Yüzüklerin Efendisi Okuyup Abartıldığını Düşünenler Cemiyeti

Sadece başlığı okuyup yazıyorum içeriği bilemiyorum. Kavga falan ediyorsunuzdur kesin, bir arkadaşa bakıp çıkacağım. :smile:

Ben de okuyup abartılmadığını düşünenler cemiyeti mi açsam?

4 Beğeni

Kavga çıkmaması için çalışıyorum. Eğer açarsan yeni bir kavga çıkabilir yalnız. Bu tür konuların sonu hep böyle oluyor.

Ben kendimi kapama tuşuna basıyorum. Herkese güzel sohbetlerde görüşmek üzere.

Yok ya tövbeler olsun. Bir ara bu seriye mi neydi birisi okumadım ama abartılıyor falan demişti. :man_facepalming: O günden sonra bıraktım tartışmayı. Size kolay gelsin hadi eyvallah. :smile:

6 Beğeni

Aslında konu yüzüklerin abartılması ya da övülmesi değil, sürpriz bozan olmasın, bir ara okursun. :slight_smile:

@Mevlevisultan Okudum şimdi, olayların kahramanları bile aynı. :sweat_smile:

2 Beğeni

O efsane bir tartışmaydı.

2 Beğeni

Okumadım ama abartılıyor mu dediler? Derler vallahi. İnsanlar çeşit çeşit.

Bence de abartılıyor :sweat_smile: Ama ben okudum, filmlerini de ezberledim desem yeridir. Hatta filmlerini daha çok seviyorum. Dönemi için mükemmel bir iş çıkartmış ama artık 2021 yılındayız. Hâlâ yeni çıkan eserleri LotR ile kıyaslamaları ve daha iyi bulmaları bana tuhaf geliyor. Hiç mi ilerleme kat edememişiz diyorum. Edebiyatın daha önce akıl edilmemiş, yazılmamış şeylerin kaleme alınmasıyla geliştiğine inanıyorum ben.

Tolkien’i bir kilometre taşı olarak kabul edersek bence tüm sorunlar çözülecek. Bazıları sevdikleri şeyleri gözleri kapalı ölümüne savunuyorlar. Bunlardan biri de benim. Gerçi benimki tamamen öznel.

2 Beğeni

Umarım geri dönersiniz. Yazdıklarınızı beğeniyordum. Ama dediğiniz şeye de cevap vermek istedim. Yüzüklerin Efendisi’nin günümüzdeki fantastiği çok ciddi etkilediğine katılıyorum. Peki öncü olması ve sonrakileri etkilemesi sonra yazılan serilerden iyi olduğunu mu gösterir. Mesela sinemadan örnek verirsem Potemkin Zırhlısı’nın kendinden sonra gelen filmleri çok etkilemesi sonra gelen filmlerden daha mı iyi yapıyor. Bence yapmıyor. Fantastik edebiyata etkisi olduğunu kabul ediyorum ama bence boynuz kulağı geçmiş.

2 Beğeni

Onun böyle bir iddiası yok ki (varsa da ben göremedim). Hatta sonraki gelenlerin bayrağı daha ileri taşıdığını da yazmış. Adamın tek iddiası LotR’ın fantastik türünün öncülü olması, sonra gelenleri onun şekillendirmesi (ki fantastik dünyayı takip edebildiğim kadarıyla dünyaca kabul görmüş bir önerme), o kadar.

2 Beğeni

Haklısınız ama bu dediğimi öneren çok sayıda kişi var. Direkt @Rhanor’a cevap olsun diye değil genel olarak bu düşünceye karşı söylemiştim. Çoğu konuda türün öncülerinin biraz romantizm biraz da öncü olmaları sebebiyle fazladan övüldüğünü düşünüyorum. Mesela yine @Rhanor’un örnek verdiği Jimi Hendrix. Bence kendisinden iyi bir çok gitarist var ama öncü olması ve genç ölmesi sebebiyle gelmiş geçmiş en iyi gitarist diyen çok ciddi bir kesim var.

Evet öncü zaten bunu ben dahil herkes diyor. Ama seri en iyi fantastik seri değil.Fanların yerlere göklere sığdıramadığı uğruna küfürler ettiği kadar iyi bir seri değil bence. Çok daha iyi seriler var ama bu kadar abartılmıyor

Böyle bir konu mu varmış… :eyes:
Bu tarihe kadar da sürüyor tartışmalar…

İşin şakası, konuyu çoğu kişi alaya alırken, bazıları ciddi ciddi tartışmaya başlamış. İnsanlar bir şeyleri sevmeyebilir/beğenmeyebilir, abartıldığını düşünebilir. Çok normal.

