Film Soundtrack Kamarası

Evet gençler, bu konu Zaman Çarkı’nda iyice dallanıp budaklanınca müzik kategorisine açmak istedim. Film müzikleri hakkında her şeyi burada tartışalım. Övelim, sövelim, sevelim. :joy: :joy: :joy: :joy:

7 Beğeni

Zaman Çarkı için en iyi seçenekler; James Newton Howard, Danny Elfman veya şu sıralar boşta olan Steve Jablonsky gibi geliyor. Gönül Howard Shore olmasını ister ama imkansız gibi geliyor.

Howard Shore kaliteli müzikler yapıyor ama o olursa LOTRvari bir yaklaşım olurmuş gibi hissediyorum açıkçası.
James Newton Howard’ı hiç dizi müziği yaparken görmedim ama her şeyin bir ilki vardır tabii.
Steve Jablonsky’i çok bilmiyorum ama Transformers temasını beğeniyorum, Hans Zimmer’ın Karayip Korsanları temasını fazlasıyla andırsa da… Bakalım kim olacak? Hiç bilmediğimiz biri de olabilir. Sözkonusu diziler olduğunda işin içine daha önce duymadığım isimler de girebiliyor çünkü.

Ben en iyimser isimleri yazdım. Dizi bestecilerinden düşünmek gerekirse Michael Giacchino veya Jeff Russo’da hayal kırıklığına uğratmayacak isimler olur.

Michael Giachino gerçekten güzel işler yapıyor, Spiderman Homecoming filminde çok başarılı bir iş çıkarmıştı kanımca.

ZÇ’nin yapımcı ekibi düzgün bir iş yaparsa Giachino da rahatça kotaracaktır bence.

Sadece film müzikleri mi?

Oyun ve dizi için halihazırda başlıklar var.

Peki anime filmleri için burada, anime dizileri içinse dizi başlığında tartışmaya girilebilir mi?

Yok, aslında başlığı genel olarak soundtrack olarak düşünmüştüm, filmi silememişim başlığı değiştirirken.

Düzelttim.

Sağol cevap için. O zaman ona göre mesaj atarım.

star wars soundtrack leri harika harry potter da öyle aslında john williams ı çok sevmem john williams sadece star wars da güzel harry potter da yaptığı hedwigs theme i sevmiyorum diğer harry potter müzikleri güzel alexandre desplat olsun diğerleri olsun ama benim favorim “İN NOCTEM”

Sanırım ben atmosferik ve tekdüze film müziklerinden ziyade biraz daha klasik müzik tarzına yakın olanları seviyorum. John Williams gibi, arkada büyük orkestranın falan olduğu türden. Diğer türlü filmin dışında dinleyince herhangi bir anlam ifade etmiyor. Favorilerim arasında Harry Potter’ın ilk üç filminin müzikleri var, bir de The Incredibles’ın soundtrack’i:

Bunun dışında da müzikalleri çok seviyorum ama o tarz filmler için ayrı bir başlık açmak gerekir herhalde :stuck_out_tongue: Sevmeyenin iyice nefret ettiği, sevenin de bayıldığı bir tür. Benim sevdiğim yanı müzikal şarkılarının hem basit hem de sofistike bir yana sahip olması. Bu haliyle genel izleyiciye ulaşma konusunda bir sorun yaşamadan derin meseleler ele alınabiliyor. Tabii müzikal filmleriyle sahne müzikalleri arasına bir çizgi çekmek gerekebilir soundtrack sayılıp sayılmayacağına karar vermek için. Bir de ikisine birden uyarlananlar var :S Oldukça karışık bir durum

Orkestraların müziklere tattığı kat ayrıdır bence. Hele fantastik ve bilim kurgu filmlerine orkestral müzikler ayrı bir yakışıyorlar. John Williams bu işi iyi yapıyor, hoş adam yaşlandı artık yav.
İnanılmaz Aile’nim müziklerini ben de beğendim oldukça eğlenceli. :slight_smile:Müzikaller başlı başına bir konu bence, filmin altına müzik yapmakla müziği olay örgüsünden bir öğeye dönüştürmek apayır bir şey kanımca.

Ben de John Williams’ın yaptığı her işin iyi olduğunu düşünmüyorum zaten. Sadece stilini hoş bulduğumu söylemiştim. Yoksa Sırlar Odası’nın soundtrack’i de Felsefe Taşı’yla neredeyse aynı mesela, Fawkes the Phoenix dışında. Bence hiç hoş bir şey değil iki film için kontrat imzalayıp ikincisini ilkinin çeşitlemeleriyle doldurmak :confused: Ama tüm seriye imzasını da attığı bir gerçek :smiley: Hatta keşke atmasaydı, çünkü bence diğer HP bestecilerinin ilk birkaç filmin etkisinden uzak tutabildikleri bazı parçaların daha çok öne çıkmasını isterdim. Şans işte :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

michael giacchino nun adını duyan yokmu .?

Son zamanlarda dinlediğim en iyi soundtracklerde ilk 10 a girer 40 - Bellatrix - Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1: The Video Game Soundtrack - YouTube

Her zaman ilk aklıma gelenler/gelecek olanlar (tam isimlerini bilmiyorum) :smiley: Matrix: Rage Against the Machine - Wake Up, Blade kan partisinde çalan tekno müzik, Mortal Kombat filminin müziği :smiley: :smiley:

1 Beğeni

1 Beğeni
2 Beğeni

Şöyle bir liste hazırlamışlar, bayağı iyi besteciler var aslında. Siz ne dersiniz?