Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Uzun zamandır yazmamışım bu konuya, yazın biraz az okudum onun da etkisi var sanırım.

Haziran

Temmuz

Ağustos

Aziz Nesin otobiyografik üçlemesi çok güzeldi, kitaplarını sevenler için tavsiye ederim.

Hareket İblisi yine seriden beğendiğim kitaplar arasına girdi.

Yitik Dünya okunmasa daha iyi olur.

Görmek, Körlük kitabının çok çok gerisinde. Hatta şimdiye kadar okuduğum (4-5) Saramago kitabından da az beğendim.

Aslan Asker Şvayk biraz uzun, bazı yerlerde tekrara düşüyor hissi veriyor. Ama oldukça çarpıcı ve okuması keyfiliydi.

Hakan Günday bildiğimiz gibi, Kinyas Ve Kayra’ya doğru adım adım ilerliyoruz.

Stephen King okumaya kendimi zorluyorum ama yok yani, geçmiş artık benden.

Hüseyin Rahmi Gürpınar bu serideki en sevdiğim yazarlardan, aralara serpiştirerek okuması oldukça keyifli.

Deniz Kurdu 7,5/10

21 Beğeni

:disappointed:

15 Beğeni

Diğer hikayelerin çoğunda (Ve İşte Zaman Savaşını Böyle Kaybedersin, İçerinin Haritası) anlaması zor kısımlar var diye hatırlıyorum. Kurucular ise klasik spagetti western tarzı intikam hikayesi. Ayrıca kısa kısa bölümlerden oluşuyor ve okurken yormuyor.

2 Beğeni

Üstad elimde sadece Kinyas ve Kayra var. Anladığım kadarıyla senin fikrine göre bu kitaptan başlamamak daha doğru.
Rica etsem etsem okuma sıranı paylaşır mısın?

Bu konunun uzmanı @erdo diye hatırlıyorum.
Ben henüz 3-4 Hakan Günday kitabı okudum. Kinyas ve Kayra’yı en sona bırakmak istememin sebebi en beğenilen ve en çok merak ettiğim eseri olduğu içindi.
Tersten düşünürsek Kinyas ve Kayra ile başlanıp yazara hayran olduktan sonra diğerlerine devam edilebilir, tercih meselesi.

2 Beğeni

Kitaplarını imzalatmak için zamanında 3 saat Günday’ın imza sırasında beklemiş birisi olarak fikrimi söylemek isterim ki; önce Kinyas ve Kayra’yı okumalısınız.Çünkü yazarın üslup nirvanası bu kitaptır,dilini ya çok seversiniz ya da hiç hazzetmezsiniz.Severseniz diğer kitaplarını da mutlaka okumak isteyeceksinizdir.

1 Beğeni

En iyi kitabı dendiği için Kinyas ve Kayra’yı sona bıraktım ben de. Az ile başladım, Daha ile devam ettim. En sevdiklerim Az ve Azil oldu (hepsini dinledim).

1 Beğeni

@ozgurs59 @NicholaiHel @isos81 Üstadlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim cevaplar için.

2 Beğeni

İkram tabağına tuzlulardan başlayıp pastayı en sona bırakmak damak zevki açısından en doğrusudur. Kinyas ve Kayra’yı ilk sırada okumak çıtanızı en üst seviyeye taşıyacaktır. Daha sonra aynı tadı ve zevki alamamak hayal kırıklığı yaratabilir. Benim en sona bırakmanız yönündeki tavsiyemin sebebi budur.

6 Beğeni

Şahsi fikrim de en beğenilen eseri en sona bırakmak daha mantıklı. O sebeple o kitabı en sona bırakacağım.
Okuma sırası olarak tavsiye verebilir misiniz?

1 Beğeni

Ben kitaplar konusunda böyle düşünmüyorum. Mesela Grange okumaya başlayacak birine önce Son Av’ı okuyarak başla demek olur mu? Acemi sürücüye önce basit arabada öğren demek gibi bir şey bu.Özellikle külliyatı olan yazarlar için bu durum sıkıntılı olabiliyor,Günday’ın 9 kitabı var.Malafa ile başlansa,Piç ile devam etse 3. kitaptan sonra “-ee hadi ama”diye düşünerek sabırsızlanmaya başlanılabilir. Yazım sırasına göre bile Kinyas ve Kayra ilk romanı zaten.

2 Beğeni

Tabiki saygı duyarım , farklı bir bakış açısı :pray: Bide şöyle düşünün Kızıl Nehirler’i ilk okuyan bir topluluk olarak bir türlü Grange’dan aynı performansı alamıyoruz.

@Srbs genel bir sıra yok ama nedense soran herkese “Piç” ile başlamalarını tavsiye ediyorum. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Kızıl Nehirler’i okumamış olsaydık da inatla her çıkan kitabını okumaya devam etmezdik ama.Buna okur/yazar paradoksu diyelim bundan sonra😃

Mültecilere sarmadan önce yazdığı Kinyas ve Kayra’yı en çok anımsatan kitabı bence.

3 Beğeni

Zamir’i de bu sayede seveceğiz demektir :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Herkese tekrar merhaba. Sanırım okul başlamadan ne okusam kâr diye düşünüp okumanın önünü alamadım. Ay bitmeden okumak istediğim birkaç kitap daha var. Belki sonra onları da çeker güncellerim. Biraz sessiz ve temkinli olarak çok aktif olmamakla beraber aranıza geldim. Özledim. Kitaplığımda okunmayı bekleyen sadece 30 kitabımın kalması ise hem biraz huzursuz edici hem de güzel bir duygu olarak bana kaldı.
Ek olarak: İpek / Alessandro Baricco. Alita Cilt 1.
Zamanın Kısa Tarihi.

