Yeni Kitap Haberleri

Adı ve ciltli olması ilgimi çekince kitabı şöyle bir araştırayim dedim. Bunun sonucunda ise karşıma çok hoş bir seri çıktı. Ülkemizde de yayınlanan Ulysses Moore serisinin yazarı Pierdomenico Baccalario ve Eduardo Jauregui tarafından kaleme alınan bu serinin orijinal adı “El Cuento Mas Maravilloso Jamas Escrito” Türkçe’si aslında serinin de ana konusu olan “Şimdiye Kadar Yazılmış En Güzel Öykü” ama Domingo Yayınevi bunu değiştirip “Kayıp Kitap Avcıları” yapmış.

Dört Buçuk Silahşörler kitabı da bu serinin ikinci kitabı. Nisan ayında satışa sunulmuş olan ve aşağıda paylaşacağım Peter Pan’ın İzinde kitabı ise babil.com dahil bazı sitelerde nedense serinin kendi Türkçe adıyla sistemlere girilmiş.

Bu serinin her kitabında kahramanlarımız Diego ve Alba kardeşler klasik eserlerde ortaya çıkan “tuhaflıkları” düzeltmeye çalışırken diğer taraftan çıkışı herkes tarafından beklenen ama daha çıkışını yapamadan ve kimse okuyamadan ortadan kaybolmuş olan “Şimdiye Kadar Yazılmış En Güzel Öykü” adlı kitabı bulmaya çalışıyorlar. Bunu yapmak için de kitapçılardan oluşan çok gizli bir örgütten yardım alıyorlar.

Peter Pan kitabındaki tuhaflık, Kaptan Kanca’nın lazer tabancası kullanması iken diğer kitabımızdaki tuhaflık ise Üç Silahşörler ekibine nereden geldiği belli olmayan Gumpo adlı kötü niyetli bir cücenin dahil olması.

Seri toplam 5 kitaptan oluşuyor. Diğer kitapların tamamı yayınlanmış. Üçüncü kitap Don Kişot, dördüncü kitap Alice Harikalar Diyarında ve beşinci kitap da Pinokyo’daki tuhaflıkları konu alıyor. Sizi bilmem ama benim oldukça ilgimi çekti ve yayınlanmış olan ilk iki kitabı alışveriş listeme dahil ettim bile.

Ufak bir bilgilendirme yazısı yazayım derken kitap tanıtım yazısı yazmış oldum sanırım :smiley:

10 Beğeni

Su kutu olayı da aşırı saçma. Kutu olsa ne olmasa ne???

2 Beğeni

3-5 kitaplık serilerde kutu olsa,

• Kitaplar bir arada durur
  • kitap ciltleri beklerken yıpranmaz

Kutu olmasa;

• 1 . kitap masada 3. kitap nerede rafta mıydı acaba, dur bakayım.
  • Tüh ya… kapak kenarları kıvrılmış,

Bazı şeylere "aşırı saçma " deniyor olması çok saçma

14 Beğeni

Soru bana ise bende bu seri bile yok. Burada çok tartışıldı isteniyordu ondan paylaştım.

Yok paylaşımdan dolayı yazdıysan bende aldığım serilerde varsa kutulu alıyorum ve kitaplıkta rafa koyma derdim kalmıyor düzenli bir şekilde kitaplığın üstüne diziyorum kutulu setleri. İstemeyen almaz mesela. Kimseye saçma gelmez böylece.

4 Beğeni

Bence aşırı saçma. Sanki insanlar sırf kutuyu alıp gostermek için alıyorlar gibi oluyor. Internete kitapların yanına kahve koyup resim çekenler gibi.

1 Beğeni

Başkalarının sevdiği ve tercih ettiği şeyleri çok saçma diye etiketlememek lazım. Pratik kullanım artısı olduğu gibi bunun haricinde sadece istemesi bile yeter. Kahve kitapla alakası yok bunun.

