Teknoloji Forumu | Sorular, Öneriler, Haberler

Uzun zamandır piyasaya bakmıyordum şimdi bakınca gördüm 15k ye sadece 3050ti bulunabiliyor :confused: fiyatlar dehşet artmış hiçbiri de açıkçası parasını hak etmiyor ama gözüme çarpan da tek ürün şu oldu:

https://www.hepsiburada.com/monster-abra-a7-v13-2-3-intel-core-i5-11400h-16gb-500gb-ssd-rtx3050ti-freedos-17-3-fhd-144-hz-tasinabilir-bilgisayar-p-HBCV00000IIGSJ

2 Beğeni

Aşağıya bir görsel bırakarak bütçeyi iyi ayarlamanızı tavsiye ederim. 2015 döneminde her parçası monitör ve ayrı kasası dahil bilgisayar toplamıştım. Toplamda cebimden çıkan tutar 3500tl idi. Şimdi tekrar birebir parçaları bulup toplamaya kalktığımda 8k üzerini buluyor. Tavsiyem montajını düzgünce yapabilecek biriyseniz veya tanıdığınız varsa kendiniz kendi bilgisayarınızı oluşturabilirsiniz. Hazır taslaklardan ziyade kendi ihtiyacını giderecek parçaları seçmek her zaman daha mantıklı gibi. Laptop alacaklara önerim maalesef yok, her bilişimci gibi hastası da olsam aynı zamanda nefret ettiğim bir üründür laptoplar(bakım ve arıza bakımından kastediyorum)

Dipnot: ikinci sefer aynı bilgisayarı toplamak istediğim zamanki fiyatları araştırdığım tarih 2021 ağustos ayıydı. Muhtemelen şu an daha da yukarılara çıkmıştır fiyatlar…

images (1)

2 Beğeni

Arkadaşlar ne zamandır cevabını aradığım bir şey var ama net bir yanıt alamıyorum. Bu filmlerin 3D versiyonunu hangi aparat ilr 3D izleyebilirim? VR gözlükler ile telefondan izleniyor mu? Google Cardboard da bu VR gözlükler gibi mi? Deneyen ve memnun kalan var mı aranızda?

1 Beğeni

İlgilenen/kullanmak isteyen olursa diye bırakıyorum bağlantıları. Yerli işletim sistemlerimizden ikisi: ​:)

Pardus
Pisi Lİnux

2 Beğeni

Türk insanı olarak kedilere, tüylü bıyıklı pisi arkadaşlarımıza düşkünlüğümüzü yazılım alanlarında görmek ne güzel :smiley: pardus u denemeyi çok istedim fakat henüz windows 7 en iyisidir kafasından çıkamadım bir türlü. Bir ara oturup artı ve eksilerini güvenlik duvarlarını kontrol ettikten sonra yıllardır aşamadığım windows7 en iyisidir duvarımı kırabilirsem en azından denemeyi düşünüyorum

2 Beğeni

Ben en son 7-8 sene önce Win 7’ li pcim 7 dakikada açıldığı ve kapandığı için artık sonuna geldiğimi düşünerek bir cesaretle Ubuntu kurmuştum. Kurarken de kullanırken de zorluk çekmemiştim acemi olmama rağmen. Sonra onu bir kenara kaldırıp dizüstüyle devam ettim. O da Win 7’ liydi ve o da açılıp kapanmayı işkenceye çevirince hemen bi usb bellekle win 7’ nin dijital benliğine son verdim. O gün bugün dizüstünde Linux Mint’ le devam ediyorum. Bozulursa usb orada. Tak yükle yeniden. Ama hala linux konusunda acemiyim orası ayrı. :smiley:

2 Beğeni

Ağır çalışan windows görünce dayanamıyorum ben. Aşırı sabırlı olmak gerekiyor, aynı zamanda ağır çalışan bilgisayar kullanan insanların aşırı derecede sabırlı olduğunu düşünüyorum :joy:. Şahsen sadece işletim sistemini kurmak için ssd almıştım, sadece işletim sistemi olsun yeter diyerek 120gb ssd kullanıyorum, ekstra program kurmak gerekince belki denk gelmişsindir c üzerine kurulmayan bazı programlar çalışmıyor… Win7de ısrarcı olmamdaki sebep aslında bu. Hem diğer işletim sistemlerine nazaran pek yer kaplamıyor, hem de donanımı yormuyor. Win8.1 çıktığında fazlasıyla Ram kullanma ihtiyacı vardı, şu an optimize edildi mi bilmiyorum fakat win10 olan bilgisayarlarda sistem boşta olmasına rağmen 6gb ram sadece işletim sisteminin çalışması için ayrılıyor… Donanımlarla uzun zamandır ilgilenmiyorum acaba 16gb üzeri ram destekleyen ana kartlar piyasaya sürüldü mü :thinking:, cevap hayır ise sanırım halen win7 kullanmaya devam edeceğim :joy:

2 Beğeni

Hakkaten cinsiyetsiz Voice 5 :slight_smile:

2 Beğeni

İş yerine endüstiriyel 3D yazıcı almayı düşünüyoruz. Burada çizimleri yapabilmek için bir çok program bulunuyor. Bazı makine mühendisi arkadaşlar Solidworks öneriyor. İnternetten benim araştırmalarım Blender öneriyorlar. Burada 3D kullanan arkadaşlar siz hangi progamı önerirsiniz.

