Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Monte cristo kontu’na izinden sonra ben de başlamaya karar verdim, karamazov biraz daha bekleyecek mecbur :slight_smile:

3 Beğeni

Bence çok doğru bir karar. :smiley:

2 Beğeni

KARANLIK MADDE - BLAKE CROUCH
Özgün Adı: Dark Matter
Çeviren: Begüm Kovulmaz

Bir bilim insanı… Hayır, iki bilim insanı… Yoksa daha fazla mıydı?

Bir küp… Sonsuz uzunluktaki koridor ve sınırsız sayıdaki paralel dünyalara açılan kapılar…

Hayatımızda yapmış olduğumuz seçimler dışında başka seçimleri deneme imkanı verilseydi bize, neler yapardık acaba? Öteki benliğimizin sahip olduğu hayatı kıskanıp onunla yer değiştirir miydik? İhtimallerin kapılarından teker teker geçerek farklı gerçeklikleri dehşet içinde deneyimleyebilir miydik? Ya gördüklerimizden sonra pişman olup kendimize ait olan dünyaya dönmek isteseydik nasıl bulup dönerdik?

Yine cümlelerin peşinden koştuğum, heyecanlı bir konu seçmişim kendime. Çoklu evren teorisini merkezine almış, hikayeyi de etrafına kazak örer gibi ilmek ilmek örmüş bu kitap.

27 Beğeni

Çoklu evrendeki seçimler deyince aklıma hep Fringe dizisi gelir ne güzel diziydi :grinning:

2 Beğeni

Evet, sıkılmadan tekrar tekrar izlediğim dizilerden :krs:

1 Beğeni

resim

Alfa’nın Canongate Myths serisinden Eldorado Öksüzlerini okuyorum. 100 sayfalık görece kısa bir kitap. Bu gece bitirirsem, bu mesajı editleyip kitap hakkında kısa birşeyler yazabilirim.

Düzenleme : Kitabı bu sabah bitirdim. Arka kapağını okuyup, aşkının peşinden ünlü “Altın Şehir” Eldorado’yu arayan kahramanın hikayesini okuyacağınızı düşünürseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. Tam tanımı ile, 20.yy başında Brezilya’nın Amazon ormanları tarafındaki kırsal kesiminin sosyal yaşantılarındaki çarpıklıkları ve toplumsal durumunu irdeleyen bir aşk-dram hikayesiydi. Kısmen vurucu olduğu, okuyucuda etki uyandıran kısımlar vardı ama genel itibarı ile “eh işte” diyebileceğim bir hikayeydi.

Bu gece Leonid Andreyev - Yahuda İskariot’a başlayacağım.

14 Beğeni

Edmond’un rahibin kefenine girip gömülmeyi beklerken adamların ayaklarına gülle bağlayıp suya atmasını, sudaki mücadelesini ve daha sonra saçlarından çekilerek kurtarılmasını hayatım boyunca unutamayacağım. En son böyle hissettiğimde Sefiller’i okuyordum.

5 Beğeni

Tek solukta okudum orayı ve gülleyi bağlarlarken hala kafamdaki ampul yanmamıştı. :cry: Buranın mezarlığı denizdir… Çok etkileyiciydi ya. Daha sonra bir gemiye çıktı Edmond ve If şatosunda çanlar çaldı. O anda soğukkanlılıkla bir mahkum kaçmış olmalı demişti ya orası da gülümsetti. :smiley: Sefilleri okumadım. :(( Gizli Dünyayı izlediniz mi? Brie Larson oynuyor. Orda da bu kitaba gönderme vardı. Spoiler olur diye kardeşim o kısımlarda gözünü kapat demişti ama zaten okumayan anlamaz. :smiley: Ya da anlar çok emin olamadım. :joy:

3 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi bitti.Sıkıcı ilerliyor demiştim dün.Tom Bombadil’in bölümü bitince nasıl okuduğumu Anlamadım. :smiley:

7 Beğeni

Sandman yolculuğuna başladım. İlk cilt olan Preludes and Nocturnes’deyim. Morpheus’un cehennemden ayrıldığı sahneyi okudum az önce, tüyler diken diken.

10 Beğeni

İyi okumalar. :cry::cry: Duygulandım…

@isos81 Çok teşekkürlerr. İşte bu! :smiley:

3 Beğeni

@zeynepsmith Uzun metraj halini de buldum :slight_smile:

2 Beğeni

dune-ithaki-dost-körpe-kurgusanat

Dune Mesihi,

Yazar bu kitapta serinin birinci kitabından oldukça farklı bir yol izlemiş. Birinci kitabın sonunda bıraktığımız yerden devam etmiyoruz, bir zaman atlaması oluyor. Birinci kitap siyasi çekişmeler, kültürel temaların oldukça yoğundu ancak bu kitapta hikayenin bir ana karakter etrafında toplandığını görüyoruz. Birçok soru cevapsız kalıyor ve evren hakkında yeni çok az şey öğreniyoruz.

