Yüzüklerin Efendisi Okuyup Abartıldığını Düşünenler Cemiyeti

Hocam günümüzdeki tarz fantastik edebiyatın öncüsü Tolkien’dir. Aynı Hendrix’ten önce başka gitaristlerin olduğu gibi. Elli yaşında birisi olarak yeterince arştırdığımı söyleyebilirim. Hatta sizler daha yokken araştırıyordum bu konuları kardeşim. Nokta.

Ben o kadar Tolkien savunurum, ama buna katılmıyorum. Ejderhalar, elf vs gene olurdu. Bildiğimiz haliyle olurdu.

Bildiğiniz haliyle olmazdı. Günümüzdeki hakiyle olmazdı. Elfler çirkin çirkin küçük yratıklar olurdu. Cüceler bildiğiniz şekliyle olmazdı. Git şu sihirli şeyi bul türü fantastik edebiyatın temeli kurgu olmazdı. Daha ne anlatayım? Daha bunu netleştiremiyoruz. Tolkien’den önce fantastik yazar vardı, Asimov’dan önce de bilimkurgu vardı, H.G.Wells’drn önce de Scientific Romance vardı ama eeee? :grin:

1 Beğeni

Fantastik edebiyatın bu kadar söz edildiği bir forumda bu en temel noktaların bile bilinmemesi de ayti bir Türkiye gerçeği sanırım. Bir kaç gün önce foruma üye oldum, ve şimdiye kadar zor dayanabildim. Kusura bakmayın, hepinize iyi günler, hayatta başarılar.

1 Beğeni

Hocam dur daha yeni yeni istifade ediyorduk senden. Öyle fevri davranmaya gerek yok. “Bilgisi yok fikri var” (farkında olmasak da bazen bizler de giriyoruz bu gruba) Türkiye gerçeği evet ama her karşılaştığımızda pes edip gideceksek pek yol alamayız diye düşünüyorum. :slight_smile:

6 Beğeni

Yazdım yazdım sildim, en iyisi gülmeye devam edeyim.

2 Beğeni

Eserin kendinden çok hayranlarının sesi çıktığı ve kitabın içeriğini sevmemek neredeyse suç sayılması sebebiyle bazılarımızda daha okumadan antipati oluşuyor. Oysa oldukça sağlam, güzel kurgulanmış, dil çeşitliliğine kadar detaylandırılmış bir eser. Fantastik konulara bir süredir uzak olsam da, elf ecük cücükle artık çok uğraşamasam da (misal Harry Potter) , Yüzüklerin Efendisi benim için güzel bir eserdir. Sadece etraftaki rabarbadan ayrılıp, önyargısız okumak gerektiği kaantindeyim.

2 Beğeni

Sadece yüzükleri değil, herhangi bir eseri okuyup beğenmeyebilirsiniz, bu iş tamamen göreli. Ama fantastik edebiyatın öncüsü olduğu tüm dünyaca kabul edilmiş bir seri için öyle değil demek de çok mantıklı olmayabilir.

2 Beğeni

Tolkien olmasaydı D&D belki olurdu ama çok daha farklı okurdu. Gary Gyax bile D&D nin Tolkien sayesinde bu hsle geldiğini kabul ediyor. Tabii Conan etkisinide inkar etmiyor. Yoksa Barbar sınıfı olmazdı.

Tolkien’den öncede Fantastik edebiyat vardı. Lord Dunsany, Robert E. Howard, MacDonald…

Onlar olmasaydı Tolkien olmazdı. Tolkien olmasaydı D&D farklı olurdu.

Tolkien olmasaydı fantastik edebiyat olurdu ama çok farklı olur ve bu kadar iyi olmazdı.

Not: Tolkien elflere, cücelere, ejderhalara yeni bir yorum getirdi. Mitolojidekiler farklıydı.

1 Beğeni

Yok ben itiraz etmedim yazdığına, katılıyorum anlamında yazdım. Biraz da genele konuştum. En basit argümanları bile anlamakta zorlananlar var.

