Rıhtım Kamarası

Küf olsa yayılmaz mı? Ondan korkuyorum açıkçası. Gerçi bir süredir takip ediyorum da bir yayılma belirtisi yok gibi. Bir de temizleyebilir miyim ben bunları yayılma ihtimaline karşı? 15-20 yıllık annemin gazeteden aldığı kitaplar, kapalı kalmışlar herhalde. Eskiden gazateler çok güzel kitaplar veriyormuş kuponla.

3 Beğeni

Yea olur!

Ama bence Nihat Hatipoğlu esprin hiç gitmesin. Doğrudan senin önerini yapalım. Buradaki yorumları da oraya taşıyabilirsek çok muhteşem olur. Eğlencemiz/yarışmamız kaybolmasın. Herkes @patriotic ile @Agape’nin gerçek yüzünü görsün!

7 Beğeni

Hayırlı uğurlu olsun :jack_o_lantern:

4 Beğeni

Ay kitapfelek diye yapmış bile :smiley:

5 Beğeni

HiiiIi… :scream: Bu sözler üzerine yeni büyü çalışmaları yapmam gerekiyor. :buyucu:

Çıkışık şıkımık hor hor, çabumik şumubik çik çik. :crazy_face:

4 Beğeni

Rutubetin derecesine göre yayılma yapıyor. Kitaplığın arkasındaki duvar nemlenmiştir bu sebeple kitaplığın arka plakası da hafif nemlenmiştir. Kitaplar da bu plakaya dayandığı için ister istemez ufak ufak o rengi alıyorlar. Sizin fark etmeyeceğiniz azlıkta olabilir nem. Kitapların sayfalarını 4-5 kere hızlı göz gezdirme yapar gibi havalandırın. Kuru olduğuna emin olduğunuz bir odada masa ustune koyun 1-2 gün havalandırın bol bol odayı da. Yeniden dizerken 1 cm öne koyun kitapları. Arada sırada bu işlemi yine yapın. Sorun olmayacaktır. Havalanmazlarsa zaten bu şekilde kitap böceklerinden de oluşuyor. Adları ne bilmiyorum. Minicik beyaz ancak yüksek ışıkta görünen böcekler. Kitaplardaki küf öyle normal küf gibi yayılmıyor. Zaten kötü kokuyordur bi koklayın. Bir yerden nem aldıkları kesin. Odaya çamaşır asıyorsanız yine küf yapar.

5 Beğeni

Mükemmel hayat.

O değil de bu video size de CYD’de de ki Muhabir’in dağda inzivaya çekilen John’a yaklaşma sahnesini hatırlatmıyor mu?

4 Beğeni

Hayırlı olsun. Hocam sorması ayıp iyi para var mı bu çeviri işinde :d

3 Beğeni

Ee yuh :d 7 kitap bu desek 3 kitap da dün. 10 kitap yapıyor. Günde 6 saat çevirmeye harcayıp 50 sayfa çevirse desek. Yaklaşık 1 yıl felan eder. Çok değil mi :d

3 Beğeni

Özellikle kitap veya kartonların nemli kaldığı yerlerde gümüş böcekleri yuva yapıyor. Eski evime dadandıklarında kurtulamamıştım bir türlü. Sizin bahsettiğiniz böceklerden farklı çünkü ufacık falan değildi bunlar can sıkacak kadar büyüktü :confused:

3 Beğeni

Anladım. Çok teşekkür ederim bilgilendirme için. Muhtemelen daha önce kaldıkları dolapta olmuş o zaman. Şimdiki durdukları kitaplık yeni ve arkaya yaslamak yerine arkada biraz boşluk bıraktım hepsinde.

4 Beğeni

Gümüş böceklerine kalorifer böceği de deniyor. Sıcakta ve tozlu ortamda felaket ürüyor onlar. Biliyorum çok tiksinçler. Kitapların tozunu almak gerekiyor. Kitaplığın tozunu almak yetmiyor. Üst kısımlarında biriken tozlar oluyor. Bu da gümüş böceklerinin üremesi için yeterli. Elle toz almak çok işkenceli oluyor. Bu yüzden ben elektirik süpürgesine minik bir uç takıyorum ve 10 dakikada tozlarını alıyorum. Tavsiye ederim.

2 Beğeni

Kalorifer böcekleri farklı sanırım ama ikisiyle uğraşmak baya zor. Sinir katsayınla oynuyorlar; 1 hafta hiç ortada yokken tamam kurtuldum diyorsun ertesi gün öpücükle uyandırıyorlar. (Mecazen(umarım)).

3 Beğeni

@Agape @narpal Yorumlarınızı okuduktan sonra bir rafcık kitaplığım olduğu için ne kadar sevindiğimi anlatamam :smirk: Yaşasın çekmeceler!

4 Beğeni

Rutubet böceği ve gümüş böceği olarak da bilinen gümüşçün böceği, gri ve parlak gövdesi sayesinde uzaydan gelmiş gibi bir his yaratır. Pullarla örtülü olan gümüşçün böceğini ününe kavuşturan kaygan yapısı, aynı zamanda ona çok hızlı hareket etme imkanı sunar. Hayatını yumurtadan nasıl çıkıyorsa öyle tamamlayan gümüşçün böceği, evlerde istilası en sık görülen böceklerden biridir.

Gümüşçün Böceği Hakkında Bilmeniz Gerekenler Karanlık, serin ve nemli yerleri severler. Kağıdı, duvar kağıdı yapışkanını, her türlü yapıştırıcıyı ve giysileri severler. İnsanları ısırmazlar. Hastalık bulaştırmazlar. Evinize geri dönüşü olmayan zararlar vermezler.

