Sherlock Holmes Hangi Yayınevi Daha İyi?

2 adet gönderi şu konuya taşındı: Yeni Kitap Haberleri

**Herkes konu ile ilgili Everest yayınlarını önermiş fakat hikaye sıralamasına göre okumak isteyen arkadaşlar için Everest ciltli olan sıkıntılı olabilir. Bu sıralar bende almayı düşünüyorum ve araştırdım. Sıralama olarak şu şekilde;
1. Kızıl Soruşturma / A Study In Scarlett (1887)
2. Dörtlerin İmzası / The Sign Of four (1890)
3. Sherlock Holmes’in Maceraları / The Adventures Of Sherlock Holmes (1891-1892)
4. Sherlock Holmes’un Anıları / The Memoirs Of Sherlck Holmes (1892-1893)
5. Baskervillerin Köpeği / The Hound Of The Baskervilles (1901)
6. Sherlock Holmes’in Dönüşü / The Return Of Sherlock Holmes (1903 – 1904)
7. Korku Vadisi / The Valley Of Fear (1914)
8. Son Görev / His Last Bow (1917)
9.Sherlock Holmes’in Dava Defteri / The Casebook Of Sherlock Holmes
10. Gerçekler Kanıt İster

Everest yayınlarını toplu alamayıp tek tek alacaklar da bu durum sıkıntı çünkü olayın
(1.ve 2.hikayesi= 3.Ciltte)
(3. ve 4. hikaye= 1. ciltte)
(5.hikaye= 3.Ciltte 6.hikaye= 2.Ciltte)
(7.hikaye= 3.Ciltte 8.hikaye= 2.ciltte)

Yani anlayacağınız hikaye gidişatını izleyerek gitmek isteyenler bir ona bir ona geçerek ilerlemek zorunda ki buda bence tat vermiyor kitap basımı her ne kadar kaliteli de olsa…
Ama koleksiyondur rafımda güzel dursun gibi kitap alanlar buna zaten çok takılmaz.Kitabın şekli önemli değil ben düzgünce hikayeden gideyim diyorsanız bence tekli kitaplara yönelmenizi tavsiye ederim hem maliyet anlamında ucuz hemde okurken geçiş yapma derdiniz olmaz.
Çünkü Everestte en son ki ciltte ilk 2 hikaye olayın başlangıcı Sherlockla doktorun tanışması kendilerine kalcak ev ayarlaması fln böyle başlıyor ve bunu son ciltte vermişler. ilk 2 hikayeden sonra ki 2 hikayede yukarda yazdığım gibi 1.ciltte sonrası zaten hepten curcuna… Alacaklar bunuda düşünsün derim… **

5 Beğeni

Bu konu hakkında detaylı bir mesaj yazacağım erinmezsem bir gün. Ama şimdilik şunları söyleyeyim. Tekli kitaplarda hiç olmayan öyküler de mevcut Everest’in ciltli basımında. Zaten tam da bu yüzden kitabın editörü S. Klinger ile davalık oldu öykülerin hakları sebebiyle.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Klinger_v._Conan_Doyle_Estate,_Ltd.

Aynı şekilde bu ciltli basımın hikaye sıralaması hiçbir zaman Sherlock öykülerini hikayenin kronolojik sıralamasına göre hazırlamak amacıyla sıralanmadı.

Ciltlilerin hikaye sıralaması Arthur Doyle’un öyküleri yazma sıralamasına göre. Yani Strand Magazine’de köşesi bulunan Sherlock’tan başlayarak romanlarına kadar gelir.

Kitapları parça parça almak ekonomik değil bence israf bile sayılır. Çünkü toplamda 4 tane romanı var. Diğer öyküleri paramparça bir sürü yayın evinde bir sürü farklı basımla basılıyor ki çoğu da eksik.

Bunları da hiçe saysak bile hem çeviri hem de editörlük konusunda değil daha iyisi benzeri dahi yok bu edisyonların. Bunu Martı, Ren, İthaki ve İş bankasından farklı farklı kitaplarını okumuş biri olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Amacım size hatalı demek değil, ancak bu kitapları savunmamızın ya da şahsen benim önermemin sebebi en başarılı edisyon olmaları. Hepsini geçtim tüm öykülerini toplamak isteseniz yek bir yatınevinden bulamayacağınız için hem kitap boyutu uymayacak hem de öykülerin hepsini bulamayacaksınız.

3 Beğeni

Everest benim için en iyisi.Diğer yayınevlerinin çoğundan okumuş biri olarak Everest’i çok rahat ilk sıraya koyarım.

1 Beğeni

Ben martı yayınlarınınkini almıştım. Set halinde 5 kitap 30 TL ydi. Gayet de iyiydi. Halen satışta sanıyorum. bkm kitapta.

Hikayelerin karışık sırayla düzenlenmiş olması sizi rahatsız etmedi mi? Everest almak istiyorum ancak bu konu yüzünden kuşkularım var.

