İstekleriniz

kayiprihtim.com adresini forum.kayiprihtim.com olarak yazarsanız sizin için daha kolay olur :smiley: en azından şimdilik :smiley:

2 Beğeni

Merhaba,daha önceki senelerde birkaç forumda vakit geçirmiştim. O forumlarda bazen sayfanın en sonunda hangi üyelerin çevrimiçi olduğunu ve forumda an itibariyle kaç kişi olduğunu görüyordum. Bunu bu forumda da yapmak mümkün mü acaba?

5 Beğeni

Eski forumda vardı böyle bir bölüm, yanılmıyorsam SMF forumlarındaki bir özellikti ve bence de güzel bir özellik aslında.

1 Beğeni

Yeni üye olan benim gibi arkadaşlar için foruma tabii olmak çok daha zor. İlk gün boş boş baktığımı hatırlıyorum. Seçtiğim konuya dahil olmak için nereden giriş yapacağımı anlamam zaman aldı. Hatta yanlışlıkla bazı arkadaşlara cevaben yazmış bile olabilirim, istemeden. :sweat_smile:

1 Beğeni

Gif ve resimlerin, spoiler ya da özet olarak kapatabilmesi iyi olabilir. Belki kapatılıyordur ama ben bulamıyorumdur. Kapatılıyorsa nasıl kapatılıyor acaba? :rofl:

Resim linkini koyarsanız spoiler ve detayları gizle seçeneğinde resim önizlemesi bozuluyor. Ancak resmi yükleyerek Blur veya detayları gizle yaparsanız resim önizlemesi kalıyor. Bunları da mesaj panelinin en sağındaki ayar çarkından yapabilirsiniz.

Özet

Teşekkür ederim. Ben direk yükleyerek yapıyordum.

1 Beğeni

Biraz garip gelebilir, yapısal olarak düşünülmüş, daha önce sorulmuş yada yapılmamaya karar verilmiş olabilir.

Şimdi şöyle ki; Yayınevlerinin soru başlıkları var. Bu yayınevlerinin Kategorileri de olsa nasıl olur? Mesela 1984 romanını Can yayınları kategorisine açsam, altına kitapla ilgili yorumlar toplansa nasıl olur? Binlerce kitap olduğunun, bu şekilde kitap başlıklarının olmasının çok fazla başlık açılmasına sebep olacağını biliyorum. Ama kitap için yorumlar aradığımızda birçok çeşitli başlık altında bir çok yorum buluyoruz. Mesela bazen son aldığımız kitaplar başlığında seri yada kitap hakkında çok değerli yorumlar bulunuyor. Bunlara kitaba ilk defa sahip insanın ulaşımı oldukça zor. Oysa aradığında bir başlık bulsa kitapla alakalı çok daha hızlı ulaşabilir, kafasına takılanları sorabilir daha önce okuyanlardan bilgiler edinebilirdi. Mümkün olabilir mi böyle birşey?
Evet goodreads’ten yada 1000kitap’tan yorumları okuyabilirim ama herkes ingilizce ya da kitabın anadilini bilmediği için geribildirimlere ulaşması zor.

1 Beğeni

Böyle bir şey olacağını sanmıyorum fakat detaylı bir inceleme yapabilirsen eğer Liman Kütüphanesi’nde başlık açabilirsin. Böylece kitap hakkında konuşmak isteyenler veya incelemelerini eklemek isteyenler uzantılarını ekleyebilirler. Ben de bu sebeple mesela sevdiğim serilerin incelemelerini yapıyorum zaman zaman. Hem seri hakkında konuşabiliyoruz hem de başlığa giren kişi kitaplar hakkında bilgiler bulabiliyor.

2 Beğeni

Yazar engelleme özelliğinin gelmesini talep ediyorum.

1 Beğeni

Var aslında.

2 Beğeni

Üyelerin çevrimiçi olduğunu gösteren bir simge olsa güzel olmaz mıydı? Mesela takma isminin hemen yanında yeşil ve küçük bir simge hoş görünebilir.

