En Son İzlediğiniz Anime?

Geçenlerde Sakugan diye bi mecha serisine başlamıştım. Ama Turkanime’de çevirinin devamı gelmedi. Alternatif önerebilecek var mı ? Olmadı İngilizce altyazılı olarak izlerim. Fena değildi. Mecha türü popüleritesini kaybettiği için, içinde robot varsa izliyorum artık :sweat_smile: Her türlü mecha önerisine de açığım bu arada…

2 Beğeni

Maalesef Anime çevirisi yapan çoğu kişinin Mecha türüne dair katıksız tiksinti duyduğuna yada resmen terminoloji özürlü olduğuna ilişkin bir kanı edinmek üzereyim. Küfürsüz sahneye küfür sokan mı dersin, railgun’u “lazer silahı” diye çevireni mi dersin, Japonca dublajda rütbesi “tai” yada “chui” diye açık açık duyulan karakteri, sırf İngilizce script “Lieutenant” yazıyor diye Teğmen diye çevireni mi dersin, Angel’i “havari” diye çevirip context’in içine -afedersiniz- s… mı dersin, ismi Char olan olan -hatta trivia’sında isminin Ermeni asıllı şarkıcı Charles Aznavour’dan gelme olduğu yazan- karakterin Rus çarı olduğunu sanıp öyle yazan, mail ile sorunca da üstüne “ben fi tarihinde Dune kitaplarını çevirdim, benden iyi mi bileceksin?” diye kendisini savunanı mı dersin, örnekler say say bitmez. Haliyle sunum böyle olunca bu tür Anime’lerin malesef Türkiye’de makus bir kaderi var ve bu ülkede Anime izleyicilerinin neredeyse tamamı tür adına Code Geass ve TTGL gibi en fazla 3-4 seri izleyip tür hakkında fikir edindikleri kanısına varıyorlar. Önyargının bini bir para oluyor sonra, konunun ucundan da olsa Mecha mevzusuna teğet geçip gittiği herhangi bir tartışmada ızdırap yaşamamak içten bile değil. Zira insanların kapıldıkları ve büyümesine de araç haline geldikleri tüm o önyargıyı aştığınızda, karşınıza çıkacak tablo budur.

Size naçiz önereceklerim şunlar olacaktır:

1- 6 bölümlük Mobile Suit Gundam: The Origin OVA serisi, akabinde Mobile Suit Gundam (1979)'ın 43 bölümlük TV serisi yada Movie Trilogy’si.
2- Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans (50 bölüm) Netflix üzerinde mevcut.
3- Armored Trooper Votoms (52 bölüm)
4- Gunbuster: Aim for Top (6 bölüm)
5- Megazone 23 Part I ve Part II (3 bölüm)
6- Full Metal Panic (24 bölüm)
7- Aldnoah Zero (24 bölüm)
8- Knights of Sidonia
9- RahXephon

Her ne kadar -her türde olduğu gibi- Mecha animeler de Türkçe altyazısı olanlar sayı ve nitelik olanlar Türkkçe altyazısı olmayanlara göre buzdağının görünen yüzü olsa da en azından bu saydıklarımda altyazı yada Fansub olarak Türkçe altyazısı mevcut. Beğenirsen başka tavsiyeler de verebilirim. İyi seyirler dilerim.

5 Beğeni

Öneriler için çok teşekkürler. Çeviri konusuna da kesinlikle katılıyorum. Ama mecha türüne özel değil bence. Japonca bilmesemde yıllardır anime izlediğim için, bazı kelimelerin anlamalarını biliyorum artık ve ben de çoğu zaman yakındığınız durumdan rahatsız oluyorum. Mesela Japon kültüründeki en kaba küfürün “aptal” olduğunu bi türlü anlayamıyor çeviri yapan insanlar. Kültürü anlamadan, bilmeden çeviri yapmaya çalışmanın sonucu bu olsa gerek.

