Okuma Etkinliği - Neuromancer

Benim için fazla bilimkurgu geldi, tabii burada yazılanları okumuş olmam da etkiledi biraz. 60’a kadar ilerledim ama an itibariyle elim hiçbir şekilde kitaba gitmiyor. O yüzden zamanım daha kıymetli deyip kitabı yarım bırakarak etkinliği üzüntüyle tamamladım.

3 Beğeni

Ben kendimi kitabı okumanın gerçekten de çok zor olmasıyla motive ediyorum. Hatta etkinlikte de ters tepmez demeye getirerek umarım beklediğimiz gibidir dedim. :joy: Kayıp Rıhtım tarihine yarıda bırakılan ilk etkinlik olarak geçti Neuromancer.

3 Beğeni

Ben yarın okumaya başlıyorum bakalım çevirisini çok merak ediyorum 6,45 baskısından okumaya çalışmıştım ilk 20 sayfayı çok zor okumuştum.

2 Beğeni

Benim de uzun zamandır ilk defa yarım bıraktığım kitap oldu sizlerden cesaret alarak :smiley:

2 Beğeni

Demek ki neymiş, öyle hype’a kapılıp kim soruyor kim basılsın istiyor bu kadar, iyice incelemeden her kitaba atlamamak lazımmış :slight_smile:

Ben bırakmadım yavaş yavaş okuyorum ama aşırı gereksiz bir kitap. Siberpunk’ın çıkış noktasıymış da, sanki siberpunk çok bir şey.

Sevenine saygı duyuyorum ama hitap edeceği kesim yüzde yarım yoktur.

Özetle saçmasapan etkinlik yapmışız :smile:

7 Beğeni

Oooo siz böyle diyorsanız ya Matrix film öncesi kuşak ne yapsaydı. :slight_smile:

2 Beğeni

Suçlu ben değilim. Kafama silah dayadılar etkinliği aç diye. :joy:

Kitabı kolaylıkla bitirdim. Villa kısmının uzun tutulduğunu düşünsem de sonunda tatmin oldum. Gibson’ın yarattığı evrene hayran kaldım ayrıca. Devamının gelmesini isterim ben.

5 Beğeni

Benim kitabı bitirmeme 65 sayfa kaldı. Yukarıda @SJack 'in yarım bıraktım yorumunu tam okurken yarım bıraktım ve bu sayede buralara kadar geldim🙃. Yoksa virüsü belki ben de kapacaktım. Kitap güzel ama fazla da yükselmemek lazım görüşüne katılıyorum. Bence bunun nedeni biz ya Ready Player One gibi siberuzaya dalıp hiç çıkmamak gibi bir şeyler bekledik ya da Matrix’in altyapısı kitap sözü bizi oyuna getirdi. Evet Matrix göndermeleri var ama bi Ajan Smith göremedik yani. Siberuzaya da sanki ara sıra girdik gibi geldi bana şu ana kadar.

Kitap okuduğum yere kadar soyut gelmedi bana ama benim kafam zaten çok farklı çalışıyor o yüzden takılmayalım buna şimdi. Kabaca Case’i bir iş için tuttular ve bunun için önce Dixie’yi ele geçirdiler daha sonra Kışdilsizi denilen yapay zekayı prangalarından kurtarmak için operasyona başladılar ve aslında tüm plan bu yapay zekânınmış. Şu ana kadar bunlar oldu kabaca yanlış okumadıysam. Son 65 sayfa ne gösterir bilemem. Takıldığım tek nokta simsitim için simulasyonun simülasyonu deniyor. O zaman Molly de Case gibi siberuzaya bağlanmış mı oluyor? Yoksa simulasyonda iken Case çıkış yapma gereği duymadan Molly’e telefonla bağlanır gibi bağlanıyor mu tek yönlü olarak?

Burada dikkatimi çeken birkaç şeyi de yazmak isterim.

Molly’nin malikane baskınını sanki bir yerlerde izledim hissine kapıldım. Love& Death & Robots’ta böyle bir bölüm vardı sanırım ya da yeğenimin izlediği çizgi filmlerden birine benzetmiş de olabilirim.

İstanbul’da şöyle bir diyolog geçiyor. Pandemiden 3 yıl sonra at gördüğünü söylüyor birisi. Bu kabaca 2023 yılı yapıyor ve sanırım yazar bizim seçimin sonucu devam olursa nasıl bir İstanbul göreceğimizi güzelce tasavvur etmiş oluyor bizlere.