Ben zeplin yayinlarini okuyorum gayet iyi

Evet, alternatiflere gore iyi ama bu genel baglamda iyi demek icin yeterli mi? Bence kotunun iyisi. Su anda Everest’in kitabi onumde ve imla hatalarindan kitap okunmuyor. Cevirisi fena degil ama editorluk konusunda tam bir fiyasko, neredeyse her sayfada en az bir tane yanlis var sunlar gibi:

• Bana karsi mi gelmek sana mi kalmis?
  • Birbirimiz daha yakindan tanimamizin serefine.
  • Ya durust ustalardi ya dukkanlarda calisan sirada tezgahtarlar.
  • Insan cabuk karar vermemesi icin kor olmasi gerekir.

Bir cirpida goze carpan hatalar.

1 Beğeni

merhaba ben de birkaç gündür sherlock holmes kitaplarında hangi yayınevini seçmeliyim diye kararsızlık yaşıyorum ilk önce everest yayınlarında sizin aldıklarınız pahalı gelmişti ben de size fikrinizi sormak istedim memnun musunuz bu fiyata değer mi diye ve rica edersem 3 kitabında içindekiler kısmı atar mısınız kitaplar konusunda çok hassasım iyice bakıyorum elimden gelince az maliyetli ve iyi bir şey almaya çalışıyorum bu konu içerisindeki okuduğum yazıya göre ters ciltlenmiş bir de 10 hikaye yazmıştı ama son ikisi yazdığı kitap yoktu yoktu ben de o yüzden içindekiler kısmını görürsem incelerim ve fikrinizi alırsam tam karar vermiş olurum

Everest baskılarını beğeniyorum ben. İçerisinde zamanında yayınlanan resimleri, sayfaların içerisinde yazıldığı zamanla ilgili bilgiler ve hikaye ile ilgili kısa notlar var. Bu gibi durumlar bazısının okuma zevkini baltalar ama bence hem rahat okunabiliyor hem de sherlock holmes’a ait iyi ve kaliteli bir baskı everest’in baskısı. Ben şu anda kitaplardan uzak bir yerdeyim. Eminim forumdaki arkadaşlardan alan olduysa burada içeriği paylaşır fakat kimsede yoksa bir şekilde ulaşır buradan paylaşırım.

Bu arada Sherlock Holmes’u neredeyse tüm yayınevleri basıyor telif sıkıntısı olmadığı için. Forumdaki arkadaşlar cem yayınlarının baskısını önerse de ben martı yayınlarından da okudum o da fena değildi. Beğenmiştim onu da. Kitap konusunda takıntılı olduğum için Everest’ten de satın aldım ben.

evet içini atan varmış yukarda ondan rica edicem ben de everest yayınlarının baskısını beğendim ama neden karışık sıralamışlar bir türlü anlamadım ama bu küçük bir detay benim merak ettiğim sherlock holmes’un dava defteri ve gerçekler kanıt ister bölümleri de içinde mi onun için içindekiler kısmını istemiştim içinde her şey tam mı diye bakıcaktım onlara baktıktan sonra karar vericem everest bana biraz pahalı geldi belki alternatif bir yayın tercih ederim senin bahsettiğin martı yayınlarının beyaz kapaklı kitapları mıydı

merhaba ben everest yayınlarının sherlock holmes kitaplarının içindekiler bölümünü isteyecektim de hangi yayınevinden okuyacağıma karar veremiyorum bir türlü bende everestin içindekiler tam mı diye bakmak istemiştim

1 Beğeni

özgür çok teşekkür ederim ben senin resimlerine bakmıştım ama bana 3 kitabın da içindekiler kısmı lazım sana zahmet olmazsa çekebilir misin bir de fikrini merak ettim sence everest yayıncılıktan mı almalıyım

https://www.amazon.com.tr/Sherlock-Holmes-Eserleri-Ciltli-Kutulu/dp/6254481782/ref=sr_1_5?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=sherlock+holmes&qid=1619733357&sr=8-5

Kaliteli baskı arıyorsanız en iyisi Martı yayınlarının bu özel baskısı. Bütün eserleri var içinde. İlk iki kitabı Martı’dan okumuştum, çeviriyi orijinaliyle karşılaştırmadım ama Türkçesi gayet iyiydi. Benim elimde de var bu baskı ve cidden aşırı kaliteli.

1

2

3

@Kvasir martı yayınları sadece tüm öyküler kitabı. Romanlar yok içerisinde. Yani tam değil. Çevirisi okunabilir ama everest kesinlikle daha iyi. Ama o baskı bence de güzel bir baskı.

3 Beğeni

Hayır bütün eserler var içinde. Romanlar da dahil. Kitap şu an elimde ordan biliyorum :smile: Kızıl Dosya, Dörtlerin İmzası, Baskerville Köpekleri, Korku Vadisi hepsi var.

2 Beğeni

çok teşekkür ederim bugün bu baskıya da denk geldim ama basım hatalı gelen biri olduğu için biraz tereddüt ettim

çook teşekkür ederim içinde her şey tam gözüküyor sadece sıralaması farklı o da sorun olmaz içini çok beğendim gerçekten güzel bir baskı

Sigmaması lazım ya :grimacing: acaba Strand da yayınlanan öyküler mi yok? Tek cilde imkansız gibi sığması çünkü. Varsa içindekiler kısmını alabilir miyiz?