Kitap Almama Diyetine Niyet

Yaklaşık 20 senedir sahalardan, internetten kitap alırım. Uzun bir zaman kestim. Şu ana kadar da yaklaşık 600 civarı okumuşumdur.

1 Beğeni

Ben de aynı şekilde kitap kargosu geldiği zaman sebepsiz bir şekilde mutlu oluyorum, kutuyu açıp yepyeni kitapları içinden çıkarıp koklamak falan harika :joy: ama sağlığımız için en azından bir süre online alışverişten uzak durabiliriz sanki :smile:

2 Beğeni

Bence de çirkin bir görüntü oluyor fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum, iki alıntı yapmayı denedim olmadı bir daha bakıp deneyeceğim şimdi… Denedim olmadı, 3 ayrı mesajı alıntılayıp yazmaya çalıştım fakat son alıntıladığım mesaj görünmüyor. Nasıl yapacağımı çocuğa anlatır gibi anlatırsanız, seve seve düzeltirim bu görüntü kirliliğini… :smile:

Tebrik ederim hakikaten diyet olmuş, kararlı davranmışsınız =)

1 Beğeni

Çok kolay. Önce yanıtlaya basıyorsunuz. Sonra alıntılamak istediğiniz mesajı fareyle seçiyorsunuz. “Alıntı” ibaresi otomatik olarak çıkıyor zaten forum yazılımı sayesinde. Ona tıkladığınız anda mesaj kutucuğuna ışınlanıyor seçtiğiniz kısım.

Takıldığınız yer olursa bizlere sorabilirsiniz. Hancı’dan da yardım alabilirsiniz. Foruma üye olduğunuzda size otomatik mesaj atmış olması gerek. Oradaki eğitim mesajlarında forumun çoğu özelliği anlatılıyor. Değil mi @hanci?

3 Beğeni

Merhaba! Sana ne gibi konularda yardımcı olabileceğimi görmek için @hanci yardımı görüntüle yazabilirsin.

3 Beğeni

Ben okuduğum kitaplar bitmeden yeni kitap almıyorum. Kitap birikti derdim pek yok :smiley: Okumadığım kitap kalmadı mı o zaman kitap alıyorum.

3 Beğeni

Çok güzel. Keşke bu aydınlanmayı ben de yaşasam. Kitaplığımda yıllarca duran bir kitabın hiçbir şeye bir yararı yok sonuçta. Nedense mutlu ediyor sadece.

1 Beğeni

Bunu yapmayı deniyorum ama şu an okuduğum kitapların bulunmayan kitaplar olması, Brandon Sanderson ve “Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri” durumu elimi geri çekmeme sebep oluyor. Fiyat artışlarını ve almayıp da şimdi kütüphanemde olsa dediğim 2001 serisi toplu basım, Avalon’un Sisleri gibi kitaplardan hiç bahsetmeyeyim. Ülkemizde ki her sektör gibi bu sektörün de aşırı kar (kar demiyorum “aşırı” kar) üzerine olması elimi bağlıyor.

“Aşırı” durumunun ne kadar ciddi bir sorun olduğunu şöyle açıklayayım. Geçenlerde 700 sayfa bir kitabı kendi imkanlarımla çıktı alsam nasıl olur diye bir hesap yaptım. Kitap kağıdına değil birinci sınıf beyaz kağıdına bile çıktı alsam daha ucuz oluyor. Diğer ek ücretler var diyen arkadaşlara ise şunu söyleyebilirim: Toplu baskılardaki fiyatlar ve toplu kağıt alımları bu fiyatları daha aşağıya çekiyor. Haliyle tek kitap basıp satmayacakları için masrafları çok rahat çıkarabilirler ama bu “aşırı” kar durumu sorunlu kısım. Elimizden bir şey gelmiyor. Sonuçta arz-talep dengesi bizim ülkemizde ters çalışıyor. Çok talep edilenin fiyatı ucuzlarken bizde zamlanıyor. Artık kültür gibi bir şey olmuş bu.

1 Beğeni

Yaşamışsınız işte hiçbir yararı yok kitaplıkta duran kitapların diyorsunuz. Bence sınırlı para kazanabildiğimiz şu dönemde kitaplara bol kepçe dağıtmak kendi ekonomimize zarar verir.

1 Beğeni

Aslında bol kepçe dağıtmıyorum. Ayda bir defa alışveriş yaparım. O zaman da 100 lirayı geçmez. Bazen iki üç ayda bir yaptığım da oluyor.

Biraz da kütüphanelerde istediğim kitaplar olmadığı için alıyorum aslında.

1 Beğeni

Ben kitaplığımın sadece okuduğum kitaplardan oluşmasını istiyorum.O yüzden sadece bir kitap alıyorum.