Bir de bir yerde kara talih ve yaptıkları işle ilgili güzel bir söz geçiyordu 150’den sonraki sayfalarda ama sözü kaydetmeyi unuttum. Acaba yeni başlayan arkadaşlar denk gelirse paylaşabilir mi sözü ya da okuyan arkadaşlardan kaydeden olmuş mudur? Kara talih kesin geçiyor cümle içinde. Case, Dixie ile yaptıkları iş üzerine konuşurken kuruyor cümleyi.

Şunu da not düşeyim. Ben Neuromancer kitabı için etkinlik yapılmadan önce Elmas Çağını okuyordum. Cyberpunk türünü tam olarak görmek isteyip Neuromancer’dan randıman alamayan arkadaşlara tavsiye ederim.

7 Beğeni

O zaman şöyle bir anket yapalım etkinlik içi. :slight_smile:

• Güzeldi ve Beğendim
  • Fazla Abartılıyor Ama Beğendim
  • İyi Değildi Eh İşte
  • Kötüydü
  • Yarım Bıraktım

0 oylayan

Yarım bıraktım tek başına iktidar olur :joy:

1 Beğeni

Bence etkinlik çok faydalı oldu. Bu eser Hugo, Nebula, PKD ödüllerini alan ilk ve tek kitap, haliyle bilimkurguya ilgi duyan herkes bu kitabı duymuştur ve merak ediyordur. Bir de İthaki yeni çeviriyle bastığı için ilgi olacaktır haliyle.

Rıhtımın Google sorgularında üst sırada çıktığını da düşünürsek, bu konu kitabı merak edip aratanlar için önemli bir Türkçe kaynak olacaktır ve fikir verecektir.

Kitap benim de beklentimi karşılamadı ama üç büyük ödülü aynı anda kazanan ve yıllardır beklenen bir kitabı okumamak olmazdı kendi adıma. Okumadan da bu şekilde beklentimizin altında kalacağını bilemezdik haliyle. Muhtemelen bu konuyu okuyanlar ihtiyatlı davranacaktır ve beklentilerini düşük tutacaktır diye düşünüyorum :slight_smile:

Kitabı bitirdikten sonra inceleme yazacağım, Türkçeleştirmesinde ve editoryal süreçte de eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Gerçek hayatta var olan nesnelerin ve terimlerin dipnot veya sözlük ile açıklanmaması bence yanlış ama kabul edilebilir olsa bile tamamen kurgu olan nesne ve terimler bence mutlaka dipnot ile açıklanmalıydı. Çevirmen devrik cümleleri vs. de anlam ve bağlama zarar vermeden toparlayabilirdi bence.

9 Beğeni

Elmas Çağı ile ilgili de bir yorum yaparsanız çok sevinirim. Kitabı alıp almamak konusunda kararsızım 6:45 yayınlarından çekiniyorum.

Ben de haftaya başlayacağım. Oylamaya o şekilde katılabilirim.

Tamamdır. Hatta dilerseniz bitirince ilk sayfalardan çeviri konusunda fikir vermesi için görsel de paylaşabilirim. Ben de ilk başladığımda endişeli başladım okumaya çeviri konusundaki söylentiler yüzünden hatta bu olumsuz beklenti yüzünden olsa gerek ilk sayfaları anlamadım ve orjinaline baktım orada da karışık geldi başlarda dolayısıyla çeviri doğru görünüyordu. Sonra okumaya devam ettim. Yazarın üslubuna ve çevirmenin tarzına alışınca da sıkıntı yaşamadan devam ediyorum şu an. Konu olarak ise daha reis ipucu hariç bir şey vermedi, yarılamam lazım. Reisin gelecek tahayyülü çok güzel ama çok farklı fikirleri var, ufuk açıyor okurken.

2 Beğeni

Çok sevinirim, teşekkür ederim.

Neuromancer. Ah ah. Kitabı bitirmeme 65 sayfa kala bana soyut gelen bir şey olmadı yazmıştım.
Ne olduysa 18. bölümden sonra oldu. Ankette de güzel beğendimi işaretledim ama kalan 65 sayfada da somut gelen bir şey olmadı. Bir şeyler oldu, sonunu da bağladı. Umarım ben de doğru anlamışımdır. Ufak bir bilgi verdi en sonda. 2. kitap için mi yaptı yoksa öylesine mi ithaki devam kitabını basınca göreceğiz.

Son 65 sayfadan iki şey öğrendim yine de. Ankara’da suikast partisi olmuş. Böyle bir kuvvet varmış bir de Coriolis etkisi - Vikipedi.

