Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Bu ay istediğim zamanları yaratıp istediğim gibi okuma yapabildim. Yalnız Kara Kule hariç diğer kitaplar beklentimin altında kaldı diyebilirim.

26 Beğeni

Bu ay okuduğum kitaplar:

Bu kitapların hepsini keyifle okudum. Beğenime göre şu şekilde sıralayabilirim:

1- Yerdeniz Büyücüsü 8/10
2- Ütopya 7.5/10
3- Dünyalar Savaşı 7/10
4- İntibah 6.5/10
5- Alice Harikalar Diyarında 6/10

26 Beğeni

Uzun zamandır doğru düzgün kitap okuyamıyorum. Elimde çoğunlukla bilimsel kitaplar vardı. Ancak bu ay aldığım tüm kitaplarım bitti.
Arkadaşımın tavsiyesi üzerine ‘Köpekler İçin Gece Müziği’ kitabını aldım. Faruk Duman gerçekten doğayı konuşturuyor. Diğer kitapları ise uzun zamandır okumayı istiyordum.
‘Huzursuzluk’ beni alıp Güneydoğu’ya götürdü. Merhamet dünyanın hem en hafifletici hem de en ağır kelimesi olabilir. İbrahim ile adım adım derinlere iniyorsunuz.
‘Yaşamak’ kitabıyla kitap kulübünde Yu Hua’nın bir diğer eserini okumamla tanıştım. Kanını Satan Adam benim için çok çarpıcıydı. Sadelik, gerçeklik… Çin edebiyatından okuduğum ilk eserdi. O zamanlardan beri aklımdaydı ‘Yaşamak’. Sonunda aldım ve yine aynı sadelik aynı gerçeklikle buluştum. Çin’in kendinden utandığı zamanlarda aç kaldım, tarlada yoruldum, kilometrelerce koştum çıplak ayakla, aç uyudum, toprak oldum bir bez ile örtüldüm, gülümsedim, ağladım. En çok da yaşadım.
İthaki Bilimkurgu Klasikleri ile 3 farklı dünyaya gittim. Fahrenheit 451 ve Cesur Yeni Dünya daha gelişmiş bir distopya sunarken Su Adamı ise daha çok Frankenstain tadında bir eser.
‘Sakın Şaşırma’ ise Orhan Veli ile şiir zamanım oldu.

27 Beğeni

Kaçırılan ve Sıfır Çemberi bence ortalama kitaplardı. Ayın hayal kırıklığı oldular.

Herkes Tek Başına Ölür kitabı ayın başyapıtı. Ayrıca hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan biri.

Diğerleri ise bekleneni veren kitaplardı.

Dünyaya Düşen Adam daha bitmedi bugün biter. Şimdilik iyi gidiyor.

33 Beğeni

2 aydır hiç kitap okumamıştım. Bu ay da iyi sayılmaz fakat en azından beş senedir kitaplığımda duran O’yu bitirdim.

Winnie-The-Pooh - A. A. Milne
Pooh Köşesindeki Ev - A. A. Milne
Biz Küçükken - A. A. Milne
Artık Altı Yaşındayız - A. A. Milne
Ay Polisi - Tom Gauld
Stephen King - O

13 Beğeni

Boris Akunin - Türk Gambiti

Hüseyin Rahmi Gürpınar - Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç

Lauren Groff - Yazgı ve Gazap

Kitap dün bitti, okumaya engel olacak bir unsura denk gelmedim. Konusu evlilik üzerine. İki kişinin de geçmişinden ölüm anına kadar olan sürede yaşadıklarını ve hissettiklerini okuyoruz. Epey cinsellik içerdiğini belirtmeliyim. Sonlara doğru şaşırtıcı bir kaç unsurla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bolca Shakespeare alıntısı içerdiğini söyleyeyim.
Ben ne çok sevdim ne de sevmedim diyebilirim. Rahat okunan bir kitap. Aklıma Tanizaki’nin Anahtar kitabını getirdi.

Bu ay da 3 kitapla bitti. İstikrarlı bir şekilde devam ediyorum. :smiley:

Ekleme: Yalnız kitaplardaki renkler tam olmuş sanki.

21 Beğeni

Bu ay 3 kitap okuyarak okuduğunu anlayanlar grubuna girebilmeyi başardım :slight_smile:

29 Beğeni

Bu ay KPSS olduğu için ayın çok büyük bölümünde neredeyse hiçbir şey okuyamadım. Uzun zamandır tek odağım ders çalışmak olduğu için okumayı o kadar çok özlemiştim ki. Son 10 gün verimli geçti diyebilirim. Rüzgarın On İki Köşesi’nde okumadığım bir iki öykü kaldı ama onları da özlersem diye sonraya bıraktım. :slight_smile:

31 Beğeni

Eylül okumalarım.

