R.A.Salvatore Drizzt Efsanesi Serisi (İthaki Yayınları)

Bahsettiğiniz Kışgörmez kitapları serinin 23. kitabından başlayan bir dörtleme. Arada olan biten o kadar çok olay var ki pek tavsiye edemiyorum. Yine de tüm Drizzt serisini okuma niyetiniz yoksa deneyebilirsiniz. Takıldığınız noktalarda açıklamalarla yardımcı olurum.

1 Beğeni

Eyvallah hocam şimdi okuduğum bir kitap var onu bitirdikten sonra başlayacağım. Peki bir yorum olursa Baldurs Gate 3 öncesi Forgotten Realmsden okumam gereken kitap öneriniz olur mu?

1 Beğeni

Sizce D&D filminde olacak aksiyonlar settingleri etkileyip kitaplara da yansıyacak mı?

Filmi evrenden bağımsız mı görmeliyiz?

Blok alıntı

Teorik olarak, bu karakterlerden bazıları yeni canlı aksiyon filminde rol alabilir. Hırsızlar Arasında Onur Ödülü’ne aday olan ve şimdiye kadar tartışmasız en çok dikkat çeken oyuncu, 1988’den beri 30’dan fazla kitapta manşetlere çıkan kahraman Drizzt Do’Urden. İşte Drizzt’in filmde olmasının nedeni ve kızıl ejderhanın her şeyi nasıl yaptığı ortaya çıkması daha olasıdır.

İlk fragmanda kısaca görülen kırmızı, ateş püskürten ejderha, masa oyunundan kötü bir canavar olan Themberchaud’dan başkası değil. Tombul fiziğiyle öne çıkan Themberchaud, Unutulmuş Diyarlar’daki yeraltı tünellerinden ulaşılabilen bir yeraltı dünyası olan Underdark’ta yaşıyor. Themberchaud, Underdark’a özgü kötü cücelerin bir alt ırkı olan Duergar’ın işgal ettiği bir bölgeyi koruyor.

Themberchaud’un dahil edilmesi, Dungeons & Dragons evrenindeki bu kilit konumun , filmin hikayesinin önemli bir bölümünün geçtiği yer. Bu yerin Hırsızlar Arasında Onur için bariz önemi , filme, kökeni hikayesi Karanlıkaltı’na dayanan Drizzt ile güçlü bir bağlantı sağlıyor.

Dark Elf Üçlemesinin köken hikayesini araştıran ikinci kitabı olan Sürgün’den alıntı yapmak olacaktır . Exile , Drizzt’in Drow toplumundan ayrılmasını takip eden zaman dilimine daldı. Roman boyunca Drizzt, Karanlıkaltı’nda bir göçebe olarak dolaştı. Hırsızlar Arasında Onur iseKorucunun hayatının bu döneminde geçen Drizzt, maceraları boyunca yollarının kesiştiği gizemli bir yalnız olarak görünebilir. İyi huylu kişiliğinin ışığında, Karanlıkaltı’nda başları belaya girdiğinde Drizzt’in devreye girmesi şaşırtıcı olmaz.

Çevirinin orijinali burada:

https://screenrant.com/dungeons-dragons-movie-red-dragon-drizzt-underdark-theory/

Zaten bu film/lerden sonra Underdark filmi geleceğini düşünüyorum bununla ilgili haberler paylaşmıştım.

2 Beğeni

Merhaba,
14. ve 19 kitaplar maalesef sahaflardan başka bir yerde bulunamıyor ve kitap başı 300 tl gibi saçma rakamlar talep ediyorlar. İki sorum olacaktı:

1. ve 19. kitapları daha uygun fiyatla alabileceğim/kiralayabileceğim bir imkanı bilen varsa paylaşırsa sevinirim.
    1. kitap ve sonrasının basılma ihtimali var mıdır?
      Teşekkürler.

Bu iki soru burada çok konuşuldu. Genel kanı 14-19 arası kitaplar basılacak, 24 ve sonrası basılmayacak yönünde idi. 14 -19 arası sözde geçen sene basılacaktı ama ses seda yok ithakiden. Ümitler soluyor her geçen gün.

