Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Screenshot_2020-10-30-23-14-50-1

Bu ay da böyle oldu n’apalım. Yeni kitap siparişlerimle kasımda bomba gibi geri geleceğim ama.

33 Beğeni

Postacı’nın çevirisi nasıldı? Birkaç yerde çeviriyle ilgili sıkıntı olduğunu okumuştum da.
Bir de kitap hakkındaki genel yorumunuzu rica edebilirim. :grimacing:

İngilizce karşılaştırmalı okumadığım için çeviri sıkıntısı olup olmadığını bilmiyorum ama genel olarak akıcıydı. Bir anlatım bozukluğu göremedim.

Okuması zevkli bir post apokaliptik romandı. “Sorumluluğu kim alacak?” sorusunun etrafında dönüyor biraz olaylar. Uykusuz olduğumdan cümleleri pek toplayamıyorum kusura bakmayın :smile: ilginizi çektiyse okuyun bence.

4 Beğeni

Ballard okuyan birini gördüğüm için sevinmiştim ki, yorumun üzdü… Gerçi herkese hitap eden bir yazar değil. Benim için de en büyük yazarlar arasındadır kendisi. Öyküleri de romanları da muazzamdır.

1 Beğeni

Tüm Ballard kitapları tabii ki böyle değildir. Ama romanda sebep sonuç ilişkisi oturtulmadan çok abartılı şekilde olaylar sunuluyor. Biliyorum anlatmak istedikleri toplumsal olaylar ama abartı fena olunca okuyucu romana ısınmıyor.

Son 3 ay içerisinde okuduklarım bunlar. Eğer yazımı okuyabilecek yiğit varsa sizi er meydanında bekliyor. :sweat_smile:
1-Asimov Vakıf serisi
2-Zaman Çarkı cilt 1
3-Tüfek Mikrop Çelik
4-Çavdar Tarlasında Çocuklar
5-Cemil Meriç Bu Ülke
6-Sheakespeare Hamlet
7-Bunu Herkes Bilir
8-Fareler ve İnsanlar
9-Simyacı
10-Ben Robot
11-Beyaz Zambaklar Ülkesinde
12-Altıncı Koğuş
13-Kısa Türkiye Tarihi -Kemal Karpat
14-Dişi Kurdun Rüyaları

18 Beğeni

Tez için makale okumaktan kitap okuyamadığımız bir ay oldu. Bu yıl yavaş tempoyla geçecek gibi. :frowning:

25 Beğeni

Lejyon - Brandon Sanderson

Boris Akunin - Leviathan / Ekonomi 101

Ahmet Mithat Efendi - Şeytankaya Tılsımı

26 Beğeni

Bu ayın kendi adıma iyi geçtiğini düşünüyorum. Her ay bu şekilde okuyabilsem 1 yıla kalmaz kitaplığımda okunmayı bekleyen kitap kalmaz :sweat_smile:.

BBK serisinin 30. kitabı malum kitabına nihayet sırayı getirip okudum. Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri 3 kısımda toplanmış öykülerden oluşuyor. 1. Kısım Altın Çağ öyküleri beklentiyi karşılıyor. 2.kısım Yeni dalga öykülerinde birkaç öykü hariç yine tatmin edici. Ancak kitabın en uzun kısmı 3. Kısım Medya Jenerasyonu ise birkaç öykü hariç gerçekten vasat. Keşke 1. Ve 2. Kısım öykülerine daha fazla yer verilseydi bu kitapta.

BKK’ni çıkış sırasına göre okumaya çalışıyorum. Uzayda Piknik(31.kitap) bittikten sonra elim Fahrenheit 451’e(32.kitap) bir türlü gitmiyor. Sırf burada çeviri için okuduklarımdan sonra kolay kolay elime alamayacağım o kitabı.