Biz sıfırdan çizim programı öğreneceğiz. Tabi ileride kendime de 3D yazıcı alacağım. Hem şirketteki gereklilikleri çizmek hem de ileride eve aldığımda baskı alacağım şeyleri çizmek için kullanacağım.

Şuana kadar iki haftadır blender kurdum. Onun üzerinde çalışıyorum. Youtube da dersllerini izledim basit çizimleri yapmaya başladım.

1 Beğeni

Torrent için Webtorrent kullanmaya başladım. İnternet hızımdan kısıtlanmadan faydalanabiliyorum. Herkese öneririm. Ayrıca internette µTorrent ve Bittorent kullanmayın uyarıları gördüm. Hayırdır niye acaba diye düştüm yeni yollar aramaya. Sonra diğer programları denedim. Çok da anlamam ya. qBittorrent ve Transmission önerilerini gördüm. Denedim ama aradığımı bulamadım. Webtorrent beni büyük vakit kayıplarından kurtardı. Ardındaki teknik farkları bilmiyorum. Bilen varsa dinlemek isterim.

1 Beğeni

Mining ile alakalıdır. O yüzden kullanmayın diyorlar.

2 Beğeni

Bir makine mühendisi olarak imalat için 2 boyutlu imalat resmi çizme, 3 boyutlu model oluşturma konusunda Solidworks öneririm. Sonraki aşamalarda Catia, Nx gibi programlar önerilebilir.
Blender daha çok görselliğe hitap eden bir program. İmalat için tercih edilecek birşey değil.

2 Beğeni

Hocam oyun için Monster önerebilirim.

1 Beğeni

Güle güle IE. Firefox’ la tanışmamıza vesile olduğun için teşekkürler. :slight_smile:

4 Beğeni

Bir masa lambası tavsiyesi lazım: Enerjisini usb üzerinden almalı. Dizüstünün yanına konumlandırıp usb kablosunu da dizüstünün usb girişine takayım ve yansın. Var mı bu tür bildiğiniz bir ürün? Teşekkürler.

1 Beğeni

Arkadaşlar son birkaç haftadır telefonum aşırı ısınıyor ve donup duruyor. Yarım saat elime alsam bu sorunlarla karşılaşıyorum. Baktığımda henüz 10 GB’ lık boş alanım olduğunu da görüyorum. Telefonum Huawei P Smart 2019 bu sorunu nasıl çözebilirim? Neyden kaynaklanmış olabilir bilgisi olan var mı?

1 Beğeni

Telefonunuz güncel mi? Bir de son yüklediginiz uygulamaları vs kontrol edin. Hangi uygulamadan sonra bunun olduğunu da hatırlamaya çalışın.

2 Beğeni

3.parti Apk dosyalardan uzak durun, @SJack 'in dediği gibi son uygulamaları bir tarayın, sadece uygulama da değil müzik, fotoğraf vb. dosyaları da emin olmadığınız yerlerden edinmeyin. P Smart’larda kronik bir navigasyon sorunu da var. Navigasyon>batarya optimizasyonu güzel çalışmadığından batarya çabuk tükeniyor, çabuk tükenince de ısınma oluyor haliyle.

2 Beğeni

Canım güzel telefonum ya :smiling_face_with_tear: 3 yıl civarı kullandım, yaklaşık 10 gün önce anneme verdim. Kendime samsung m23 aldım. Hala alışamadım :smile: .

Hiç ısınma sorunu yaşamadım ben, hata hala canavar gibi çalışıyor diye verdim anneme. Onun eski lenovo da kendi kendine şebekeden kopma, arayınca ulaşılamama gibi bir problem vardı. Gerçi telefonu alo alo, whatsapp ve arada random haber okuma dışında pek kullanmadığım için olabilir :smile: .

2 Beğeni

Benim yaklaşık 10 yıldır kullandığım Logitech M705 Marathon mause artık “yaşamak bu değil” demeye başladı. Mouse değiştiricem fakat bu modelin tekerleğinin sağ ve sol tarafa klik yapabilmesine 10 yıl kullanınca çok alıştım. Şu pavyon tabelası gibi pembe mor ışıklı mouseler haricinde, tkerleğinde sağ sol klik özelliği bulunan mouse modelleri hangileridir bilen var mı? Yoksa yine aynısından alıcam sanırım.

1 Beğeni