Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Kimse kitaplar düşecek diye anksiyete krizi geçirmeden son okuduğum kitabı bırakıp gidiyorum. :krs:

13 Beğeni

Orada bırakmıyorsun değil mi, içeri alıyorsun kitabı. :sweat_smile:

1 Beğeni

Uzaktan baktığım zaman sanki tarzları Centilmen Piçlere benziyor gibi. Ama 2 kitabı da okumadığım için kesin bilgi sahibi değilim.

1 Beğeni

Riyria’da iki arkadaş paralı hırsızlar. Çok becerikliler ama her işte başları bir belaya giriyor.

1 Beğeni

Keşke ithaki önce bu seriyi çevirseydi. Destanlar Çağına göre daha ilgi cekici duruyor.

Ters olmuş o iş. Riyria ilk serisi, önce Destanlar Çağı’nı bitiren biri Riyria ile ilgili büyük spoiler yer.

1 Beğeni

Bunu bildiğim iyi oldu Riyria basıldıktan sonra okurum. Tabi basılırsa…

Yanlış hatırlamıyorsam o serinin hakları başka yayınevinde. Beyaz Balina yayınlarında olabilir.

1 Beğeni

Beyaz Balina basmaz. Malazan serisinide basmadılar zaten.

1 Beğeni

Bu seri tutarsa belki gaza gelip yayınlarlar diye muhabbeti dönmüştü o dönem ama benim de pek umudum yok. Belki telifi düşer yakında.

1 Beğeni

Ölüler, Diriler ve Deliler bitti.İlk önce söylemeliyim ki gotik türü sevdiğim için beklentim yüksekti.O yüzden bazı öyküler beklentimi karşılamadı.Ama tabi ki yazıldıkları dönemler düşünülünce hepsi ilgi çekici öyküler.Özellikle Charles Dickens’ın Bir Delinin Kaleminden adlı öyküsünü çok beğendim.İhtiyar Dadının Hikayesi ve Tyrone Ailesi’nin Tarihinden Bir Kesit de çok sürükleyiciydi.Daha önce okumadığım yazarların öykülerinin olması bu yazarları keşfetmemi sağladı.Özellikle gotik türünü sevenler ya da başlamak isteyenler bence okumalı.

19 Beğeni

Yazarı tarafından iptal edildi. Silinmesini istemiyor, böyle kalsın. Kapladığı yer için özür diliyorum.

9 Beğeni

Günlük bir doz yeni albüm aldığım liste kitapları. Benim gibi albüm dinlemeyi sevenlerin hoşuna gideceklerdir.

4 Beğeni

R.A. Salvatore - Göç (Drizzt Efsanesi 3. Kitap) bitti.

Meşhur Drizzt’ in ilk üçlemesini bitirmiş bulunuyorum. Üçlemedeki en sakin kitaptı. Aksiyon tabiiki vardı ama diğerleri gibi değildi.
Kara Elf Drizzt’ in ait olduğu yeri bulma yolculuğu sona erdi. Seri efsane ismini hak ediyor. Sıkıcı bir anlatımı yok. Sizi olayların içine kolaylıkla çekebiliyor anlatımı. Okurken olayları, kişileri ve mekanları hayal ederken buluyorsunuz kendinizi. Okunur mu? Mutlaka. :slight_smile:

13 Beğeni

indir 0000788977

Sırlar Odası ve Azkaban Tutsağı kitaplarını dinledim. Kitapları dinlerken arada filmleri de açıp bazı sahnelere bakıyorum. Filmde bazı mantık hatalarını veya konunun altını tam doldurulmadığını dinledikten sonra farkına vardım. Seslendirme oldukça başarılı devam ediyor. Aklıma gelmişken okuyan arkadaşlara sorum olacak. Neredeyse Kafasız Nick hayaleti öldürüldükten sonra nasıl geri geldi. Açıklandıda ben mi kaçırdım acaba

