Zaman Çarkı

Tüm seri spoiler: Verin’in karanlıkdostu olması, beni Moiraine gönderdi diyerek yalan söylüyordu.

Sana tam mayın tarlası oldu buralar :smile: Spoilerlı başlığa geçmeye çalışıyoz yine geçemiyoz :joy:

Buradan dostlar buradan :smiley:

Vallahi ya. Başka kitaplar okuyorum. ZÇ den az uzak durayım bir iki gün. Başlıktan da kaçasım var. :smile:

1 Beğeni

Süpriz bozan ayrı bir yer açınca forumu ikiye böldünüz zaman çarkı okuyanlar ve okumayanlar diye. Biz kaldık burada.

Dayanamayıp Alacakaranlık Kavşağı’na geri döndüm. :sweat_smile: Aslında 11. kitaptan 150 sayfa kadar okumuştum. Eski heyacanımı kazandıktan sonra atlamak olmaz deyip okudum. Korktuğum kadar kötü bir süreç olmadı. Giriş kısmı evet çok bunaltıcıydı ama sonrasında hızlı ilerledi. Egwene ve Perrin bölümlerinde betimlemeleri hızlı geçtim. (Aes Sedai dinginliği hakkında yeterince okuduğumu düşünüyorum.)

Aslında Perrin’in hikayesini başka şartlarda okusam romantik bulurdum. Ne pahasına olursa olsun karısı geri almak isteyen aşık bir adam. Ancak Faile o kadar sinir bozucu bir karakter ki bu aşka ikna olamıyorum. Esareti boyunca Faile’nin gördüğü muamele beni gerçekten mutlu etti. Öyle bir nefret besliyorum kendisine karşı.
Koca bulunca Nynaeve ve Elayne şeker şerbet hale geldi. Demek ki bütün Aes Sedai kaprisi evde kalmışlıktanmış :joy: Şaka bir yana bir tane aklı başında kadın karakter olmaması okuma zevkimi baltalıyor. Herkes mi şirret olur? Bunun bilinçli bir tercih olup olmadığını merak ediyorum.
Serinin temelinde iyi-kötü, ışık-karanlık, saidin-saidar ikiliği ve dengesi yatmakta. Erkeklerin delirip ölmeye yazgılı olması bu dengeyi bozduğu için mi kadınlar bu şekilde acaba?
Beyazpelerinler (evlatlar ve sorgucular), Ashamanlar ( Logain ve Taim), Aieller(Shaidolar ve diğerleri), Beyaz Kule ( Egwene ve Elaida) ikiye bölünmüş durumda. Bu ayrıntının da hoşuma gittiğini söylemem lazım.
Haricinde Egwene’ye ihanet eden bence Sheriam’dı. Üstünde İçtepi kullanılmış olabilir.
Son olarak Terkedilmişler zevk ve sefahat düşkünü, birbirinin kuyusunu kazan entrikacı bir güruh olarak canlandı zihnimde. Ancak çıplak hizmetkârların elinden şarap içsinler. Nerede bunların kötülükleri nerede bunların gücü? Umarım ileriki kitaplarda daha etkin olurlar. Karizmatik kötü karakterler ile serinin daha güzel hale geleceğini düşünüyorum

1 Beğeni

4,5 acil olmak üzere,

8, 9, 10…falan karton kapağı lazım hızlısından. Satan olursa özelden bir fiyat vs. yazsın size zahmet.

Seri ciltli olarak var ama karton kapaktan okumam gerek çünkü ciltliler Maraş’ta. Getirmek de yürek ister.

1 Beğeni

Umarim Verin ile ilgili verilen spoiler bilgilerin hiç birini açmamışsındır. Her ne kadar bulanık yapılmış olsa da bazı çok kritik bilgilerini o halde bile verilmesi bence yanlış. Insan merakına yenilir bakar ve kitabı okurken alacağı keyfi yokeder.

Verin çok sevdiğimiz bir karakter. Aes sedai cadıları arasinda kendini düzgün tutabilmiş ender sahsiyetlerdendir teyzemiz.

2 Beğeni

Bu arada spotify playlisti var mı tavsiyeniz olan? TWOT okuması için.

Yok artık öyle bişi mi var ? :thinking:

2 Beğeni

Var tabi neden olmasın?

Bak birisi yapmış mesela. Ama çok beğenmedim. Daha etnik bir şeyler arıyorum.

Spotify’e Malazan yazdığımda inanılmaz 8 şarkı cıkmıştı, zaman çarkı içinde denenebilir ?

1 Beğeni

Bir sürü liste var hangisi acaba?

Hocam, bakınca hatırladım, şarkılardan birinin adı hayvan gibi spoiler. Söylemeyeyim :slight_smile:

1 Beğeni

Milletin üstünde ölü toprağı vardı ne güzel oldu herkes tazelendi resmen. :smile:

5 Beğeni

Vay arkadaş ya.

Rica ederim efendim ne demek görevimiz :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Ben seriyi unuttum ya tekrardan girişeceğim ben de. Ben bile açmadım spoilerları. Sanki açarsam kendimi kötü hissedecekmişim gibi hissediyorum. :smile:

1 Beğeni

Liste bilmiyorum ama Blind Guaedian’in wot sarkısı var. Onu biliyorum.

@Artorias eski üyelerin çoğu gittikten sonra forum eskisi gibi değil. Eskiden ithaki soru hattı açıken ve mit abi filan varken daha canlıydı forum. Şimdi de kötü değil tabi ama o zamanlar daha güzeldi.

3 Beğeni

Eski çamlar bardak oldu.

2 Beğeni

Bende başladım twot bakalım neler bekliyor okumak istediğim bir seriydi 2020 veya 2021’de almıştım seti 500 TL’ye şimdi okumak kısmet oldu bakalım neler bekliyor beni

1 Beğeni

Keyifli okunmalar. Not alarak okumanı tavsiye ederim. Hiçbir spoiler’a bakma. Google’da karakterler neymiş diye araştırma ve karakter tasarımlarını aratma. En önemlisi wiki’ye bakma.

6 Beğeni