Okuduğunuz En İyi Fantastik Kitap-Seri Hangisi?

Baya güzel yazmışsın

1 Beğeni

Bir de ayrıca belirteyim kimseyi hedef almadım. Neyse iyi günler herkese. :slightly_smiling_face::heart:

1 Beğeni

Sadece Yüzüklerin Efendisi ve Yerdeniz Serisini okudum. Tercihim Yerdeniz’den yana.

1 Beğeni

Yaklaşık 15 yıldır ağırlıkla fantastik kurgu okuyorum, 7 yıldır favorim hiç değişmedi: Malazan Book of the Fallen. En sevdiğim yönü, her yönü. Harika bir mizah anlayışı var, insan içinde okurken kahkahalara boğulup az rezil olmadım. Trajedileri yürek deşiyor, büyülü olsun büyüsüz olsun dövüşleri heycanlı, convergence’ları ihtişamlı. Üslubunun herkese gitmeyeceği bir gercek, ama benim acayip hoşuma gidiyor. Her reread daha da güzelleşiyor. Misal belki bu biraz da benim sığırlığımdır ama reapers gale’de ölen pella reyizin deadhouse gates’deki pella olduğunu üçüncü okumamda farkettim ben. Farkettiğim gibi de gözler doldu, YAVRIIIM nidaları eşliğinde hüzünlü dakikalar geçirdim. Büyü sistemi tam istediğim gibi gizemli, derin, subtle ve bir sekilde tutarlı. Karakterler insan, sıradan, kusurlu.

Özetle iflah olmaz bir fanboyum hocamlar yapıcak bişey yok.

Bunun hemen arkasından the Second Apocalypse gelir. Köpeğiyiz. Dibine kadar grimdark, dibine kadar felsefi, dibine kadar benzersiz, kendine has. Bu kadar felsefik olması da bence güzel bişey. @HamdemitAbi mesela fantastik kurguda gördüğüm en epik büyücü dövüşlerinden birinden çıkan büyücü reyizin varoluşsal sancılar çekmesinden pek hoşlanmamış. Ama ben bunu aşırı gerçekçi ve relatable bulmuştum. Ayrıca fucking Cil-aujas ve Ishterebinth diyorum. Moriadan bile Moria nasıl olunabilir burda görmekteyiz. Skyler White’dan Skyler White nasıl olunur onu da gördük tabi. Oh well.

Bunların dışında her zaman Yerdenizin yeri gönlümde bir başkadır. Bu seriyle ilgili en çok sevdiğim şey bana çok naif gelmesi. Bu serinin naifliği tam bir cynical asshole, tam bir jaded old man, efendime söyleyeyim tam bir huysuz ihtiyar şahsıma ilaç gibi geliyor. Bulucu reyizin, Ged kralın hikayelerini okudukça bir yandan hüzünlenip bir yandan yürek buzlarımı çatırdarıyor, kaynağı belirsiz umutlarla doluyorum.

Edit: yukarılara bakınca the Broken Empire üzerine de fikir beyan edeyim dedim. Quantum geyiğine girip saçmalamadan çıkan gördüğüm tek eser falan olabilir kendisi. Sadece bu yönüyle bile takdire şayan, hahah.

7 Beğeni

Forumda Malazan ve Apocalypse övgüleri yüzünden dil öğrenmek şart oldu.

1 Beğeni

Hocam malazan sevenin çok sevdiği sevmeyenin tiksindiği bir eser. Bu hususta
iyi bir rehbere yönlendireyim eğer henüz karşılaşmamışsanız.

Aslında Second Apocalypse de öyle. Ona (henüz) böyle bir rehber yok ama :frowning:

4 Beğeni

Linkteki çeviriyi daha önce okumuştum. Malazan’ın sırf o yazıyı çevirmeye değer olması, zaten seriyi okumak için bence yeterlidir. İthaki umarım serinin çevirisini iyi yapar ve umuyorum ki bu seriyi yarım bırakmaz. Apocalypse galiba kendi ülkesinde bile underrated bir seri, çevirisini görür müyüz bilmem ama Malazan’ı beklemek bile sabırsızlandırıyor.

