Brandon Sanderson

Herkese Selamlar,

Severek takip ettiğim Brandon Sanderson’ın tüm eserlerini bir listeye döktüm. Bazı eserlerine dipnotlar ekledim :smiley:

Önerilerinizle listeye eklemeler ya da çıkarmalar yapabilirim.

Aşağıdaki linkten listeye ulaşabilirsiniz. Hata görürseniz bildirmekten çekinmeyin.

Sanderson Tüm Eserleri - Google Docs

Kullanılan kitap kapakları yazım sıralamasına göre ilerlemektedir. Türkçe’ye çevrilmemiş olanlar yerine orj. kapaklar kullanılacak. Türkçe kapaklar duyurulunca değiştirilecektir.

centrifugal-cover

hope-of-elantris135526431769926812796771i-hate-dragons-extended-coverArmored-MMthe-eleventh-metal-cover13578175unfettered1836139333357675Perfect-State-cover-thumbSecret-Historyarcanum_unbounded_thumbindir31177603Snapshot

Listeyi oluştururken aşağıdaki linklerden yararlandım.

FICTONDB

Brandon Sanderson Resmi Sitesi

Coppermind - Books

Goodreads - Sanderson

Amazon.com - Sanderson

The Internet Speculative Fiction Database

Brandon Sanderson’ının yazdığı/devam ettirdiği kitaplara/serilere dair forumdaki diğer başlıklar.

FIRTINAIŞIĞI ARŞİVİ

FIRTINAIŞIĞI ARŞİVİ SERİSİ - SPOILER BAŞLIĞI

ELANTRİS

SİSSOYLU

ZAMAN ÇARKI

BRANDON SANDERSON vs ROBERT JORDAN

19 Beğeni

Bence @fortknoxt arkadaşımız gibi eserleri kapak görselleri ile foruma taşısan çok daha renkli bir tanıtım olur. :slight_smile:

4 Beğeni

Elinize sağlık , güzel bir çalışma . Döküman mobilde biraz sıkıntılı görünüyor veya ben beceremedim , bilginiz olsun . :krs:

4 Beğeni

Öneri için teşekkürler. Arkadaşın açtığı konulara baktım. Bende kapak görsellerinin başlığa ekleyeceğim -daha güzel gözüküyor haliyle :smiley: . Ama bugün olması biraz zor. :mage:

3 Beğeni

Telefondan baktım. Bir sorun yok gibi. Liste biraz geniş olduğu için sıkıntılı gelmiş olabilir.

3 Beğeni

Aslında bu konuda tam açılacak bir konu ama ben daha çok Türkçeye çıkmış kitaplar üzerinden değerlendirme yapıp açıyorum konuları. Brendon Sanderson kitaplarının daha Türkçeye çevrilecek kitapları olduğundan çok açmak taraftarı olmuyorum.

2 Beğeni

Warbreaker’ın çevirisi tamamlanmış.

Arcanum Unbounded bu sene çıkma ihtimali yüksek gibi. -Yukarıda listede yer alan 8 Kozmer hikayesi bu kitapta yer alıyor.

Oathbringer çevirisi sürüyor ancak bu sene çıkacak.

Sissoylu 6: Matem Bantları 16 Nisan’da çıkıyor.

https://forum.kayiprihtim.com/t/sissoylunun-6-kitabi-matem-bantlari-cikiyor/2325

Yukarıdakiler dışında şu an Kozmer evreninde sadece Beyaz Kum’un 2. cildi ile ilgili gelişmelerden haberimiz yok.

Yazarın Kozmer evreni dışında yer alan Reckoners, Ritmatist, Alcatraz, Legion, Zaman Çarkı (12,13,14) serileri Türkçe’ye çevrildi. Bunlar dışında kalan eserleri kısa novellalar ve onları yakın zamanda beklememek lazım gibi.

Vesselam bence başlık açmak için geç bile kaldık :smiley:

5 Beğeni

Gaza geldim. :slight_smile: Şimdi hemen konu açıp liste hazırlayasım var. Şaka bir yana, akşam bu konu hakkında gerekli ön çalışmayı yapalım bakalım. nasıl bir konu ortaya çıkaracağız beraber :slight_smile: Senin listen bu konuda bana çok yardımcı olur. :wink:

2 Beğeni

Harika olmuş! Elinize sağlık. Tek ekleyebileceğim şey Secret History’nin dipnotu biraz daha dikkatli yazılsa sanki… Çok mu spoiler var bana mı öyle geldi :sweat_smile:?
Emeğiniz için tekrar teşekkürler, çok güzel bir çalışma.

