Okuma Etkinliği - Seveneves (Neal Stephenson)

NS şekerin erimesini bile teknik terimlerle anlatmıştı. Elemana hak vermemek elde değil. :sweat_smile:

Edit: Pardon, buzmuş. :slight_smile:

3 Beğeni

Bu konuyla ilgili komik bir mesajın vardı senin bu başlıkta, aradım ama bulamadım. :slight_smile:

Bu mesajı diyorsun. Şeker yerine buz yazsaydım bulurdun aslında:)

Heh buldum buzu aratınca. :slight_smile:

2 Beğeni

Kendim yazmış gibi hissettim şurayı. :smiley:

Ben Neal reyizden yörünge mekanikleri kısmı bariz daha az olmak üzere razıyım yaa. İçimdeki mazoşisti keşfettirmiş de olabilir bana. :smile: Ama elemanı da anlayabiliyorum, oldukça zor bir kitaptı.

Haftaya Dragon’s Egg’e başlayacağım arkadaşlar, katılmak ister misiniz? @isos81

3 Beğeni

Dragon’s Egg’i okudum ama başka bir kitabı birlikte okuyabiliriz. :slight_smile:

2 Beğeni

Valla ben de size diyecektim hadi gelin bi kitap okuyalım birlikte diye, gönüller bir imiş. :slight_smile:

BK ya da fantastik fark etmez, ben uyarım, ne isterseniz olur. :metal:

@Pyrewrath @Abraxas

Hem belki @nefarrias_bredd ve @GKS de katılır.

3 Beğeni

Valla en azından başta katılmaya çalışırım hocam. Bir yıldan uzun istemsiz bir kurgu orucundayım, iftar açmama vesile olurdu belki bu :roll_eyes:

2 Beğeni

Müsadenizle adayları belirleyeyim bu sefer, birini seçin dalalım müsait olduğunuzda hard sci fi lara. Utku umarım okumadıklarından çıkar en azından biri. :slight_smile:

Blindsight by Peter Watts

Tanıdık bir yarışmacı olarak da Manifold: Space.

Ne dersiniz?

2 Beğeni

Blindsight’ı okudum, isos81’in okuma etkinliğinde hakkında biraz konuşmuştuk.

Stephen Baxter reyizden devam etmeye pek istekli değilim, Manifold:Time zaten üçlemenin en iyisi diye biliyorum.

Sen alternatif sunmaya devam et, bu arada ben de okumak istediğim birkaç kitabı burada listeleyeyim, belki aralarından ilgini çeken çıkar.

• The Mote in God’s Eye - Larry Niven
  • Darwin’s Radio - Greg Bear
  • Hominids - Robert J. Sawyer
  • In the Ocean of Night - Gregory Benford
  • Diaspora - Greg Egan
  • Too Like the Lightning - Ada Palmer
  • Shards of Earth - Adrian Tchaikovsky
2 Beğeni

Okudum onu ben. Manifold olabilirdi ama farklı, daha önce okumadığım yazarları tercih ederim.

Niven’ın kitabı Türkçe’ye çevrildiği için katılım artabilir ama ben Hard Sci-Fi taraftarıyım. :slight_smile:

Sayko olan, kitaplarıyla ilgili Web siteleri hazırlayan Greg Egan mıydı? Diaspora olabilir, olumlu şeyler duymuştum. Hatta daha önce de bizim adaylardan biriydi diye kalmış aklımda.

Biraz daha light bir okuma olsun derseniz de yine daha önce listemize giren K. J. Parker’ın standalone kitaplarından The Folding Knife olabilir.

Ps: Hominidis de tanıdık geliyor bir yerden. Kesin daha önce adaylarımızdan biriydi. :slight_smile:

2 Beğeni

@periyodiknesriyat Hocam senin de önerilerini ve katılımını bekliyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

Çok güzel bir teklif, teşekkür ederim. Bu etkinliklere hevesle ve imrenmeyle bakıyorum hep. Sizlerin sohbetinizi okumak büyük keyif. Ama benim bilimkurgu edebiyatı alanında bilgim (çevrilmemiş eserler konusunda hiç yok) çok az. Dahası İngilizcemin yeteceğini hiç düşünmüyorum (Onca yıllık İngilizce öğretmeninin vahim durumu :slight_smile: ). Ancak deepl ve sözlük yardımı ile okuyabilrim sanırım. O da çok verimli ve keyifli olmaz. Ben yine uzaktan zevkle izleyeyim.

