Malazan Book of the Fallen

Valla isterse Blu TV yapsın, biri yapsın yeter ki. :slight_smile:

1 Beğeni

Amazon alsın da millet kafayı yesin o zaman. :slight_smile:

1 Beğeni

Katılıyorum. .

1 Beğeni

Zaman Çarkı’ndan önce böyle düşünüyordum ben de. :smiley:

1 Beğeni

Şüphesiz eğer ki fantastik serilerin dini olsaydı, cehennemi amazon prime dizisi olarak hayal ederlerdi.

5 Beğeni

Kusura bakmayın başlığı susturmuştum, mesajınızı yeni gördüm. İthaki yayınlar Fransa kapaklarını basıyor. O yüzden Fransa kapağına bakıp tahminde bulundum.

1 Beğeni

Arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım. iOS’ta var mı bilmiyorum ancak Android uygulama mağazasında Malazan haritalarını içeren bir uygulama mevcut linki şuraya bırakıyorum.

4 Beğeni

Dördüncü kitap için etkinlik yok mu?

1 Beğeni

%50 ile birlikte insanlar ancak alabilecek hale geldi. Ben bugün sipariş ettim. Aralık başı gibi etkinlik olursa katılırım.

2 Beğeni

Aynen bu yüzden yazdım :smiley: :smiley: henüz sipariş verdim…

1 Beğeni

İsmet yapma kararı alırsa benim desteğimle eskisi gibi yapacağız. Onun kararı ve gerçek katılımcı sayısı belirler.

1 Beğeni

Merhabalar dostlar, seti tekrar satın aldım. İlk üç kitap geldi dördüncüsü hazırlanıyor. İlk iki kitabı okumuştum, üçüncü kitabı bugün elime aldığımda konuyu biraz unuttuğumu farkettim. Buralarda özet niteliğinde başlık olduğunu hatırlıyor gibiyim, hatta o başlığa yazmış bile olabilirim. Ama bulamadım, varsa bir linkinize talibim :pray:

2 Beğeni
7 Beğeni

Teşekkür ederim, hemen dalıyorum başlıklara :pray:

2 Beğeni

Zincirler Hanesi’ne başladım ve ilk 140 sayfa dahilinde oldukça beğendim. Karsa Orlong’un karakter gelişimini Erikson tarzı işleyişle okumak eğlenceli olacağa benziyor.

Ayrıca serinin önceki kitaplarına kıyasla yazarın şiddeti/vahşeti işleyiş biçimi daha gerçekçi, daha iğrendirici hissettirdi.

Baştaki Karsa Orlong kısımları da sanki farklı bir yazarın elinden çıkmış gibiydi. Yazar sanki apayrı bir kültürden gelen bir karakteri yazarken kalemini de o kültürün mürekkebine banmış, karakterleri kurguya kendi renkleriyle dahil etmiş gibiydi.

İlk izlenimlerim çok olumlu, okuduğum her kitapta yazar kendini daha da geliştirmiş oluyor.

5 Beğeni

Karsa Orlong PoV’si dikkat ettiysen diğer PoV’lerden daha uzun. Bunun da bir sebebi var. Önceki kitaplarda PoV çok fazla değiştiği için eleştirilmiş Erikson, hatta karakter yaratımında zayıf gibi eleştiriler gelmiş. Erikson da Karsa ile 300 sayfalık (bu civardaydı sanki, sayı hatalı olabilir) Karsa PoV’si yazarak “yazamıyor değilim, yazmak istemiyorum” mesajı vermek istemiş.

PoV ve karakter yaratımına dair Erikson’ın şu üç yazısını okuyabilirsiniz.

https://steven-erikson.org/the-problem-of-karsa-orlong/

https://steven-erikson.org/characterization-part-one/

4 Beğeni

Karsa bildiğim kadarıyla fanların favorilerinden. Kitabın ilk 3 kitaptan farklı tarzda olmasına sevindim. Çünkü ilk 3 kitabın yazım stilline hiç alışamadım. Resmen rap yapar gibi okuyordum kitapları.

@isos81 bana kızma(:rofl:) ama bende Erikson’u karakter yaratma konusunda biraz zayıf buluyorum. Herkesin sevdiği karakterleri(Duiker, Itkovian) gibi karakterlerle bağ kurduğumu hiss edemedim.

1 Beğeni

Bu namevt kelimesi çok sık kullanılıyor 3.kitapta. “Mevt” Arapça’da ölüm ya da benzeri bir anlama sahip galiba, yani ölenlerin arkasından okunan 'sala’larda geçiyor diye öyle hatırlıyorum. “Na” ise Farsça’da olumsuz/hayır manasında. İkisini toplayınca ortaya “ölümsüz” çıkıyor.

Doğru mu ilerledim acaba? Keyifli olsun diye sözlük anlamına bakmadım hiç, kendim çıkarım yapmak istedim.

1 Beğeni

“Undead” karşılığı olması lazım hocam onun. “Undead” birebir çevirince “ölmemiş” (ya da namevt) demek. Yaşamıyor ama tam ölmemiş de gibi düşünmek lazım, iskelet ama aklı falan yerinde konuşuyor gibi. D&D ve türevlerinde oluyorlar genelde. Belki mevzuya daha hakim bir arkadaş vardır daha iyi açıklar konuyu :hugs:

Ek: Bu ecnebiler ölümsüzlük olayına farklı bir açıdan yaklaşıyor hocam. "Ölümsüz"ün karşılığı “immortal”, aslında “fani olmayan” demek.

3 Beğeni

Dediğin gibi hocam, namevt = undead. Türkçe’deki mevta kelimesinden üretilmiş. Başta gülmüştüm ama sonra alıştım.

4 Beğeni