38 Beğeni

Daha önce Kısa I. Dünya Savaşı Tarihi ve Kısa II. Dünya Savaşı tarihi kitaplarını da okuduğum İlkin Başar Özal’dan Kısa Soğuk Savaş Tarihi bence çok iyi bir eser. Bu ay en keyif alarak okuduğum kitap diyebilirim.

Osprey Büyük Komutanlar serisine devam ediyorum. Guderian’dan sonra Hannibal ve yeni çıkan Patton kaldı okumadığım.

Vakıf serisi 3. kitap ile ilk üçlemeyi tamamlamış oldum. Ayda bir tane okuyarak devam etmeyi düşünüyorum. Genel olarak beğendiğim bir seri oldu şuana kadar.

Yeraltı Demiryolu ile Colson Whitehead’in Siren’den çıkan tüm kitaplarını okumuş oldum. Amerika’nın özellikle güney eyaletlerinde Afrika’dan kaçırılıp köle olarak çalıştırılan siyahilerin yaşadıkları üzerinden dönem Amerika’sının çirkin yüzünü ve ırkçılığı irdelediği bol ödüllü bir eser. Benim beğeni sıralamam 1-Nikel Çocukları, 2- Yeraltı Demiryolu, 3-Bölge Bir

Can Kısa Klasiklerden ay başında Gogol’un üç kısa hikayesini okudum. En beğendiğim tabi ki Palto oldu.

Uzun zamandır alıp okumayı düşündüğüm Maymunlar Gezegeni çizgi romanını sonunda okuyabildim.
Malesef iki cilt ile hikaye yarım kalıyor. Dokuzuncu Sanat’ın devamını getireceğini de pek sanmıyorum. Orijinalde 4er fasikülden oluşan 4 cildi çift halinde birleştirip 8er fasiküllük 2 cilt şeklinde basmışlar. Hikayeyi neticelendirdiğini düşündüğüm 5. cilt ve bir de özel cilt var yayınlanmış olan. Read Comics, Graphic Novels, Manga and More

Once & Future Kral Arthur mitolojisini farklı kurgularla günümüze taşıyan bir seri. İkinci ciltte Beowulf ve Grindel destanını da konu alarak farklı mitler üzerine de değinerek devam edecek gibi duruyor. Çizimleri üst düzey.

1. kitapla birlikte çıkanların tamamını okumuş olduğum Witcher’ın çizgi romanları genellikle vasat hikayelerdi. Henüz romanlarını okumadım, oyunlarını oynamadım, dizisini de izlemedim. Yine de çizgi romanlarından daha iyi olduklarını düşünüyorum her bir mecradaki ürünlerinin.

Daha önce İthaki’den çıkan Demir Döküm Kadife Eldiven çizgi romanı ile tanıdığım Daniel Clowes’dan Ghost World ve Wilson çizgi romanlarını okudum. Wilson’da hayatta tek başına kalmış, takıntılı, insanlara rahatsızlık veren bencillik abidesi bir kişiyi okuyoruz. Her sayfa kısa bölümler halinde yazılmış. Tek satırlık gazete striplerinin sayfaya yayılmış hali gibi. Ghost World de ise iki genç kızın ergenlik dönemi hayatını anlatıyor. Kara mizah dolu ilginç bir anlatımı var yazarın.

Hakim’in Yolculuğu, Fabien Toulme’den 3 ciltlik bir gerçek hayat hikayesi. Suriye’de patlak veren karışıklıklar ve iç savaş sonrası ülkesini terk etmek zorunda halan Hakim’in hikayesini anlatıyor. İlk kitap yolculuğun Suriye’den Türkiye’ye olan kısmını anlatırken, devam kitapları Türkiye’den Yunanistan’a ve Makedonya’dan Fransa’ya şeklinde. Devam kitaplarını da zamanla okuyacağım.

Şuanda Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Mürebbiye’sini okuyorum. Ay sonuna kadar bitiririm diye umuyorum.

32 Beğeni

27 Beğeni

Sonunda Frank Miller’ın Sin City serisini bitirebildim…Beklentimi fazlasıyla karşıladı, gerçekten muazzam bir seri.Arkabahçe’nin 7 Cilt yayınladığı halini ve Dark Horse’un devasa boyutta tek cilt bastığı halini eş zamanlı olarak okudum.Açık söylemek gerekirse Arkabahçe’nin sayfaları gerçekten çok kalitesiz, Big Damn’daki baskı kalitesi, çizim keskinlikleri ise Türkçe yayınlanan halden çok daha iyi durumda.

Sırasıyla serinin sen sevdiğim kitapları şöyle:
7 Cehenneme Gidiş Dönüş > 1 Buruk Veda > 2 Uğruna Öldürülecek Hatun > 4 Sarı Piç > 3 Yağlı Av > 6 İçki, Hatun ve Kurşun > 5 Aile Değerleri

Çizimlere, hikaye söyleyecek söz bulamıyorum.Seriyi baştan sonra çok beğendim, benim için başyapıt serilerden birisi oldu.Miller’a olan hayranlığım katlandı. :drooling_face:

23 Beğeni

Yaklaşık 1.5 ay pas geçtikten sonra bu kadar okuyabildim.

Yorumlar için şurası, şurası ve şurası.

25 Beğeni

Andrew Mayne-Natüralist’i nasıl buldunuz? Linklerde bu kitabın yorumunu göremedim.

2 Beğeni