R.A.Salvatore Drizzt Efsanesi Serisi (İthaki Yayınları)

Bende bekliyorum ama sorun matbaa kaynaklı. Büyük ihtimalle onay daha alınamadı.

3 Beğeni

Ekim/2018den bu yana yeni tek bir haber gelmemesi umut kırıcı.

2 Beğeni

Bazı serilere büyük bir hevesle başlıyorum, zamanla serinin kitapları gelmedikçe o hevesim, okuma keyfim de kaçıyor. Bu durum sadece İthaki ile ilgili değil ama İthakiden okurun beklediği seri kitap sayısı çok ve devam kitaplarının gelmesi uzadıkça, tıpkı açık kalan gazoz gibi tadı kaçıyor.

Uzun süredir beklediğim bazı serileri okumaktan tek tek vazgeçiyorum, Yeni seriler başladıkça tüm kitaplar çıkmadan almıyorum. ( Eh bazı arkadaşlar, o zaman da yayınevi satmıyor diye devamını basmıyor diyorlar, ne yapalım, bazen satsa da basmıyorlar. en azından yarım iş diyerekten başlamam)

Velhasılı kelam, seri kitapları okumak için serinin devam kitaplarının gelip gelmeyeceği belirsizliği bezdirici oluyor.

5 Beğeni

Devam kitapları basılmayacak diye mevcut kitapları almak istemiyoruz doğal olarak. Ama bunun riski de, sonradan kitapların piyasada bulunamaması ve sahaflarda yüksek fiyatlara satılması.

5 Beğeni

Ben kitapları ilk çıktıkları tarihe yakın bir zamanda Arkabahçe, Ankira ve Laika yayınevlerinin baskılarını okumuştum. Onlarda bahsettiğiniz sorunlar yoktu, gayet güzel ve akıcı bir anlatımı vardır. İthaki yeniden çevirdi ya da düzenledi bu kitapları. Kışgörmez kitabını elimdeki baskı ile karşılaştırmıştım ilk sayfalarını anlatım farklıkları vardı. İki çeviri de aynı kişiye ait, ben yeniden çevrilmesinin pek bir şey kattığını düşünmüyorum. Hatta sizin söylediklerinize bakarsak kaybettirmiş gibi duruyor.

Ucu açık bir bekleyiş de ayrı bir rahatsız edici bir durum.

1 Beğeni

Nerde bu serinin filmi yok mu ya? Bence mükemmel bir film yapılır bu seriden. Zaten böylesine D&D ve FRP üstüne kurulmuş seriden bir video oyunu da gelmeliydi.

Bir de bu seriyle bağlantılı Ed Greenwood’un kitapları da varmış sanırım onlar bu serinin içinde mi? Yoksa aynı seriyi farklı iki yazar mı kendine göre yorumlamış?

O değil de ilk kitabı yeni bitirdim. Çeviri hataları vb. vb neler neler olmasına rağmen o ilk 100 sayfa var ya o 100 sayfa orayı geçtiğinizde işte o zaman başlamıştır kitap.

Not: Bir Dune olabilecek mi, göreceğiz. Umarım olur. Kitapta Dune’den farklı olarak çok daha yoğun savaş sahneleri var. O yönden biraz ayrılıyorlar ve bu kitaptaki politika-din hikayesi fazla çocuksu ): Çoğu zaman dikkat dağıtıyor bu çocuksuluk. Çocuksu demeyeyim de basitlik. Neyse daha ilk kitaptan çok sonuca atlama yaptım.

1 Beğeni

Ed Greenwood aynı dünyada geçen farklı olayları yazdı. Forgetten Realms denen dünyanın fikir babalarından biridir. Onun da ana karakteri büyü tanrıçasının seçilmişlerinden Elminster isimli büyücüydü. Diyarları anlatan birçok yazar var zaten.

Her yazar başka konuyu işlese bile diyarları etkilediği için farklı serileri etkileyebiliyor.

2 Beğeni

Eh bunu buldum ve aşağı sürüklerken hemen kapattım. Bu ne ya? :d Okunur mu bu kadar? Hepsi aralarında tutarlı mı nasıl acaba?

1 Beğeni

Diyaları etkileyen belli başlı olaylarda seriler onunla paralel ilerliyor. Mesala tanrıların düşüşü gibi.

Başarılı oyunlar var. Baldur’s Gate serisi gibi. Hatta orda Drizzt karşına çıkabiliyor.

