Yeni Kitap Haberleri

Bu arada üstteki mesajım biraz daha anlık ve tek bir mesaja yönelik bir tepkiydi, ancak yanlış anlaşılmamak adına kendim için son bir şey yazıp bir daha da bu konuda bir fikir belirtmeyeceğim.

Gördüğüm kadarıyla ciddi bir yanlış anlaşılma var burada. Ben insanların “İthaki neden eleştiriliyor” dediklerini sanmıyorum, en azından benim öyle bir düşüncem yok. Sonuçta bir yayınevidir ve @galeme’nin de dediği gibi temel amaçları ürün satıp para kazanmaktır, elbette eleştirilecekler. Ki birçok uygulamalarından ben de hiç memnun değilim, bu forumda da gayet eleştirdim kendilerini. Ancak benim problemim bu eleştirinin neredeyse her başlık altında ve aynı argümanlarla yapılması. Bir mesaja cevap olarak söyledikleri "eser yayınlarken dizi-film uyarlaması olmasına bakmıyoruz"un ekran görüntüsünü kaç başlık altında kaç defa gördüm hatırlamıyorum bile.

Ben de yeri gelince bu forumda geyik yapıyorum, dalga geçiyorum, bazen de gereksiz çıkışlarım oluyor. Kimseye de bir şey öğretme ya da mekanın sahibiymiş -ki zaten değilim, kimse de değil- gibi davranma niyetim yok, ancak ben bu başlığa girdiğimde “yeni kitaplar” iile ilgili bir şeyler okumak istiyorum. Bu başlığın o amaçla açıldığını düşünüyorum ve o amaçla burayı kontrol ediyorum. Gelgelelim eğer İthaki her yeni kitap yayınlandığında aynı argümanlar burada dile getirilecekse yeni kitap haberleri bu yorumlar arasında kaybolur, bu başlık da kullanılır olmaktan çıkar.

Benzer bir durum Son Aldığınız ve Sipariş Listenizdeki Kitaplar başlığında da olmuş ve sonuç olarak Aldığı Kitapların Temini ve Gönderimi Sırasında Bunalanlar Platformu başlığı açılmıştı. Eğer İthaki -ya da başka herhangi bir yayınevi, ismin bir önemi yok burada- eleştirisi bu şekilde bütün başlıkları ele geçirecekse Forum moderasyonunun da yapabileceği pek bir şey yok, zaten neredeyse bütün yük Agape’nin sırtında bildiğim kadarıyla.

Özetle, benim adıma mesele farklı görüşlerle ilgili değil. Sadece forumda ulaşmak istediğim mesajlara ulaşmamın bu kadar zorlaşmasından memnun değilim ve bunu dile getiriyor, bu durumun bir şekilde çözülmesini istiyorum. Yoksa kim kimi eleştirmiş gerçekten umrumda değil, daha önce de dediğim gibi hiçbir yayınevi eşim dostum değil sonuçta. Ben de buradaki herkes gibi parası karşılığında en iyi hizmeti almayı isteyen bir okurum.

Bu tartışmaların kısa sürede bir çözüme kavuşması dileğiyle, iyi geceler herkese.

11 Beğeni