Tolkien’in öncü olduğunu kabul ettikten sonra olmasaydı ne olurdu durumu ispatlanamayacağı için üzerindeki tartışmalar da anlamsız. Bu konuda agnostik davranmak en makulü. :slight_smile:

2 Beğeni

Tolkien’in fantastik edebiyat için ne kadar önemli olduğunu “kanıtlamanın” çok basit bur yolu var. Evet doğru okudunuz tek bir paragrafta, lafı uzatmadan bu isi bitiriyorum :smile:.

Bu başlıkta, önceki başlıklarda vb. fantastik edebiyatı genellemek veya üzerine eleştiri getirmek için “elfli, cüceli…” şeklinde tanımlandığını görüyorum. Çok şaşıracaksınız ama elfler, cüceler fantastik edebiyatı terk edeli 30 küsür yıl oluyor. Sizi güncelin onlarca yıl kadarcık gerisinde bırakan da 54’ten beri fantastik edebiyatın (aynı zamanda sinemanın) yüzü olmayı sürdüren 3 önemsiz kitaptır kanımca.

4 Beğeni

Elfli cüceli kitaplar hala yazılıyor ama maalesef.

Ben elfli cüceli kitaplar yerine yaratıcı kitapları seviyorum. Çünkü onları kullanmak Tolkien’e saygısızlık ve sevdiğim bir benzetme ile onun kilerinde ki eşyaların yerini değiştirerek kullanmak.

Tartışma kötüleşmeden söyleyim. Lütfen sevgi ve saygı kurallarını aşmayalım.

2 Beğeni

Geldi, küstü ve gitti…
Oysa ne vardı elfler aynı olmazdı diyeydim.
Ne gerek vardı…

11 Beğeni

Yazılıyor ancak ne Sanderson’larla, GRRM’lerle baş edebilecek popülerliktedeler ne de gidişata yön verebilecek etkiye sahipler.
Fantastik odaklı hiçbir forumda Hasbro emrettiği sürece çikacak olan Drizztler ve jenerik fantezinin parodileri (Orconomics, Grey Bastards vb.) harici kitap konuşulduğunu görmedim açıkçası.

3 Beğeni

Bu da doğru ve güzel olan. Tolkien’in kopyalarına hayır. :heart:

Bu konuyu uzatıp durmanın manası yok. Bu forumu kötüleştirmekten başka işe yaramıyor. Herkese sevgiler ve saygılar.

1 Beğeni

Orconomics geçen sene okuduğum en iyi kitap ya. :sweat_smile: Grey Bastards da listemde. Sen okudun mu hocam bunları?

1 Beğeni

Genellikle ilk kez fantastik kitap okumak isteyenin ilk yöneleceği Yüzüklerin Efendisi oldukça gündemde kalmaya devam eder. İster istemez orklar, cüceler ve elfler yine güncel kalır, kıyaslanmaya devam eder. 300 sene sonrada böyle olacak.

1 Beğeni

Yani 3 kez yazıyorum sanırım. En nihayetinde zevk işi adam bu konun başlığını Yüzukler abartı … diye açmış. Illaki düşünen olacak. Ben Tolkien abartıdır kısmına katılmıyorum. Bunun içinde yukarıda bir yerde 8 9 madde yazdım. He varsa biri de derki mesela sunlar yanlış yada bilmem kim bundan da bir fazlasını yapmıştır ona da saygı duyarim. Ama iş vay elf çeki değil dedi diye kavgaya gelecekse ohooooo. Ne fırtınalar gördü buralar… Buna kalmaz yani…

1 Beğeni

Orconomics okuma listemde ancak Grey Bastards hakkında karışık yorumlar okudum.

2 Beğeni

Evet, haklısınız. Bu tartışmanın manası yok. Saygılar ve sevgiler. :heart: Herkese iyi forumlar.