Kitabın geneli için şunları söyleyebilirim. Kitabı yarım bırakanlar için spoiler var ama zaten yarım bırakarak kaçırdığınız bir şey yokmuş.

Kitapta
sevilecek karakter yok çünkü karakterler ne yaptı hiç anlaşılmıyor. Maelcum’a adam dedim gardaş demekten başka bir halt yemedi kitabın sonuna kadar. Tam aksiyona giden ninja abimizi seveyim dedim gerçekten güzel sahneleri vardı ama sonda Malkoçoğlu gibi kör olup ok atınca peh dedim. Armitage dedik bağrımıza bastık gitti kendini havaya uçurdu. Meğer bunun beynini Kışdilsizi yıkamış. Aslında bu Corto imiş. Bunu Case öğrenebilirken Armitage neden öğrenemedi anlamadım. Yazık etti kendine sonda.
3Jane babasına komplo kurmuş ama neden kurmuş hiç anlamadık. 3Jane tam kazanıyorken nasıl olduysa Case kazandı. 8Jane hiç görünmedi.
Case ise bana kalırsa dingilin önde gideni. Kitap boyunca deke giriyor, Dixie nerde kaldın diyor, burdaydım diyor sonra Case bakıyor zoru görünce sen devral diyor, sonra Molly’e bağlanıyor. Molly ablamız hep acı içinde, sonra Case acıya dayanamayıp çıkış yapıyor, kafayı buluyor soyut bir şeyler yaşanıyor sonra yine deke girip aynı döngüyü tekrar ediyor.

Konu olarak ise ortada bir komplo var ama amacı ne komplonun hiç anlaşılmıyor. İyiyle kötü mücadelesi var ama iyi ile kötü aynı şeyi istiyor gibi.

Kitabı okurken Underworlds serisinden Lcycanlar aklınıza gelebilir. Ashpool’lar Lcycanlar gibi dirilip dirilip sırayla yönetiyormuş şirketi. Nöromansçının olduğu kısım ise Inception filminin sonundaki virane olmuş sahil kenarındaki şehre benziyor.

Anketteki oyumu fazla abartılıyor ama beğendim olarak değiştiriyorum. Kitabı bitirdiğim için beğendim, başka bir esprisi yok.

Yazarın Peripheral serisi Prime tarafından diziye uyarlanıyor. İlk sezon 8 bölüm. Neuromancer’ı beğenen beğenmeyen okuyan okumayan herkese diziyi tavsiye ederim. Aksiyonu falan yerinde. Başrolde Kick Ass’ten küçük buttercup’ımız var. Gerçi büyüdü ama olsun.

5 Beğeni

Bir takım yasal sorunlar “turing” vs nedeniyle YZ ikiye bölünerek yaratılmış ve tüm olay bunların bu sınırı aşması tek bir bilinç haline gelmek istemesi Tüm komplonun arka planında YZ’nin bu planı var.

Kitabın sonuna doğru bir süpriz de var, başka bir güneş sisteminde olan YZ. :slight_smile:

Dixxie ile Case’in arasındaki ilişki biraz benimle ChatGPT arasındaki ilişki gibi, :slight_smile: oturup 10 - 15 dakika da HTML ve CSS ile bir form yapabilirim ama ChatGPT bana bu kodları 15 saniyede yazıp veriyor. Yazmakla ne uğraşacağım ChatGPT ne istediğimi tarif ediyorum. 15-20 saniye de kodlar elimde. :slight_smile: Case 'i siber uzaya bağlı iken sınırlayan durumlar var, sonuçta o bir “et” fakat Dixie saf bilinç.

Bu kafayı bulma meselesi aslında biraz 50’lerin 60’ların meselesi. PKD’de bunu kurgularında ve kendi hayatında :slight_smile: çok kullanır. Uyuşturucu ve - veya benzer uyarıcıların zihni açtığı düşünülürdü. Ki bazı bilim insanlarının da belirli düzeylerde kullandığı düşünülüyor. Fringe de Walter Bishop’un da uyuşturucu hakkında göndermeleri olmuştu. Hatta Dune evrenindeki baharatın etkisi bakımından buna benzetebiliriz.

3jane ailenin gücünü istiyor ve diğer YZ Neuromancer de bu konuda onu manipüle ediyor.

3 Beğeni

Neuramancer için Bing’den çizim istedim, bunları yaptı.

Üçüncü fotoğraf daha çok Fallout 4 de Mekanist’in inine benziyor. :slight_smile:

7 Beğeni

image

Geldim hacılar :smiley: Günde minimum 50 sayfa hedefiyle girişiyorum şimdi.

2 Beğeni