Önerileriniz arasından favori serim Votoms bu arada. Mecha tasarımında tartışılmaz favorimdir. Taktik anlamda en mantıklı bulduğumu büyülük ve tasarımlardan biri. Devam serilerini ve filmlerini pek sevemedim ama orjinal seri tam bi şaheser benim gözümde. Listeden sadece Gunbuster’ı izlememiştim ona bi bakayım o zaman. Birde dün beni taglediğiniz mesajta Ideon’u gözüme kestirdim ve dün bi bölüm izledim. Tomino yapmış sonuçta vardır bi kerameti. İlk bölüm itibariyle Gundam ve Yamato karışımı bi şeyler bekliyorum.

Not : Bi süredir tembelliğimden İngilizce altyazılı bi şeyler indirmiyordum. Malum son zamanlarda Türkçe altyazılı anime bulmak bayağı kolaylaştı. İdeon’u https://anidl.org/'dan indirdim. İyi bi steye benziyor. Bildiğiniz başka siteler var mı eski animeler pek çevrilmiyor malumunuz.

3 Beğeni

Aslında 2010-2011’e göre şu an -en azından- izlenmesi zaman kaybı olmayan çoğu seri ya hayran çevirisi yada box set olarak çıktığından indirilebilir şekilde malum ortamlarda yerini aldılar. Ben genellikle Anime indirmek için Nyaa.si kullanıyorum, DDL anime indirmek için soranlar için oluşturduğum bir bookmark’ım vardı, fakat bu tür siteler çoğu zaman Rusya kaynaklı domain’ler kullandıklarından malum Ukrayna olaylarından sonra Fluffy hariç tüm DDL listem gümlemiş durumda.

http://fluffy.is/

Votoms candır, canandır, yapım sırasına göre yada olay akışına göre izlemenin apayrı şeyler hissettirdiği deneyimlerdir. Herşeyden önemlisi bana göre insanlığın kısa tarihini bilimkurgusal olarak en iyi özetleyen yapımdır, bir nebze Megazone 23 ile birlikte.

Votoms’u sevdiyseniz Ryousuke Takahashi’nin (Başta SPT Layzner olmak üzere, Dougram, Gasaraki, Flag) ve Takayuki Kanda’nın diğer işlerine (Ginga Hyouryu Vifam, Armor Hunter Mellowlink, Metal Armor Dragonar) göz atabilirsiniz. (Dragonar’ın Blu Ray seti bu ay çıkacaktı yani scrubbing çalışması muhtemelen 1-2 aya başlayabilir) Bunun dışında Tomino’nun pek bir sevdiğim Juusenki L Gaim’ine, Aura Battler Dunbine’ına ve tabii ki Densetsu Kyojin Ideon’una bakabilirsiniz. Ideon rating azlığından son bölümlerini atlayarak erken final yapmış ve asıl finalini Be Invoked filmi üzerinden vermiş bir Anime. (Bu açıdan Neon Genesis Evangelion ile de benzeştirilebilir) 39 bölümlük TV serisi evreni daha geniş şekilde anlatırken 2 filmden (A Contact ve Be Invoked) oluşan kurgusunda kimi “olayların” sırası değişse de genel olarak aynı animeyi izliyorsunuz. Çok özet geçilirse Battlestar Galactica - Uchuu Senkan Yamato karışımı bir space opera’nın baska türden (spoiler vermeden bu kadar oluyor) yorumu denebilir kendisine.

Gunbuster tüm zamanlar içindeki en favori space opera hikayelerimin üst sıralarına yazabileceğim türden bir yapım. Diebuster isminde uzak gelecekte geçen bir stand alone sequel’i olsa da ben Gunbuster’i orijinal serinin finaliyle bitmiş varsayıyorum.