Şu sözden sonra ben de tartışma başlatıyorum. (!) :face_with_hand_over_mouth: :face_with_hand_over_mouth:
Ne demek Star Wars çocuklar için! Padawanlar saldırın!!

Demek ki, Dune serisini okuyup beğenmezsem forumdan sürgün edileceğim. :disappointed_relieved:

2 Beğeni

İnsanlar bunu demekte özgür, tıpkı senin gelmiş geçmiş en iyi gitaristin Hendrix olmadığını söylemekte özgür olduğun gibi. :slight_smile:

Bir süredir bunu anlatmaya çalışıyorum, öznel görüşler üzerinden tartışmanın hiçbir faydası yok. İnsanlar istediği kitabı istediği yere koyabilir (okuduğu sürece elbette :slightly_smiling_face:). Bazıları benim için çok sıradan bir seri olan kingkiller için ölüp bitiyor, bazıları da benim ölüp bittiğim seriye sıkıcı diyor. Bunlar hayatın akışında gayet olağan şeyler. Bu konularda abartıya kaçıp, kimseye hiçbir faydası olmayan, argüman bile sayılmayacak cümleler kurmanın hiçbir izahı veya mantığı yok.

Peki o zaman niye kitap hakkında yorumlar yazıyoruz diye soran olabilir. O da, benzer zevklere sahip kişilerin birbirini bulması ve zaten kısıtlı olan zamanımızda daha nokta atış kitap seçmemiz için diye düşünüyorum, en azından ben bu sebeple yorum yazıyorum. Keza eleştirdiğim kitaplarda da aynı durum söz konusu. Mesela bir arkadaşım var, benim tarzımı çok iyi biliyor ve bana “Şu kitabı oku kesin seversin” diyor sürekli, şu ana kadar da bir kez bile yanılmadı. Neyse, öyle işte…

4 Beğeni

Hiç katılmadım. Bir adam hakkında 15 kitap okusan çok normal değil mi artık tanıdık gelmesi, salt okuma saatini bile hesaplasan bir çok tanıdığın “gerçek insandan” daha fazla beraber vakit geçirmişsin demektir, bu yazınının iyi olduğunu göstermez.

Bak buna katılıyorum. Harry Potter kısmına.

1 Beğeni

Doğru diyorsunuz ama maalesef çoğu kişi bunları anlamıyor. Yoksa hiç gereksiz tartışma olmazdı. Ama maalesef çoğu insan bunları anlamıyor yada anlamak istemiyor…

Bunu bırakıp sakince çıkayım ben. Sonuna kadar katılıyorum(z)

Keşke İhsan abi burda olsaydı, ne güzel sonuçlandırırdı tartışmayı :smiley:
Abartılmak derken böyle bir şey var ki, Harry Potter okumayan biri aşırı hayranların (ki bazıları sadece filmleri izleyerek yorumluyorlar) sahiden de Harry Potter’dan başka fantastik seri yokmuş gibi davrandıkları yorumları okuyarak abartıldığını düşünür. Aynı şey Yüzüklerin Efendisi için de geçerli bence. Yüzüklerin Efendisi bir tür “tetikleyici” rolünü üstlendi ve fantastikin kapılarını açtı. Ki özünde de sahiden başarılı bir üçleme gibi duruyor ve öyle. Bu gerçeğin çok fazla dile getirilmesi mi abartı oluyor yoksa basit (!) olmasına rağmen çok övülmesi mi? İhsan abi (@mit) ne güzel demiş işte, Tolkien başlatmış ve sonradan “taklit” edilmiş. Yazıldığı dönemde pek yokmuş işte esas kahramanı öldürmek, geçmişini bilmediğimiz “gri” karakterler. Tolkien’den esinlenerek sonradan yapılmışlar ve bir zamanlar @isos81 sizin de dediğiniz gibi “Taklitler aslını yüceltir” :slight_smile:

3 Beğeni

Harry Potter serisi güzel bir seri. Ben de seviyorum seriyi . :slightly_smiling_face: Ama çok abartılıyor. :woozy_face:
Yüzüklerin Efendisi serisinin filmlerini izledim ve beğendim. :+1: Ama kitablarını bilmiyorum.

2 Beğeni

İngilizce yazarsan gelir belki. :slight_smile:

2 Beğeni

Ahah istemsizce güldüm buna :grinning_face_with_smiling_eyes: Çevirmen Çemberi’ne mi uğrasam. :slight_smile:

İngilizce yazarsan gelmeyebilir ama @mit 'e The Witcher 4 oyunu çıkıyor, kanıtları da şu başlıkta diye ikna edersen bence gelir.

@isos81 “Selena selena selena” gibi oldu sanki bu mesajlar. :slight_smile:

2 Beğeni