30 Beğeni

Bence bu kadar soğumanıza gerek yok kitaptan. Ben yazın başında okudum ve çok keyif aldım açıkçası dilinden. Biraz farklı ama bana kişisel olarak neden bilmiyorum ama şiirsel ve akıcı geldi. Umarım taşlanmam. :sweat_smile:
Orijinal metinle falan karşılaştırma yapmadım ve yanlış aktarılan bir yer oldu mu bilmiyorum ama ben alınması gereken mesajı ve keyfi aldım. Çok da ön yargılı yaklaşmamak lazım. :slightly_smiling_face:

14 Beğeni

Bu ayın başında sürekli yeni serilere başlayıp elimdekileri bir türlü bitiremediğimi fark ettim. O yüzden başladığım serileri bitirmeden yeni bir seriye başlamamaya karar verdim. Bu ayki okumalarımda da bundan dolayı tekil kitaplar dışında devam kitaplarından seçmeye çalıştım. Bazılarını o kadar eskiden okumuşum ki ilk kitapları hayal meyal hatırladım.

Fotoğrafta Fırtına Büyücüsü var aslında Kurtadamlar’ı okudum. Yanlışlıkla Fırtına Büyücüsü’nü koymuşum. :sweat_smile: Yerdeniz’in hepsini değil sadece En Uzak Sahil’i okudum. Bir de burada olmayan Agatha Christie Noelde Cinayet var okuduklarım içinde.

35 Beğeni

• Lynne Matson - Ada 2.5/5

Çok güzel bir konu ergen kitabı kalıbına sokularak mahvedilmiş. Kitap genel olarak ergen aşkı etrafında şekilleniyor diyebilirim. Yanlış anlaşılmasın küçümsediğim yok, bu tarz kitapları seven bir sürü insan da var. Sadece bana hitap etmedi diyebilirim. Diğer 2 kitabını okumayacağım.

• Robert Jackson Bennett - Merdivenler Kenti 4.5/5

İşte özgün fantastik diye buna derim. Daha önce böyle değişik türde bir fantastik okuduğumu hatırlamıyorum. Karakterler biraz yüzeysel geçilmiş gibi geldi. Özellikle Sigrud’un hikayesini çok çok merak ettim. Serinin diğer kitaplarını da okuyacağım. Herkese öneririm bu güzel kitabı.

• Hugh Howey - Silo 517 4/5

Özgün bir distopya sunuyor bu kitap da. Yeryüzü zehirli gazlarla çevrelenmiş insanlar silo denen 150 katlı (yerin içine doğru) yapıda yaşıyorlar. Silonun kendine göre kanunları var vs. Konusu gayet ilgi çekiciydi, hayal kırıklığına da uğratmadı. Özellikle sonlara doğru heyecan ve akıcılık birarada arttı. Distopya seven herkese öneririm.

18 Beğeni

O zaman serinin son kitabını daha çok beğenirsiniz. 3. kitabın ana karakteri Sigrud ve merak edilen şeyler bu kitapta ortaya çıkıyor.

1 Beğeni

Yorucu ama çok güzel bir Ekim oldu :partying_face::partying_face::partying_face:

39 Beğeni

Ekim ayı önceki aylar gibi güzel geçti.Elimdeki romanları bitirmekte,mangalara ve çizgi romanlara ayırdığım zaman yüzünden şu birkaç aydır zorlanıyorum.

-Übel Blatt gerçekten çok güzel gidiyor,eylül ayında başlamıştım bu ay yarıladım.Serinin geriye 9 kitabı kaldı.Tavsiye ettiğim bir seri,hikaye,çizimler ve diyaloglar başarılı.Karakter tasarımları da aynı şekilde başarılı.Final için sabırsızlanıyorum,şu sıralar okuyacak manga serisi arıyorsanız kesinlikle öneririm.

-Bu ay ek olarak Fire Punch ve Vinland Saga serilerine başladım.Saga’nın ilk kitabı çok güzeldi,devamı için meraklıyım,kitabı okurken kendimi çok güzel kaptırdım…Fire Punch ise yer yer güzel çizimleri ve hikayeleri var lakin hikaye ve hikayenin gidişatı nasıl desem biraz yavan geldi.Okurken bir sıkıntı var ilerleyişte diye düşünmeden edemedim,temennim sonuna doğru toplarlar ve güzel bir şekilde biter ama o konuda umudum düşük,umarım yanılırım.