İngilizce altyazı ile anime izleyebildiğinizi görüyor ve arttırıyorum: (Terapi masrafları pakete dahil değildir)

1- Soukyuu no Fafner (2003’de baslayip bu yil biten bir destan)
2- Zegapain
3- Bokurano
4- Argento Soma
5- Infinite Ryvius
6- Suisei no Gargantia (Iron Blooded Orphans S1 seviyesinde slice of life overdose’u icerir)

Bunun yanisira TV ve Movie’lerinin farkli evrenlerde gectigini varsayarak Mobile Police Patlabor’lara da dalis yapabilirsiniz. Bunun yanisira az yada cok sorunlu seriler konusunda bardagin dolu tarafina odaklanabiliyorsaniz Schwarzesmarken’e (Almanca dublaj onerilir), Valvrave The Liberator’a, Artmic’in 80’lerdeki islerine (Bubblegum Crisis, Hades Project Zeorymer yada Demon of Steel gibi) yada genel olarak SDF Macross kulliyatina veyahut Southern Cross yada Genesis Climber Mospeada gibi takipcilerine goz atabilirsiniz. Bir baska alternatif, tek kanal doneminde agzi acik izledigimiz Video Senshi Laserion, Sanshiro Plawres ve Cho Kasoku Galvion’u retrospektif bakis acisiyla 2022’de izlemek, tabii boyle birsey mumkunse.

İyi seyirler.

3 Beğeni

Ideon’u, Nyaa’da bulamadım. Daha doğrusu torrentlerin hepsi ölü çıktı. Nyaa’da bazen oluyor bu. Önce bi umutlandırıyor sonra yıkıyor. Fluffy’i bilmiyordum öğrendiğim çok iyi oldu. Eskiden Bakabt üyeliğim vardı ama patlamış olma ihtimali çok yüksek.

Juusenki L Gaim’i yazınızı görünce bi incelemeye karar vermiştim zaten. Eski animelere dair birikiminizinden bayağı yararlanacağım galiba.

Güncel diyebileceğimiz serilerden Patlabor’un bir ya da iki filmini, Schwarzesmarken, Argento Soma, RahXephon Ve Knights of Sidonia’yı (Yeni sezonu gelse diye bekliyorum hatta ama film olarak devam edecek galiba) izledim. Kesinlikle başarılı serilerdi. Ve terapi masrafları konusuna katılıyorum. Sodania’da kabuslara girebilecek sahneler var. Diğerlerinde de ana karakterlerin türlü çeşit psikolojik rahatsızlıkları var. Mecha türü psikolojik travma olayına bayağı takık ve bayağı da yatkın. Diğerlerine de bakayım mutlaka. Fafner’ı sevmemiştim diye aklımda kalmış. Ya da bi yerden sonra serinin devamını bulamamış da olabilirim. Yeniden bi bakayım ona.

Gerçekten çok teşekkürler en az on serilik bi liste çıktı bana buradan.

3 Beğeni

Subete ga F ni Naru
Bölüm sayısı: 11
Türü: Gizem, bilimkurgu, psikolojik

-Hayatta 3 büyük soru vardır:
-Ben kimim, nereden geldim ve nereye gidiyorum.

Konusundan bahsedeyim biraz.
Tamamen diyaloglarla ilerleyen bu animede 3 tane birbirinden zeki karakterimiz var. 3’ü de zekalarıyla izleyenleri büyülüyor resmen. Saikawa ve Nishinosono öğretmen-öğrenci ilişkisi olan bir çift fakat ortak bir geçmişleri var. Serinin ilerleyen bölümlerinden öğreneceğimiz bu ortak geçmiş her iki karakterimizi de oldukça derinden etkilemiş. Fakat asıl konumuz bu değil, asıl konumuz Saikawa’nın dahi denebilecek bir zekaya sahip olan Magatha Siki hayranlığı üzerine gelişen olaylar. Dr. Magatha Shiki 15 yaşında ailesini öldürmüş ve bunun üzerine bir tesise kapatılmış. Fakat bu arada boş durmamış bir şekilde bilim-teknolojiyle ilgilenmeye devam etmiş, zaman zaman makaleler yayınlanmış. Saikawa ise Magatha’ya saplantılı denilebilecek kadar hayran.