Çok fazla seri var ve bir çoğu dilimize çevrilmedi.

2 Beğeni

Yani ilk kitapta “klişeler” var demek istemezdim ama vardı yani ve bu kadar yazarın yazdığı farklı kitaplarda mutlaka oluyordur.

O zaman bu seriye farklı bir gözle bakmak gerek yani bir Yüzüklerin Efendisi, Vakıf ve Dune gibi değil de FRP’nin üzerine kurulmuş bir seriyi okuduğumu aklımda tutmalıyım?

Belli başlı kurallarla sabit ortak bir evrende geçen olaydan bazılarını anlatıyor seri. Yazarın torpiliyle Drizzt biraz kural dışı kalıyor bazen :slight_smile:

30 sene olmuş galiba ilk kitap yazılalı. O zaman farklı gelen şeyler şimdi klişe kalıyor.

Unutulmuş Diyarlar’da en beğendiğim yazar Elaine Cunningham.

4 Beğeni

Bu seride neden hikayeye yeni giren ırkların fiziksel özellikleri tam anlamıyla betimlenmiyor? Bargasthe’nin nasıl bir yaratık olduğunu anlamak 10 sayfa sonra oldu resmen. Google’a da girip Fandom’dan bakmak istemiyorum hayal gücünü sınırlamasın diye. Dwarfları da oyunlardan felan bilmesek zaten ne olduğunu hiç anlamayacaktık.

Mesela Drizzt insanlarla karşılaşıyor ama bunlarla aynı boyda mı değil mi? orda bir sürpriz çıkar belki felan diyorum yok, böyle detaylı bilgiler yok ve anlamak için okuduktan sonra “ha bu böyleymiş” diyorsunuz.

Bu durumun sebebi Salvatore’nin ikinci üçlemeyi aslında ilk üçlemeden çok daha önce yazmış olması. Ama çok da sıkıntı yaratmıyor bence, takılmamak lazım.

2 Beğeni

D&D alemine aşina olduğum için fark etmemiştim ilk okurken durumu. Ama Kışgörmez serisinde Thiefling neye benzediğini boynuzlu falan bir şey olduğunu sonra fark ettim. Irk tanımlamalarında biliyormuş olduğunu varsayıyor biraz.

2 Beğeni

Bismillahirrahmanirrahim.

Gece gece Google’a sinirlendim yine ya. Bu devasa şirketin “spoiler-filtresi” üretmek için çalışan mühendisleri yok mu? Yoksa ben üreteceğim yakında.

Google’a Catti-brie yazmak gafletinde bulundum, adın kökenini merak ederek hemen spoiler yedik her bir yandan. Allah sizi kutsasın sevgili Drizzt okuyucuları eğer kitaba başlarsanız google’a hiçbir şey aratmayın kitap bitmeden, her yer spoiler batağı. (Bu arada spoilerin Türkçe’sini kullanmadığım için kusura bakmayın.)

Ama Catti-brie efsaneler listesine girer… Girmeli sanırım.

Bu arada ilk kitap 7/10, ilk üçleme geneline bakarsak 9/10.

Gg wp.

1 Beğeni

Beklediğimden yüksek puan vermişsin.

Daha önce Hobbit dışında fantastik bir eser okumamıştım ama bu kitap beni bile fantastik okuru yapar gibi hissediyorum. Hikayeden çok yazarın zekası da bunda etkili. En çok not aldığım kitaplardan birisi oldu sanırım.

1 Beğeni

Betimlemelerde eksiklik ve çevirileri zulmünden sonra yarıda bırakırsın diyordum. Fantastik esere başlamak için güzel seridir. Ejderha Mızrağını da bir dene istersen.

Ben en çok bölüm başlarında Drizzt’in yazdıklarını seviyordum.

2 Beğeni

Betimlemelerde eksiklik hala var. Özellikle dediğim gibi şu hikayeye dahil olan ırkları, hayaletleri, her türlü şeyi adam akıllı tarif etmeyişi canımı sıkıyor.

Sanırım bendeki bir boşluğu doldurdu bu kitap ve o yüzden bağlandım.

İlk üçlemenin üçüncü kitabının sonundaki Drizzt’in pasajı göz doldurur ):

1 Beğeni

Okuyucuların D&D kurallarını, yaratıklarını ve ırklarını zaten bildiğini farz ederek yazıyor sanırım. Ben de google görselden bakmadan anlayamıyorum bazı yaratıkları.

4 Beğeni