3 Beğeni

Keşke profil resimlerini de kapak fotoğrafları gibi gif olarak koyabilsek. :relieved:

@SJack Giflerin boyutları genelde kb oluyor. Çok fark eder mi ki? :thinking:

Bence kötü olur. Yanlış bilmiyorsam sayfa yüklemelerinde de bir yavaşlılık ortaya çıkabilir.

@GkiraraJ Orasını bilmiyorum. Olsa bile sürekli hareket eden profil resimleri rahatsız edici olacaktır. Bir yandan bir şey okumaya çalışırken diğer yanda hareket eden 3-5 profil resmi görmek dikkati dağıtacaktır bence.

3 Beğeni

Forumun yazılım sistemi discourse’un wiki eklentisi var mı? Varsa siteye de eklenmesi mümkün mü? Özellikle forum tarafından da takip edilen seriler ve okuma sıraları içeren başlıklar için wiki sayfası çok işimize yarardı. Özellikle fandomlarda yer alan ingilizce wiki sayfalarının çevirilerini de ekleyerek güzel kaynaklar oluşturabilirdik. Halihazırda varsa bilmiyorum ama yoksa eklenmesi düşünülür mü :sweat_smile:

Araştırınca gördüm ki, Admin ya da yetki verilenler herhangi bir post’u Wiki’ye dönüştürebiliyor ve başka kullanıcılar da postu düzenleyebiliyormuş. Yani ayrı bir sayfa değil ama gönderileri wiki stiline çevirebiliyormuşuz. Benim yetkim pek tabiki yok ama bu eklentinin aktif hale getirilmesini rica etmekteyim.
Özellikle yazar kitaplıkları, seri okuma rehberleri bu türde olursa seri geliştikçe ilk iletinin değiştirilmesini beklemek yerine, topluluğa katkı sağlamak isteyenler bu gönderileri düzenleyerek bunu yapabilirler. Daha önce bahsettiğim

Buradaki isteğimin de olmasına gerek kalmaz bu şekilde. Yazar kitaplığı altında, yazarın serilerinin sayfalarını da ekleriz, çıkış tarihlerini, serilerin devam haberlerini güncel bir şekilde ilk gönderide tutabiliriz.
Biraz daha araştırınca ki bu beni biraz üzdü:confused: Wiki Gönderisi bir wiki kadar efektif kullanılamıyormuş. İnceledim epeyce, evet bazı stilleri wiki sayfasına özel düzenlemeyle css vesair değişebiliyormuş ama gönderiniz içeriği tam bir wiki sayfası gibi drop-down listeler, gönderiniz bölümlerine referans verme falan yokmuş. Tek güzel yanı üyelerin gönderiyi düzenleme yetkisi. :sweat_smile: O da çok işe yarar mı bilmiyorum.

5 Beğeni

Wiki özelliği aktif ama bu biraz çetrefilli konu. Wiki yapılacak konulara karar vermek ayrı bir iş. Ek olarak forum yeni kurulduğunda bu “wikiye dönüştür” olayını deneyip hiç bir şey anlamamıştım :grin:. Boş bir vakitte bakılabilir.

Yayın evleri soru hattında kategori açma işi @Agape’nin de söylediği gibi olmaz. Ama bu isteğinizi not ettim. 2020 yılı içerisinde bir yerlerde bu isteğinize cevap verme ihtimalimiz var. Ama nasıl olacağı şimdilik bende :grimacing:.

4 Beğeni

Yanıt için teşekkür ediyorum. Size bi özel mesaj attım bakmanızı rica ediyorum efendim :love_you_gesture:t2:

Hancı emojileri artabilir mi ? Çünkü neden olmasın :kudur: :kudur:

5 Beğeni

Yaparsanız ekleriz :rofl::rofl::rofl:

Bunu kaçırmışım dönüş yapacağım biraz geç oldu ama kusura bakmayın.