1 Beğeni

A Song of Ice and Fire serisi.

4 Beğeni

Sende benim kafadansın😉

2 Beğeni

Malazan’ı nereden okudunuz acaba? Fantastikle çok aram olmamasına rağmen öyle bir övülüyor ki okuyasım geldi. :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Beğeni

İlk 4 kitabı amazon.co.uk’tan ikinci el getirtmiştim kargoyla beraber kitap başı 10 liraya falan, sterlinin 4 lira falan olduğu eski güzel günlerde. Sonraki kitapları e-book formatında okudum. Yakın zamanda da basılı hallerini tamamladım hocam. Şu sıralar pandorada hepsiburadada falan kitap başı 100 lira civarına bulunabilmekte.

2 Beğeni

Teşekkürler. Sanırım e-book olarak okumaya başlarım bir ara.

Nerdfight başlatmak gibi olmasın, gözümde kralkatili güncesini en büyükler arasına girmekten alıkoyan çok büyük bir sorunu var: ana karakter tam bir Mary Sue. Kvothe’nin hem dünyanın en zeki insanı hem en güçlü büyücüsü hem en iyi müzisyeni hem en iyi politikacısı hem en iyi mühendisi hem en iyi kılıççısı hem en sevişgeni vesaire olması beni aşırı rahatsız eden bir durum. Hikayeyi gözümde maalesef direk masal düzeyine indirgeyen bir şey. Anlatım tarzı direk mükemmel gibi bişey, her zaman överim ona diyecek hiçbir şey yok; fena olmayan da bir dünyası var. Ama bu olayı aşırı itici buluyorum.

Asoiaf da vaktiyle en zevk alarak, sabahlara kadar kendimi tutamadan okuduğum, baya bi GPA feda ettiğim serilerden biri. Ama orda da 4. kitaptan itibaren böyle bi “çözemeyeceği düğümü atma” hissi geliyor. Ben şahsen diziden bağımsız olarak bu serinin tatmin edici bir sonla bitirilebileceğini düşünmüyorum. Bence hikayeye düğüm atmanın da bir adabı var ve bu seride bu limitler çoktan aşıldı, çiteşti, bir spagettiye, efendime söyliyim, bir gordion düğümüne döndü hikaye. Ve Gordion düğümünün nasıl çözüldüğünü hepimiz biliyoruz :roll_eyes:.

2 Beğeni

Bunun böyle olup olmadığına dair reddit’te şurda burda bir sürü tartışma var hocam. Öyle olduğunu söyleyen kadar, olmadığını iddia eden de var. Bana da Mary Sue gibi geliyor aslına bakarsan ama öyle değil diyenlerin argümanları da boş şeyler değil, onları okuduktan sonra fikirlerim yumuşadı.

Sanırım Kvothe için söylenebilecek tek şey “Unreliable Narrator” olması.

KKC’yi beğenenlere ve okuduğu en iyi seri olduğunu söyleyenlere saygım sonsuz ama benim için eğlenceli bir kitaptan öteye geçemedi maalesef. Zaten birçok eleştirisini okudum, prose harici övüldüğü pek bir şey yok, ama zaten tav olanlar da prose’a tav oluyor sanırım.

1 Beğeni

Valla en son reread atalı sanırım en az 3 yıl oldu, unreliable olduğunun işaretlerini pek hatırlamıyorum. Ama 3. kitapta öyle olduğu onaylanırsa tükürdüğümü zevkle yalarım hocam. Vaktiyle Attack on Titan da tükürdüğümü yalatmıştı bana, baya güzel olmuştu hahah.