9 Beğeni

Rtük buna da karışırsa kutuları yakabiliriz ama şu an için ben memnunum bir arada duruyorlar. Beni mutlu ediyorlar. Görüntüleri hoşuma gidiyor. Saçma şeyleri bazen sevdiğim doğrudur. Mesaj biraz kişiselleşmiştir bu da doğrudur. Tercih, zevkler ve renkler diyerek kaçıyorum. :smiley:

7 Beğeni

Aslında saçma olan Pegasus’un tamamlanmamış bir seriyi kutulu versiyon diye satması. 3.kitaptan itibaren kutulamaya başladılar. Böyle böyle +1 yapa yapa gitti. Mübarek yumurtladı sanki.:joy:

9 Beğeni

Aslında bir satış stratejisi olduğu için anlaşılabilir bir durum ama kitapları çıktıkça alanlar için ayrıca kutu edinmek büyük mesele oluyor.

2 Beğeni
7 Beğeni

Kemal Tahir Kitaplığı (İthaki Yayınları)(Güncel Kapak)

6 Beğeni
9 Beğeni

Howard Carter 1922’de Tutankhamun’un mezarına girdiğinde tek ışık titreyen elindeki mumdan geliyordu. Küçük açıklıktan içeriye şöyle bir baktı ve ne gördüğünü sorup duranlara, meşhur “Ben harika şeyler görüyorum” yanıtını verdi.

Carter’ın muhteşem keşfi, Üç Taş Bir Duvar’da anlatılan büyüleyici hikayelerden sadece biri. Otuzdan fazla kazıya katılmış olan arkeolog Cline,okuru, Pompeii’den Petra’ya, Troia’dan terrakotta savaşçılarına ve Mikene’den Megiddo ve Masada’ya götürüyor. Cline, Troia’yı kazan Schliemann ve keşifleri insanın kökenine dair anlayışımızı geliştiren Mary Leakey de dahil olmak üzere bu kazıların arkasındaki insanları tanımamızı sağlıyor. Arkeologlara en sık sorulan sorulara yanıt veriyor: Nereyi kazacağını nereden biliyorsunuz? Kazılar gerçekte nasıl yapılır? Bir şeyin kaç yaşında olduğunu nereden biliyorsunuz? Bulunan şeyler kimindir?

“Cline, en iyi üniversite seminerlerini çağrıştıran sıcak ve cömert bir sese sahip.”

- James Romm, Wall Street Journal

“Üç Taş Bir Duvar, arkeolojinin en büyüklerinin etkileyici bir dökümünü çıkarıyor; hiç ilgilenmemişler bile bitirmeden bırakamayacaklar.”

- Jodi Magness, Kutsal Topraklar Arkeolojisi’nin yazarı

“Ünlü arkeologlarla tanışacak, efsanevi siteleri keşfedeceksiniz. Arkeoloji, “harika şeyler”le doludur ve Üç Taş Bir Duvar’ı alanının en büyüklerden birisi yazmıştır.”

- Sarah Parcak, Alabama Üniversitesi

5 Beğeni

38 Beğeni

Bunun eski baskısını almıştım, okuyamadım henüz öylece duruyor rafta. Çok mu fenaydı ki “sorunsuz, tertemiz” demişler bu versiyon için? :frowning:

Eski basımını okumaya yeltenmiştim bir ara. İlk 50 sayfasına geldiğimde ne okuyorum acaba diyerek kitabı okumaktan vazgeçmiştim. Çevirisi sıkıntılıymış demek ki. :smiley:

3 Beğeni

Bekleyeni var ise nihayet tekrar baskı dağıtımı yapılmış.

2 Beğeni

Ben de ekşi sözlük’te gördüğüm yorumlardan sonra Ayrıntı Yayınları’nın baskısına yönelmiştim. Gideyim bugün onu sahafa satayımda bu kitabı bekleyeyim.

1 Beğeni

Ben de aynısını yaşadım…

Ama yenisini alıp tekrar okumayı düşünüyorum. :smiley: Umarın söz verdikleri gibi iyi bir iş çıkarmışlardır.

1 Beğeni