Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

tenor-8(1)

-"Sıradan olmayan bir şehir " mi? Nasıl söylesem? Bu şehir eskiden okuduğum bir romanın parodisi gibi.
-Örneğin William Gibson’ınkiler gibi mi?
-Daha çok Philip K. Dick olabilir. George Orwell’ın tasvir ettiği kadar toplumu denetleyici değilken Gibson’ın tasvir ettiği kadar da vahşi değildir.
-Dick’i hiç okumadım. Başlamak için hangi kitabını önerirdin?
-"Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? "
-Bu hikayenin uyarlandığı eski bir film vardı, değil mi?
-İçeriği oldukça farklı. Vaktin olduğu bir gün ikisini kıyaslamalısın.

Böyle devam ediyor daha. Yukarıdaki diyalog Psycho Pass animesinin 15. bölümünde geçiyor. Başka bir sahnesinde de masada 1984 kitabı görünüyor. Bu anime hakkında şurada bir şeyler karalamıştım. 1984’ü okudum ama Gibson veya Dick hiç okumadım. Bu kitaba böyle başladım. Geçelim yoruma.

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?
Alfa Yayınları
288 Sayfa

download

Kitabın ilk 50 sayfası çok sıkıcı geldi bana. Çünkü Philip K. Dick’in kurduğu dünyaya yabancıyım ve pek tuhaf geldi bana. Bu dünya öyle ki çoğu hayvan türünün nesli tükenmiş. Her yerde çöplük, toz tabakası ve yok olan doğal yaşam. Sonra alıştım bu dünyaya ve kendimi bir anda olayların içinde buldum. Başkahramanımız bir ödül avcısı. Ne mi avlıyor? İnsana tıpatıp benzeyen kaçak android robotları :slight_smile: Kitabın distopya kitabı olduğunu biliyorum ama benim asıl ilgimi çeken durum empati durumu oldu. Philip K. Dick öyle bi yazmış ki gerçek mi hayal mi? Android mi insan mı? Bunlar android ise biz nasıl insanız? Biz insan isek onlar nasıl android? Kafam allak bullak oldu resmen. Her türlü teori aklımdan geçti. Bilimkurgu kitapları çok okumadığım için izlediğim filmler aklıma geldi, acaba hangisi çıkacak dedim, hiçbiri çıkmadı :slight_smile: Kitabın yazıldığı yıla bakarsak mükemmel olmuş diyebilirim.

Kitap iyi güzeldi ama açıkçası beni tatmin etmedi. Daha sert, daha baskıcı distopik kitaplara alışmışım sanırım. Bu kitap onlar gibi değildi.

7/10

Not 1: Blade Runner filmlerini izlemedim, kitabı daha iyi diyorlar. Filmlerini izlemeye değer mi?

Not 2: -İş bu not kışkırtmalı eğlenceli bir nottur- fark ettim de @mit animeleri sevmiyormuş. Burayı ve şurayı okuyunca fikri değişir belki. Animeleri çok seven kaptanımız @magicalbronze yardımcı olur belki :laughing:

15 Beğeni