Gümüşçün Böceği İstilasını Nasıl Anlarsınız?

İstilayı genelde mutfak, banyo veya kütüphanelerde gözlemleyebilirsiniz. Evdeki nem ve yapıştırıcının en çok bulunduğu bölgeler, gümüşçün böceğinin istilasına uğrama riskiyle karşı karşıyadır. Örneğin kitaplar yapılırken kullanılan yapışkanlar, gümüşçün böceklerinin en sevdikleri besinlerin başında geliyor. Ayrıca kitapların karanlık ve havasız ortamları da onlara lüks bir otelde kaldıklarını hissettirir. Aynı zamanda duvar kağıtları, tavanlar ve giysilerinizde oluşan lekeler de gümüşçün böceği istilasına işaret eder.

Gümüşçün Böceğinden Kurtulmanın Yolları

Gümüşçün böceği istilasından evinizde kendi yöntemlerinizle ve doğal malzemelerle kurtulma şansınız bulunuyor. Bu doğal yöntemleri sizin için anlattık.

Karanfil Sivrisineklere karşı alacağınız önlemlerde de sizi koruyan karanfil, gümüşçün böceğinde de işe yarıyor. Gümüşçün böceği gördüğünüz alanlara karanfil koyabilirsiniz. Uzaklaştıracak ve geri gelmelerini engelleyecektir.

Salatalık Salatalık kabuklarının kokusu nedeniyle gümüşçün böceklerini püskürtme konusunda yetenekli olduğu söylenir. Gümüşçün böceklerinin gizlendiğinden şüphelendiğiniz noktalara temiz ve taze salatalık kabukları bırakabilirsiniz. Çürümeye başladığı zaman yenisiyle değiştirirseniz, gümüşçün böcekleri evinizi terk eder.

Portakal ve Limon Kokulu Spreyler Gümüşçün böceklerini uzaklaştıran bir diğer koku ise portakal ve limon kokularıdır. Evinizde istemediğiniz ve etrafa leke yapan gümüşçün böceklerini uzak tutmak için narenciye kokulu oda spreyleri kullanabilirsiniz.

Naftalin Güvelerle mücadelenizde kullanabileceğiniz naftalinler, gümüşçün böceğini uzak tutmak için de işe yarıyor. Bu ağır kokular, gümüşçün böceklerinin pılısını pırtısını toplayıp evinizi terk etmesini sağlıyor.

Borik Asit Gümüş böceği istilasından şüphelendiğiniz yerlere borik asit tozu dökerek onları öldürebilirsiniz. Diğer yöntemlere göre biraz daha vahşi olan bu yöntemde, gümüşçün böceği önce borik asidi yer ve yavrularını beslemek için yuvasına da götürür. Eve düşen yıldırım etkisi yapan borik asitle tüm gümüşçün ailesi ölür. Fakat evde evcil hayvan veya çocuk varsa kullanmanız önerilmez.

Bazı Bitkiler Adaçayı, defne, fesleğen gibi bitkiler gümüşçün böceklerini uzak tutar. Ayrıca bu otların yapraklarını kurutup küçük keselere koyduktan sonra rutubet böceği istilası olan noktalara yerleştirebilirsiniz.

Diatom Toprak İnsanlara ve hayvanlara bir zararı olmayan diatom toprak, böceklerin hayatlarını kaybetmesini sağlar. Gümüş böceği tarafından ele geçirilmiş bir bölgeye biraz diatom toprak koyarak, onları öldürebilirsiniz.

Tuz Gümüşçün böceğinin yapısı tuza karşı dayanıksızdır. Aynı zamanda tuz nemi de emer ve gümüş böceklerinin nefes alamamasına neden olur.

Profesyonel Böcek İlaçlama

Alıntıdır.

8 Beğeni

Çok güvenme bence, arkadaşımın evinde sadece 1 raflık kitap var ama gümüş böcekleriyle kirayı paylaşıyordu :slight_smile: 2 defa ilaçlattı evi ama apartmana bir kez yayıldımı kurtulması imkansıza yakın.

4 Beğeni

Bu böcekler sadece kitaplarla alakalı bir durum değil. Çekmecenizde en ufak bir rutubet olursa kıyafetlere de bulaşırlar. Bir keresinde fark etmeden küçük kıyafet dolabım ıslanmış. Ben de çok tiksinirim bu tip şeylerden. O yüzden hepsini atmak zorunda kaldım. Yani asıl mesele rutubet.

3 Beğeni

Bunların çoğunu denemistim işe yaramamıştı. Özellikle çok miktarda bakteri ve mikrop bulaştırdığını okuduğumda canım baya sıkılmıştı çünkü o dönem evin içinde yeni emekleyen ve her şeyi merak eden bebeğimiz vardı :slight_smile:

3 Beğeni

Bizim evde hiç görünmediler şimdiye kadar - sonra da görünmezler umarım- kitapların yerini üç ayda bir değiştiriyorum o sırada tozlarını da alıyorum o yüzden birşey olmayacağını umuyorum diyelim :relieved:

5 Beğeni

Çok zor bir durum. Birkaç kere yaşadım. Yeni alınan eşyalar, taşınma sırasında da bunlar bulaşabiliyor. Özellikle bina altında fırın, lokanta gibi sürekli yüksek sıcaklık olan yerlerde daha çok oluyor. Üstelik bazen sadece keşke gümüşçün olsa diyorsunuz. Apartmana yayılıyor çünkü. Berbat durumlar. Ben ciddi huylu insanım şu an bile her yerim kabarıp şişiyor. Konuyu kendimce kapatıyorum. :joy:

6 Beğeni