Dune serisinin ikinci kitabını okudum ve kitabı aşırı sevdiğim kaç gündür nasıl bir yorum yazsam diye düşünüyorum. Birçok yerde gördüğüm ilk kitaba göre yavaş yorumuna katılmıyorum. Baştan sonuna kadar heyecanla okudum. İlk kitapta bahsedilen veya bahsedilmeyen diğer gezegenlerde hep insan ırkı yaşıyor diye düşünüyordum. Daha başlangıçta farklı ırkları görmeyi çok sevdim. Cengizhan ve Hitlerden bahsettiği bölümde Paul’un nasıl bir gücü olduğu anlaşılıyor. Ben imparator oldun ee şimdi ne yapacak diyordum kitabın başında. 60 milyar insan öldürmüş, 97 gezegen yakmış yıkmış,500 gezegen halkını silmiş ve bu tahribattın düzelmesi için 100 nesil geçmesi gerekir sözlerini okuyunca Paul’un gücünü ve nasıl bir yük taşıdığını anladım. :slight_smile: Seride ilerledikçe diğer kitaplara nasıl ilham olduğu daha çok anlaşılıyor. Konusundan bahsedeceğim her cümle sürprizbozan olacak diye düşünüyorum. Kitabın arka kapağını bile okumadan direkt okumaya girişin.10/10

Dr.-Moreaunun-Adasi

Okuma Etkinliği - Dr. Moreau’nun Adası (Spoiler İçerir) etkinliği ile okudum. Dune Mesihi’nden sonra biraz düşük kaldı. Ama yazıldığı döneme göre konusu ve insan psikolojisini anlatan çok güzel bir kitap. 7/10

18 Beğeni

Unutulmuş Diyarlar 5.Kitap " Gümüş Damarları" bitti. İlk 3 kitap kadar olmasa da ikinci üçleme (esasında ilk üçleme) de fena değil.

Serüven 6. Kitap “Buçukluğun Mücevheri” ile devam ediyor.

bucuklugun-mucevheric2eb39ac3b5c8dc4dac21576961bde0f

15 Beğeni

YÜZYILIN EN İYİ BİLİMKURGU ÖYKÜLERİ

KONUSU

Yirminci yüzyıl bilimkurgunun temellerinin atıldığı, pulptan ciddi edebiyata evrildiği ve tüm zamanların en popüler türlerinden birine dönüştüğü bir zaman aralığı. Bu yüz senelik süreç içerisinde tür kendisine ait bir geçmiş oluşturdu ve toplu bir yaklaşımla ele alınabilecek hale geldi.

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri’nde Orson Scott Card bu türü ve dolaylı olarak da kültürü dönüştüren yazarları ve onların öne çıkan öykülerini titizlikle seçip eşsiz bir panorama sunuyor. Card’ın dediği gibi bu derleme, Bir hazine. Bir mücevher koleksiyonu.

DÜŞÜNCELERİM

Derleyen Orson Scott Card aynı zamanda bilim kurgu tarihine de değiniyor. Hem bilim kurgunun farklı dönemlerini tanıtıyor, hem de her öyküden önce yazar ve diğer eserleri hakkında bilgi veriyor.

Normalde böyle derlemelerde aşırı hoşuma giden 4-5 öykü olur ve onlardan bahsederim, ama Card iyi seçmiş olacak ki neredeyse hepsini beğendim. Belki sahaflara 1500 tl verdirecek kadar değil, ama bir bilim kurgu severin bu kitabı sevmeme ihtimali yok. Tek şikayetim 3. kısımdaki bazı öykülerin bilim kurgudan ziyade büyülü gerçeklik ve weird türlerinde olması.

“All You Zombies-”: Heinlein’ın bir zaman paradoksunu anlattığı, okuması 10, çözümlemesi 30 dakika süren öyküsü.

The Tunesmith: Sanatın tamamen ticarileştiği, müziğin sadece reklamlar için kullanıldığı bir gelecekte yaşayan dünyanın son müzisyenini anlatan öykü.