3 Beğeni

Hocam inan benim de bk için yeterli gelmiyor bazen, orada da etkinlikteki arkadaşlardan destek alıyorum. Zaten bu süreci keyifli yapan da bu.

Kitabı seçelim, bi denersin. En kötü yarım bırakırsın ki benim de birkaç kez yarım bıraktığım olmuştu. :slight_smile:

Önerilere de açığız bu arada.

2 Beğeni

Bildiğim kadarıyla TMIGE’de hard sci-fi ögeler var, onun dışında Bülent beyin katılımını teşvik edecekse bence değer. :slight_smile:

Evet, gerçek bir ruh hastası.

Her sene düzenli olarak aday listesine sokuyorum, asla seçilmiyor. :laughing:

3 Beğeni

Hominids’i de okuyalım o zaman bu yıl. :slight_smile:

Telefonumda geçen yıl indirilmiş bir epubının olma sebebi bu sanırım. :slight_smile:

@periyodiknesriyat hocam ben her sayfada en az bir kere bakıyorum sözlüğe, bilimsel kavramlar için wiki hatmediyorum falan, çok güzel oluyor, bir şans verin en azından.

Tanrının Gözündeki Zerre doğru hatırlıyorsam Kerem Sanatel’in pek beğenilmeyen çevirilerinden, İngilizce okumak ve destek almak için de iyi olur. :smiling_imp:

Katılımı desteklemek adına ben de Niven diyorum, Halka Dünya serisini sevmiştim bunu da severim.

the more the merrier hocam, açarız orucunu beraberce.

4 Beğeni

Ben de yaklaşık 1.5 senedir falan doğru düzgün kurgu okuyamadım. Hard SF okumak da ekstra zorluyor İngilizce. Biraz daha sosyal konulara dokunan bir şeyler olabilirse belki katılmayı deneyebilirim onun haricinde yine başlayıp bırakmaktan korkuyorum. :confused: Hyperion 2 çıksa da okusak. Sanırım o istisna olabilirdi. Öyle bir şeyler lazım bana. Odak problemi yaşıyorum ‘‘neymiş bu bir bakalım’’ gibi başladığım kitaplara. Önceden bir motivasyonla kendimi kandırmam gerekiyor odaklanabilmek için. :smiley:

1 Beğeni

Motivasyon eksikliğini gidermeye çalışayım:

• The Mote In God’s Eye, hard sci-fi’ın babalarından LN’nin en meşhur romanı. Kendisi aynı zamanda Caltech mezunu bir matematikçi.
  • Romanın Hugo, Nebula ve Locus Ödülleri adaylığı var.
  • Robert A. Heinlein’ın kitap hakkındaki yorumu: “A very important novel, possibly the best contact-with-aliens story ever written”. Heinlein bir kitabı övdüyse o kitap en iyilerin en iyilerindendir. :sunglasses:
  • Bilim kurgu severler tarafından türün mihenk taşlarından biri sayılıyor, hemen hemen tüm tavsiye listelerinde adını görmüşümdür.
  • Ağır bir hard sci-fi değil, daha çok space opera / first contact tarzında olacağını ve kolay okunabileceğini tahmin ediyorum. İngilizcesi zorlarsa Sanatel’in Tanrının Gözündeki Zerre adlı çevirisinden yararlanabilirsin.
  • Son olarak, beğenmezsen de canın sağ olsun, devam etmezsin olur biter. :slight_smile:
4 Beğeni

Tanrının Gözündeki Zerre’ye ben de ikna oldum açıkçası. Türkçeden okur İngilizcesine arada bakarım. Çevirisiyle ilgili bir fikrim de olur böylece.

3 Beğeni