Neden Türk Edebiyatı Okumuyoruz?

@Montana yazdıkları küfür
hakaret
topluma zararlı
Ahlaka namüsait
Suça teşvik edici vs vs vs seyler içeriyordu da ben mi yanlış okudum acaba ??
Yapmayın arkadaşlar (gardaşlar) !
Samımı dille kavga etmeden eleştirip tartışan tek forumuz ??
Herkes fikrini belirtiyor zaten tartışmak bir yerde fikir birliği etmek degil
Herkes yaşınca okumasinca zevklerince biriktirdiği ozumsedigi degerlerce açıklama yapıyor ?
Toplum algısı işine gelmeyeni silmeyle degil
Bak bunun kinde boyle bi fikir acaba bu pencere nasil arastirayimla değişir kalitelenir…
Kişisel algılanmasın kimseyi tanımam tanışmam ancak silme durumu yorum kaldırma durumu handikap olmus…

2 Beğeni

Bunlara niye bakmayayım bu İngiliz bir yazar mı, İngiliz edebiyatı mı? Yunanlılara mı mal etsek?

Tabii ki yayın evleri para kazanacak, kazanmasın demiyoruz. Ancak yayın evleri para kazanırken okur doğru düzgün kitap bulamıyor. Size değen bir şey yok nasıl olsa paranızı kazanıyorsunuz o yeter. Bizim edebiyatımız çok çok üstlerde, çok çok iyi diyorsunuz ama sabahtan akşama kadar yayın eviniz niye The Witcher reklamı yapıyor?

@Burcu1 Toplum olarak gerçekleri görmeye alışkın değiliz, kulaklarımızı ve gözlerimizi kapatıyoruz. Hayatımız ve ülkemiz çok güzel. Edebiyatımız çok iyi. Ekonomimiz çok iyi. Bize aykırı bir şey olursa ya terörist oluyor ya cahil.

Forumdaki kimseyle alıp veremediğim bir şey yok. Herkesi yazdıklarıyla fikirleriyle çok seviyorum, zaten suç bizde değil. Bizi böyle yapanlarda. Çekemiyorsak, doğruları da söylese o kötüdür, teröristtir. Biz böyle gördük çünkü.

1 Beğeni

Yusuf Bey,

Kimsenin size terörist dediği yok. Size terörist deniyormuş gibi davranmayın.

Derdiniz nedir? Ne istiyorsunuz? Şurada birkaç cümle içinde ciddi bir şekilde derdinizi söyler misiniz lütfen?

2 Beğeni

Bu konu, çok sayıda topluluk raporu nedeniyle geçici olarak en az 4 saat kapalı.

Bu konu 4 saat sonra otomatik olarak açıldı.

Boşuna yormayın kendinizi. Anlatamazsınız. Gerçekten.

2 Beğeni

Sizin yazınızı kastetmiyorum. Başlıktaki bazı yorumlar ile bu başlıktaki tartışma bakış açısı bakımından birbiriyle örtüşüyor. İronik geldi, paylaştım.

Doğrudan konunun adı nasıl paylaşılıyor, bilmiyorum.

2 Beğeni

Türk edebiyatının neden okunmadığına cevap verdim zaten. Eskilerde yazılan eserlerin hepsinin aldatma, aldatılma, aşk, vatan vesaire üzerine yazıldığı ve zamanımızda yazılanların da Karantina gibi uyduruk şeyler olduğunu yazdım. Yoksa bu kadar Beyza Alkoç fanı olduğunu bilmiyordum burada.

Kısaca; okunmuyor çünkü Türk edebiyatı İngiliz, Rus, Fransız edebiyatına göre basit ve kendini tekrar ediyor. Söyleyeceklerim bu kadar.

1 Beğeni

Bu forum insanı yıpratıyor :smile:

Filmini izledim, kitabını okumama gerek yok diyenler mi dersiniz; okumadığı kitap hakkında okuyanlar kadar bilgi sahibi olduğunu iddia edenler mi dersiniz; kitabı geçtim, okumadığı “edebiyat” hakkında ahkam kesenler mi dersiniz…

Eksiği yok, fazlası var canım forumun.

8 Beğeni

Değil ama, 2 gündür forum üyeleri bunu yazıyorlar sürekli ama siz nedense bunu kabul etmek istemiyorsunuz. .Çok farklı konuları anlatan yüzlerce kitap var bence Türk edebiyatı ve yazarları suçlamak yerine biraz daha geniş kitap araştırması, okuması yapmak daha doğru olacaktır.

Hem o fantastik bilimkurgu kitaplarının çoğunda da aşk, aldatma, aldatılma, vatan vs. içeriyor.