Bu arada iyi anlatımı küçümsüyomuş gibi olmayalım hocam, güzel prose bence çok nadir denk geldiğin çok güzel bişey. Bir zanaatkar misali ilmek ilmek yazıldığı belli cümlelere büyük bir hayranlık duyduğumu da belirtmek isterim.

3 Beğeni

Hocam uzamasında bence sakınca yoktu, sonuçta forum müsait olduğunuzda cevap vermeye izin veren bir ortam, hahah.

Ama cidden, yanlış anlamayın “stop enjoying things” kafasıyla yazmamıştım; aşırı başarılı ve kaliteli eserlerin gözümde level atlamasını engelleyen yönlerini belirtmiştim sadece. Bunlar tabi zevk meselesidir bir yerde.

Zaman Çarkını ise kafamda nedense Kingkiller ve Asoiaf ile aynı kategoriye koymakta zorlanıyorum. Tam sebebini kendime açıklayamadım/kelimelere dökemedim, ama Kingkiller ve Asoiaf arasındaki mesafe Kingkiller-WoT ve Asoiaf-Wot arasındaki mesafeden çok daha kısaymış gibi geliyor. Ama o da çok başarılı bir eserdir, umarım zevk alırsınız ondan da.

edit: kafamdaki pairwise uzaklıklardan aslında bir matris çıkarsam, sonra da onun ortaya çıkardığı diagramı çiziktirsem baya ilginç bişey ortaya çıkabilir aslında he. üşenmediğim bir zaman bakacağım sanırım buna.

Benzer bir tartışmayı daha önce yapmıştık hocam. Tıpkı sizin gibi seriyi başarılı bulsam da ,gördüğünüz üzere, Kvothe’nin Maryu Sue olmadığını düşünenlerdenim. Fakat Farseer sağ olsun bazılarının neden Kvothe’yi Mary Sue olarak gördüğünü daha iyi anlıyorum.

4 Beğeni

Aa, bu tartışmayı kaçırmışım hocam ben. Güzel noktalara değinmişsiniz esasında, sizin pozisyonunuzu da anladığımı düşünüyorum ama ben zaman zaman burnunun sürtülmesinin pek bir şeyi etkilediğini düşünmüyorum. Zaman zaman o an için boyundan büyük olan işlere kalkışıp burnu sürtülse de elini attığı her şeyde bir kaç ayda dünyanın en iyisi olan bir karakter bu en nihayetinde.

Diğer taraftan Kvothe ifratsa Fitz tefrit gibi, o da beni rahatsız etmişti şahsen.

Bir de bu mevzuyu düşünürken aklıma Dante geldi, Devil May Cry’dan. Aslında düşününce Dante’ye de uyuz olmam lazım dedim ama sanırım Devil May Cry’ın yapıp diğerlerinin yapmadığı şey bu masal kahramanı olma durumunu embrace etmek biraz da. Devil May Cry bu konsepti embrace etmekten de öte, kaçırıp kumara sigaraya başlatmış gibi ama olsun.

Edit: Ayrıca allah affetsin nerdeyse 30 yaşıma geldim, Kvothe ve Fela’yı twilight’çı ergen gibi shipliyorum. Denna’nın abv.

2 Beğeni

Aksiyonlu- maceralı fantastik protagonistlerinin büyük çoğunluğunu tarif ettiniz hocam :smiley: .

Kvothe’yi o kadar ekstreme koymasam da Fitz için doğru dediniz. Fantastikte daha çok acı çekmiş bir karakter aklıma gelmiyor doğrusu :smiley: . Son üçlemeye elimin gitmediği de gerçektir.

O yaşa daha gelmedim hocam o nedenle ship kotamı doldumuş değilim. Denna hariç çoğu yaşıtıyla yakıştırıyorum ben Kvothe’yi. Aralarında erimeyen bir buz var, Pat de bunu amaçlamıştır muhtemelen.

Fantastik dünyasında Denna, Pormqual ve Mallick Rel (FMR) ile birlikte en nefret ettiğim 3 karakterden biridir.

1 Beğeni