Japon Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

Bana verebilirsin. :heart_eyes::sweat_smile: Hshsjsjsjsj gözüm gönlüm doymuyor. :grin: Şaka bir yana yer konusunda haklı bir gerekçe ama varlıkları da ruhani yönünü etkiliyor insanın. En azından benim için öyle.

3 Beğeni

3b0d0dd6bb6777d396b8a836196cc319

8 Beğeni

Serinin ismini “Modern Japon Klasikleri” yapsalarmış keşke. 50 yıl önce yaşamış yazarların kitaplarını klasik diye basıyorlar :frowning_face: Madem metinleri Japonca asıllarından çevirebilecek bu kadar mütercim buldular, Murasaki Shikibu’nun Genji Monogatari şaheserini, Matsuo Bashō ve Ihara Saikaku’nun haikularını vs. çevirtip bassalar keşke…

1 Beğeni

Klasik ve modern dönem klasiklerini tek bizi altında toplamışlar bence. O yüzden daha eski dönem eserlerinin de basılacağını düşünüyorum.

1 Beğeni

Benim için de sıkıntı büyük :slight_smile: Japon edebiyatının tadını bir kere aldım mı bırakmak da olmaz şimdi. Kısa klasikleri nasıl topluyorsam bunu da hep alacağım artık. Almak için almıyorum okumayı sevdim çünkü.

Can Yayınları’ndan bir eseri var elimde ama bu dizi basar diye okumadım, bekletiyorum şimdilik. :blush:

2 Beğeni

Öğrenci Kız hakkında yazdığım kısa bir yorum :slight_smile: Okunmaya değer bir kitaptı bence.

1 Beğeni

Gölgeye Övgü hakkında yazdığım kısa bir yorum :slight_smile: Son zamanlarda okuduğum en iyi denemeler arasında yerini aldı.

Kedi sevgisinin işlendiği sade ve sıcak bir hikaye :slight_smile: Bir Kedi, Bir Adam, İki Kadın

1 Beğeni

Ginza Hayaleti ve Diğer Gizem Öyküleri için yaptığım yorum :slight_smile:

Kvaidan: Tuhaf Şeylere Dair Öyküler ve İncelemeler, Lafcadio Hearn

5 Beğeni

amma sattı bu seri ya…

2 Beğeni

Japon Edebiyatına Başlangıç - Alladierre tarafından #15 burada da bahsedilmiş ama çevirmeni zikredilmemiş: Samih Tiryakioğlu’nun “Cehennemin Kapıları - Seçilmiş Japon Hikayeleri” derlemesi 1959’dan beridir basılıp duruyor, ben de Amazon’dan bir tane edinmiştim. Japon edebiyatı bu kadar okunuyorsa onun da adını zikretmezsek ayıp olur kanaatindeyim.

2 Beğeni
1 Beğeni

Mişima, Kawabata falan deniyor da telif?

Telifini alıp koyarlar belki?

O biraz zor hocam. Kawabata daha bu sene Can Yayınları’na geçti.

Aa doğru… daha yeni basmışlardı iki tane.

8 Beğeni

Takiji Kobayashi’nin “Yengeç Konserveleme Gemisi” kitabını görür müyüz? Yoksa ayrıntıdan mı alsam?

1 Beğeni