Zaman Çarkı’na Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Ben serinin hafızam beni yanıltmıyorsa ilk 5 kitabını okudum. Hatta 5. kitabın ortalarında benim finallerim geldi çattı ve 2 ay ara verdikten sonra seriden koptum. Hala okumak istiyorum devamını ama 3 yıl geçti ve ben bazı şeyleri unuttum. O sebeple ara verme tekrar başlamak göz korkutuyor.

Bir diğer tavsiyem de benim seriye tekrar başlayınca uygulamayı düşündüğüm, güzel bir harita bul internetten ve karakterlerin yolculuğunu bir de buradan takip et. Hatta üzerine ufak hatırlatmalar ekle. Bence işin içine kendimi de katarak söylüyorum çok daha fazla keyif verecek seri böle bize.

Bir de İthaki yeni kapaklarla çıkarmayı düşünüyormuş seriyi ben biraz da onu bekliyorum kütüphaneme eklemek için bir an ince çıksa da bana da kitapları almak için bahane olsa.

Karakterlerin hareketlerini gösteren haritaları nerden bulabiliriz?

Şuraya bir göz atabilirsin.

Teşekkür ederim (20 karakter)

Malazan 3 bitti. Ve zaman çarkının serisini çok güzel bir indirim ile kız arkadaşım toplu şekilde almış ve bana güzel bir sürpriz yapmış :joy: bu uzun soluklu maceraya başlamadan önce sizden de biraz tavsiye alırsam fena olmaz :slight_smile: böylece belki başlayacak olanlar da görüp gelmiş olurlar

Merhaba, arama kısmını kullanarak aradığınız içeriklere daha kolay ulaşabilirsiniz.

4 Beğeni

Zaman çarkına başlamadan önce çok düşünmeni öneririm. Güzel araştır. Herkese hitap etmeyebilir. Yarım bırakan çok oluyor. Günümüz fantastik edebiyati ile pek bir ilgisi yok. Eski tarz diyelim. Birde planlı okuman lazim yani önünde 1 sene içinde hazirlanacağın bir sınav önemli bir olay varsa başlama. Ama yoksa baslayabilirsiniz.

Çok farklı bir eser, ilk kitabı okuduktan sonra klişe veya yüzüklerin efendisi kopyası diyebilirsin ki çoğu kişi demiştir.

Ciltler ilerledikçe çok farklı hale geliyor, evren çok genişliyor, çok fazla yeni karakter dahil oluyor.

Evren çok geniş ve yüzlerce karakter var.

Yazar çok fazla betimleme yaparak anlatıyor, bu sıkıcı gelebilir zorlayabilir.

Full aksiyon dolu bir eser değil kesinlikle, sabır ve emek istiyor.

Değiyor mu? Bence değiyor ama herkese hitap etmeyebilir.

1 Beğeni

Öyle bir problemim yok, zaten başladığım zaman ortalama 3 günde 1 kitap bitiririm gibime geliyor çünkü o ara genel olarak bir şey yapmadan kitap okuyorum. Aksiyon olmasını beklerdim açıkcası ama sonunda olay Dune gibi sadece diyaloglar olacaksa sanırım paramı çöpe atmış oluyorum…

:astonished:

Hocam böyle kutsallara inanmıyorsanız bile saygı duymalısınız. :roll_eyes:

2 Beğeni

Estağfurullah. Dune serisini severim ama fazla diyalog olduğu zaman biraz daha sabır etmeninin ön plana çıkması gerekiyor o yüzden bir tık daha yorucu oluyor. Amacım dune serisini kötülemek değildi, aynı şekilde zaman çarkını da :slight_smile: bakıldığı zaman fırtına ışığı arşivi de o kadar kalın bir kitap ama çoğu diyaloglardan oluşuyor ve beni acayip sardı. Umarım Zaman çarkı da aynı şekilde olur da uzun zaman sonra peş peşe okuyabileceğim bir maceraya çıkabilirim

Fırtınaışığının son çeyreği genelde düğümler çözülüp, büyük aksiyonlar olur. Ama zaman çarkında bunu kesinlikle bekleme. Daha hikaye odaklı ve karakter odaklı kitaplar. Özellikle 7 8 9 ve 10 kesinlikle çok daha yavaş ilerliyor.

Son çeyrekte düğümlerin çözülmesi malazanda da var. Benim için önemli olan hikayeyi ve finali tamamına erdirme konusunda sönük kalmamış olmamaları, ve anladığım kadarıyla öyle bir durum da yok ortada :slight_smile:

Ben finalini çok sevdim özellikle son kitap muazzam. İyiki okumuşum dedirtiyor. Ama okurken çok zorlanmıştım.

  1. kitap sonrası uzun bir ara verdim ben de seriye. Bir türlü elim gitmedi devamına. Üstelik sevmiştim de kitabı. Çok gözüm korktu 8-9-10 için gördüğüm olumsuz yorumlardan sonra. Düşününce aslında hikayesi veya karakterler için değil de evreni için okuyorum o yüzden çok da problem yaşamam gibi hissediyorum. Bir gün mutlaka bitireceğim seriyi ama o gün ne kadar yakındır bilmiyorum. Bence oldukça sıkıcı hikayesi ve karakterleri serinin. Ritim bozuklukları falan derken arada daralıyordum saçma sapan karakterleri de görünce falan.
2 Beğeni

Seni banlasam mı yoksa 1 hafta yazma hakkını elinden mi alsam diye düşünüyorum.

Sanırım yazı tura atacağım.

4 Beğeni

:face_with_thermometer: Ben şu sıralar bayağı şarjörü doldurdum gelene geçene sıkıyorum vallahi. Beni bir şöyle uzun süre internetten banlamak gerekebilir. :joy: :joy:

Ben çok zorlanarak okudum ve özellikle 10.ciltte Elayne bölümlerini atladım. O kadar bayılmıştım. Ama 11den sonra açıldı.

Gareth Bryne mıydı, o reyizi sevmiştim. Lan Mandragoran abimin de önünde saygıyla eğilirim. Moraine baş tacı. Başka var mı sevebildiğim karakter emin değilim. Aaa dur Bridgette kralı da anmadan olmaz. O da çok iyi karakter bence. Gerisinden al birini vur ötekine, hiç sevemedim vallahi. Rand ve Mat’in karakter gelişimleri, özellikle Mat, çok iyi bence ama henüz sevmeyi başaramadım onları. Aiel ablalardan da sevdiğim vardı da unuttum şimdi isimlerini. Amys miydi acaba, hangisiydi emin değilim. Benim için en büyük hayal kırıklığı Perrin oldu sanırım. Serinin ilk 4-5 kitabında en çok merak ettiğim karakterdi o ama karakter gelişimi değil karakter gevişlemesi yaşattı yazar ona. Hayal kırıklığı. Devamında ne olur bilemem tabii.

Hepsi Faile yüzünden. Perrin’in hayatını FÖ - FS olarak ikiye ayırmak gerek.

Beklentin sıfırın altına indiğine göre artık devam edebilirsin. :slight_smile:

2 Beğeni