3 Beğeni

Arkadaşlar 14 ve 19 kitap arasını ben nadir kitap vb. yerlerde dediiniz gibi buldum ama hep fahiş fiyatlar talep ediliyor çünkü satan kişilerde biliyor zor bulunduğunu ve bu yüzden yüksek fiyat talep ediyorlar. Ben bir çok kitabı e-kitap olarak okudum. Bana göre tek çözüm bu görünüyor bu fiyatlar karşısında. Ben kendi adıma çok uzun süre uğraştım ithaki yayınlarına ulaşmaya hiç bir şekilde geri dönüş yapmıyorlar ve hangi kitapçıya sorsam burunlarından kıl aldırmayan bir yayın evi diye tanımladılar ithaki yayın evini. En son İzmir istinye park içerisinde bulunan penguen ( ithaki yayın evine ait diye biliyorum ) durumu anlattım, nasıl ulaşmaya çalıştığımı , nasıl yanıt alamadığımı, işyerine ait kartımı verdim adama lütfen yardımcı olun dedim kimse arayıp sormadı. Bu kadar umarsız bu kadar duyarsız firma görmedim, duymadım. Ben 27. kitaptan itibaren hepsini türkçeye çevirdim isteyen arkadaşlara gönderiyorum. 30. kitabı okuyorum şu anda ve inanılmaz heyecanlı gidiyor hikaye. Bu kadar hayal gücü, bu kadar duygu yüklü anlar, olayların birbirine bağlanması, birbirinden nefret edenler, birbirini anlamaya çalışan farklı ırklar, inancın sorgulanması, iyiliğin, saf iyiliğin aranması, mücadeleler, tamamen değişen karakterler, yüzyıllardır birbirinden nefret eden ırklar, her okuduğum yeni ırkı telefondan aratıp bakmam acaba bu neye benziyormuş diye bakıyorum. Seriyi beğenmeyenleri beni sarmadı diyenleri de anlıyorum. Kişisel tercih meselesi olabilir beğenilmeyebilir, heyecan verici bulunmayabilir. Bana göre dizisi çekilip herkese tanıtılmalı, anlatılmalı.
Baldur’s gate ile ilgili yazan arkadaşa bu satırlarım bazı kitaplarda o yerin adı geçiyor ama baldur’s gate için bu seriyi okumaya değer mi bilmiyorum, oyuna da bakmak lazım. Bildiğim kadarıyla oyunda drizzt çıkıyor karşınıza belki karakteri anlamak açısından okunabilir. Bilemedim.

5 Beğeni

Drizzt serisi BG3’ün geçeceği yıla (DR 1492) henüz yetişemedi. Onlar dışında maalesef okuduğum güncel FR kitabı yok hocam, o yüzden fikir veremiyorum.

@_OZ Biraz araştırdım fakat filmin geçeceği zamanı bulamadım. Kitaplara paralel gitmelerine hiç ihtimal vermediğim için Drizzt ile Karanlıkaltı’nda karşılaşmaları gayet olası bence de, mekan da yakın sayılır yeterince.

Drizzt filmleri çekilecekse ruhuna uygun işler yapılması tek temennim. Fast&Furious:Underdark kıvamı şeyler ya da sjw soslu yürek burktuğunu sanan distopik ergen filmi tadında işler gelirse üzülürüm.

Themberchaud’un kaderini filmde gösterirler mi onu da ayrıca merak ediyorum.

2 Beğeni
  1. kitapta 1485 kışını yaşıyorlar, demek sonraki kitaplarda da 1492’ye ulaşılamıyor öyle mi ? Zaman çabuk geçecek zannediyordum. Neyse görücem sanırım zamanla.
    Yüzüklerin efendisi kralın dönüşü filminde Kral teoden’in bir lafı var bilenler hemen anlayacaktır Miğfer dibi kalesinde son savunma için iç kaleye çekiliyorlardı. Orda kral teoden şunu diyor aynen " insan bu nefret karşısında ne yapsın ? " Orda verilen duygu, anlamsız sonu olmayan savaşların ve sebepsiz nefretin sorgulanması veya aragorn filmin final sahnesinde buçukluklara bakıp " dostlarım siz hiç kimsenin karşısında diz çözmeyin " diyor bu ve buna benzer bir çok sahne var yüzüklerin efendisinde. Drizzt serisi bir gün çekilirse umarım tuttuğu günlüklerinde yazdığı duyguları, sorgulamaları, mutlak iyiliği araması, sevdikleri için sonuna kadar mücadele etmesi ve hatta şunu da belirtmeden geçemiycem dizisi çekilipde diziye " Montolio Debrouchee " konulmazsa bana göre olmazsa olmazdır çünkü drizzt karakterini drizzt yapan oydu.
1 Beğeni