Tabii bu durum, öğrencisi olsa da Saikawa’ya karşı duyguları olduğunu daha ilk bölümden belli eden Nishinosono’nun hiç hoşuna gitmiyor. Serinin başında, biraz kıskançlıktan biraz da Magatha’nın nasıl bir insan olduğunu merak ettiğinden onun kapalı olduğu tesise, ziyarete giden Nishinosono ile Magatha arasında geçen dialoğu dinliyoruz bolca. Oldukça kafa karıştırıcı olan bu dialoğu dikkatli dinleyin zira ilerleyen bölümlerde ara ara karşınıza çıkacak. Kısa bir süre sonra ise Nishinosono, Saikawa ve birkaç öğrenci daha Magatha’nın kapalı bulunduğu adaya kamp yapmaya gidiyor. Bu durumu fırsat bilen Saikawa’nın asıl amacı ise Magatha ile görüşmek tabii ki. Zaten asıl hikaye de bu görüşme teşebbüsleri sırasında başlıyor. Bu kadar konu yeterli sanırım.

Gizem, gizem, gizem. Bu anime çok gizemli. Her şey F’e dönüşür. Nedir bu F? Eh animeyi izledikten sonra bile başka anlamlar verilebilir buna. Gizemin tamamını anime bitene kadar çözen olursa valla bravo. Anladığım kadarıyla bu animenin ana kaynağı olan roman Japonya’da çok sevilmiş. Daha sonra 2014’te dizisini yapmışlar. 2015’te ise animesi çıkmış. Ama nedense Türkiye’de pek bilinmiyor. Valla ben çok beğendim. Etik ve ahlak duygusu birbirinden farklı olan, varoluşsal bunalımlar yaşayan karakterleri izlerken beynim yandı. Bu nedenle puanım

10/10

9 Beğeni

Güzel anlatmışsınız hocam. Heyecanı hissettim. Yakın vakitte izleyeceğim. Konusu ilgimi çekti. Şimdiden teşekkürler.

2 Beğeni

Hocam sizin yorumunuzu görünce, animeyi sevmek isteyen ama pek hayal kırıklığına uğrayan biri ve, özenle derlediğim listemden kısa ve öz animeler izlemeye başlayan biri olarak Zankyou no Terror izledim ve oldukça beğendim.
Teşekkür etmek istedim.

3 Beğeni

Rica ederim. Watanabe abinin işlerinin tamamını severim ben. Aralarında en hor görüleni odur aslında ama. Beğenmenize sevindim.

Bu arada anime manga külliyatı açmadıysa comics veya dizilere sarabilirsiniz. Zorlamayın. Tabii hangi serileri izlediniz bilmiyom ama. Ben izlediğim okuduğum şeylerden genelde memnun ayrılıyorum şahsen beni açıyor. Galiba ya kolay beğeniyorum ya da titizlikle seçiyorum tüketeceğim eseri.

3 Beğeni

Gintama’da 350’ye geldim, şimdi açık konuşmak gerekirse bu animenin ciddi arcları maalesef geyik kısımlar kadar iyi değil. Tabi kavga dövüş felan var esas hikaye devam ediyor bir şekilde 8-10 bölüm izliyorsun gene arka arkaya ama yok abi tam anlamıyla tatmin etmiyor beni. Ciddi arclarda seri bildiğin arka sokaklara bağlıyor fazla hamasi bir hale geliyor. Ayrıca karakterlerin zırt pırt birbirleriyle artistik konuşmalar yapmaları da biraz can sıkıcı.

Onun dışında seri hep aynı şekilde işliyor bir zorluk ortaya çıkıyor sonra sırasıyla Kabare Kızları, Yoshiwara Kızları, trans elemanlar yok işte oniwaban shinsengumi ordusu felan bilmem ne ortaya çıkıp yardım ediyor. ve bu o kadar sıradan hale geldi ki artık midemi bulandırmaya başladı maalesef. Bir de herkes sinir bozucu derecede Yorozuya’ya takık, herkes onlardan bir şey bekliyor falan (sanki gintoki umibouzu gibi bir şey lol)
Bir de serinin şu ana kadarki en tatmin edici dövüşü taa 150.küsur bölümde yapılan Gintoki vs Housen daha bunun yanına yaklaşabilen vs çıkmadı. Utsuro fightı daha iyidir diye umuyorum.

3 Beğeni

Kotaro wa Hitorigurashi.