1 Beğeni

Çok titiz bir şekilde kitap alırsanız ve aldığınız kitapların en azından bir kısmıyla duygusal bağ kurmazsanız bir problem olmuyor. Açıklayım, %35, %45 indirim ile İthaki’den kitap almayın mesela. En az %50 indirim ile alın. Beni artık %50 indirim de kesmiyor, %50 indirim +kod, enpara kampanyası vs ile alıyorum sadece İthaki’den kitap.

Aynı şekilde Alfa, İletişim, İş Bankası, Doğan, Altın Kitap, Metis vs. yılda 1-2 kere girdikleri %45-50 indirimler oluyor. Eğer oradan alırsanız kitaplarınızı en az aldığınız fiyata satabiliyorsunuz.

Stephen King ve Alfa kitaplarını %50 indirimle aldım mesela. Bunları %35 indirimle almanın bir manası yok, bence tabii.

Neredeyse okuduğum her 10 kitaptan 2 tanesini beğenmiyorum, arada kaldığım vasat gelenler de oluyor. Bunları Letgo vb. uygulamalar üzerinden satıyorum. Bu şekilde almak istediğim hemen hemen her kitabı alabiliyorum.

İthaki’nin bazı kitaplarının baskısının tükenme ihtimali oluyor, bunu da çok takmıyorum açıkcası.Elric 1 ve Yüzyılın en iyi bilimkurgu öyküleri dışında baskısı tükendiği için alamadığım bir kitap yok diye biliyorum, şu an için tabii.

9 Beğeni

Okunandan daha fazla kitap almak neden bir sorun olarak görülüyor hala anlamış değilim. Daha önce şu başlıkta da tartışmıştık aslında benzer bir konuyu, oraya da düşüncelerimi yazmıştım:

Bir de konuyla ilgili şahane bir Cemal Tunçdemir yazısı var, galiba forumda da paylaşılmıştı. Onu da okumanızı tavsiye ederim:

Kısaca, eğer maddi olarak kendinizi zor bir duruma sokmuyorsanız ya da bu okumanızın önünde bir engel oluşturmuyorsa kitap almaktan rahatsız olmayın bence, bırakın biriksin okumadığınız kitaplar.

4 Beğeni

Deneme 1,2, 3 deneme =)

Üstte ki Hancı’ya tanıttı bu size yanıt. Bakalım olacak mı
.

Olmadı… Telefondan söylediğiniz gibi yapıyorum ancak sadece son alıntıya cevap veriyormuşum gibi çıkıyor.

Bu arada konuya cevap veren arkadaşlar, yorumları okuyorum. Malum çoklu alıntı ile yanıt vermeyi beceremediğimden görüntü kirliliği yaratmamak için yazamıyorum cevap =)

Doğrudan tek mesajda alıntı yapmadan kullanıcıya mesaj yazmak için at işareti (bu işaret @) ve sonrasında bitişik kullanıcı adını yazarsanız örnek @Perla gibi doğrudan mesajın ilgilisine yazmış olursunuz.

bunu yapmak için ise

[quote]
bu iki etiketin arasına yazdığınız her şey alıntı olur 
[/quote]

Ama daha kolay olanı ve yorum yazanı alıntılayarak yapılacak olanı ise.

Alıntı yapacağınız mesajın ilgili kısmını ya da tamamını parmakla ya da mause ile seçin “Alıntı” yazan buton benzeri bir küçük bir yazı çıkacak ona parmakla dokunun / maus ile tıklayın mesaj yazma panosuna otomatik olarak aktaracak.

Örnek:

2 Beğeni

Tartışmaya katılmanıza engel oluyorsa bir gözümü kısa süreliğine kapatabilirim :slight_smile: Alper’in dediği gibi, bu şekilde @anon95765540 direkt hitap ederek de yazabilisiniz.

1 Beğeni

Genelde toplu alışverişlerimi kitap fuarlarında yaparım ve her seferinde uzun bir süre kitap almamak için kendime söz veririm. Ama mutlaka indirim varmış, yeni çıkmış, stoğu azmış diye 2 oradan 3 buradan alıp dururum. Yılın başındaki kitap fuarı alışverişimden sonra güya yılın sonundaki fuara kadar hiçbir şey almayacaktım. @taurenim ile birbirimize söz vermiştik. Ama belli aralıklarla yine ikişer üçer aldık yine. Hatta onlar yetmiyormuş gibi iki gün önce toplu sipariş verdik. Kitap konusunda kendimi “aç köpek” olarak görüyorum… Bu yüzden 1-2 ayda bir düzenli olarak makul düzeyde toplu kitap almaya karar verdim, aksi halde kendimi durdurmaya çalışırken kontrolsüz bir şekilde oradan buradan alıyorum.