3 Beğeni

Başlığa spoiler uyarısı koyayım. Ama nasıl daha dikkatli yazarım emin değilim. Çünkü dipnotlar ikinci sayfada yer alıyor. Belki fontu küçültebilirim. :wink:

3 Beğeni

Harika! Ellerinize sağlık. Forum’un en çok sevdiğim yanlarından biri “listeler” oluyor. Güzel ayrıntılı bir çalışma olmuş. Kapak görselleri kısmına katılıyorum; eklenirse daha da güzel olur. Mesajlaşmamızda da :krs: dediğim gibi konunun-listenin- takipçisiyim. :krs: Kolaylıklar dilerim. :baris:

:point_up_2:Yayın evi instegram’da “bu yıl çıkacak” dedi ama bakalım.

3 Beğeni

Ben de aynısını düşündüm mesajı yazdıktan sonra. O kitaba pek spoiler vermeden açıklama yazmak mümkün gözükmedi. Brandon Sanderson’ın sitesindeki tanıtımı okudum o bile yavan bir tanıtım yazısı olmuş ister istemez, içerikten kaynaklanıyor maalesef. Tek güzel çözüm dipnottan önce uyarı koymak bence de :+1:.

3 Beğeni

Şöyle bir uyarı ekledim.

5 Beğeni

Resimleri ekledim. :mage:

7 Beğeni

Harika oldu ellerine sağlık. Bana rakip mi çıktı acaba :wink: :grinning:

3 Beğeni

Rakip mi? Yo yo yo :smiley:

Forumda iki başlık açtım ikisi de Sanderson :smiley:

Listeyle/forumdaki gönderiyle ilgili önerileriniz olursa bekliyorum.

3 Beğeni

Gördüğün en üretken/kaliteli yazar sanırım. (İkisini bir arada tutturabilen çok az)
Yaklaşık 13 yıla bu kadar eser sığdırmış. Kasım, 2015’de ajansı dünya genelindeki satışların 7Milyona ulaştığını duyurmuştu.

Brandon Sanderson Sells Over 7 Million Copies!

Kasım 2015’ten sonra 13 kitap daha yazmış :joy::joy::joy:

4 Beğeni

Merhabalar, Brandon Sanderson’ın kitaplarına ne zaman baksam başım dönüyor. ‘‘Ne yapıyor ya bu adam’’ diye söylenmeye başlıyorum. Çok fazla devam eden serisi var ve kafamı karışıyor. Hangi serisi okunmaya değer (tamam vurmayın eminim hepsi okunmaya değerdir), hangi serisine öncelik vermeliyim?

2 Beğeni

Hepsi harika ama eğer en kalitelileri merak ediyorsan önce Sissoylu’ yu sonra Fırtına 'yı okumalısın .

cosmer evren ini şu şekilde okumalısınız

Whitsand (çizgi roman)
Elantris
Sissoylu
Firtinaişığı arşivi

Sissoylu 2 çağ halindedir 2. çağ ilk 3 kitabın 300 yıl sonrasını anlatır.

Onun dışında stellhearth serisi var .3 kiraptan olusurve Sissoyluya benzer ve

Stellhearth
Firefight
Calamaty

Bunlarîn dışında yazarın kafasını dağıtmak için yazdığı kitaplar var onlarda güzel kitapları

Alactraz (seri, çocuk kitabı)
Ritmatis
Lejyon (seri)

Size tavsiyem önce cosmer evrenin okuyun.

6 Beğeni

@Muhammed_Deger 'in önerileri gayet yerinde. Kozmer evreninden geçen hikayalerinin kronolojik bir sıralaması olsa da kitaplarda hissedilen bir durum değil. O yüzden seriler arasında öncelik sıralaması yok.

Sissoylu başlamak için en uygun yer bence de. Ancak White Sand Kozmer evreninden olmasına rağmen bence çok başarılı değil. Konu hızlı akıyor adapte olman zor olabilir. Sissoylu ve Fırtınaışığı Arşivi’nin okurken bi ara okursun. Çizgi roman olduğu için çok vaktini almayacaktır.

3 Beğeni