A Saucer of Loneliness: Bir kadına uzaydan bir mesaj gelir ve bu yüzden hayatı alt üst olur. Biraz yalnızlık, biraz da Soğuk Savaş paranoyası üzerine bir öykü.

Dark They Were, and Golden-Eyed: Önceden okumuş olduğum harika bir Mars öyküsü. Benim gözümde Bradbury’nin Mars Yıllıkları’ndaki tüm öykülerden güzel.

Passengers: Dünya, insan vücutlarını geçici olarak ele geçirmeyi seven uzaylıların işgalindedir. Öykü de insanların, her an vücutlarının kontrolünü kaybedebildiği, günlerce hatta haftalarca ne yaptıklarını bilmedikleri bir hayata uyum sağlamalarını anlatıyor.

The Tunnel Under the World: Guy Burckhardt her sabah aynı güne uyandığını düşünür, fakat tek bir şeyin değiştiğini fark eder: REKLAMLAR! Pek az sayfada pek çok bilim kurgu konusunun harmanlandığı inanılmaz bir öykü.

The Ones Who Walk Away From Omelas: Ursula K. Le Guin’in kendine has ütopya tasviri. Bilim kurgudan ziyade bir felsefe metni.

Inconstant Moon: Bir gece Ay inanılmaz bir yoğunlukta parlamaya başlar. Bunu görünce kıyametin yarın kopacağı sonucuna varan bilim adamımız, son gününü nasıl geçireceğini düşünür.

Sandkings: GRRM’in yazdığı, bir egzotik hayvan kolleksiyonerinin boyundan büyük işlere kalkışmasını anlatan bilim kurgu ve korku karışımı hikaye. Harika bir film olabilir diye düşünmüştüm ki zaten varmış.

The Road Not Taken: Işıktan hızlı seyahati keşfetmiş, fakat bilimin diğer alanlarında bizim orta çağ seviyemizi geçememiş uzaylıların dünyayı işgal girişimini anlatıyor. Bilimsel ilerlemenin, strateji oyunlarındaki gibi çizgisel olmadığını hatırlatan ilginç bir askeri bilim kurgu öyküsü. Yazarın tanıtım bölümündeki birkaç kitabı ilgimi çekti, okumaya çalışacağım.

A Clean Escape: Yaşlı bir adam ve onun gerçekten akıl hastası olup olmadığını anlamaya çalışan bir doktorun hikayesi.

22 Beğeni

Son 5 günde okuduklarım.
“Kurgusu iyi grafik - çizgi roman okumak istiyorum” diyen herkese 6 eseri de kesinlikle tavsiye ediyorum. Çizimler de hiç fena değil. Blankets’ in şu zamana kadar dilimize çevrilmemesi o kadar üzücü ki :slightly_frowning_face:
Hoşuma giden eserlerden birkaç sayfa paylaşıyorum;
A Contract with God

Blankets

Sculptor

Roughneck

21 Beğeni

Yaklaşık 15 yıl önce okuduğum kitabı yeniden okudum. Çünkü aklımda bu kitaba dair pek bir ayrıntı kalmamıştı.

Birinden ödünç almıştım bu kitabı. Benim kitaplığımda da yer almasını istedim.

Kitap, Auster’ın tarzının dışında, distopik bir roman. Aşırı zor şartlarda yaşamak zorunda kalan insanların hikayesini bir kadın karakterin ağzından dinliyoruz. Kitap bir mektup şeklinde yazılmış. Ana karakter, direkt olarak size hitap ediyor.

Kaybedilmişlikler, kitabın özünü oluşturuyor. Umutsuzluk içindeki umut kırıntılarına bel bağlayarak yaşayan ana karakterimiz, çöpler ve kötü insanlarla dolu şehirde yaşadıklarını anlatıyor. Kitabı bitirdikten sonra “Umarım böyle bir dünyada yaşamayız.” dememek mümkün değil.

18 Beğeni

Yazarı tarafından iptal edildi. Silinmesini istemiyor, böyle kalsın. Kapladığı yer için özür diliyorum.

10 Beğeni