-Another hakkında fazla bir şey yazmak istemiyorum,gayet güzel bir manga.Ne harika ne kötü ortalama üstü güzel bir seri,animesi gibi mangası da gayet tatminkar.Baskısı cidden çok güzel,keşke her manga bu boyutta ve böyle şömizli basılsa.

-Hitler - Canavarın Ardındaki Adam’ı 3 haftalık bir sürede yavaş yavaş okuyup,bitirdim.Açıkçası beklediğimi tam manasıyla bulamadım.Öncelikle en önemli şeyi baştan söyleyeyim,kitap kesinlikle ‘OBJEKTİF’ değil.Yazar Michael Kerrigan kitabı neredeyse tamamen kişisel duygularıyla daha doğrusu faşizme,nazizme ve Hitler’e karşı olan kendi düşünceleriyle yazmış.Bu tarz kitaplar olabildiğince objektif olması gerekirken bu beni şaşırttı.Çok beğenenler olabilir,buna saygım var ama benim için çok başarılı ve objektif bir kaynak değil.Hitler’in ailesi,çocukluğu,yaşamı,yükselişi ve çöküşü resimler eşliğinde yüzeysel şekilde anlatılmış.Çok detaylı bilgiler beklemeyin,konular yüzeysel olarak geçiyor.Baskısı ise gerçekten çok güzel.Sayfa kalitesi,kapağı,şömizi ve resimlerin kalitesi hakkında olumsuz en ufak bir yorumum yok,Kronik kalitesini yine konuşturmuş.

-Ve son olarak bu ay biten Y: Son Erkek serisine geleyim…Brian K. Vaughan kaliteli bir seri yapmış,ilk 8 kitabı çok beğendim.Ama…Gelin görün ki son aylarda hatta yıllarda gördüğüm en kötü finallerden birisiydi.Bitirdikten sonra internette biraz baktım benim gibi beğenmeyenlerin yanında,çok beğenenler kişilerde olmuş.Böyle harika ilerleyen bir seri nasıl bu kadar kötü gidebilir anlamlandırmakta bir hayli zorlandım.Sanki Brian beyefendi oturmuş böyle harika ilerleyen bir seriyi nasıl çok kötü şekilde bitirebilirim diye düşünmüş… :hanci:
Benim uzun süre unutamayacağım bir seri oldu,özellikle finali gerçekten çok epik olabilecekken tırt bir sonun ortaya çıkması serinin aklımda iyice etmesine katkı sağlayacak. :sweat_smile:

Şuan ek olarak Yüksek Şato’daki Adam,Ruhlar Dükkanı ve Kara Kule’nin birinci kitabını okuyorum,kasım ayında da onlar bitecek sanırım,şimdilik çok iyi gidiyorlar. :krs:

@benguwithb Yoksa o gördüğüm Aynı Rand mı? :pleading_face:

25 Beğeni

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Seriyi okuma sırasını öne çıkayım madem. Teşekkür ediyorum çok :slight_smile:

1 Beğeni

Ayn Rand gördükçe Pegasus’a sözler hazırlıyorum hep. Ocak’tan beri Ayn Rand basacaklar.

1 Beğeni

Bu ay okuduğum kitaplar:

Kim gözleyecek gözcüleri? Bu ay beni Watchmen oyaladı. Aslında 9 günde okudum ama etkisinden çıkamadım. Kitabı bitirdikten sonra filmi ve mini diziyi izledim. Kitap > film > mini dizi sırasıyla okumanızı/izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. 9/10

Bitirişi ise Dune Çocukları ile yaptım. İlk kitap o kadar efsane ki devam kitaplarında pek üstüne bir şey koyulmamış gibi hissettiriyor bana. Yine de keyif almadığımı söyleyemem. 8/10

28 Beğeni

O zaman biraz ara verip Dune Çocuklarına başlayın. Gayet severek okuyorum 3. kitabı.

Yanlış değilsem 2019 gibi basacağız demeye başlamışlardı…

1 Beğeni