Kayıp Rıhtım Kitap Kulübü

Ben önceden okumuştum ama okuyup üzerine tartışanların arasına karışabileyim diye Zaman Makinesine oy verdim :slight_smile: İthaki BK Klasiklerinden okuyacak olanları uyarıyım, önsöz kısmı baştan sona spoiler veriyor. :-1:

802.701’de görüşürüz :face_with_hand_over_mouth:

8 Beğeni

Aslında ben önsözden sonra kitabı okuduğumda bazı noktaları daha iyi anladığımı düşünmüştüm :thinking:. O yüzden önsözü okumak hem iyi hem kötü . Kesinlikle spoiler almak istemeyenler - beni o kadar rahatsız etmemişti - önsözü atlamalı tabii ki ama en sonunda mutlaka okunmalı. Belki pek bilimkurgu okumayanlara önsöz yardımcı olabilir.

3 Beğeni

Metin romanı daha iyi anlamlandırma açısından güzel fakat kitabın önüne koyulacak bir metin değil. Çünkü zaman yolcusunun kitap boyunca baştan sonuna kadar nerelere gidip ne ile karşılacağının özetini geçiyor. Kitabı okuyup bitirdikten sonra okunması gereken, sonsöz için uygun bir metin bence.

1 Beğeni

Spoiler olduğunu hatırlıyorum ama o denli geniş olduğunu anımsayamamışım. Önsözü okuduktan sonra spoiler unutma videosu izledim galiba :sweat_smile:. O zaman haklısınız, sonsöz olmalıydı.

2 Beğeni

Ben daha önce okudum detaylara kadar hatırlamıyorum ama neyse, okumasam da olur değil mi?

2 Beğeni

Neler kaçırmışım, ah Jules Verne… :slight_smile:

Rıhtım’da Zaman Makinesi’ni hâlâ okumamış bu kadar insan olduğunu tahmin edemezdim, tabi okuduğu halde oy verenler çoğunluk değildir diye varsayıyorum :no_mouth:

5 Beğeni

Tüm eğlenceyi kaçırmışım. Ben yeni bir şey okumak istiyordum ama yapacak bir şey yok.:sweat_smile:

6 Beğeni

@Deborah @pcd beni Wellscilere yem ettiniz. Gece gece gücüm yetmedi. Bir başıma ne yapabilirdim ki?

7 Beğeni

Ben uyuyakalmışım böyle önemli bir savaşı kaybetmemiz çok kötü oldu :slight_smile:

6 Beğeni

Zaman makinesi iyidir ama :smile: Tekrar okumam ben ama tartışmaya katılırım.

4 Beğeni

Ben de tekrar okumam sıkıntı orada işte. Yeni kitaplardan hangisi daha güzeldir acaba diye düşünürken Zaman Makinesi çıkması beni çok üzdü :slight_smile:

5 Beğeni

Ben sevindim zaten elimde okuduğum bir kitap vardı. Yenisini hangi arada okuyacağım diye düşünüyordum. :smile:

4 Beğeni

Ama zaten okumuş olduğumuz kitapları kulüpte tartışmak istemenin kulübün amacına bir katkısı olmaz :slight_smile: Amacımız hep birlikte, yeni bir kitap okumak olmalı. Yoksa o kitabı ilgili yazarın başlığında da tartışabiliriz.

6 Beğeni

Ben onu bunu bilmem tekrar okuyacağım artık. :smiley: Küsüp çocuklar gibi köşeye çekilmek olmaz. Zaten incecik bir kitap çok zorlasam 1 gecede biter. Okumuş olanlara da tekrar okumalarını tavsiye ederim. Öyle kuru kuru oy vermiş olmayalım.

8 Beğeni

Ben okumamıştım, ama okuyacağım. :blush:

3 Beğeni

Evet, haklısınız ama elimdeki kitabı bırakmak istemedim. Zaten bu yüzden oy da vermemiştim. :sweat_smile:

2 Beğeni

Merhaba. Zamanı geldiğine göre Zaman Makinesi tartışmasını başlatalım mı? :smiley: Daha önce hiç bu başlıkta bir konuşmaya katılmadım, o yüzden nasıl işlediğini pek bilmiyorum. Şimdilik kısaca kitap hakkındaki düşüncelerimi aktaracağım…

Yazardan okuduğum ilk kitap olduğunu belirtmemde fayda var. Yıllardır göz ucuyla baktığım, aklımın kenarında olan ama bir türlü okumadığım bir kitaptı. Bu başlık vesilesiyle okumuş oldum :blush: İyi ki de okumuşum diyorum. Hem yazar hem de eser, popülerliğini sonuna kadar hak ediyor. Gerek anlatım gerekse zamanının ötesindeki kurgusu açısından şapka çıkarılacak nitelikte. Felsefi ve sorgulayıcı, distopik yanının çok iyi işlendiğini düşünüyorum. Şahsen ben okurken hiç sıkılmadım. Sonlara doğru aksiyon arttığında aklımda Scarlett Johansson’ın başrolünde olduğu Lucy filmi canlandı. Filmin sonlarına doğru Lucy’nin bir sandalyede oturup bütün tarihe tanıklık ettiği sahne benim için çok çarpıcıydı. Kitap da aynı etkiyi yarattı.

Kitaptan süprizbozan vermeden bahsetmeye gayret ettim şimdilik. Diğer okuyanlar da düşüncelerini paylaştığında başlığın işlevini daha iyi kavrayacağım sanırım. Şimdilik benden bu kadar :hanci:

6 Beğeni

Merhaba yorumunuzu buraya da yazabilirsiniz. :slight_smile:

Şimdilik o konuda kitap hakkındaki düşüncelerimizi yazıyoruz.

4 Beğeni

Ne zaman anket olacak? :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Merhaba @Melisa:) hatırlatma için teşekkürler. Ağustos ayı için önerilerimizi yapmaya başlayabiliriz ağustosun ilk haftası 16. Kitap Kulübü okumamızı belirlemiş oluruz böylece.

Benim kişisel önerim Metis Bilim ya da İş Bankası En Güzel Tarih serisinden bir kitap seçmemiz yani bilim ya da tarih üzerine bir kitap okuyabiliriz diye düşündüm okumalarımıza çeşitlilik getirmek adına, sizin önerileriniz neler? Popüler Bilim ya da tarih okumak ister misiniz ağustosta? Yoksa kurgusal bir kitap okumayı mı tercih edersiniz?
Bir seri ya da tür, ya da doğrudan kitap önerebilirsiniz…

Bu ay yaptığımız gibi yine hep birlikte seçelim kitabımızı, önerilerinizi bekliyoruz anket açmak üzere☀️

4 Beğeni