İsminden de anlaşılacağı gibi 4 yaşındaki bir çocuğun tek tabanca yaşamını ele alıyor anime. Hiç de 4 yaş çocuk cümleleri beklemeyin bir çok yetişkinden daha iyi yetiştirmiş kendini. Yemek yapıyor, temizlik yapıyor hatta çöpleri geri dönüşüm için ayrıştırıyor. Yer yer yetişkinlerin kendinden utanmasına sebep olacak kadar aklı başında bi bıcırık bu. Komşularının göz bebeği Kotaro, nedendir bilinmez(anne yok ve geçmişte babası ile aralarında şiddet temalı bir durum yaşanmış) 1ldk bir daireye tek başına taşınır. Ev sahibi paramı ver gerisi beni bağlamaz demekle birlikte evlerindeki kiracının kim ne olduğuyla ilgilenmedikleei için animede bu mümkün gösterilmiş. Faturaları nasıl üzerine aldı, kira kontratını nasıl imzaladı veya deprem sigortasını nasıl halletti gibi sorunları gerçek hayatta hiç var olmamışçasına izleyin. Bir çocuğun tek başına olmaması gerektiği animede defalarca vurgulanmış, olası kötü senaryolardan ufak ufak bahsedilmiş bu açıdan amme hizmeti veriyor.
Göz ve kafa çizimleri bir garip ama çerezlik izlemeye değer :butterfly:

2 Beğeni

Monster

Yani ne diyebilirim ki. Doktor Tenma insanlara yardım ettikçe gözlerimden yaşlar dökülüyor. O yeşilleri giyip sahaya çıkınca her şey hallolur gibi. Dieter üzümlü kekime ne olacak çok merak ediyorum 13. bölümdeyim. Johannın geçmişinden neler çıkacak ve nereye bağlanacak gerçekten merak ettiriyor ama izleme sebebim o değil. Asıl devam etme sebebim daha fazla Dr Tenma ve hayatlarına dokunduğu insanları görmek.
Çok üzücü, çok gerçekçi, çok üzücü ve çok üzücü. <3

9 Beğeni

Adını söyleyemediğim şuradaki animeyi izledim. Hoşuma gitti.

1 Beğeni

Hocam, sizin yazınızdan görünce ilgimi çekti. O yüzden baştan teşekkür edeyim. Şimdi bitirdim. Harikaydı. Beklentimin çok üstündeydi.

Kotaro’nun sesi Kagura’nın sesine çok benziyor. Belki kullandığı eski japoncadan da olabilir. Her şey Kotaro’nun tipik fakirlerin oturduğu 2 katlı tek odalı binalardan birisine taşınmasıyla başlıyor.

Google maps’te sokak sokak sokak örneğini aradım da buldum. Kesin görmüşsünüzdür. Animelerin yarısı bunlarda geçiyor zaten :sweat_smile: Bu binaların özel bir adı var mı bilmiyorum.

Kotaro bir bir misafirlerini ziyaret edip onlara birer kutu peçete hediye ederek kendini tanıtıyor. Misafirler çok matrak. Cabaret Club’da çalışan bir ablamız var. Sanırım Yakuza olan bir abimiz daha. Ve kendisine zar zor bakan orta yaşlı bir mangaka. Kotaro gelmeden önce birbirlerini hiç görmemişler bile.

Kotaro’nun olaylara yaklaşımı çok güzel. Çocuk nasıl olur bilmiyor. Sanıyor ki bebekler şeftaliden çıkıyor. Eski bir japon halköyküsünde olduğu gibi. Hani şu dereden sürüklene sürüklene gelen. Onun da adını bilmiyorum. Bunu anlattığı hamile kadın ona gülünce Kotaro diyor ki “Halköyküleriyle dalga geçme. Çok öğreticiler.” Lan 4 yaşındasın.

İnanilmaz keyif aldım izlerken. Herkese öneririm.

4 Beğeni

Beğenmenize sevindim hocam :grin:
Ben Ldk demişim de başka adı da olabilir o evlerin

2 Beğeni

Aşırı ilgi çekişi duruyor, resminden belli seveceğim. Çok fena izleyesim geldi.

