Yeni Çıkan Kitaplar - En Yeni Kitap Haberleri

Şaka yapıyorsun canım. Galata Kulesi olamaz değil mi?

2 Beğeni

Çabuk bakın ne çıktı. :slight_smile: (Twitter da biraz fazla zaman geçirdiğim doğrudur)

qqqq

40 Beğeni

İdefix’e düşse de kodlarla falan uygun fiyata getirsek.

2 Beğeni

Daha Çehov, Tolstoy vs gelecek. Şimdiden 700-800 TL olduk gibi. Yayınevleri düşmana taş atar gibi kitap çıkarıyor 10-15 gündür. :slight_smile:

6 Beğeni

Ekonomi bu hale gelip fiyatlar iki üç kat arttıktan sonra sanki yayınevleri daha fazla kitap çıkarır oldu. Bu bir yandan iyi, bir yandan kötü :slight_smile:

5 Beğeni

Evet arkadaşlar, Malazan’dan bize sıra kalır mı burada bilemedim ama… Şöyle güzel bir şey yaptık:

İlk matbu eserimiz 26 Ocak’ta raflara geliyor. @darlyopus ve @AmrasRingeril uzun süredir üzerinde çalışıyor, içerisinde harika isimler ve çok sağlam öyküler var. Hayırlı olsunlarınızı bekleriz :krs: (Ve tabii siparişlerinizi…)

Şu başlığı da yetim ve öksüz bırakmayalım…

https://forum.kayiprihtim.com/t/kayip-rihtim-sunar-tum-panayirlarin-heyulasi-oyku-antolojisi-cikti/43959

37 Beğeni

Kostantinopolis şehrinden esinlenilmiş demek daha doğru olabilir. Bir de yanlışım olmasın Moğolar’dan esinlenilmiş ırk da vardı. Umarım Prince of Nothing serisi ile karıştırmıyorumdur.

1 Beğeni

Emeğinize sağlık. Almak için sabırsızlanıyorum :pray:

2 Beğeni

Seti/Wickan ırkından bahsediyorsun sanırım hocam. Prince of Nothing’de de Scyilvendi ırkı vardı benzer tarzda.

Diğer yandan Pale hakkında okurken spesifik olarak eski İstanbula benzetildiğini düşündüğümü hatırlamıyorum. Ama Darujhistan bana altın çağlarında Semerkant/Bağdat esintileri vermiştir zaman zaman :roll_eyes:

Ek: tabi çizer reis eski İstanbul’dan esinlenmiş olabilir evet, bu ihtimal baya makul göründü bana hocam.

2 Beğeni

Bildiğim kadarıyla Bizans esintileri çok fazla var. Hatta Malazan’da Tarihi olaylardan esinlenme çok fazla diye biliyorum.

3 Beğeni

Kesinlikle çok var, Bizans’tan ziyade Roma diye de genelleyebiliriz hatta bence. Ama Pale şehri özelinde okurken İstanbul’a özellikle bir benzerlik fark etmemiştim hocam ben demek istediğim oydu.

2 Beğeni

Elinize sağlık, alacağız tabii ki.

