 23 ile birlikte.

Votoms’u sevdiyseniz Ryousuke Takahashi’nin (Başta SPT Layzner olmak üzere, Dougram, Gasaraki, Flag) ve Takayuki Kanda’nın diğer işlerine (Ginga Hyouryu Vifam, Armor Hunter Mellowlink, Metal Armor Dragonar) göz atabilirsiniz. (Dragonar’ın Blu Ray seti bu ay çıkacaktı yani scrubbing çalışması muhtemelen 1-2 aya başlayabilir) Bunun dışında Tomino’nun pek bir sevdiğim Juusenki L Gaim’ine, Aura Battler Dunbine’ına ve tabii ki Densetsu Kyojin Ideon’una bakabilirsiniz. Ideon rating azlığından son bölümlerini atlayarak erken final yapmış ve asıl finalini Be Invoked filmi üzerinden vermiş bir Anime. (Bu açıdan Neon Genesis Evangelion ile de benzeştirilebilir) 39 bölümlük TV serisi evreni daha geniş şekilde anlatırken 2 filmden (A Contact ve Be Invoked) oluşan kurgusunda kimi “olayların” sırası değişse de genel olarak aynı animeyi izliyorsunuz. Çok özet geçilirse Battlestar Galactica - Uchuu Senkan Yamato karışımı bir space opera’nın baska türden (spoiler vermeden bu kadar oluyor) yorumu denebilir kendisine.

Gunbuster tüm zamanlar içindeki en favori space opera hikayelerimin üst sıralarına yazabileceğim türden bir yapım. Diebuster isminde uzak gelecekte geçen bir stand alone sequel’i olsa da ben Gunbuster’i orijinal serinin finaliyle bitmiş varsayıyorum.

İngilizce altyazı ile anime izleyebildiğinizi görüyor ve arttırıyorum: (Terapi masrafları pakete dahil değildir)

1- Soukyuu no Fafner (2003’de baslayip bu yil biten bir destan)
2- Zegapain
3- Bokurano
4- Argento Soma
5- Infinite Ryvius
6- Suisei no Gargantia (Iron Blooded Orphans S1 seviyesinde slice of life overdose’u icerir)

Bunun yanisira TV ve Movie’lerinin farkli evrenlerde gectigini varsayarak Mobile Police Patlabor’lara da dalis yapabilirsiniz. Bunun yanisira az yada cok sorunlu seriler konusunda bardagin dolu tarafina odaklanabiliyorsaniz Schwarzesmarken’e (Almanca dublaj onerilir), Valvrave The Liberator’a, Artmic’in 80’lerdeki islerine (Bubblegum Crisis, Hades Project Zeorymer yada Demon of Steel gibi) yada genel olarak SDF Macross kulliyatina veyahut Southern Cross yada Genesis Climber Mospeada gibi takipcilerine goz atabilirsiniz. Bir baska alternatif, tek kanal doneminde agzi acik izledigimiz Video Senshi Laserion, Sanshiro Plawres ve Cho Kasoku Galvion’u retrospektif bakis acisiyla 2022’de izlemek, tabii boyle birsey mumkunse.

İyi seyirler.

3 Beğeni