Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Jules Verne bu aya yetişmedi :smile: Bu yüzden kitabın diğer yarısını gelecek ay göreceğiz :roll_eyes: 4.5 kitapla bu ayı kapatıyorum artık. Herkese iyi okumalar. (Kitaplardan gökdelen yapan arkadaşlar hariç. Siz zaten iyi okuyorsunuz :smile: Size de nazar değmesin :slight_smile: )

19 Beğeni

Margaret Atwood’un DelliAddem üçlemesi ve Kurt Vonnegut’un Galapagos’u. Açıkçası ben hepsini zevkle okudum. Üçlemede yaşadığım tek sıkıntı belirttiğim gibi değişen çevirmen problemiydi ama alışılıyor, kurgusu ince ince işlenmiş güzel bir distopya. Galapagos ise daha mizahi, yaşananlara tanık olan bir hayaletin ağzından anlatılan bir hikaye. Vonnegut’un tarzını sevmeyen birini bir tık sıkabilir gibi. Kitap olarak şu maksimum derece iyidir diyemem çünkü genelde film falan izleyip öyküler okudum bu konuda.

2 Beğeni

10 Beğeni

Bu ay böyle.

14 Beğeni

Bu ay benden bu kadar son saatler falan başka çıkmaz. Shakespeare okumaya artık hatırlamadığım bir nedenden dolayı elim gitmiyordu, ne çok şey kaçırmışım meğer. Alfa da cidden özenli basmış, her sayfada bir dipnot, oyununun yazımıyla ilgili bilgiler dolu dolu bir kitaptı.

Bukowski de yabana atılacak bir yazar değil. Kitapla ilgili ne yazsam yetersiz görünüyor anlatmaya. Yazıp yazıp siliyorum. Emojilerle anlatsam olmaz sanırım :smiley:
Bukowski’nin çocukluğunu ve ilkgençlik yıllarını anlatıyor. Ana karakter doğum yerinin Almanya olduğunu belirtmişti ortalarda bir yerde ve en başındada söylemişti bunu o zaman anlamamışım tabii. Yazım dili sade ve bol bol argo var. Küfürlerden rahatsız olan kişilere önermem diyemeceğim çünkü bir şekilde vuruyor insanı kimsenin mahrum kalmasını istemem :boom:Öyle paragraflar var ki yazarın sırf hayal ederek yazmadığını, yaşadığını hissediyorsunuz.

13 Beğeni

Bu ay da 3 kitap okuyarak istikrarımı sürdürüyorum. :slight_smile:

94029_35904_1559485966

15 Beğeni

Nasıl bu kadar hızlı oluğa biliyorsunuz? Bir yönt mi var bunun için. Ayda zorlasam 1500 sayfayı zor çıkarıyorum.

1 Beğeni

Bu ay da bu kadar oluversin gari.

11 Beğeni

Ben de yavaş okurum ama günlük 100 sayfaya sabitledim. 100 sayfa okumadan uyumuyorum. Ayda orta çaplı 6 kitap yapıyor. Tabi bu kitaba da bağlı çoğunlukla. Mesela 3000 sayfalı doğruluk kılıcı serisini 2 haftada okudum, izindeyken elimden hic düşürmediğim icin. Egzersizleri denedim ben çoğu yerdeki ama birseye yaramıyorlar. Tek sorun ben içimden seslendirerek okuyorum o hızlı okumada ilk asılması gereken sey olarak söyleniyor mesela. Ben beceremiyorum ne kadar denedimse de. Yavaş okumak daha iyi bazı yerlerde. Cünkü ben elimdeki kitap bitince kitaplıkta duran kitaplara elim gitmiyor kesin yeni birseye bakıyorum. Yüzde 30unu okumadım kitaplığımdakilerin, hızlı okusam okuyacak bana hitap eden sey bulabileceğimi inancım yok. :sweat_smile:

1 Beğeni

Özel bir yöntemim yok bence ne kadar zaman ayırdığınız ve okurken kitaba ne kadar odaklandığınızla ilgili okuma miktarı ve hızı

2 Beğeni

Efsane bitmedi daha muhtemelen bu gece biter.