Yazar ne yazıkki ayrıntı verme konusunda oldukça cimri davranmış bundan dolayı kitapta bahsi geçen yapıların Dune Evreni’ndeki konumlarını okurun kafasında oturtması zor olabiliyor. Sadece bir kişinin etrafında geçen bir hikaye değil Dune Evreni hakkında daha fazla bilgi aldığımız bir hikaye beklemiştim.

Yazar neden zaman atlaması tercih etmiş anlamadım açıkcası çünkü 2 kitap arasındaki anlatılmayan bölümden bu kitapta anlatılanlardan daha iyi bir hikaye çıkabilirdi ve bu kitap ile de birleşebilirdi.

Siyasi çekişmeler ve inanç temaları nedeniyle birinci kitabı çok sevmiştim. Bu seride bir dinin nasıl ortaya çıktığını görebileceğimizi düşünmüştüm ancak bu kitapta aradığımı bulamadım açıkcası.

3/5

Dune Mesihi - Frank Herbert, Sarmal Yayınları 1997

17 Beğeni

Son Dilek (The Witcher #1)

Büyünün Rengi’ni okuyordum aslında ama kitaplığımda resmen gözüme takıldı ve bu şekilde Witcher serisine başladım. Hikaye çekiyor, karakterler müthiş. Gri karakterleri okumayı çok seviyorum. Kitap gerçekten akıcı bir dille yazılmış su gibi gidiyor. 100 sayfa civarı okumuşum ne ara okudum anlamadım.

19 Beğeni

Ben de bu kitap hakkında sizin gibi düşünmüştüm ama 3.kitabı okurken neden böyle olduğunu anladım ve 2. kitaba bakış açım değişti. Ama yine de 2yi sevemedim ben.3 kesinlikle çok çok daha güzel. Ben de şu an 4.kitabı okuyorum 200 küsür sayfadayım, şu an bile belki 2yi açıp tekrar okusam çok daha farklı düşünürüm. Bu seri çok farklı o kadar bütün ki ve zamanı algılayışı düz ilerlemiyor. :smiley:
Daha açık açık fikirlerimi söylemeye korkuyorum spoiler olur diye… Hemen 3.kitabı okuyun. :smiley:

2 Beğeni

Büyünün Rengi için ağustos ortasından sonra okuma grubu olacak. O zaman okuyabilirsiniz bizle birlikte :slight_smile:

4 Beğeni

Bu kitabı çok beğenmiştim ben. Pek bilinmeyen bir kitap sanırım. Kitaptan klima gibi soğuk hava geliyor resmen, üşüyorsunuz (Ciddi) Herkes kesinlikle okumalı :slightly_smiling_face:

5 Beğeni

Evet gördüm etkinliğinizi ben de katılmayı düşünüyordum :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Kim kandırıyor Yahuda’yı? Kim haklı?

Leonid Andreyev - Yahuda İskariot’u okudum. Yazarın Kızıl Kahkaha kitabı geçen sene okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Yahuda İskariot yazarın okuduğum ikinci kitabı oldu.

En bilinen dini mitlerden biri olan Yahuda’nın İsa’ya olan ihanetini Yahuda’nın gözünden anlatan psikolojik bir hikaye. Andreyev’in Yahuda’sı, sinsi ve yalancı olmasının yanı sıra kendini kanıtlama ve onaylanma arzusunun ele geçirdiği, olabildiğince radikal-realist bir kişiliğe sahip. Yahuda’nın gerçekte neden İsa’ya ihanet ettiği tam olarak bilinmemekte birlikte, hikayemizdeki Yahuda’nın eylemlerinin altında bu kişiliği yatmakta ve biz hikaye boyunca Yahuda’nın bu psikolojisine ilk ağızdan tanıklık ediyoruz.

Sonuç olarak yazarın bu kitabını da çok beğendim. Andreyev kesinlikle en sevdiğim Rus yazarlardan biri oldu.

25 Beğeni

MORT (DİSKDÜNYA / DISCWORLD #4)

KONUSU

Ölüm herkese gelir. Mort’a geldiğinde, bir iş teklif etti. “Bir torba dolusu çıngıraklı yılandan daha tehlikeli olan insanlardan biriydi” Mort, “Evrenin ardındaki mantığı keşfetmeye kararlıydı.” Ölmenin zorunlu olmadığı konusunda güvence verilince işi kabul etti. Ama daha kariyerinin başında Ölüm’ün çıraklığını yapmanın romantik özlemlerle uyuşmadığını öğrendi: İş işten geçmiş, aşk bacayı sarmıştı!

DÜŞÜNCELERİM

Diskdünya’nın farklı bir serisini denemek istedim ama okuduğum iki Bekçi kitabındaki tadı bundan alamadım. Yapısı bana dağınık geldi, olaydan olaya atladı, hiçbirine kendimi tam veremedim.

Hayatında bir değişiklik arayan Ölüm’ün sahneleri en keyifli kısımlardı. Finalini de beğendim.

15 Beğeni