Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

24 Beğeni

12 Beğeni

Hedeflediğimden bir adet az ama son 3-4 aya bakınca verimli ve tatmin edici bir ay oldu benim için. Şubata 6 adetlik hedef koyayım bakayım tutturabilecek miyim :smile: .

21 Beğeni

images (27)

Artık kitap okuyamıyorum. Tıkanma da değil bence ne oldu bilmiyorum ama olmuyo yani

Nasıl aşacağım bu durumu? 1 yıllık durgunluğu üstümden nasıl atarım önerisi olan var mı??

4 Beğeni

Bence yapacağınız iki şey var. Ya ilginizi çekebilecek bir türden kitap okuyun ya da ilgisiz bulabileceğiniz bir türden kitap okuyun. İki ucu şeyli değnek gibi bir öneri yaptım ama, risk almak lazım bir yerde :slight_smile:
Bana göre ikinci seçenek daha mantıklı, bu kadar uzun süren tıkanmam olmadı, galiba hiç olmadı ama farklı bir şeyler arıyordum ben. Farklı tür seçeneklerini değerlendirdiğimde okumalarımdan daha çok keyif almaya başlamıştım.

1 Beğeni

12 Beğeni

Reading slump diye bir terim var, bu durumun tasvirine oturuyor genelde. Ben hiç tam girmediğim için net bir çıkışını tarif edemem ama bazı taktikleri vardır bu şekilde aratırsanız.

Sanki forumda da başlığımız vardı böyle ama bulamadım :thinking: .

2 Beğeni

Ben genelde kendimi azarlayarak aşıyorum bu durumu. Sonra da kendime ceza veriyorum. :rofl: Israrcı olmak ve tembelleştirici iç sesi dinlememek lazım.

1 Beğeni

Jose Saramago’nun Körlük kitabı okuması yapıyoruz 15 Şubat’ta. Katıl bize, belki teşvik eder, okumaya geri dönersin :slight_smile:

Herkes davetlidir bu arada. Ben görmedim, bilmiyordumu kabul etmem :grin:

1 Beğeni

1 yıl evden uzak kaldım o süreçte kitap okumamıştım. Eve döndükten 3-4 ay sonra yeni kitaplar almaya başlayınca okuma alışkanlığı geri döndü, şimdi 2 yıl önce yarım bıraktığım kitaba devam ediyorum, kitabın ilk yarısını az hatırlasam da çok takmadan sayfaları çevirmek gerekiyor.

Bundan 10 yıl önce ayda 50 kitap okuyorsam artık ayda 3 kitap okuyabiliyorum. Buna çare yok.

2 Beğeni

@sultiderler Marslı’ya başladım ilk gün 80 sayfa falan okudum sonra 160. sayfaya kadar geldim kitap çok iyi gidiyordu ama bıraktım okumayı. Çok okumak istiyorum ama olmuyor. Bi’ de dediğiniz gibi beklentimin olmadığı bi’ kitabı okumaya çalışayım

@Vordue benim durumum reading slump değil gibi sanki. Eğer öyleyse de abartmışım ya :joy::joy::joy:

Kendimi karanlık odaya kapatıp aç susuz bırakayım o zaman başka türlü olmaz :melting_face:

@MelihAntepli bende var kitap kesin değil ama katılmaya çalışayım diyeyim

Haklısınız artık 1 kitap bile kârdır benim için

5 Beğeni

Bence okumak zorunda olduğunuz hissinden kurtulun. Bir yıldır okumuyorum diyorsanız okumanız gerektiğini hissediyorsunuz demektir. Okumak zorunda değilsiniz. Ömrünüzün kalanında hiç kitap okumasanız da olur. Zihniniz böyle özgür olursa okuma isteği kendiliğinden gelecektir. Gelmiyorsa da okumayın.

Ek 1:

1. Dinlemeyi deneyin. Akın Altan var youtube’da. Harika öyküler seslendiriyor. Ya da Storytel’i deneyin.

2. Öykü okuyun.

3. Çizgiroman okuyun.

4. Siz kendiniz bir şeyler yazın.

5. Kurgu dışı okuyun.

6. Bir arkadaşınızla ortak bir kitap okuyun. Kısa bir kitap.

7. Çocuk kitabı okuyun. Ciddiyim. Harika çocuk kitapları var. Roald Dahl müthiştir.

8. Sonu şok edici kltaplar okuyun. İnternette tonlarca liste var. Ben Chuck Palahniuk kitaplarını tavsiye ederim.

9. Polisiye okuyun. Agatha Christie örneğin.

10. Kitaplarınızı hediye edin. Hediye etmek okuma isteğini tetikliyor bende.

Ek 2:

Not: Halihazırda bildiğiniz şeyleri söylediysem kusura bakmayın. İlk söylediklerimde çok samimiyim.

23 Beğeni

Hepsinin altına imzamı atarım. :writing_hand:

2 Beğeni

Çok güzel şeyler yazmışsınız teşekkür ederim

Bi’ sürü kitabım var ve okuyamamak sıkıyor canımı. Ben bu aralar zorla okutcam kendime çünkü okumak istiyorum.

Yine olmazsa bu öneriniz beni bekliyor olacak

2 Beğeni

Istrancalı Abdulharis Paşa
Hunaşamzade
Pir-i Lezzet
Ocak ayında bunları okuyabildim sadece. Üçü de birbirinden güzel kitaplardı. Bu aya da Kara Kule 1 ile giriş yaptım. Uzun bir yolculuk olacak.

6 Beğeni

Size imreniyorum. Kara Kule müthiş bir destan. Okumamış olup şimdi okuyacak olsaydım keşke.

5 Beğeni

Merhabalar. Çürümenin Kitabı’nı nasıl buldunuz acaba? Benim de okumak istediğim bir kitap da görüşünüzü merak ettim.

1 Beğeni

Cioran’ın gençlik döneminde yazdığı Umutsuzluğun Doruklarında kitabına kıyasla daha az sevdim. Kitabın içindeki fikirleri üslup olarak sindirmek çok zor ve aşırı kasvetli.

1 Beğeni

İnsancıklar - Dostoyevski

Finaller falan derken okuma konusunda berbat bir ay geçirdim.

4 Beğeni

19 Beğeni