16 Beğeni

2019’daki en verimli ayım. Çok üzgünüm eskisi gibi okuyamadığım için :roll_eyes:

12 Beğeni

Dokudünya’yı nasıl buldunuz acaba? Yakın zamanda okumayı düşünüyorum ben de.

1 Beğeni

Kamptı, tatsız haberlerdi, depremdi, moral bozuklukları, depresyondu derken Eylül de bitti.

@alper Geçen ay kaçak mı dövüşüldü acaba? :thinking:

Ekleme: Keyfim yok, tadım bozuk bu sebeple yorum yapar mıyım bilmiyorum. Wardstone güzeldi. Kendine has bir dokusu vardı. Editörlük kısmı kan ağlıyor. Malloryan’ın çevirisi ve editörlüğü hoşuma gitmedi. Tatsız bir yanı var fakat hikaye güzel. Kirke güzeldi ama bir kez daha bu tarz kitapların bana hitap etmediğini kavradım. Ufak tefek düzelti hataları vardı. İşaretledim, yayınevine göndereceğim.

17 Beğeni

:slight_smile:

Bu ay “Civa” nedeniyle okuduğum kitap adet sayısı daha az.

Geçen ay kitapları toparlamak çok yorucu olur diye eklemedim ama bu ay okuduklarım kolay yerlerde… galiba.

İkindiye toparlar, yatsıya kalmadan :slight_smile: bende okuduklarımı eklemiş olurum.

4 Beğeni

Ama geçen ay bizim için bir kayıp oldu. Her ay Civa oku o zaman. :expressionless:

4 Beğeni

:slight_smile:

Civa’yı özellikle Birinci kitabı olan Civa’yı çok takılarak okudum. Yakalaşık 10-12 gün sürdü. (Aralarda başka şeylerde okudum ama esas Civa’yı okudum)

Sadece hikayenin akışını okuyarak daha hızlı ve yüzeyselde okunabilir ama ben öyle okuyamıyorum. İlk kitapta Newton, Leibneiz başta olmak üzere bir çok tarihsel gerçek kişiler, onların bilimsel, felsefi geliştirmeleri vb var. Anlamak için biraz fazla detaya takılmak zorunda kaldım. Belki ( bilmiyorum) Avrupa’da Orta öğretimde bu temel bilgiler ( örnegin Copernic döngüsü vb) öğretiliyordur ama ben bunların çok büyük kısmını bilmediğim için ve yüzeysel olarak okumak istemediğim için uzun sürüyor Civa’yı okumam.

İkinci Kitap Vagabondlar Kralı ilk kitap gibi zorlamıyor. Üçüncü kitap Odalık bölümünü de okuyup, 2. Cilt Karışıklık’ı okumadan önce Barok 3’lemesine kısa bir ara veririm. :slight_smile:

4 Beğeni

Dediğin gibi okunmazsa bu sefer de eser tam anlaşılmaz sanırım. Ben de olsam senin gibi okurdum fakat benim 10-12 ay filan sürerdi galiba. Yine de geçen ay üşendin. Bunun bir bedeli olur. :smirk:

2 Beğeni

Benim Eylül burada.

Bir Havva Kızı ortalama bir kitap. Olmasa da olurdu.

Teftiş sürükleyici ve çok kolay okunan bir kitap olmuş. Beğendim.

Fırtınaışığı arşivine de bir gazla girdik okuduk bakalım güzel seri ama sanki kralların yolu favorim midir nedir bilemedim. (Şimdiye kadar okuduğum kadarıyla bu kıyasa Oathbringer dahil)

10 Beğeni

Çok arada kaldım Dokudünya hakkında. Varolan bir evren ve evrende yaşayanlar başları belada ve kurtulabilmek için evren bir halıya ilmek ilmek işleniyor. Bu fikir şahane ve orijinal bir fikir bence. Ama kitabı okurken hem çok uzun geliyor hem de bazı noktalar oldu bittiye getirilmiş yeterince açıklanmamış gibi geliyor. Çeviride de bazı tutarsızlıklar vardı. Ayrıntıya takılmadan rahat okudum diyebilirim ama birşeyler de var rahatsız eden çözemedim.

1 Beğeni