Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Aslında bu konuyu çok konuştuk, bence bir sırrı yok, sadece yeterli zamanı bulmak ve kendi ilgi alanında kendini bunaltmadan okuyabilmek gerekiyor. Ben sıkıldığım bir kitap okursam bir süre bir şey okuyamıyorum bu yüzden okuyacaklarımı dikkatli seçiyorum. Forumda @alper gibi arkadaşlarla kitaplar hakkında konuşarak kendimi sürekli motive ediyorum. Ama dediğim gibi en önemlisi boş vaktinizi nasıl kullandığınız konusu, ben çocuklara ayırdığım zaman, akşam arkadaşlarımla oynadığım online oyun dışında gün içindeki ve gece (özellikle gece sessizlikte güzel okunuyor) boş zamanımı okumaya ayırıyorum.

Bir de okurken tek bir kitap değil farklı türlerde eş zamanlı olarak 2-3 kitabı aynı anda okuyorum. Birinden sıkılırsam diğerine kaçma şansım oluyor. Bir türden üst üste okuma yapmıyorum, tabi bunlar bana iyi gelen yöntemler. Bunun dışında öyle özel yaptığım bir şey yok. Önemli olan sayılarda değil aslında keyif almamız, okuduğumuz kitabın bize bir şeyler katması. Umarım sorunuza cevap verebilmişimdir :slight_smile:

5 Beğeni

Sandığım kadar kitaplara aşık değilim galiba. Azminize hayranım forumdaşlar, iyi okumalar.

Ben mi kaç kitap okudum? Şey, nasıl (bir bahane uydursam) desem…

6 Beğeni

Kasım ayını 4 kitapla kapatıyorum. :slight_smile:

21 Beğeni

Verimli bir ay olduğunu düşünüyorum :baris:

31 Beğeni

Puslu kıtalar atlası
Türklerin serüveni
Maymunlar gezegeni
Alman Göçmenlerin sohbetleri
Son dilek
Psikiyatrist (yarıladım sayılmaz ama)

18 Beğeni

Ya evet çok zorladı. Diğerlerini kafa dağıtmak için okudum :slight_smile:

1 Beğeni

Kasım ayı:

14 Beğeni

image
image

18 Beğeni

Kasımda bende bunları okudum.

20 Beğeni

Yılın en çok okuduğum ayı kasım oldu. Yine de arkadaşları görünce utandım :upside_down_face:

19 Beğeni

14 Beğeni

Bu ay sınavlar, ödevler, sunumlar derken bu kadar okumuş olmam bile mucize gibi görünüyor - tabii sizlere bakınca kafamı sokacak delik falan arıyorum :dizzy_face:

16 Beğeni

Ragnarök hakkında yorumun nedir? Iskandinav mitoloji hakkında Lokinin Müjdesi hayal kırıklığımdan sonra adam gibi bir şeyler okuyasım var. Önerir misin?

2 Beğeni

İki kitap da yanlış tercih olur. Yeditepe Yayınevi’nin bastığı Viking Mitolojisi’ni okumanı tavsiye ederim. Gerçek, saf İskandinav mitoloji. Ragnarök bir mitoloji kitabı değil

2 Beğeni

Bundan bahsediyorsanız okudum. Gaiman’ın kitabını ve maya yayınlarından çıkan (adını şimdi hatırlayamadım) okudum. Öykü olması da farketmez aslında benim için. Çünkü çok fazla okuyacak bir şey bulamadığım için Lokinin Müjdesine bakmıştım.

5 Beğeni

Ben hiç beğenmedim. Ne tam bilgi veriyor ne keyif alarak okuyacağın bir kurgu var. Sen tam olarak ne istiyorsun, akıcı kurguyla anlatım mı yoksa teorik bilgilerden oluşan kurgu dışı bir anlatım mı?

2 Beğeni

Şöyle minik bir incelemem vardı kitap hakkında. Kitap güzel ama mitoloji öğretmez, mitoloji bilene hoş gelir. Neil Gaiman’ın yazdığı İskandinav Mitoloji ile kıyaslamıştım zamanında. Yazar yorumlayarak güzel bir iş ortaya çıkarmış. Ben zamanında Neil Gaiman’ın da yorumlayacağını düşünmüştüm ama kendisi resmen çeviri yapmış. Bu kitap o boşluğu çok iyi dolduruyor.

Edit: Bak yine aklıma Neil Gaiman’ın yaşattığı hayal kırıklığı geldi. Çok üzülmüştüm karşılaştığım tabloyla. Keşke Gaiman reis mitolojiyi yorumlasa.

2 Beğeni

İkisine de razıyım aslında. Normal hikayeleri artık çocuklarıma masal olarak anlatacak kadar iyi biliyorum sanırım. Bu yüzden lokinin müjdesinde cidden inanılmaz sıkılmıştım.
Özellikle yaratılış dönemi, Aesir ve Vanir’in başlangıçları, daha geri planda kalan tanrıların hikayelerini de öğrenebileceğim bir kitap arayışındayım.
Okuduklarım;
Gaiman - iskandinav mitolojisi
Lokinin Müjdesi
Viking Mitolojisi - Yeditepe
İskandinav Mitolojisi - Say yayınları

@ohyespatates Gaiman Mitoloji konusunda çok şey okumuş, İskandinav Mitolojisini de topladığı öyküleri birleştirdiği bir kitap olarak belirtiyor kendisi de. Ben de en az senin kadar öyküleştirmesini isterdim ama Amerikan Tanrıları aslında bunu yaptığı kitap. Keşke 2.sini çıkarsa ya da en azından yüz yıllar sonrasını falan anlatsa.

4 Beğeni

Türkçe kaynak olarak okuyacağını okumuşsun resmen. Loki’nin Müjdesi hariç diğer üç kitap aynı kaynaklardan yola çıkılarak yazılmış eserler. Bunların dışında bir şey bulursan bana da önermeni isterim. Farklı bir şey dersen Tanrılardan Krallara Vikingler kitabını öneribilirim. Vikingler’in tarihini anlatıyor.

Edit: Tam olarak beklediğim şey Amerikan Tanrıları gibi bir eserdi zaten.

2 Beğeni

Loki’nin müjdesi bence tam aksine çok eğlenceli bir anlatıydı. Bildiklerimizi Loki’ye göre olan gerçeklerle okumayı, hatta bir çoğunda kendi tuzağına düşmesini okumayı… kısacası kitabı beğendim ben.

1 Beğeni