2 Beğeni

Teşekkürler :smile: Belki telefondan girdiğim için olmuyor, bilemedim. 90’lar çocuğuyum ben teknolojinin hep arkasından geliyorum. Rahat kafayla bir bakacağım, halletmeye çalışacağım @mit. O zamana kadar etiket kullanırım . Hatta deniyorum @alper

Sanırım bu da oldu, teşekkürler detaylı anlatım için… (umarım olmuştur)

Kontrol: Evet olmuş, tekrar teşekkürler uğraştırdım sizleri :hibiscus:

2 Beğeni

Çok kıyamıyorum kitaplarıma ama bir ara bu kitap durmasa da olur dediğim kitapları satışa koydum fakat çok ilgilenemedim, site adı vermeyeyim 2.3defa ilanı yayından kaldırıp tekrar eklemem içim yordu beni =) sonunda ilan vermek için ücret istedi. Birkaç kitap sattım fakat açıkçası örneğin 10 tl için kargoya git gel çocuklarla olmuyor yani. Toplu satabilmek gerekiyor.

Sanırım ben hiçbir zaman iyi ki de kitap almıyorum diyemem, okumak ayrı güzellik zaten burada ki herkes bolca deneyimliyor bunu bir de kitap almak ayrı bir hobi diye düşünüyorum, en azından benim için.

İndirim siz, kodsuz vssiz kitap almışlıklarım çok eski yıllarda kaldı, en yakın tarih olarak 1buçuk 2 sene öncesinde Atwood ‘un Damızlık kızın öyküsü’ nün internet sitelerinde tükendiğini görünce D&r koşup kitabı etiket fiyatı ile almıştım. Yani kampanya olmadan kitap almıyorum fakat problem maddi değil, elbette maddi olarak da bütçeyi zorlandığım çok oluyor fakat üstte yazdığım diğer sebepler (manevi olanlar) beni bu karara iten sebepler.

Kaç kitap okudum bilemiyorum fakat okumaya başladığımdan beri okuduğum kitapların sayısını tutuyor olsam herhalde ortalama 1000 alt limitinde bir sayı çıkardı.

Korona başında bu şekilde düşünmüştüm fakat benim şansıma üst üste ve beklediğim yayınevi ya da kitaplar güzel indirimler oldu, tepkisiz kalamadım. Eve aldığımız deterjan kutusunu bile deterjanla yıkayan bir tipim ben ama kitaplar söz konusu olunca işler değişiyor… Kargoyu gerekli önlemler ve ön hazırlıklardan sonra açıp kitapları birkaç gün kenarda bekletiyorum :smile:

2 Beğeni

Bu açıdan bakarsak benim de serzenişlerim bitmez, kar oranları konusunda değil ama yayınevlerini eleştiriyorsak içimi dökeyim bende =) Örneğin birçok yayınevi harika inceleme araştırma kitapları yayınlıyor fakat tanıtımlarını yapmıyorken onların yanında esmesi okunmayacak türden kitapların bangır bangır reklamını yapıyorlar. Bir okur olarak bu durum bana okurların hafife alındığını hissettiriyor. Biz ne verirsen onu alır bir toplumuz, çok satanlar arasında 80 tane aşk kitabı gören okur doygun bir okur değil ise onlara yöneliyor. Aşk kitabı da okunur (burada aşk kitabı elbette bir örnek, okura hiçbirşey kazandırmayacak olan kitaplardan bahsediyorum) fakat koca koca adamların kadınların ilk gençlik kitapları okuması (Harry Potter gibi hatırası /hayranı olunan kitaplar bir yana) bana göre biraz da yayınevlerinin bu tutumlarından kaynaklanıyor. Okuma eylemini başta kendileri hafife alıyor, roman hikaye dışı kitaplar için tanıtım yapma zahmetinde bulunmuyor pek çoğu. Her neyse nereden nereye girdim velhasıl yayınevlerini anlamak zor, belki de onlara sorsak onlar da yönelime göre tanıtım yapıyoruz diyecekler. Öyle ya da böyle bir şekilde bu kısırdöngü devam edip duruyor. İşin parasal boyutunda ise, artık kızmayı bıraktım. Kitaplar konusunda belli bir limit dahilinde paraya acımıyorum ama çok pahalı yahu diyip almadığım ve gözümün kaldığı kitaplar da yok değil. Gönül ister ki 3 lira olsun tüm kitaplar hatta halkın kültür seviyesine katkı için bedava dağıtılsın moduna giriyorum bazen ama biliyorum ki sırf bu yüzden bile kıyamet kopar bu ülkede. Birden herkes okur olur, okumak için kitap talep edenlerin oranı oldukça düşük olur vesaire. Azıcık burkulduğum doğrudur yani ama olacak iş değil diyorum. Kaliteli baskılar, iyi kitaplar yayımladıkları sürece çok sorgulamıyorum anlayacağız.