Ben 30’u bitirip ara verdim grup okuması olduğu için. Bu sene devam ederim sanırım ben de. Olaylar çok daha ilginç yerlere kayacak gibi.

Montolio’suz çekeceklerse çekmesinler zaten. :+1:

grup okuması nedir ?

Birlikte okuyarak kitap üzerinde sohbet çevirmek için yapılan okuma etkinlikleri.

Cevap vermemeleri aslında yeterli cevap. Sadece net olarak basmayacağız derse başka tepkiler ve sıkıntılar doğurur.

1 Beğeni

@Pyrewrath bu alınır mı sence ne diyorsun?

Bence gerek yok dostum, çok basit bilgiler (ürün resimlerini inceleme fazla, bol spoiler var) ve eh işte çizimler dışında bir şey içermiyor gördüğüm kadarıyla. Bunun yerine misal Erevis Cale serisini alabilirsin.

1 Beğeni

Dün izmir kitap fuarına gittim. İthaki yayın evine ait standa uğradım. Durumu tekrar sordum. Daha önce izmir istinye park içerisindeki penguen çalışanına işyeri kartımı verip durumu anlatmış bana ulaşmalarını rica etmiştim. Halen bir dönüş olmadığını uzun uzun tekrar anlattım sabırlı davranarak. Aynı çalışanı ithiki standında görünce kendisi bana durumu anlattığı whatsup mesajını gösterdi. İthaki merkezdeki birine durumu uzun uzun anlatan mesaj yazmış ama ne ona dönülmüş ne bana dönüldü. En son orda bir başkası şunu dedi. Türkçeye çeviri yeni kitap çıkmayacak çünkü satışlar çok düşük dedi. Ne diyceğimi bilemedim. Satışları düşük diye seriyi yarım bırakmak bunu her yayıncı yapıyor mu onu da bilmiyorum.

8 Beğeni

Satışlar düşükse telifi bıraksınlar. Basacak yayınevi mutlaka çıkar.

Yıllar önce iddialı bir şekilde seriyi bitireceğiz deyip süründürmek, sonra da yarım bırakmak. Tam İthaki’lik hareket. Neyse, telifi bırakırlarsa bu yükten kurtulurlar. Biz de beklemekten.

5 Beğeni

En son satışlardan memnun olduklarını, seriye çok yatırım yaptıklarından iptal söz konusu değil dediklerini hatırlıyorum. Zaten ondan sonra yeni kitap çıkmadı.

3 Beğeni

Tam emin değilim ama sanırım üç yıldır kitap basmadılar. Ne Drizzt ne de Ejderha Mızrağı serisinden. Daha önce de yazmıştım, İthaki bastığı tüm kitapların çok satmasını bekliyorsa bu yanlış. Bazı kitaplar çok satar (Cesur Yeni Dünya vs) bazısı da az. Ama fantastik ve bilimkurgu basan bir yayınevi olarak biliniyorsanız nispeten az satan serilere de devam etmeniz beklenir. Herhalde Drizzt serisinin çok az sattığı söylenemez. Satışlar normal seyrediyordur tahminimce. Yine de İthaki yetkilileri bundan memnun değillerse telifi bıraksınlar. Belki başka bir yayınevi telifi alır, biz fantastik okuyucuları da kitaplara rahatça ulaşırız. En azından İthaki bunu yapsın.

6 Beğeni

Haklısın. Ne yazık ki İthaki’nin yarım bıraktığı, belirsiz tarihlerle süründürdüğü ne ilk ne de son seri olacak.

4 Beğeni

Çok üzücü gerçekten.