7 Beğeni

Ben kimseye okumayın demiyorum ki okuyun efendim Karantina okuyun, Watpad kitapları okuyun. Belki edebiyatta zirveye ulaşırsınız. Ben okumayın diye bir ileti atmadım ki.

1 Beğeni

Aslında konuyu özgünleştirmek her zaman yazarın elindedir bence. Yani John Green’in Aynı Yıldızın Altında kitabı mesela bakıldığı zaman bizim Wattpad kitapları dediğimiz kategoride görünebilir tür olarak ama aslında böyle birşey yok. Romantik bir kurgusu bulunmakla birlikte çok derin mesajlar içermekte. Aynı şekilde bizim romantik kurgu peşinde koşturan yazarlarımızda saf sevginin nasıl olduğunu anlatmaya çalışsa, Wattpad ve benzeri mecralar bile belki bu kadar tepki görmezdi. Evet bizi ve üretmek istediklerimizi o kesimdeki bazı insanlar yüzünden olumsuz yargılayan bir kitle gerçeği var fakat yine de her yazar okunmadan değerlendirilmemelidir diye düşünüyorum. En basitinden Alacakaranlık serisi. Sırf ergen bir hayran kitlesi olduğu için çoğu yerde Alacakaranlık serisini okuduğum ve beğendiğim için ‘liseli’ damgası yedim. Böyle popülarist ve fanatik düşünceler görmek beni gerçekten çok rahatsız ediyor. Neden her duyguyu uçlarda yaşamak zorundayız anlamıyorum…

3 Beğeni

İşte öneriyorum. Türk edebiyatı sadece Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, İhsan Oktay Anar, Mine Söğüt gibi isimlerden ibaret değildir. Beyza Alkoç var, Zeynep Sahra var, Büşra Yılmaz var.

1 Beğeni

Hocam sizin okuduğunuzu bağlamlandırma konusunda ciddi anlamda sorunlarınız var. Ne diyeyim; herkes gider mersine, ben giderim tersine o zaman. Haklısın. Çok haklısın.

Blok

2 Beğeni

:grin::grin::grin::grin:ben yazmayacağım sonra siliniyor
Yazmıyorum yazmıyorum gerçekten :zipper_mouth_face::wink:
Dusturlu ! Tartışma yerlerinde ne isim olur . En iyisi ben gideyimde bu ay ne okudun kategorisinde falan gezineyim :raised_hand_with_fingers_splayed::raised_hand_with_fingers_splayed:
Guzel forumlar …

1 Beğeni

Evet Karantina, 4n1k okuyup aydınlanan, IQ’su yükselen arkadaşlar tecrübelerini paylaşsınlar da biz de başlayalım o kitaplara.

1 Beğeni

Siz başlayın anlatmaya.

1 Beğeni

Çok merak ediyorum inatla başlığı trolleyip tartışmayı sizden başka kimsenin bahsetmediği bir tarafa çekmeye çalışmakla neyi amaçlıyorsunuz? İnsanlar forum kültürüne uygun gir şekilde seviyeli bir tartışma sürdürmeye çalışırken yaptığınız şey en kibar tabirle terbiyesizlik. Sonra insanlar sizi uyarınca da sunulan argümanlara cevap vermek yerine hiç çekinmeden “Benim bu forumda fikirlerimi belirtmem yasak gibi bir şey. Niyeyse özgürce yazabiliriz, biz özgürüz diye borazan öttürüyoruz her tarafta ama bilmiyorum.” deyip demagojiye devam ediyorsunuz. Şu tavırla özgürce fikrinizi belirttiğinize mi inanıyorsunuz gerçekten? Hala sabırla size bir şeyler anlatmaya çalışan arkadaşlara kolaylıklar diliyorum çünkü sizin bir şey anlamak gibi bir niyetiniz olmadığı belli.

Bu arada konuyla ilgili pek bir şey demeyeceğim. Yalnız yıl olmuş 2020, hala Türk edebiyatı rererö yapan bir insanın iyi bir okur olduğunu kabul etmenin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Bir de o çok yüce göstediğiniz -ki her birini ayrı severim- İngiliz, Fransız, Rus edebiyatında wattpad eserleri olmadığını düşünüyorsanız elimizin altındaki internetten biraz daha faydalanmanızı tavsiye ederim.

13 Beğeni

Arkadaşlar, rıhtım zindanlarindan bir troll kaçmış. Çok beslediginiz söyleniyor onu. Sonra vay ben duymadım vay ben görmedim demeyin.

6 Beğeni

İyi okur nasıl olunur adı altında bir makale bekliyoruz sizlerden. İyi okur karantina okumalıdır diye bir ilk madde koyabilirsiniz.

1 Beğeni