2 Beğeni

Hidden gem bulduğumu düşünüyorum. Kanata no Astra’yı izledim.

images (64) - 2022-04-19T012729.745

Sket Dance’in yazarının diğer eserlerine bakarken bulmuştum. Mangasını okumayı düşündüm. Aralarında bir fark var mı emin değilim ama animede hikayeden kırpmış olabilirler.

Başta Sket Dance in bilim kurgu versiyonunu izleyeceğim gibi hissettim. Bir grup liseli yaz kampı için farklı bir gezegene geziye gidiyorlar. Ancak bir solucan deliğine düşüp 5000 ışıkyılı uzağa uzay boşluğuna düşüyorlar. Yörüngede süzülen bir uzay aracına güç bela kendilerini atmalarının üzerine eve dönüş ümidiyle bir yolculuğa koyulmaya karar veriyorlar.

Animenin başlangıcında edindiğim hissiyattan aksi şekilde animede bilimkurgu dozu çok yüksek. Ardı ardına çözülen gizemler beni doyurdu. Futurama bilimkurgusunu bilirsiniz. Geyik ama hala bilimsel.

Başarılı olduğunu düşünüyorum. Hiçbir yerde tavsiyesine denk gelmemiştim. Belki de beklenti düşük olduğu için bu kadar beğeni hissettim. Öneririm.

Ya bu aileler neymiş ya? Hele o sanatçı olan. Luca’nın atası. Tam manyak. Kendisine çift cinsiyetli beden yaratacak kadar. Ailelerin bu işin arkasındaki güdülerine bayıldım. Her biri ilgi çekiciydi. Son bölümdeki tarih karmaşasını tam çözemedim. Dikkatim dağıldı ya da animenin hatası. Manga da daha iyi anlatmış olabilirler. Bu nakamatachi muhabbeti beni animelere kitliyor. Yazarın da bu yazında başarılı olduğunu düşünüyorum.

3 Beğeni

Shiki

İlk olarak bu animeye sırf çok övüldüğü için başladım. Ve gerçekten bana güzel bir korku teması vereceği pek çok insan tarafından vaat edildi.
Sonuca gelirsek hüsrandan başka bir şey değil. Animenin kayda değer tek iyi yanı 1. op o olmasa gerçekten çekilir gibi hissetmiyorum. Başlarında oldukça farklı bir yere bağlayabileceği bir anlatımı olduğunu ve bunu çok güzel bir şekilde karakterlere uygulayabileceğini sandım. Ama ilerleyen bölümlerde pozitif vampir ayrımcıları ile canlarımızı kurtarmak için her boku yapalım diyen insanların yaptıklarını izledik. Bu pek güzel değildi. Animeyi çok yarım bulup fazladan speciallarıda izledim. Ama gerçekten bu kadar övülen bir şeyin bu kadar sıkıcı olması asıl bana vaat edilen korku bu sıkıcılıktı galiba. Kimseye izlemesini önermiyorum. Her şey ama her şey çok zayıf animede ilk op hariç.

2 Beğeni

Ben çok beğenmiştim bu animeyi. Şimdiki kafamla izlersem ne düşünürüm bilmiyorum tabii aradan yıllar geçti. Ben hikayenin çok yarım kaldığını düşündüm ama kasabanın evrildiği noktayı bayağı beğenmiştim. İzlerken içim sızlamıştı son bölümlerde. Korku animesi değil de daha çok böyle biraz polisiye biraz gizem hafif gerilim tadında olan yavaş ritimli bir animeydi diye hatırlıyorum.

2 Beğeni

Çok fazla yer yarım karakterler delik deşik gerçekten, korkunç bir deneyim oldu benim için. Üstünden kalkamayacağı bir derinliğe girmeye çalışmış ama yüzeysellik içinde boğulmuştu. Sonu ise oldukça banaldı. Gizemden çok ekran karşısında kendimi kesmek istemeyi daha çok istedim. Korku-gerilim hissini güzelce aldığım yerler oldu ama genel olarak baktığımda korkunçtu.

3 Beğeni