144 Sayfa - Liste Fiyatı: 30 TL

Konstantinopolis’in Zaptı - Bir Keşişin Kaleminden IV. Haçlı Seferi

TARİHİN TANIK OLDUĞU EN KORKUNÇ OLAYLARDAN BİRİ: IV. HAÇLI SEFERİ VE KONSTANTİNOPOLİS’İN ZAPTI.
13. yüzyılın başında IV. Haçlı Seferi’ne katılacak ordular, Müslümanların elindeki Kutsal Toprakları kurtarmak üzere Batı Avrupa’dan yola çıktı, ancak bunun yerine, Konstantinopolis’te durdular ve Doğu Hristiyanlığının başkentini talan ettiler. Arkalarında kanlı bir savaş, vahşi bir yağma bıraktılar; beraberlerinde ise şehrin maddi ve manevi zenginliklerini götürdüler.
Başkeşiş Martin von Pairis’in hizmetinde bulunan Gunther von Pairis’in kaleme aldığı Historia Constantinopolitana IV. Haçlı Seferi’ne ve şehrin yağmalanmasına katılan Cistercien Başkeşiş’in sefer boyunca yaşadıklarını anlatır. Gunther Başkeşiş’in yola çıkışını, Konstantinopolis’e varışını, ordunun şehri kuşatmasını ve zaptını, ardından Martin’in Hristiyanlığın kutsal emanetlerini Konstantinopolis’teki Pantokrator Kilisesi’nden (bugünkü Zeyrek Camisi) alarak Alsace’taki manastıra nakletmesini bir Hristiyan meta-tarihi kurarak anlatır; böylece Konstantinopolis yağmasının, Tanrı’nın kılavuzluğunda, onun planına uygun şekilde gerçekleştiğini şiir ve düzyazı iç içe geçmiş bir üslupla aktarır.
Gunther von Pairis’in Historia Constantinopolitana ’sı, Konstantinopolis’in zaptı gibi tarihin seyrini değiştiren önemli bir olayı ele alan Haçlı ve Bizans kaynaklarıyla mukayese edildiğinde, bizzat Haçlı seferine katılmamış, Avrupa’daki manastırından yazan bir keşişin bakış açısını yansıtması, Haçlıları Troia Savaşı üzerinden aklamaya çalışması ve Konstantinopolis’te yağmalanan kutsal emanetlerin listesini vermesi bakımından müstesna bir konuma sahiptir. Özellikle sefere, şehir kuşatmasına ve sonrasında yaşananlara dair anlatıların önemli tanıklarından birine dayanması bakımından bu eser yaşananları kavrayabilmek adına daha da önem kazanmaktadır.
Kutsi Aybars Çetinalp’in orijinal Latince el yazması nüshaları kıyaslayarak ortaya koyduğu yetkin çevirisi ve açıklayıcı notlarıyla Konstantinopolis’in Zaptı: Historia Constantinopolitana hem Haçlı Seferleri hem de İstanbul tarihine meraklı okurlar için kaçırılmaması gereken bir eser.

10 Beğeni

Uyurgezerler, gerçekten yılın olayı olabilir. Ama Aylak Adam, Niteliksiz Adam çevirisi ile inanılmaz derecede sınıfta kaldı. Keza ben koşa koşa almıştım ilk çıktığında. İngilizcesi ile de karşılaştırdım. İnanılmaz kötü çevirisi var. ( Zaten forumlarda, sosyal medyada çokça konuşuldu.)

Çevirmeni, işin ehli gibi duruyor. Epey Alman Edebiyatı üzerine çevirileri var. Bu sefer toplu almak yerine, ilk önce 1. cildi alacağım, sonra The Sleepwalkers ile karşılaştıracağım. Bu roman benim hayatımda en çok etkilendiğim, en çok sevdiğim romandır.

7 Beğeni

Müthiş, vallahi sessiz sedasız. Darısı Hulki Aktunç’a…

Bu arada YKY sitesinde gözükmüyor. Kitapyurdu fiyatı 68 lira. Baskısı olmayan kitap şu an 16 lira. Fiyat farkına bakar mısınız? :slight_smile:

2 Beğeni

Ciltli Malazan

12 Beğeni

Karton kapağın kapak tasarımı açık ara daha iyi bence.

12 Beğeni

Katılıyorum. Bu arada fiyat da göz dolduruyor.

6 Beğeni

Daha kötü kapağa (%50 indirimle) 50 tl fazla vermek istemiyorum kesinlikle. Haşhaş Savaşı’nda orijinal kapak olduğu için fiyat farkı o kadar çok falan denmişti, bunda neden 2 katı acaba.

4 Beğeni

Malazan konusuna yazdım, buna da yazayım.

Tasarımı beğenmeyenlerin çokça olacağını düşünüyorum ama genel olarak zaten Malazan çizimleri biraz estetikten yoksun. Ancak “anlamsal” olarak kesinlikle en doğru tercih. Bana sorsalar ben de “Köprüyakanlar” logosunu koyalım derdim.

Bana bir tek köprünün alt kısmındaki kırmızılık fazla geldi. Şöyle görece daha sade bir şeyi tercih ederdim.

image

@Agape’nin dediği gibi, isteyen daha janjanlı, isteyen de minimal olan kapağı tercih edebilir. Ben her ikisini de alacağım elbette. :slight_smile:

18 Beğeni