34 Beğeni

Fotoğrafta olmayanlar :

1. Harry Potter ve Felsefe Taşı
  2. Harry Potter ve Sırlar Odası
  3. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
31 Beğeni

Fırtına Toplanıyor kapağına ne olmuş öyle ya. :roll_eyes: Güzel olmuş.

8 Beğeni

Bir kitap daha vardı ama yetişmedi. Önümüzdeki aya artık.

28 Beğeni

Bu kitaplar dışında bir de Don Quijote’nin 1. cildini bitirdim. Bu arada fark ettim de kitaplara genel olarak çok yüksek puanlar veriyorum. Ya çok iyi bir eleme sistemi nedeniyle kötü kitaba pek rastlamıyorum ya da beğenme eşiğim çok düşük.

34 Beğeni

30 Beğeni

Eylül’de okuduklarım.

Ekran Görüntüsü (84)

32 Beğeni

Askerler eklenmiş, bir de daha geniş plandan görüyoruz. :smile:

15 Beğeni

Eylül ayı okuduklarım:

1. Cengiz Aytmatov-Beyaz Gemi
  2. Jules Verne-Zacharius Usta
  3. Patrick Ness-Canavarın Çağrısı
  4. Charles Dickens-İşaret Memuru
  5. Gabriel Garcia Marquez-Yaprak Fırtınası
  6. Lev Nikolayeviç Tolstoy-Polikuşka
  7. L. M. Montgomery-Yeşilin Kızı Anne-Avonlea
  8. Agatha Christie-Beklenmeyen Misafir
  9. John Steinbeck-İnci
25 Beğeni

Vulcan’ın Çekici

Yaban Diyarlarda Yabancı, Robert Heinlein

Üç Yanlış Üç Ceset, Agatha Christie

Kabuslar Pazarı, 20 öyküden oluşan kitaptaki öyküleri diğer öykü kitaplarına nazaran biraz sönük buldum. Ur, Kötü Çocuk, Sancının Küçük Yeşil Tanrısı, Ölüm İlanları öyküleri iyiydi. Ölümden Sonra öyküsü ölüme çok farklı bir bakış açısıyla yazılmış. Barikat Billy düz bir olay olmasına rağmen anlatım şekli nedeniyle iyiler listesine girer bu öykü kitabı nazarında.

Zweig Yakıcı Sır, baştan sona 3 karakterin içinde bulundukları tüm duyguları yaşadım. İleride tekrar okuyacağım Zweig öyküleri arasına girdi bile.

Şili’de Gizlice, Marquez

Kör Nişancı, güzel bir Vonnegut kitabıydı. 2 günde okunan akıcı bir roman. Baş karakterin bir şekilde içinde yer aldığı diyaloglarının yazıya aktarılma şeklini çok orjinal buldum.

Devam eden kitaplar:
İtfaiyeci, elimden bırakamayacağım bir yere geldim dedim daha önce ama o yerden sonra bir şey olmadı. Şimdilik durağan devam ediyoruz. King’i çok andırıyor tarzı. Bunu bu arada yazar kendisi kitabın girişinde diyor. Başlığı Ray Bradbury’den, geri kalan her şeyi babamdan arakladım diye. King’in kalın kitaplarında genelde yarıdan sonra başlıyor asıl olaylar. Umarım King’in bu özelliğini de almıştır yazar.

Ütopya

26 Beğeni

Efsuncu Baba
Benim için kısa olsa da okuması zor bir kitaptı, diline zor alıştım ama fena değildi. 6/10

Yeşilin Kızı Anne #1
Dizisinin bir hayranı olarak, Anne’in daha sonraki yaşlarında neler yaptığını merak ettiğim için başladığım bir seri. Tatlı bir hikayesi var okurken Anne ile büyüyorsunuz. 7/10

Bu ay çoğumuz Agatha Christie okumuşuz çok hoşuma gitti. Ben de Poirot’nun ilk romanı Ölüm Sessiz Geldi’yi okudum. Katili yine bulamadım ama bu sefer pek şaşırtmadı. 7/10

Buz Ejderhası
Çok vurucu bir yanı olmayan hoş bir hikayeydi. Resimler karaltı gibiydi keşke ben çizseydim :stuck_out_tongue: Yok yok şaka bir yana güzeldi. 6/10

Zaman Makinesi, Ruhlar Dükkanı ve Taht Oyunları’nı okuyorum ama yetişmedi, bu ay bitirmeyi umuyorum.

22 Beğeni

35 Beğeni