Dök İçini Rahatla

Benim de kedim var o kadar istiyorum ki şunlardan. :sweat_smile: Çok pratik duruyorlar gerçekten.

İki erkek arkadaş eşlerimiz için aldık iş yerinde.
Roborock s6 Pure alın. Fiyata bakmayın. Diğer arkadaşımda kedi var kediye rağmen test edildi.
Beyaz renk alın tozu göstermiyor.
Hiç vakit kaybetmeyin dolar inmiyor, hiç birşey ucuzlamıyor.
Asla pişman olmazsınız. Ben trendyol arkadaşım hepsiburadadan aldı. Cuma 17.00 sipariş ettik Pazartesi 14.00 da geldi.

Eve kadın alamadığımızdan bu modeli çok araştırmıştım. Karı koca çok memnunuz.

2 Beğeni

Bugün çok utandığım bir olay oldu.:unamused: Normalde hızlı ve güzel okuyan biriyim ama iş sesli okumaya geldiğinde okumayı bile unutacak düzeye geliyorum. Felsefe dersinde hocamız paragraf kısmını bana okuttu. Her kelimede kesildim ve saçmaladım. Nedensiz çok heyecanlanıyorum herhalde. Sizce bundan kurtulmak için ne yapabilirim?

2 Beğeni

Açık mikrofon etkinliklerinde şiir falan okumayı önerebilirim. Benzer bir derdim varken benim için yaramıştı en azından. Pandemi mevzularından ötürü biraz zor olabilir şu günlerde ama, baya açıyor hocam.

2 Beğeni

O şekilde bir yerlerde konuşmak faydalı olacaktır eminim ama online derste bile sesini açamayan bir insan olan ben en azından bu seviyede topluluğa konuşma yapabileceğimi sanmıyorum

3 Beğeni

Sayfayı aç önüne, okumaya başlamadan bir mola ver. Tüm sayfayı bir gözünle tara, içinden okur gibi . Bekle bir süre hani hiç okuması olmayan birine kitap verilmiş gibi olsun. Sonra taraman bitince başla.

Bir de ben iş yerinde filan okuma yapacaksam, okuduğum şey kanun vs gibi kelimesi kelimesine doğru olması gereken bir şey değilse cümleleri kendim tamamlıyorum yahut kısaltıyorum. Misal:

Bugün içimden geldi, kendimi sokağa attım ve şöyle bir dolaşıp mahalleyi turlardım.
Okurken: Bugün içimden XXXX, kendimi sokağa XXX ve şöyle bir dolaşıp mahalleyi XXXX.
x leri nasıl oluyor ise okumuyorum. Kelimenin akışından ağzım otomatik tamamlıyor.

Misal: Senin gibi xxxxxx çocuğu görülmemiştir! xxxx i okumana gerek bile yok üç kelimeden beyin o x li yeri çıkartıyor.

Okuduğum şey önemli değilse ben kelime de atıyorum:
Misal: İşe gelecek olan tüm şoförler temiz, bakımlı, kılık kıyafeti yerinde, traş olmuş ve iyi giyinmiş bir şekilde gelmelidir.

Ben şöyle okuyorum: Tüm şofölerimiz temiz, bakımlı, kılık kıyafeti yerinde, traşlı ve iyi giyinmiş bir şekilde işe gelmelidir.

2 Beğeni

Valla hocam emin olun ben de böyle durumlarda gerginlikten kusan falan bir insandım. Kendinizi bu tarz durumlara sokmayınca bu tarz durumlarla başa çıkabilmek için kendinize uygun taktikler geliştiremiyorsunuz pek. Yani en azından ben geliştirememiştim hahah. Bir kaç denemeden sonra taktikler oturtmaya başlarsınız, zamanla geçer.

@erce hocamın taktikleri de kullanışlı göründü, ama ben anlatış tarzınızdan probleminizin teknikten ziyade “sosyal gerginlik” olduğunu düşünmüştüm, o yüzden direkt bu şekil yaklaşmıştım.

2 Beğeni

Kendi kendime çok fazla konuşup sesli okuma yaptığım için canlı derste konuşacağım zaman ekrana kendimi pinleyip kendimle konuşuyorum. Dışarıdaki insanları konuşma sırasında unutuyorum resmen. Bir de yanlış bir kelime söylediğim anda gerisi de bozuluyor bende. Elim ayağım titremeye başlıyor. Bunu da espri yaparak yenmeyi başardım. Eğer mülakat gibi bir ortam değil de sınıf ortamıysa karşıdakine heyecanlandığım için yanlış söylediğimi, karıştırdığımı belirtiyorum. Sonrasında birazdan kelimelerimi toparlayıp konuşabilir miyim diye soruyorum. Bu tarz sorunlar konuşmadığımız sürece kendi kendimize çözebileceğimiz şeyler değil. Şimdi ciddi olmayı bir kenarı bırakırsak başarabilirsin go girrlll :confetti_ball::muscle:

2 Beğeni

Mülakat masasının iki yanında da düzinelerce kez oturmuş birisi olarak belirtmeliyim ki (belli roller dışında) mülakatta da bunu belirtmenizde sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

2 Beğeni

@erce Çok doğru dediniz. Aynısını ben de yapıyorum. Belki de hep böyle yaptığım için sesli okuma sırasında da onları atlamak geliyor içimden

@nefarrias_bredd Ben de çok büyük oranda gerginlik olduğu için okuyamadığımı düşünüyorum. Başka insanların yanlış okuması benim dikkatimi bile çekmez mesela ama ben yapınca insanlar sakin pür dikkat beni dinlemiş ve yanlışlarımı tek tek analiz etmiş gibi geriliyorum. Ama muhtemelen herkes bir bitse de gitsek modundaydı. Bugün çok canımı sıktı bu artık online derslerde daha fazla paragraf okumaya çalışacağım. En azından buradan başlayayım

@ComaBerenices Dışardaki insanları unutmak çok güzel bir özellikmiş yalnız. Ben insanları değil okumayı unutuyorum genelde😆

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim :hugs::hugs:

3 Beğeni

Açıkçası hiçbir tecrübem yok bu konuda. Biraz görüştüğünüz kişinin tavrına ve beklentisine bağlı sanırım. Umarım herkes sizin gibi düşünüyordur. :herb:

2 Beğeni

Ruh halim çok hızlı değişebiliyor. Daha önce benzerini yazmıştım sanırım ama yine yazacağım: İnsanların yüzüne gülüp arkasından iş çeviren ispiyoncu insanlardan ve düşündüğü ile söylediği farklı olan iki yüzlü insanlardan bıktım! Uzaktan izliyorum, WhatsApp gruplarından izliyorum… İnsanlar birbirinin eksiğini arıyor, ilk fırsatta ispiyonluyor. Bir de ispiyoncu insanın kendini haklı görmesi yok mu?! Bugün başka birini ispiyonlayan yarın beni de ispiyonlar. Geçmişte oldu zaten. Ama ben hâlâ güler yüzlü insanları görünce yelkenleri suya indiriyorum ve hata yapıyorum… Bu durumlarda babamın bir sözü aklıma geliyor: "İnsanlara karşı mesafeni koru, ne çok samimi ol ne de soğuk davran. Ortasını bul. " Bir de pratikte bunu yapabilsem… :confused:

7 Beğeni

İnsanlar tartışmaya bile deymez. Kendi fikirlerinin dışında hiçbir fikir olmasın istiyorlar. Fikirlerine karşı fikirler ortaya çıkınca fikirlerine ya da kendilerine hakaret sayıp kuyruğuna basılmış dana gibi bağırmaya başlıyorlar. İçimi döktüm.

3 Beğeni

Bizim görevimiz bu abiler, ablalar, çocuklar vb. sokaklarda, parklarda, bahçelerde, apartman yanlarında, önlerinde rahatça gezsin, dolaşsın, hoplasın, zıplasın diye sokakları, mahalleleri, parkları, bahçeleri boşaltmaktır. Onlar dışarıda rahat etsin diye biz evde oturuyoruz! :slight_smile:

Forumun yaş ortalamasını merak ettim. : )

Bir tahminde bulunayım; 21.

Ben 40 yaşındayım, en “yaşlı” ben miyim yoksa? : ))

Bu arada 28 filan hissediyorum tabii. : )

“Gençlerin” arasında olmak çok güzel.

1 Beğeni
1 Beğeni

En yaşlı siz değilsiniz :slight_smile: Ortalamayı yükselten bir kaç kişi daha var. Ama gençlerle olmak güzel ve insan gençlerden çok daha fazla şey öğrenebiliyor.

2 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum. Fiziki hayatta da sanal ortamda da gençlerle olmak harika.

2 Beğeni

Okulumuzda bir öğretmenin korona testi pozitif çıktı, okulu kapatacaklarına öğretmenin ders verdiği sınıfları kapattılar, şaka gibi.

4 Beğeni

Bir tabir vardır ya hani “buluttan nem kapmak” diye. Heh işte öyle biriysen sanal platformlarda insanları darlama hakkı sana doğuştan verilmiyor. Yazılan her şeyi yanlış anlıyorsan, hadsiz hadsiz konuşup “ne yööööv fikrimizi belirtemeyecek miyiz?” diyip işin içinden de sıyrılamazsın mesela. Saçma sapan konuşup “kusura bakmayın” da diyemezsin. Arasına karışamadığın kalabalığı gruplaşmakla da suçlayamazsın. “Hep beni buluyor” diyorsan eğer acaba diyorum bir kendine mi baksan? Belki de bütün kabahat sendedir.

10 Beğeni