Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Yüzeysel İnceleme)

Kötü, çok kötü.
Sırf bitirmek için okudum. Pişmanım.
Tam bir saçmalık ve klişeler dizisi. Her adımda bir sonrasında olacakları tahmin edebileceğiniz hiç emek verilmemiş bir kurgu var.
Elbette her kitap şaşırtıcı unsurlar içerecek diye bir kural yok. Bu kitabı aynı kurgu ile ama en azından karakterlerine özenilmiş; onların duygu dünyalarını, buhranlarını yansıtabilmiş iyi bir edebi eser olarak yazsaydı yazar belki eh işte der okurdum.
Okumayın, okutmayın

14 Beğeni

Mehmet Rauf - Eylül bitti.

Psikolojik roman başlığını hak eden bir eser. Yasak bir aşk. Bu aşkın ruhlara çektirdiği ızdıraplar. Ormanlarla dolu paralel bir evrendeki İstanbul.

:star: :star: :star:

7 Beğeni

ginza-hayaleti-ve-diger-gizem-oykuleri-11661502-73-B
İlk olarak kitabın yazarı 1912 yılında doğup 1945 yılında savaşta ölmüş bir kişi. Yani yazar öldüğünde baya gençmiş. Ölmdeden önce 30 polisiye hikaye yazmış ve bu kitapta bunlardan 9 tanesi yer alıyor. Yazarın öykülerindeki ortak yön olağanüstü bir şekilde işlenmiş gibi görünen bir cinayetin sıradan bir kişi tarafından çözülmesinden ibaret. Hikayeler oldukça basit bir kurguya sahip. Çoğunlukla başta verilen bilgilerle olayı okuyucu çözemez. Kritik bilgiler sonlarda veriliyor. Bazı hikayeler ilgi çekici olsa da bazıları oldukça basit, ilk yapacağınız tahminin doğru çıkacağı hikayede var. Bazen de kurgu doğrudan mantık hataları da çıkabiliyor.Tabi bunları bir eksi olarak söylemiyorum. Zira bunların yazıldığı döneme bakınca Japonya’ da yazılan polisiye hikayelerin ilklerinden olduğu anlaşılıyor. Bunları okuyacak arkadaşların nasıl beklenti içerisinde okumalarını göstermek için yazıyorum. Günümüz hikayelerinin karmaşıklığını beklemeyin. Düşük beklentilerle okursanız gayet zevk alınabilir. Ek olarak tanımadığımız bir kültürle ilgili bir kitapta o kültüre ait şeyleri tanıtmak dipnot kullanmayı bırakmasalarmış keşke. Evet bırakmasalarmış dedim. Çünkü ilk birkaç sayfada var ama sonradan yok oluyorlar.
Sonuç olarak büyük beklentilere girmeden gayet okunabilecek bir kitap. Yazıldığı döneme bakınca bu bir eksi değil. Kurgulardaki birkaç mantık hatası olmasa daha iyi olurdu. Yazar 33 yaşında ölmüş. Baya bir gelecek vadediyormuş oysa. Üzücü.
Puan 4/5

7 Beğeni

Anton Çehov - Altıncı Koğuş bitti.

‘‘Kendimi Altıncı Koğuş’ a kapatılmış gibi hissettim.’’ [Lenin?]

:star: :star: :star: :star: :star:

4 Beğeni

Nabizade Nazım - Karabibik bitti.

İlk gerçekçi, doğal, köy romanımız. Zar zor geçinen köylü amcamızı anlatıyor. Kısacık bir öykü.

:star: :star: :star:

6 Beğeni

Ahmet Ümit - Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
Kitap Başkomser Nevzat Bey’in içerisinde yer aldığı kısa polisiye öykülerden oluşmakta. Aralarında güzel öyküler var, vasat öyküler var, kötü öyküler de var. (Ahmet Abi o Orman Katilleri öyküsünün sonu ne kadar rezildi öyle :slight_smile: )
Öykülerin çoğunluğu biraz ham geldi. Üzerlerinde biraz daha çalışılsa , biraz daha kafa yorulsa daha iyi olabilirdi.

Genel olarak kısa Türk Polisiye öyküleri okumak için güzel bir kitap ama Patasana gibi bir romanı okuduktan sonra pek tatmin etmedi. Bu kitapla beraber yaklaşık 10 adet Ahmet Ümit Kitabı okumuş oldum. Biraz ara verip başka yazarlara devam edeceğim.
Puanım 6.8/10

6 Beğeni